Ubuntu 14.04 Low-graphics mode hatası

Başlatan Wes, 13 Mart 2016 - 16:48:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wes

Arkadaşlar merhaba. İlk defa ubuntu kuruyorum ve çok yabancıyım linux dünyasına. Monster Abra A5 modeli bilgisayarıma ubuntu 14.04 sürümünü kurdum. kurulum tamamlanıp bilgisayar açıldığında low-graphics mode hatası veriyor. forumu biraz araştırdım fakat anlayamadım bu şeylere yabancı olduğum için. afedersiniz ama en cahile anlatır gibi yardımcı olabilecek var mı ? şimdiden teşekkürler

edit: nvidia driverini güncelledim, şimdi de siyah ekranda imleç var, öyle kaldı. açılmıyor ekran

Barış Can

şu an eğer bilgisayarını açabiliyorsan, yukarıdaki komutları dene lütfen. eğer açamıyorsan da, bize mobil üzerinden bir ekran görüntüsü ve ne yaptığını adım adım açıkla ki, yardımcı olabilelim.

sevgiler. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

plazma

Optimus teknolojisi var cihazda nvidia sürücüsünü nereden ve nasıl kurdunuz ? Bumblebee yada prime deneyebilirsiniz

Wes

tekrardan Merhabalar. masaüstüne hiç giremiyorum. hddyi eski bilgisayara taktığımda sorunsuz açılıyor. aldığım hatalar ise şu şekilde;
bilgisayar açılırken 1 2 dakika bekledikten sonra  malum ekran geliyor,

Bu seçeneği seçdikten sonra ise ya hata satırları geliyor ya da siyah ekranda yanıp sönen imlec. 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mart 2016 - 23:05:07

Alıntı yapılan: plazma - 13 Mart 2016 - 22:23:07
Optimus teknolojisi var cihazda nvidia sürücüsünü nereden ve nasıl kurdunuz ? Bumblebee yada prime deneyebilirsiniz

Hocam pc açılmadığı için paket olarak kurulum yapamıyorum. komutlarla denedim onda da ya hata verdi ya da çözüm olmadı

heartsmagic

Uçbirimden yaparız kurma veya kaldırma işlemini sorun değil, fakat bizlere Nvidia sürücüsünü nereden ve nasıl kurduğunu söylemen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagicUçbirimden yaparız kurma veya kaldırma işlemini sorun değil, fakat bizlere Nvidia sürücüsünü nereden ve nasıl kurduğunu söylemen lazım.

Merhabalar. herhangi bir yerden kurmadım. Ubuntu ilk kurulumdan sonraki açılışında  böyle bir sorunla karşılaştım. kurulumu başka pcde denedim sorunsuz açıldı.(nvidia gt130m) hdd'yi sokup kendi bilgisayarıma taktığımda aynı hatayı aldım. 

sonuç olarak; herhangi bir driver vs kurmadım, Sadece Ubuntu kurdum ve açılışta bu hatayı aldım. 

heartsmagic

İlk iletinde "nvidia driverlarını güncelledim" demişsin, bu nedenle soruyorum nereden ne kurdun diye.
O gördüğün ekrandayken ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş. Senden bir kullanıcı ismi ister, kurulumda ayarladığın kullanıcıdır. Ardından parola sorar, normal parolandır. Yazarken görünmez, dikkatlice yaz ve giriş yap. Ardından aşağıdaki komutu yürüt:

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

Çıktısını not al, buraya aktar. Şu komutu da yürütüp çıktısını not al ayrıca.

dpgk -l | grep nvidia

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 02:08:36
İlk iletinde "nvidia driverlarını güncelledim" demişsin, bu nedenle soruyorum nereden ne kurdun diye.
O gördüğün ekrandayken ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş. Senden bir kullanıcı ismi ister, kurulumda ayarladığın kullanıcıdır. Ardından parola sorar, normal parolandır. Yazarken görünmez, dikkatlice yaz ve giriş yap. Ardından aşağıdaki komutu yürüt:

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

Çıktısını not al, buraya aktar. Şu komutu da yürütüp çıktısını not al ayrıca.

dpgk -l | grep nvidia
Siyah ekran sorunu olunca tekrardan ubuntuyu kurmayı denedim. Zaten guncellerken defalarca hata verdi.

