ASUS bilgisayara Ubuntu 14.04 kurulumu

Başlatan aabdullayev851, 16 Mart 2016 - 15:38:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aabdullayev851

Merhaba. Daha önce bir kaç haftalık Ubuntu ve Pardus kullandım. Şimdi temelli olarak Ubuntuya geçmeyi düşünüyorum. İlk önce bilgisayarımı tanıtayım :

Model : ASUS X-54H
İşlemci : Intel® Pentium® Dual-Core Processor
Ekran kartı : Integrated Intel® HD Graphics
RAM : 2 GB DDR3 1333
HDD : 320 GB

Şimdi yapmaya çalıştığım şu : Şuan bilgisayarımda mevcut dosyaları USB bellek ve Micro-SD karta aktarıp, daha sonra bilgisayarı sıfırdan kurmak. Sorularım :

1. Ubuntu 14.04 kurmak istiyorum. Bilgisayarım 64-bit versiyonunu destekler mi?
2. Bilgisayarımın HDD-sını nasıl bölmeliyim? 50 GB+270GB nasıl olur?
3. Kısımlara ayırırken ilk 50 GB-ni ext4 olarak, 270 GB-ni NTFS olarak formatlasam olur mu? (Daha sonra yeniden Windows-a geçiş yapmam gerekirse diye)
4. Takas bölümü gerekli mi?
5. En iyi Google Drive alternatifi nedir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mart 2016 - 08:50:59

Dün gece Ubuntuyu kurdum. Disk bölünmesini aşağıdakı şekilde yaptım :

1. 50 GB root
2. 35 MB EFI Boot
3. 270 GB free.

Not : Swap area ayarlamadım.

Sorunlarım :
1. Free olan 270 GB yeri nasıl NTFS olarak formatlarım? Ubuntu bu kısmı görmüyor.
2. Güncelleştirmelerden sonra bir tek Google Chrome kurdum. 4 sekme açmama rağmen bilgisayar kiltlendi? Nedeni ne ola bilir?
Daha yeni.

alembizim

Neden 14.04 sürümünü kuruyorsun? 15.10 kursaydın daha güncel olurdu.İşlemcin 64 bit destekliyor ise 64 bit kurun.(Destekliyor).Ubuntu kurarken başka birşey seçtiginde bahsettigin 270gb olan kısmı biçimlendirip ntfs çevirebilirsin.Başka yoluda vardır daha iyi bilenler yardımcı olur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Mart 2016 - 17:58:46

Takas alanı oluşturman faydana olur.Ram yetersiz kaldıgı durumda hardiskin ayırdıgınız bölümünü ram gibi kullanır.Ekran kartı olmadıgından 4Gb ramin bir kısmı zaten ekran kartına gidiyor.

aabdullayev851

Takas alanını şimdi ekleye bilir miyim? Ya tekrar kurulum yapmam lazım mı?
Daha yeni.

alembizim

Takas alanı sonradan oluşturulabilir. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Takas_alan%C4%B1n%C4%B1_sonradan_d%C3%BCzenleme-ekleme
Bir göz at.Acele etme daha iyi bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.

aabdullayev851

Arkadaslar ozur dilerim ama bilgisayarimin RAM 2GB.

Galiba sorunun cozumunu buldum : Gparted.
Daha yeni.

sinan54

Ram 2 gb ise 32 bitlik sürümü kuracaksın.Madem linux'a yeni geçiyorsun,bilgisayarda windows kurulu degilse,kurulum sırasında disk bölümleme sırasında''tüm diski sil ubuntuyu kur''seçenegini işaretleyin.Tavsiyem Xfce sürümünü kur.Daha sonra sisteminize Vitualbox yazılımını kurup,diger linux dagıtımlarını hem test edebilir hemde degişik kurulum şeçeneklerini deneyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

heartsmagic

Takas alanı eklemen bence de faydana olur. İstersen diskinden bölüm açıp ekle, istersen dosya olarak ikisi de iş görür.
Diğer sorunun cevabını bulmuşsun, evet Gparted ile biçimleyebilirsin istediğin gibi o bölümü. Biçimlemediğin için Ubuntu görmüyordur ya da biçimlemişsindir fakat bağlamamışsındır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.