Ubuntu donuyor :(

Başlatan anil491, 10 Mart 2016 - 21:03:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

anil491

Arkadaşar öncelikle merhaba, aranıza bugün katıldım :))  windows xp bir bilgisayarım vardı, hdd de bir D bölümü yaratarak bu bölüme Ubuntu 14.04 kurdum. Ancak ubuntu donuyor. Sorun ne olabilir ?

meda

Ekran kartı sürücüleri konusunda forumda arama yapabilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

seron

Windows XP kullanıyormuşsunuz. Dolayısıyla bilgisayarınız hayli yavaş olabilir. Ekran sürücüleri konusunda arama yapmaya devam edin ama sistem özelliklerinizi de yazın ki gerekirse daha hafif bir sürüm de önerilsin.

anil491

Linux deneyimi yaşamak için kullanmadığım bilgisayara ubuntu yükledim. Açıkçası xp ile gayet stabil çalışıyordu ancak dediğim gibi ubuntu da 2 kez donma yaptı güç tuşundan kapatmak zorunda kaldım.
Sistem Özellikleri:  Amd Athlon 64 x2 3200+,  128 mb ati radeon x300,  1gb ram

pitikiti

Alıntı yapılan: seron - 10 Mart 2016 - 21:29:27
Windows XP kullanıyormuşsunuz. Dolayısıyla bilgisayarınız hayli yavaş olabilir. Ekran sürücüleri konusunda arama yapmaya devam edin ama sistem özelliklerinizi de yazın ki gerekirse daha hafif bir sürüm de önerilsin.
Arkadaşımızın dediklerine aynen katılıyorum. Ayrıca 1 ram biraz az. Ubuntunun her yeni sürümünde sistem kaynakları biraz daha fazla kullanabilir. Arama çubuğuna sistem gözlemcisi yazıp sisteminize ne kadar yük bindiğini görebilirsiniz. Örneğin benim bilgisayarımda ekran kartı paylaşımlı 4 gb ram var şu anda sistem gözlemcisine baktığımda 976mb ram kullanıyor. Yani eğer 1 gb ram olsaydı sizin bilgisayrınız gibi kasma yapacaktı. Bu oran yeri geldiğinde 1.3 gb kadar çıkabiliyor. Birde tabilki ram derken ddr 2 mi 3 mü 4 değildir sanırım :) bunlar arasında da fark var.
En iyisi ubuntunun daha az ram harcayan bir sürümünü kullanmanız. Bunlardan size önerebileceğim masaüstü ortamlarından LXDE,Xfce,MATE,Cinnamon olabilir.
Bu yazdığım masaüstü ortamlarını başına ubuntu ekleyerek aratırsanız bilgisayarınızın kapasitesine uygun bir sürüm mutlaka bulursunuz vazgeçmeyin.
Ben windows 10'u silip attım ubuntu için vazgeçmemenizi öneririm.
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

seron

Alıntı yapılan: anil491 - 10 Mart 2016 - 22:12:34
Linux deneyimi yaşamak için kullanmadığım bilgisayara ubuntu yükledim. Açıkçası xp ile gayet *kararlı çalışıyordu ancak dediğim gibi ubuntu da 2 kez donma yaptı güç tuşundan kapatmak zorunda kaldım.
Sistem Özellikleri:  Amd Athlon 64 x2 3200+,  128 mb ati radeon x300,  1gb ram
2.4Ghz AMD işlemcili bilgisayar. Gayet cillop. Ama zamanında "ucuz olsun" diye yanlış toplanmış/alınmış. Keşke imkanın olsa da ikinci elcileri gezip 2GB ram ile bir de çalışanından AMD x1500 serisi ekran kartı alabilsen. senin tek sorunun ekran kartıyla ram.

Xubuntu kurmanı tavsiye ederim.