Programlamaya Başlamak İstiyorum

Başlatan OnurB, 08 Mart 2016 - 19:51:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OnurB

Ben Lise son sınıf  öğrencisiyim , Sınava hazırlanıyorum büyük ihtimal Bilgisayar Mühendisliği tercih edeceğim. Fakat Sınavdan her ne kadar pek çalışmasam da sıkıldım ve artık bir an önce programlamayı öğrenmek istiyorum. Günde ortalama 3 saatimi ayirabileceğimin farkındayım.  Bir şeyler yapmak ve üretmek istiyorum ertelemekten bıktım artık :) . İlköğretimde bir şeyler öğrenmeye kalkmış Fen Lisesi tutturamayınca bıraktım.  Tavsiyeleriniz neler ? Nereden nasıl başlamalıyım yoksa beklemeyeliyim mi ?

lnxdev

Önceliğin ingilizce olmalı programlama dili değil. Eğer ingilizcen var ise ne tarz bir programlama yapmak istiyorsun buna karar vermelisin. Masaüstü yazılımmı, web yazılımmı, gömülü sistemlermi vb. bir çok kategori mevcut. Ama ingilizce olmadan bunların her biri anlamsız.

OnurB

Beni idare edecek kadar ingilizcem var. Nereden başlayacağımı bilemiyorum , Sizlerin tavsiyelerine açığım bir şeyler üretmek ve görmek tek istedigim. Sizce en sade yol hangisi ?

Erdem

D dili güzel bir seçim olabilir.

http://ddili.org

Burada kitabın Türkçesini bulabilirsiniz. İngilizcesi de basılı olarak Amazon'da satılıyor ve dikkat ederseniz okuyanlardan 5 yıldız almış.

http://www.amazon.com/Programming-Tutorial-Reference-Ali-Cehreli/dp/1515074609

Ben programlama için yabancı dilin bir gereklilik olduğunu düşünmüyorum. Hatta yabancı dille eğitim veren Bilgisayar bölümü öğrencilerinin konuları yeterli kavrayamadığını düşünmeye başladım. Ama örneğin C++ için en beğenilen kitapların hala Türkçe'ye çevrilmediğini düşünüyorum.  Dil bilmek kaynaklara ulaşmak konusunda fayda sağlasa da programcılık için olmazsa olmazlardan değil benim fikrime göre.

D derleyicisini buradan indirip kodlamaya başlayabilirsiniz :)

http://dlang.org/download.html

Barış Can

Bu biraz da sana bağlı bir durum aslında.
Ne yapmak istiyorsun? Arka planda kalıp bir şeyler kodlamak mı, ön plana geçip kodladığın şeyleri aynı zamanda göstermek mi? Pek çok soru var yani sorulabilecek. Örneğin, python geleceğin dili olabilir ancak senin ilgini çekmeyen bir dildir, es geçersin. Php ile programlama yapmak istersin ancak gel gör ki sana zor gelir; yine es geçersin. Bunlar, zamanın varken, deneme yanılma yolu ile öğrenilebilecek durumlar bence. Öncelikle programlama dillerinin amaçlarını genel olarak bir oku, araştır; ardından, dilediğin programlama dili ile başla derim. Bizim yönlendirmelerimiz, bir yere kadar. Hemen herkes kendi bildiği ya da bilmek istediği programlama dilini yöneltecektir sana; doğrusu ise, senin kendine uygun bir şeyler bulman.

Sevgiler. :)
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

Erdem

Arkadaş hangi programlama dilini öğrenmeliyim? gibi forumlarda sorulan klasik bir soru sormamış. Bunun yerine programlamayı öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım diye güzel bir soru sormuş.

Örneğin benim programlamayı öğrendiğim dil Pascal'dı. Herhalde şu dillerde 100 satırdan fazla kod yazmışımdır. Delphi, Pascal, C++, C, C#, Asp, Php, Vb. Net, Java, Python, D

Barış Can

Alıntı yapılan: ErdemArkadaş hangi programlama dilini öğrenmeliyim? gibi forumlarda sorulan klasik bir soru sormamış. Bunun yerine programlamayı öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım diye güzel bir soru sormuş.

Örneğin benim programlamayı öğrendiğim dil Pascal'dı. Herhalde şu dillerde 100 satırdan fazla kod yazmışımdır. Delphi, Pascal, C++, C, C#, Asp, Php, Vb. Net, Java, Python, D
iki soru da hemen hemen aynı.
güzellikle ilgisi yok. iki soruya da cevap aynı biçimde verilebilir yani.
» genelde hiçbir şey planladığım gibi gitmez.
» kişisel blog.

nesetdemir

Alıntı yapılan: OnurB - 08 Mart 2016 - 19:51:41
Ben Lise son sınıf  öğrencisiyim , Sınava hazırlanıyorum büyük ihtimal Bilgisayar Mühendisliği tercih edeceğim. Fakat Sınavdan her ne kadar pek çalışmasam da sıkıldım ve artık bir an önce programlamayı öğrenmek istiyorum. Günde ortalama 3 saatimi ayirabileceğimin farkındayım.  Bir şeyler yapmak ve üretmek istiyorum ertelemekten bıktım artık :) . İlköğretimde bir şeyler öğrenmeye kalkmış Fen Lisesi tutturamayınca bıraktım.  Tavsiyeleriniz neler ? Nereden nasıl başlamalıyım yoksa beklemeyeliyim mi ?

