[Çözüldü] Java Kitap eleştirisi

Başlatan ahmet_matematikci, 09 Mart 2016 - 10:45:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

Elimde türkçe java kitabı var.
Kitap da 323 . sayfaya kadar geldim. (Kitap 700 sayfa) Bir de ne okuyayım 323. sayfa da şimdiye kadar anlatılanların gerçek hayatta uygulanma olasılığı nerde ise yoktur diyor ve java da  kullanıcıdan bilgi alma yöntemlerine giriş yapıyor.

Bu kitapları yazanlar acaba gençliğinde mi yazıyor yada bu ülke de gerçek profosyoneller kitap yazmıyor mu?
Başka yayın evinin java kitabına netten bakayım dedim. 25 yaşında ki genç yazar php kitabı yazmış, c# kitabı yazmış üstüne java kitabı yazmış.
Bu ülkede herbert schildt  gibi işin sözlüğünü yazacak kadar derin bilgiye sahip olup da işe yarar bir Java  kitabı yazan adam yok mu *ya...
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ekremsenturk

Türkiye'ye bilişim Avrupa'dan yaklaşık 20 sene sonra giriş yaptı. Yaygınlaşmaya ise 2005 senesinden sonra başladı. Bir de Kitaplar Program öğretmez, bilinen ve yaygın olarak kullanılan programlama yöntemlerini öğretir. Kitap doğru yazmış. "Bu kitabı okuyan herkes bir dahi olur" yazsaymış, o zaman o kitabı hemen bırakmanı önerirdim. Doğruyu söyleyeni de dokuz köyden kovarlarmış. Kafamızdaki beklentiler ile gerçekler hiç bir zaman uyuşmazlar. Uzmalığın bir kitabı yok, uzmanlık tecrübe ile kazanılır.

Her İlkokulu bitiripte, şaiir olmayı hayal eden hiç kimseden şimdiye kadar bir Yaşar Kemal olmadı. Yaşar Kemal kendisi zaten var.

ahmet_matematikci

Görüşlerinize kısmen katılıyorum.
Katılmadığım nokta ise iş hayatında en çok kullanılan noktaları anlatıp teorik eğitimden ise pratik eğitime yönelik kitap yazılması daha doğru değil mi?
Bu kitabı yazanlar sanki oracle sitesinde ki java dokumanının içinden seçip türkçeye çevirmişler.
Halbuki iş hayatında en çok lazım olan karşılaşılan konular anlatılsa ve ona dair örnekler verilse.
Bu konuda dr. turhan çobanın java kitabı güzel örnektir ama çok hatalı kodlar onun da içinde....
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Erdem

Yaşın kitap yazmada etkili olduğunu düşünmüyorum.

Yabancı ülkelerde ACCU gibi kitap eleştirileri yapan siteler var. Bu sitelerde tavsiye edilen bir kitabı okumaya başladığınızda, dilde ilerledikçe çok doğru bir seçim yaptığınızı anlıyorsunuz.

Hatırlıyorum ilk Türkçe C++ kıtabımı bitirdiğimde  D Programlama Dili kitabının yazarı Ali bey bir C++ sorusuna cevap yazmıştı. Kendisi C++ konusunda da hatırı sayılır uzmanlardan biridir :)

Kodu bile anlamakta zorluk çektim. O zaman anladım ki bir programlama dilini öğrenirken okuduğunuz kitaplar konusunda doğru tercihler yapmak gerekiyor. Aksi halde kötü yazılmış diyebileceğimiz kitaplardaki yanlış programlama teknikleri, teknik hatalar sizin kodunuza da yansıyor.
Eğer Arch Linux tabanlı bir dağıtıma geçmek isterseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Elektronik

freeman

@ahmet_matematikci;

Size mi demiştim acaba? Kitap almayın. Para verecekseniz paranız boşa gider demiştim. :) Zaman kaybı demişitm. :)

Alıntı YapBu kitabı yazanlar sanki oracle sitesinde ki java dokumanının içinden seçip türkçeye çevirmişler.
Türkiye 'deki kitap yazanların %99,9999 u sitelerden çeviri yapar, kitabı yazar. Amaç sadece para kazanmak ve uzman görünmek. Ha işi bilenler yemiyor tabi o ayrı mesele.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

