[Çözüldü] MIR, X11, Freon Pencere sistemlerinin çeşitlenmesi Linux için zararlı mı?

Başlatan ahmet_matematikci, 11 Mart 2016 - 10:04:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

MIR, x11, Freon Pencere sistemlerinin çeşitlenmesi Linux camiası için zararlı mı?
Bir facebook grubunda bu tartışılıyor.
Bir grup çeşitlenmesinin özgür yazılımın doğası olduğunu savunurken diğer grup bunun zararlı olacağını savunuyor.
Çeşitlenmeni zararlı olacağını savunan grubun tezi ise Linux için geliştirici sayısının az olduğu ve x11 için yazılmış programların mir ile çalışmayacağı.
MIR için yazılanların googlenin yazdığı Freonda çalışmayacağı tezi.
Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

meda

Yeterince çeşitlenme ve parçalanma söz konusu. Yazılımlarda kıtlık yaşanıyorken XP arayüzündeki gibi görsel yazılımlarla nasıl olacak yiyip bitirsinler.  ;D Son kullanıcı olarak biz de meftayı gömeriz olur biter.   ;D
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

barış

Çeşitlenme her zaman iyidir bence. Sonuçta tatlı bir rekabet ortamı oluşur (KDE vs Gnome demeyeceğim, küfürleşmeye varan tartışmalar olabiliyor... :D) ve bunun ekmeğini her zaman son kullanıcı yer.
Zaten birçok firma/kurum X11 yerine başka yazılımları tercih etmeye başladı halihazırda. 

ahmet_matematikci

@barış hocam çeşitlenme bence de iyidir de a da çalışan b de çalışmayacak.
@meda nın dediği gibi yazılım sıkıntısı çekilmez mi o zaman ???
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

barış

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci@barış hocam çeşitlenme bence de iyidir de a da çalışan b de çalışmayacak.
@meda nın dediği gibi yazılım sıkıntısı çekilmez mi o zaman
Yazılımın amacına, yazılımın geliştiricisine göre değişir o. Yani ben Kate'i Gnome altında kullanabiliyorum KDE kütüphanelerini yükleyerek. Bunun gibi düşün. Kütüphaneler açılır, diğer taraflara da adapte edilebilir hale getirilir zaten. Onlar yapmasa da bir geliştirici yapıp sunabilir bunu. Yani ben Linux altında bir yerde çalışıp öbür tarafta çalışmayan yazılım görmedim henüz. Gördüysem de unutmuşumdur muadilini mutlaka bulduğum için.
Paketleme sistemi ayrı bir nokta zaten. Biraz daha karışık bir konu. Yazılımların adaptasyon sorunu çekeceğini düşünmüyorum.

Ancak, iki taraftan biri bu adaptasyonu reddederse o zaman sorun çıkabilir.

illedelinux

Alıntı YapAncak, iki taraftan biri bu adaptasyonu reddederse o zaman sorun çıkabilir.

Çeşitlilik bir anlamda diğerini kısmen de olsa reddetmek değil mi?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

barış

Alıntı yapılan: illedelinuxAlıntıAncak, iki taraftan biri bu adaptasyonu reddederse o zaman sorun çıkabilir.
Çeşitlilik bir anlamda diğerini kısmen de olsa reddetmek değil mi?
X adında bir sistem var diyelim. Fakat bazı özellikleri var çıkartmak istiyorsun ya da olmayan özellikleri eklemek istiyorsun. X geliştirici ekibi de buna yanaşmadı ya da bazı sorunlardan ötürü eklenemedi/çıkartılamadı vb.
Bu sefer başka bir ekip Y sistemi geliştiriyor, X'de yapamadıklarını Y'de yapıyorlar. Tabi bu Y sistemini geliştiren ekibin, "X'den bize hiçbir şey gelmeyecek!" demiş olması anlamına gelmiyor :). Gerekli kütüphaneler çekilip X sisteminde çalışan ürünler Y sisteminde de çalışabilir, doğrudan sakıncası yoksa tabi. KDE ve Gnome buna en güzel örnek.
Bunu yapan firmalar Apple ve Microsoft(idi). Microsoft bile SQL Server, .NET Core gibi ürünlerini Linux altına vermeye başladı kendi ekosisteminden çıkartıp.

Çeşit yoksa fikir yoktur. Fikir yoksa inovasyon yoktur. İnovasyon yoksa gelişme yoktur.
Çeşidin ve farklı fikirlerin olmadığı yerde tekelleşen ekosistemler ortaya çıkar. İnsanlar da bir noktada hapsolurlar bu ekosistem içerisine. Özgür yazılım da tekelleşmeyi yok eden bir mantığa sahiptir, bundan ötürü çeşitlilik özgür yazılımın doğasıdır diyen arkadaşlara katılıyorum.

Bir yazı da okudum şöyle bir ibare var:
"Aside from Chrome/Chromium continuing to run on X11 when it comes to non-ChromeOS Linux desktops, there's still work on allowing Chrome OS to run under Wayland and Mir via the Ozone abstraction layer with Ozone-Mir and Ozone-Wayland."
Meali: Chrome/Chromium ChromeOS ile beraber gelmeyen Linux masaüstlerinde mevcut olarak X11 üzerinde şu anda çalışıyor. Wayland veya Mir ile hala çalışabiliyorlar.

TopKek

Linux kişiselleştirilebilirlik üzerine kuruludur. Bence bu pencere yöneticilerinin çeşitlenmesi linux'u daha iyi kılacaktır.
Arch Linux mu Gentoo mu?

ahmet_matematikci