ubuntu kurduktan sonra hdd sorunu

Başlatan abilgen73, 08 Mart 2016 - 18:36:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abilgen73

arkadaşlar ubuntu kurduktan sonra windows çöktü..format atmak istedim fakat bu sefer de windows kurulumunda c hdd yi görmedi..yani ubuntu ve windows 10 kurulu olan ssd yi windows kurulumunda görmüyor..benim pc de çift hdd var..ssd+1tb hdd..ssd yi çıkarttım sadece 1trb hdd ye windows kurdum bu seferde restart attıktan sonra windows açılmadı.yani şu an mecburen sadece ubuntu kullanmaktayım..çünkü sadece ubuntu açılıyor..biraz karışık bir durum oldu ama umarım anlatabilmişimdir..boot ayarlarından ne yaptıysam olmadı..boot biraz farklı benim cihazda alienware laptop kullanmaktayım cihaz ve nesil cihaz..

grayloop

Windows kapanırken uyku modunda ise HDD'yi bırakmıyor, bu nedenle HDD'yi görmeyebiliyor. Windows kurulumu UEFI yapıldığında bazı problemler yaşanıyor. Buraya yazdığınız durumu daha açık ve düzgün sıralamayla yazarsanız ne olduğu konusunda fikir yürütebiliriz. Sizin de söylediğiniz gibi, biraz karışık olmuş.

Windows nereye ne şekilde kurulmuştu? (UEFI vs.)
Ubuntu nereye ne şekilde kurulmuştu?
Windows'tan Ubuntu'ya geçerken Windows uyku modunda mıydı?
...

Ne kadar açıklayıcı bilgi verirseniz o kadar yardımcı olmaya çalışırız.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

abilgen73

öncelikle selamlar..ilginiz için teşekkür ederim..

ubuntuyu windows 10 yanına kurdum.windows UEFI olarak kurmuştum.
windows uyku modunda değildi..ben boot ayarlarından geçişi sağlıyorum..
ubuntu açılıyor sorun yok ama yanında kurulu olan windows açılmayıp dosya hatası veriyor.
windows format atmak istediğimdede ikinci hdd yi görüyor fakat ubuntu ve windows kurulu olan ssd yi görmüyor.bu sebepten dolayıda sadece ubuntu kulanmaktayım..
iki hdd olduğu için farklı bir değişiklik yapmakmı gerekli bilemiyorum..çünkü 128gb lık ssd yi çıkartınca ikinci hdd ile pc  çalışmıyor gene windows hata veriyor..onuda denedim..
ubuntu hdd leri görüyor orda sorun yok..

teşekkürler..

heartsmagic

Ayrıca, Linux kurulumu sonrası Windows çökmez. Başka bir sıkıntı olmuştur. 
Windows'un diski görmemesine biz çare olamayız ama ne yazık ki. Disk sıralamasını falan beğenmiyordur belki?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

abilgen73

peki ne yapmam gerekli? nasıl bu sorunu düzeltirim..bir fikriniz olabilirmi..

heartsmagic

Bilemiyorum açıkçası, Windows temelli bir durum olduğu için irdelemek de mümkün değil bizim tarafta. Dediğim gibi disk sıralaması ile ilgili olmasın? SSD ilk sırada, diğer disk ikinci sırada olduğunda görüyor mu görmüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

illedelinux

İki harddisk taktıgımda ne yapmam gerekenleri deneyerek buldum.
Ben şöyle yaptım;
Bilgisayar açılışında harddisk birinci-ikinci olarak sıralanır, ben ikinci olana önce Windows kurdum, sonra birinci olana da Linux kurdum, böylece gurub ekranında her iki seçenekte geldi ve sorun çözüldü.
Bence siz de aynısını yapmayı deneyin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...