Araç Çubuğu Kayboldu - Klavye Komutları Çalışmıyor.

Başlatan dhaa, 16 Mart 2016 - 00:30:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dhaa

Merhaba Arkadaşlar.
Masaüstü Araç Çubuğu Kayboldu ve Klavye Komutları Çalışmıyor.
Ne Alt + CTRL + T ne CTRL + L Ne de Başka * bir şey. Print Screen Bile Tepki Vermiyor.. Ama İlginç Bir Şekilde Alt + F4 Çalışıyor.
Yalnız Yanlış Anlaşılmasın Klavye Çalışıyor Sadece Sistem Komutlara Tepki Vermiyor.
Ve Araç Çubuğumda Yok Oldu. Güncelleme Bile Yapmadım.

BU ARADA BELİRTEYİM DİĞER KONULARI OKUDUM

lnxdev

Diğer konuları okumanı belirtmen çok bir şey değiştirmiyecek. Fakat okuduğun konulardaki uyguladığın yöntemleri söylersen ve bu yöntemlerin olmadığını belirtirsen o zaman daha hızlı bir sonuca varılabilir. Birde hangi dağıtım kullanıyorsun masaüstü ortamın ne hiç bir şey belli değil.

heartsmagic

@lnxdev söylemiş, bu kadar az bilgiyle çok zor yardımcı oluruz. Kullanılan dağıtım, masaüstü ortamı nedir? Araç çubuğu dediğin örneğin Unity'nin sol taraftaki başlatıcısı ve üst panel mi? Son olarak sistemde neler oldu? Bir şeyler mi yükledin, grafik kartı sürücüsüyle mi uğraştın, sistem güncelleme mi geldi? Tam olarak neler oldu yani?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dhaa

Haklısınız Arkadaşlar Kusura Bakmayın Sürüm vs. Bilgiler Eksik Oldu. Ama Beni Mazur Görün Sürüm Ezberimde Yok Uç Birime de Ulaşamadığım İçin Bakıp Bilgi Veremiyorum.

heartsmagic

Her kelimeye büyük harfle başlamazsan daha rahat okunur yazdıkların :)

Tamam, sürüm bilgisi falan kalsın kenarda da diğer sorulara da cevap vermemişsin.

dhaa

Maalesef Her Kelimeye Büyük Harf ile Başlıyorum :) Bu Bir Alışkanlık :)
Diğer Konularda Uç Birimden Belli Komutların Çalıştırılması Söylenmiş Hep. Ama Uç Birim Açılmıyor CTRL + ALT + T Çalışmadığı İçin..

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Mart 2016 - 14:11:44
Her kelimeye büyük harfle başlamazsan daha rahat okunur yazdıkların :)

Tamam, sürüm bilgisi falan kalsın kenarda da diğer sorulara da cevap vermemişsin.

heartsmagic

İnsanlar geldikleri ortama uyarlar, ortam onlara uymaz :) Şimdi, ben de alışık değilim böyle yazıları okuyamıyorum ve bu nedenle de yardım etmeyeceğim desem hoş olur mu? Kaldı ki bu şekilde yazmak Türkçeye de uygun değil, hadi ben oradan girmedim meseleye, zira cidden okurken zorlanıyor insan böyle. Forum kuralları falan demek istemiyorum, mesele okunamaması. 

Tekrar edeceğim ama uçbirim falan demiyorum ben, bu konudaki ilk iletimde bazı sorular sordum onların cevabını istiyorum. Not olarak da düşmüş olayım, eğer yazım konusunda buraya uyamaya çalışmazsan, konuyu görüp geçmeyi planlıyorum bir sonraki sefere.

dhaa

Tamam dostum düzeltmeye çalışayım madem, görmezden geleceğinden falan değil de tartışmamak için ubuntumu seviyorum :)
Sol ve üst hiçbirşey yok. Ubuntuya da çok hakim olmadığım için kaba taslak tarif edebiliyorum (3-5 aydır sadece normal kullanım)
Son olarak ta hiçbirşey yapmadım. Kapalıydı açtım :) Virtualbox Kurup kaldırmıştım. Artık etkisi olur mu bilemem..

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Mart 2016 - 14:37:58
İnsanlar geldikleri ortama uyarlar, ortam onlara uymaz :) Şimdi, ben de alışık değilim böyle yazıları okuyamıyorum ve bu nedenle de yardım etmeyeceğim desem hoş olur mu? Kaldı ki bu şekilde yazmak Türkçeye de uygun değil, hadi ben oradan girmedim meseleye, zira cidden okurken zorlanıyor insan böyle. Forum kuralları falan demek istemiyorum, mesele okunamaması.

Tekrar edeceğim ama uçbirim falan demiyorum ben, bu konudaki ilk iletimde bazı sorular sordum onların cevabını istiyorum. Not olarak da düşmüş olayım, eğer yazım konusunda buraya uyamaya çalışmazsan, konuyu görüp geçmeyi planlıyorum bir sonraki sefere.

heartsmagic

Normal Ubuntu muydu peki bu? Eğer öyleyse Unity'dir. Bir iki ileti önce tarif etmeye çalıştım, solda panel benzeri bir başlatıcı ve üstte panel mi vardı?
Grafik kartı nedir makinede? Sürücüleri falan kurulu muydu veya gereken bir model miydi?