Merhaba Onur,

Öncelikle hangi programlama dilini öğrenmek istediğini tespit etmelisin. Bunu yapmak içinde yaşadığın şehirdeki iş olanaklarına bakmalısın. Yani firmaların bugün ve gelecekteki ihtiyaçlarını göz önünde bulundur. Daha sonra bu diller arasında senin en severek yapabileceğini tespit et.
Sonrasında iyi bir kaynak araştır. Başlangıç düzeyi olsun ama içinde bir yada iki tane örnek proje yaptırsın. İkinci olarak kendine bir proje belirle örneğin basit bir telefon defteri, yada kurumsal bir site.. Bunu yapmaya çalışırken veri tabanı bağlantısı fonksiyonlar nesneler bir çok şey öğreneceksin. İngilizce ise sana takıldığın yerde googleda araştırmak ve stack overflowda soru sormak için gerekli.
Son olarakta yapabiliyorsan yazın boş zamanlarında çalışmak için bir yer bul.

Unutma günümüzde öğrenmek için çok seçeneğin var yeterki bakacağın yeri öğren :) sevgiler

onparmakfklavye

Erdem

Alıntı yapılan: ErdemArkadaş hangi programlama dilini öğrenmeliyim? gibi forumlarda sorulan klasik bir soru sormamış. Bunun yerine programlamayı öğrenmek istiyorum nerden başlamalıyım diye güzel bir soru sormuş.
[..]
Alıntı yapılan: Barış Can - 08 Mart 2016 - 23:16:37
güzellikle ilgisi yok. iki soruya da cevap aynı biçimde verilebilir yani.

Ben arada çok fark olduğunu düşünüyorum.

İlk soru şuna benziyor. Ben yazmayı öğrenmek istiyorum hangi kalemi kullanayım?

İkinci soru ise yazmayı öğrenmek istiyorum nereden başlamalıyım. Bana hokka mı lazım, mürekkep mi lazım.

Programcılık açısından değerlendirirsek derleyici mi lazım, kodları nereye yazacağım. Algoritma öğrenmem gerekir mi ..

Sh4oTT

1- Ingilizce sart
2- Algoritma nedir akis diyagrammlari, sozde kod nedir bunlara bak
3- Programlama dillerini arastir nerelerde kullanilir onlara bak
4- Bol bol kod yaz ;)

Bir zamanlar biz boyle sorardik simdi akil verir olduk hayirlisi :)

OnurB

Amacım bir şekilde başlamak tüm yazılım dillerini öğrenmeye çalışacağım. Başta yaptığımı görmek istiyorum bazi sorunları çözeyim istiyorum o kadar. Bunu hangi dil ile yapmalıyım ve nasıl ilerlemeliyim asıl sorum. Örneğin pyhton öğren şu kitap yada eğitim seti ile şunları yaparsın şuradan kendini geliştir derseniz çok iyi olur.

TopKek

Amacınıza göre programlama dilini seçmelisiniz. İlk önce ne yapacağımızı bekletirseniz daha iyi bir tercih yapabilirsiniz
Arch Linux mu Gentoo mu?

ekremsenturk

Nereden ve nasıl başlayacağının hiç bir önemi yok. İlk sorundan ben şunu anlıyorum, (yazılış şekli öyle) "bir an önce bir şeyler yapmak istiyorum". Her şeyin önce öğrenilmesi gerekiyor. Hiç bir iş bir an önce olmuyor. Bir işi kendi çabaların ile öğrenmek te, başvurbileceğin en olumsuz yöntem. (Kitap'tan okuyarak Doktor'luk gibi). Ama sen yine istediğin gibi yap. Öncelikle ne istediğini ve neden istediğini kendin bileceksin. Kendi isteğin olmadan hiç bir başarı sağlayamazsın. Kendin araştır, kendin karar ver. Neye karar vereceğinin hiç bir önemi yok.

Okumak sıkıcıdır. Sevmediğin bir şeyi okumak, daha da sıkıcıdır. Yapacağın şey de, aynen bu.

OnurB

Python öğreneceğim tavsiyeleriniz neler ? Kitap , Kaynak dersler vs neleri önerirsiniz ?

ersinkandemir

Python için en güzel kaynak http://istihza.com 'dur. Off-topic olarak da sınav senende günde 3 saatini programlamaya ayırman pek doğru değil gibi. Acelesi yok sonuçta, yazın bol bol vaktin varken başlarsın. Zaten hayat boyu devam edecek bir öğrenme süreci bu, önce daha mühim işlerini halletmeni tavsiye ederim.
Where there's a shell, there's a way.

nesetdemir

Codecademy de python dersleri bulabilirsin. Başlangıç için uygulamalı olduğu için ideal