[Çözüldü] xubuntu 14.04 lts Ekran Parlaklılğı

Başlatan meekran79, 10 Mart 2016 - 19:51:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meekran79

Merhaba xubuntu 14.04.04 (Voyager Linux) lts kurdum deneme amaçlı ve hoşuma gitti kullanmayı düşünüyorum ancak lütfen bana ekran parlaklığı ayarlamasını konususnda yardımcı olurmusunuz lütfen rica ediyorum Artık gerçekten bunaldım artık lütfen...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Mart 2016 - 20:05:09

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
04:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM108M [GeForce 840M] (rev ff)

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Haswell Mobile x86/MMX/SSE2
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 32767 x 32767
eDP1 connected 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
   1366x768       60.0 +
   1360x768       59.8     60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
DP1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
   (0x48)   69.3MHz
        h: width  1366 start 1374 end 1384 total 1462 skew    0 clock   47.4KHz
        v: height  768 start  771 end  772 total  790           clock   60.0Hz

ii  nvidia-352                                352.63-0ubuntu0.14.04.1                 i386         NVIDIA binary driver - version 352.63
ii  nvidia-opencl-icd-352                     352.63-0ubuntu0.14.04.1                 i386         NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                              0.6.2                                   i386         Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-settings                           331.20-0ubuntu8                         i386         Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Mart 2016 - 20:07:28

Model; Asus İ5 Core İnter 4GB Ram Nvidia Geforce 840M

TopKek

Fn+Sağ veya sol ok tuşuna basmayı deneyin
Arch Linux mu Gentoo mu?

meekran79

Selam, denedim dediğinizi ancak bir etki olmadı diğer fn+ses çalışıyor yanlız parlaklık ayarları maalesef başka bir öneriniz varmı. Gözlerim yerinden çıkıcak yakında

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

uçbirim2002

....
Hello!

meekran79

Sizin dediğinizi uyguladım ekte anlatıldığı gibi yeniden kurulumda denedim ancak install dediğim zaman siyah ekran üzerinde bazı rakam ve yazılar kalıyor bunu birkaç kere detaylı adım adım tekrar denedim o ekran geçilmiyor maalesef 3 saatimi aldı bu işlem

heartsmagic

Cevap hangimize? Cidden yardımcı olmak istiyorum ama ortada bir iletişim sorunu var gibi.

meekran79

Pardon cevap size ben ekran görüntüsü çektim göndermek istiyorum ama yollayamadım.  Aynı şekilde uyguladım tekrardan kurdum ama Türkçeyi seçiyorum, f6 yapıyorum entegre parametre seçiyorum ve kurulum diyorum ekran siyah ve üzerinde bazı yazı ve rakamlar kalıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2016 - 12:53:48

Bahsedildiği gibi kurulum yapamıyorum ekranına gelmiyor

heartsmagic

Hangi sürüm bu? entegre parametre dediğin hazır olanlar mı? nomodeset'i denedin mi? Daha önce kurulumda böyle bir sorun oldu mu bu makinede?

meekran79

Daha önce hiçbir sürüm kurarken böyle bir sorun ile karşılaşmadım xubuntu 14.04 lts Voyager sürümü  F6 seçeneklerinden 1- acpi=off : ACPI yönetimini devre dışı bırak. denedim!! diyer dediğinizi denemedim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2016 - 13:55:22

Tüm driverları sorunsuz bir şekilde kurdum Ubuntu sistemini kullanan masaüstülerde oluyor Backbox, Elemetry OS vb...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2016 - 14:07:19

Şimdi nomodesti deniyorum

heartsmagic

meekran79

Klavye üzerindeki tüm fonksiyonları kullanabiliyorum sadece PARLAKLIK AYARI f5 ve f6 kullanılmıyor, iyice ilginç hal almaya başladı bu iş gibi :) diğer seçeneğide denemdim ama bir değişiklik yok aynı devam ediyor parlaklık ayarı yapılamıyor. Diğer arkadaşınkinide denedim aynı şekilde devam ediyor.

Deneme amaçlı olarak başka bir sistem kurdum Linux Mint Ubnuntu 14.04 onlarda çalışıyor ancak ubuntu tabanlı masaüstülerinde çalışmıyor gibi; ElementryOS, xubuntu, BackBox, Voyager ( size önerebilirim gerçekten kararlı ve multimedya açısından çok başarılı)

Ne yapabilirim.

TopKek

Fn+F5 veya F6 kombinasyonunu deneyin
Arch Linux mu Gentoo mu?

heartsmagic

Mint kurdun, kullanmayı düşünmüyor musun? Eğer Ubuntu hâlâ duruyorsa şu çıktıyı aktar lütfen:
cat /proc/cmdline

meekran79

Tabiki çok istiyorum kullanmak ama bu şekilde zor gibi denemek amaçlı kurmuştum o sistemleri şimdi ubuntu 14.04 kurulu ordan yazıyorum size, daha önce xubuntu 14.04 kurdum herşey yüklemeler ve driverlar dahil sorunsuz kuruldu ama parlaklık ayarı onda da yoktu.

Herhalde benim laptopum xubuntu (xfce) masaüstü ile pek anlaşamıyorlar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2016 - 23:26:26

İstediğiniz çıktığı birazdan göndereceğim

sinan54

Dikkatinizden kaçmış olabilir,Xfce güç yönetimi ayarlarında genel bölümünde ''Ekran parlaklığı tuşlarını yönet'' kutucuğu işaretlimi? Degilse Fn tuşları çalışmıyor.

meekran79

BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.13.0-46-generic root=UUID=dbb36385-edba-4244-b575-09212746aac6 ro quiet splash vt.handoff=7

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mart 2016 - 11:37:35

'Ekran parlaklığı tuşlarını yönet'' bu şekilde ibare yok maalesef

sinan54

meekran79

Siz hangi sistemi kullanıyorsunuz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mart 2016 - 14:27:21

Siz arch kullanıyorsunuz herhalde

heartsmagic

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51035.msg583561#msg583561
Burada söylenen yapılacak, kurulu sisteme göre olan anlatım uygulanacak, sistem açıldıktan sonra bir önceki istediğim çıktı geçilecek. Sonra duruma bakacağız.