[Çözüldü] /var/log/upstart/aptitude-robot.log Gittikçe Büyüyor

Başlatan AHOME, 12 Mart 2016 - 15:32:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AHOME

NOT:Uzun gelip okumak istemeyenler ozet olarak "sabah kalktigimda" diye baslayan ikinci paragraftan baslayip okuyabilirler sorunu.

Oncelikle herkese merhaba,

Masaustu bilgisayarimda Ubuntu 13.10 surumu yukluydu. 2 yil once yuklemistim ve sorunsuz calisiyordu. Sonra yeni bilgisayar aldim. Oyle olunca uzun sure kullanamadim Ubuntu yuklu olani. Bu arada sifresini falan unutmusum bilgisayarin. Dun actim bilgisayari. Sifresini kaldirmayi denedim. Recovery menusu acilmiyordu. Sonra LiveCD ile bir sekilde kaldirdim. Tam helesukur hallettik derken bilgisayari yeniden baslatip kullanici secme ekranina geldim. Giris yapiyorum buraya kadar sıkıntı yok. Giris yapinca mouse geliyor simsiyah ekran o kadar. Gnome arayuzu yuklenmiyordu yani. Internet'ten bayagi arastirdim sorunu. Ctrl+Alt+T ile Terminal'i acabildim. Sonra surum yukseltmeye calistim olmadi falan hatalar verdi bir suru. (13.10 destegi sona erdigi icin verdi galiba.) Neyse sonra Terminal'den update manager arayuzunu acmayi basardim. O da 13.10 destegi sona erdi 14.04LTS'ye gecin dedi. Zaten istedigimde oydu. Onayladim. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar suren bir yukleme sonrasi kurulum tamamlandi. Bilgisayari yeniden baslattim 14.04LTS ile sorunsuz acildi. Gnome Do uyumsuzdu herhalde biraz sorun cikardi onu kaldirdim falan sorunsuzdu PC. Iyi bari duzelttik dedim uyudum gece.

Sabah kalktigimda bilgisayari actim yine. Boot-repair yukleyecektim GRUB2 ekraninin suresini uzatmak icin. O arada Terminal kullanirken bir hata verdi ama ne oldugunu hatirlamiyorum. Yeniden yuklerim gecer diyip umursamadim. Biraz sonrasinda bir uyari geldi. Harddisk'te alan kalmamis. Sasirdim cunku 25GB ayirmistim harddiskten ve normalde Ubuntu tas catlasa 10GB kullanir. Kisisel dosyam da yok dogru duzgun 1GB'lik bir sey var. Neyse GParted acip alani 50GB'ye cikardim. Kullaniyorum. Sonra bir saat gecti gecmedi yine harddisk doldu uyarisi. Anladim ki bir seyler genisliyor harddiskte. Incele dedim. Bana /var/log/upstart/aptitude-robot.log dosyasini gosterdi en cok yer kaplayan. %98'ini o kapliyor alanin. Bu arada alan kalmadiginda hicbir isleme izin vermediginden GParted'la 100GB'ye yukselttim. Su an o da dolmak uzere 85GB'ye cikti kullanim. En fazla yukseltebilecegim alan 200GB daha fazla yukseltemem alani ve bu 200GB dolmadan sorunu cozmem lazim. Neyden kaynaklaniyor olabilir bir log dosyasinin bu kadar tutmasi hic ama hic normal degil. Silemiyorum da sorun cikaracak diye. Onerilerinizi bekliyorum. Sizce bu bilgisayar iflah olmaz mi, temiz bir format mi cekmek lazim? (Program ayarlarim silinmesin diye cok da format yanlisi degilim.)

heartsmagic

Zamanında aptitude için kurduğun bir uygulama gibi görünüyor kendisi, gerekli bir şey değil. Kaldı ki artık aptitude kurulu da gelmiyor. Önce:

sudo cat /dev/null > /var/log/aptitude-robot.log

ile dosyayı bir boşalt. Ardından kaldır ilgili uygulamayı:

sudo aptitude aptitude-robot
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AHOME

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2016 - 16:56:34
Zamanında aptitude için kurduğun bir uygulama gibi görünüyor kendisi, gerekli bir şey değil. Kaldı ki artık aptitude kurulu da gelmiyor. Önce:

sudo cat /dev/null > /var/log/aptitude-robot.log

ile dosyayı bir boşalt. Ardından kaldır ilgili uygulamayı:

sudo aptitude aptitude-robot

Soylediginiz yaptim ama ilk komutta bash erisim engellendi diye bir hata verdi. Ikinci komutta da gecersiz komut aptitude-robot cikti. Bu arada dosyayi yanlis yazmisim log klasoru icindeki upstart klasoru icindeki aptitude-robot.log dosyasi. Direk log klasoru icindeki degilmis yani. Ayni dosya log klasoru icinde de var ve oradaki 1.2MB.

