Ubuntu 15.10 masaüstü sürümü sıfırlama

Başlatan prolab, 11 Mart 2016 - 14:34:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

prolab

Merhaba arkadaşlar, 15.10 64bit masaüstü sürümünü formatladım istiyorum ama DVD sürücü arızalı galiba disci okumadığı için format atma işlemini gerçekleştiremedim. Disc kullanmadan sıfırlayabilmem mümkün mü ?

Teşekkürler. 

illedelinux

Sıfırlamayı anlayamadım, kurulum yapmak istiyorsan usb ile kurulum yapabilirsin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

FireSwords

Yeniden Ubuntu kurmak mı istiyorsun?

Eğer istediğin şartsa 2 GB'dan büyük bir USB bellek ile de işini görebilirsin. Yeterli alana sahip rootlu bir android cihaz da iş görür.

prolab

Alıntı yapılan: FireSwords - 11 Mart 2016 - 16:53:32

Eğer istediğin şartsa 2 GB'dan büyük bir USB bellek ile de işini görebilirsin. Yeterli alana sahip rootlu bir android cihaz da iş görür.

Alıntı yapılan: illedelinux - 11 Mart 2016 - 14:40:13
Sıfırlamayı anlayamadım, kurulum yapmak istiyorsan usb ile kurulum yapabilirsin.

USB ile *önyükleme yapamıyorum. Benim istediğim şu; zaten şu an kurulu olan sistem üzerindeki tüm değişiklikleri geri alıp ilk günkü format attığım haline döndürebilmek. Kurmuş olduğum tüm programlar ve uzantıları dahil. Optik DVD sürücü arızalanmış olduğundan cd yi okumadığı ve Usb ile boot olmadığı için format atmadan yeniden kurulum yapılmış gibi olmasını istiyorum.
Bu mümkün mü ?

Değilse DVD sürücü arızasını yaptıracağım.

Teşekkürler.

FireSwords

Alıntı yapılan: prolab - 11 Mart 2016 - 18:15:47
Alıntı yapılan: FireSwords - 11 Mart 2016 - 16:53:32

Alıntı yapılan: illedelinux - 11 Mart 2016 - 14:40:13

USB ile *önyükleme yapamıyorum. Benim istediğim şu; zaten şu an kurulu olan sistem üzerindeki tüm değişiklikleri geri alıp ilk günkü format attığım haline döndürebilmek. Kurmuş olduğum tüm programlar ve uzantıları dahil. Optik DVD sürücü arızalanmış olduğundan cd yi okumadığı ve Usb ile boot olmadığı için format atmadan yeniden kurulum yapılmış gibi olmasını istiyorum.
Bu mümkün mü ?

Değilse DVD sürücü arızasını yaptıracağım.

Teşekkürler.

Mümkün değil sanırım. Windows'taki sıfırlama özelliği dosyalara ellemeden yeniden Windows kurulumu yapıyor ve bunun için Windows kurulum dosyalarına ihtiyaç duyuyor. Ubuntu kurulumu ile Ubuntu'nun kurulum dosyalarını içeren bir kurtarma bölüntüsü oluşmuyor.

Nasıl USB'den boot edemiyorsun? Biraz açabilir misin?

heartsmagic

Mümkün değil. Bunu istemendeki sebep nedir? Hani sorunların üzerine gitmek zaten bizim yaptığımız bir şey bu forumda. Genel olarak da Linux dağıtımlarında sorun çözme oldukça esnek bir meseledir. Yeniden kurulum çok nadir durumlarda önerdiğimiz bir şey.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

prolab

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mart 2016 - 20:18:20
Mümkün değil. Bunu istemendeki sebep nedir? Hani sorunların üzerine gitmek zaten bizim yaptığımız bir şey bu forumda. Genel olarak da Linux dağıtımlarında sorun çözme oldukça esnek bir meseledir. Yeniden kurulum çok nadir durumlarda önerdiğimiz bir şey.
Çok özel bir sebebi yok aslında, biraz sistemi öğrenmek istiyorum. Ben şu an aktif olarak OS X ve Windows kullanıyorum, son birkaç ay içinde Ubuntu masaüstü sürümü kurdum server olarak kullanıyorum. Ubuntu'yu da öğrenmek istiyorum. Neler yapılabilir, neler yapılamaz vs.

heartsmagic

Kullanma sebebini sormuyorum, yeniden kurma sebebini soruyorum. Öğrenmek için istediğin gibi kurcalayabilirsin elbette, fakat sıfırlama diye bir şey yok ne yazık ki. Eğer ben kurcalayayım, kurcalayayım, altını üstünü getireyim, sonra da başa döneyim istiyorsan normal sistemlerde olmaz o iş. Ya ne yaptığını çok iyi bilecek, takip edecek, işlemleri geri alacaksın (örneğin kurduğun paketleri kaldırma, ayarları geri döndürme vs.) ya da bu istediğin şey için sanal makine kullanacaksın. Kurarsın, istediğin en temiz noktada alırsın bir makine görüntüsü, istediğin kadar kurcalar, bozar sonra o görüntüye dönersin.

Forumda paylaşılan, sistemin yedeğini belirli bir noktada alan uygulamalar mevcut, fakat ne kadar verimli çalışıyorlar bilemiyorum.
Örneğin: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43261.0
Son zamanlarda başka bir uygulama daha anlatılmıştı ancak onun konusunu bulamadım şu an.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.