Bahsini ettiğin sorunlar Unity'nin çalışmadığına işaret ediyor, o da bir iki sebepten ötürü olabilir. Grafik kartı sürücüleri sorun yapmıştır, Unity eklentisi kapatılmıştır Compiz üzerinde gibi.

dhaa

Ekran Görüntüsü Şu Şekilde : http://i.hizliresim.com/pz0o7q.jpg
Sürümümde : 14.04.3  Bulabildim :)

Solda Panel Var idi Programların Kısayollarının Olduğu. Üstte te Network Durumu Ses vs Gösteren Bir Panel Vardı.

Ekran Kartım Yok. Sürücü Problemimde Yok O Yüzden :)

mendirec

Ctrl + Alt + T ile uçbirimi açın. Aşağıdaki komutu verin. Eğer kurulu değilse size kurmanız için bir komut verecek. Kurulumdan sonra yine aynı komutu verin. Ubuntu Unity Plugin'in içine girin ve yanında tik işareti var mı diye kontrol edin, yoksa tiki koyun.
ccsm

Daha sonra başka bir uçbirim açın ve aşağıdaki komutu verin.
unity

dhaa

Dostum Daha Önceki Yazışmalarımıza Baktın mı ? Uç Birim Açılmıyor

Alıntı yapılan: mendirec - 16 Mart 2016 - 16:43:02
Ctrl + Alt + T ile uçbirimi açın. Aşağıdaki komutu verin. Eğer kurulu değilse size kurmanız için bir komut verecek. Kurulumdan sonra yine aynı komutu verin. Ubuntu Unity Plugin'in içine girin ve yanında tik işareti var mı diye kontrol edin, yoksa tiki koyun.
ccsm

Daha sonra başka bir uçbirim açın ve aşağıdaki komutu verin.
unity

Afken

@dhaa

CTRL + ALT + T ile terminali açamaman normal. Bu sorunun bir diğer detayı da bu çünkü. O yüzden CTRL + ALT + F3 kombinasyonunu kullanınca TTY açılacak (buraya komutları girebileceksin). Orada kullanıcı adını yazdıktan sonra enter tuşuna basarsan parola da soracak, onu da aynı şekilde girince login olmuş olacaksın. Ardından ya yukarıdaki arkadaşın verdiği komutu dene ya da aşağıda vereceğim komutu dene. Ben ikisinden birisiyle çözmüştüm bunu. Genelde Unity tweak ile oynarken bir şeyler çakıştığında oluyordu bu sorun ama bildirebilecek kadar detaya sahip değildim.

Sırasıyla komutlar:
export DISPLAY=:0   
sudo dconf reset -f /org/compiz/
setsid unity

Ardından CTRL + ALT + F7 yaparsan masaüstüne geri dönersin ama ondan ziyade
reboot komutuyla yeniden başlatmanı tavsiye ederim. Artık duruma göre bakarsın.
"biz istedikten sonra bize barış mı yok"

dhaa

Merhabalar, öncelikle teşekkür ederim. Ama malesef söylediklerin işe yaramadı. Sistem Unity kurmaya çalıştı ama hep farklı farklı nedenlerden kurulum iptal oldu. Bir reboot ile reset atamadım. Yönetici yetkisi olması lazım diyor ama admin ile girmiştim.
Ama sorunum kendi kendine düzeldi. Ciddi anlamda hiçbirşey yapmadım birkaç gün kapalı kaldı bilgisayarım Açtığımda düzelmiş buldum. Herkese teşekkürler.

Alıntı yapılan: Afken - 16 Mart 2016 - 16:55:57
@dhaa

CTRL + ALT + T ile terminali açamaman normal. Bu sorunun bir diğer detayı da bu çünkü. O yüzden CTRL + ALT + F3 kombinasyonunu kullanınca TTY açılacak (buraya komutları girebileceksin). Orada kullanıcı adını yazdıktan sonra enter tuşuna basarsan parola da soracak, onu da aynı şekilde girince login olmuş olacaksın. Ardından ya yukarıdaki arkadaşın verdiği komutu dene ya da aşağıda vereceğim komutu dene. Ben ikisinden birisiyle çözmüştüm bunu. Genelde Unity tweak ile oynarken bir şeyler çakıştığında oluyordu bu sorun ama bildirebilecek kadar detaya sahip değildim.

Sırasıyla komutlar:
export DISPLAY=:0   
sudo dconf reset -f /org/compiz/
setsid unity

Ardından CTRL + ALT + F7 yaparsan masaüstüne geri dönersin ama ondan ziyade
reboot komutuyla yeniden başlatmanı tavsiye ederim. Artık duruma göre bakarsın.

heartsmagic

Başlığı etiketlemeden kapatalım o hâlde, eğer tekrar oluşursa açtırma isteğinde bulunursun.