heartsmagic

İlk komutta dosyanın yeri neresiyse orayı kullan, ikinci komutu eksik yazmışım:

sudo aptitude purge aptitude-robot

AHOME

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2016 - 20:01:41

sudo aptitude purge aptitude-robot

Dosyanın yerine göre yazmıştım zaten bash: /var/log/upstart/aptitude-robot.log: Erişim engelledi diye bir hata veriyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2016 - 22:19:55

Ikinci verdiginiz komutu girdigimde karsima garip bir arayuz geldi. Oradan kaldirdim paketi. Yaninda 20 tane de bagimli paket var onlari da kaldir dedim. Simdilik sorun yok daha fazla buyumuyor o dosya 87GB'de takili kaldi ama dosyayi temizleyebilsem bir de cok guzel olacak. Chmod ayarlariyla oynamak mi lazim acaba dosyanin. Normal dosya yoneticinden girdigimde de hicbir islem yapamiyorum dosyanin sahibi olmadigim icin.

AHOME

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2016 - 20:01:41

sudo aptitude purge aptitude-robot

Hocam ilk komut icin bir el atabilecek misiniz 83GB oyle bekliyor bilgisayarda. Tesekkurler simdiden.

heartsmagic

Komutu doğru veriyorsan sıkıntı çıkartmaması lazım. Lütfen bize çıktıları aynen aktar. Kullandığın komut ve sonucuyla beraber olsun ama.

sudo cat /dev/null > /var/log/upstart/aptitude-robot.log

Kısacası yukarıdaki komutu da, çıktısını da göreyim. Ha, bu pek gerekli de değil artık esasında. Ben önce bir şişmeyi önlemek için, uygulamayı kaldırmadan içini boşaltayım demiştim. Madem uygulamayı kaldırdın, gönül rahatlığıyla dosyayı da silebilirsin.

sudo rm -f /var/log/upstart/aptitude-robot.log

AHOME

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2016 - 01:14:58
Komutu doğru veriyorsan sıkıntı çıkartmaması lazım. Lütfen bize çıktıları aynen aktar. Kullandığın komut ve sonucuyla beraber olsun ama.

sudo cat /dev/null > /var/log/upstart/aptitude-robot.log

Kısacası yukarıdaki komutu da, çıktısını da göreyim. Ha, bu pek gerekli de değil artık esasında. Ben önce bir şişmeyi önlemek için, uygulamayı kaldırmadan içini boşaltayım demiştim. Madem uygulamayı kaldırdın, gönül rahatlığıyla dosyayı da silebilirsin.

sudo rm -f /var/log/upstart/aptitude-robot.log

Hocam cok sag olun. Dosya silindi, sorun cozulmus oldu. Yalniz kafama takilan bir nokta var. Bunu neden yapmis olabilir, bir fikriniz var mi? Eger benim hatamdan kaynaklandiysa ona dikkat edeyim yapmayayim.

heartsmagic

Rica ederiz. Hata senden mi kaynaklanmıştır yoksa başka bir şeyden mi net söylemek mümkün değil elbette, fakat büyük ihtimalle senle ilgili değildir. Bir sorun olmuştur yükseltme esnasında, çok ama çok sık aralıklarla hata basmıştır uygulama, böylece hata kayıt dosyası da dolmuştur. Söylediğim gibi bu uygulama normalde kurulan bir şey değil, aptitude ile belirlenen yapılandırma dosyaları üzerinden kendiliğinden kurulum yapmaya yarıyor gibi.

Çözülen konularımız için şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu

Eğer bu konu hakkında başka sorun yoksa sen etiketlersin konuyu, bizler de kapatırız.

AHOME

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mart 2016 - 22:48:54
Rica ederiz. Hata senden mi kaynaklanmıştır yoksa başka bir şeyden mi net söylemek mümkün değil elbette, fakat büyük ihtimalle senle ilgili değildir. Bir sorun olmuştur yükseltme esnasında, çok ama çok sık aralıklarla hata basmıştır uygulama, böylece hata kayıt dosyası da dolmuştur. Söylediğim gibi bu uygulama normalde kurulan bir şey değil, aptitude ile belirlenen yapılandırma dosyaları üzerinden kendiliğinden kurulum yapmaya yarıyor gibi.

Çözülen konularımız için şöyle bir uygulamamız var: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi

Eğer bu konu hakkında başka sorun yoksa sen etiketlersin konuyu, bizler de kapatırız.

Tamamdir hocam etiketledim, tekrardan tesekkurler. :)