Yanıtlarınız için çok teşekkürler. Yarın dediğiniz şeyleri yapıp buraya ekran görüntüsü ekleyeceğim.

komutlarda bulunan bazı karakterler düz çizgi dimi?

heartsmagic

Aynı sorunu yaşarsan aktar tabi buraya her şeyi. Onlar düz çizgi evet, boru (pipe) dediğimiz karakter. Klavyede "AltGr + <>|" ikili tuş kombinasyonu ile yapabilirsin.

Deathangel

bu hata şu sıralarda moda herhalde :D :D sabah pc acıldıgında aman tanrım dedım :D

suanda bılgısyaarı formatlıyorum dıger pc de de aynı sorun olmasın dıye su kodları yazdım

sudo apt-get install nvidia-current
sudo apt-get install nvidia-current-updates
in a world without fences and walls, who needs gates and windows

keyserver2.pgp.com
EA004CB1-->privatekey0@gmail.com

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 02:16:50
Aynı sorunu yaşarsan aktar tabi buraya her şeyi. Onlar düz çizgi evet, boru (pipe) dediğimiz karakter. Klavyede "AltGr + <>|" ikili tuş kombinasyonu ile yapabilirsin.

Bugün bilgisayarı açmayı denedim, Böyle bir hatayla açıldı :) garip bir sistem gerçekten. arkasından da bu hata

yeniden başlat dediğimde ise şöyle bir ekranda kaldı.

ekleme: şuan her restarttan sonra bilgisayarım düzgün şekilde açılıyor ama Windows kadar performanslı değil sanki. Acaba ekran kartı driverinden olabilir mi? kurulup kurulmadığını nasıl anlarım? Büyük ihtimal kurulmadı zaten :)

ekleme2: şuan pc normal olarak çalışıyor. ekran kartı driverini Linux için kendi sitesinden indirdim fakat kurulmadı.

ekleme3: pc unstable çalışıyor. tam ekran video izledikten sonra çıkarken donuyor vs. sorunlar var yani

heartsmagic

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 20:17:22
İstediğim çıktılar?
Hemen atıyorum hocam. 10dkya burda olurlar.

Bir de komut ekranından ana ekrana nasıl döneceğim onu söylerseniz sevinirim, Reşat atmaktan yoruldum :)

heartsmagic

alt+f7 ile dönebilirsin, fakat eğer masaüstü geliyorsa şu an ctrl+alt+f1 ile sanal uçbirime geçmen gerekmiyor. Aynı işlemleri, yani komut verme işini ctrl+alt+t ile açacağın uçbirim öykünücüsünde de yapabilirsin.

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 20:23:50
alt+f7 ile dönebilirsin, fakat eğer masaüstü geliyorsa şu an ctrl+alt+f1 ile sanal uçbirime geçmen gerekmiyor. Aynı işlemleri, yani komut verme işini ctrl+alt+t ile açacağın uçbirim öykünücüsünde de yapabilirsin.
Şuan masaustundeyim. atıyorum birazdan çıktılari

heartsmagic

Yine araya gireyim, iletin birleşmesin.

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 20:26:31
Yine araya gireyim, iletin birleşmesin.
komutu yürüt yaptığım anda pc dondu :)

Wes

Sürekli şöyle hata çıktısı oluyor bazen de

Wes

heartsmagic

Yazılım ve Güncelleştirmeler uygulamasını aç, Ek Sürücüler sekmesinden Nvidia sürücüsünü kur, sonra sistemi yeniden başlat.

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 20:48:46
Yazılım ve Güncelleştirmeler uygulamasını aç, Ek Sürücüler sekmesinden Nvidia sürücüsünü kur, sonra sistemi yeniden başlat.
4 tane var, hangisi acaba? Hatta display ile ilgili 5 tane

heartsmagic

Wes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 20:53:14
İlk sıradakini seçip dene.
oturum açma ekranında siyah ekran geliyor ve öyle kalıyor. arkadan oturum açılış sesi geliyor

heartsmagic

Ubuntu sürümü 14.04'tü değil mi? Demek ki tetiklemiyor Prime'ı. Neyse, ctrl+alt+f1 ile uçbirime düş, kullanıcınla giriş yap.
sudo apt-get purge nvidia*
ile sürücüleri kaldır. Sistemi yeniden başlat:
sudo reboot

Ardından şu başlığa bak: optimuskonusu