ahmet_matematikci

ekremsenturk

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 09 Mart 2016 - 11:30:19
Görüşlerinize kısmen katılıyorum.
Katılmadığım nokta ise iş hayatında en çok kullanılan noktaları anlatıp teorik eğitimden ise pratik eğitime yönelik kitap yazılması daha doğru değil mi?
Bu kitabı yazanlar sanki oracle sitesinde ki java dokumanının içinden seçip türkçeye çevirmişler.
Halbuki iş hayatında en çok lazım olan karşılaşılan konular anlatılsa ve ona dair örnekler verilse.
Bu konuda dr. turhan çobanın java kitabı güzel örnektir ama çok hatalı kodlar onun da içinde....
Yazım hataları maalesef önlenemez bir durum. Bir satır unutuluyor, bazen başka bir konudan benzerliği nedeniyle yanlış hatırlanıyor. Bazen baskı esnasında (günümüzde de olurmu? bilemiyorum) çalışanlar tarafından hatalı aktarılıyor. bir de eski kitaplarda sürüm farkı olabilir. Bu durumun Java'da ne kadar sonuç etkileyici olduğu konusunda hiç bir fikrim yok. Ancak sürüm farkları, özellikle programlamayı yeni öğrenen birisi için, aşılması oldukça zor ve bıktırıcı olabiliyor.

Ama konuya başka bir açıdan bakarsak, en çok uğraştıran örnekler, en uzun süre akılda kalıyor. Bu açıdan bakıldığında, hatalar bir nimet'tir.

Her kitap iyi dir. Her kitap farklı bir anlatım dilinde yazılmış olduğundan, o anlatım diline alışabilmek bir süre vakit alır. Ama her yazar'ın senin anlayabileceğin anlatım tekniğini kullanması da pek mümkün değil. Bu nedenle herkes aynı kitabı veya dokümantasyonu farklı değerlendirecektir.

Ben de özenerek ve de yeterli birikimim olduğu inancıyla, yeterli kaynağı olmadığını düşündüğüm konular hakkında, bir kaç kez bir şeyler paylaşmayı denemiştim. Aradan biraz vakit geçtikten sonra, tekrar aynı konuya döndüğümde şunu  fark ettim, kendi ilk yazım tarzıma en baştan tekrar uyum sağlamam gerekti.

Ve şu an, programlama öğrenmek için neden İngilizce'nin ( belirli bir seviyeden sonra) i şart olduğunuda kendin araştırarak görmüş oldun. Bir Kitab'ın tercüme olduğunu biliyorsan, tercüme eden kişinin dil bilgisi seviyesine göre, çeviri hatalarının da mutlaka bir yerlerde olabileceğini düşünebilirsin.

Bence kafan karışmadan, sonuna kadar devam et, ( yarım kalan iş, hiç bir zaman bitmeyecek iştir ) sonra daha başka kaynaklara da başvurursun. Tek kaynak'tan, tek yönlü bilgi edinilebilir.

Java bir Derya, Hep gözümü korkutur. Tek bir kitaba sığdırılabilecek bir şey değil. Java'nın tek bir modül'ü, bir programlama diline eşdeğer olabiliyor. Bu izlenimi JBasic yorumlayıcısını incelerken edindim.

Hata almana bir başka sebep, Kitap'taki örnekler Windows üzerinde denemiş, ancak başka sistemlerde denememiş olabilirler. Hiç bir programlama dili, farklı işletim sistemlerinde 100% farksız değildir.

Amenofis

Eğer programlama olayına yeni başlıyorsanız bu işi java gibi oop kurallarını kendince zorlayarak uygulatmaya çalışan bir dil ile yapmak sizi gerçekten uğraştıracaktır. Yani javayı bir dil olarak öğrenirsin ama program yazmak farklı bişey.

ahmet_matematikci

@Amenofis yazılıma yeni başlamıyorum aslında ...
Kitap konusunda eleştirimi şöyle bir öneriye çevirmek istiyorum.
Tümden gelim uygulansa... Örneğin Kitabın ilk bölümünde dese ki bizler şu kadar bölüm sonra öğrencilerin bilgilerini kayıt eden istenildiğinde  o verileri  çekebilen ve istenildiğinde verileri güncellemeyi öğreten bir program yazabileceksiniz.
Bölüm için ne gerekli en başta
1.Java kurulumu
2. Syntax ve fonksiyonlar
3. Java da sınıflar nesneler
4.oop
5. java da giriş çıkış işlemleri
6. Projeye giriş.
------------------------
Piyasadaki ki kitaplar da 30 bölüm geç dişe dokunur bir örnek yok. Konuyu anlatan 10 -15 satırlık kodlar.

TopKek

Kesinlikle kaynaklar türkçe alınmamalıdır. Yaklaşık bir yıl önce arduino ile ilgili bir kitap almıştım. Kitapta neredeyse programlama ile ilgili hiçbirşey anlatılmıyor. Kitabı bir köşeye atıp yabancı forumlarda biraz dolaştım ve kitaptan edindiğim bilginin 5 katı bilgi edindim. İlk önce yabancı forumları biraz karıştır sonra çok lazım olursa yabancı bir kaynak al bence
Arch Linux mu Gentoo mu?

ahmet_matematikci

Bu konu için aslında cevaplar yeterli. Herkese teşekkür ediyorum.
Konu kitlenebilir.