Monitör hız ayarı

Başlatan illedelinux, 06 Mart 2016 - 22:55:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Monitör hız ayarı konusu daha önce forumda işlenmiş ve daha başka yerlerde de denenmiş ancak hiç birisi bana çözüm olmadı.
Yıllardır kullandıgım ve kendi buldugum yöntemi sizlerle paylaşacagım. Bu yöntemi; Cinnamon, Mate, Xfce ve Lxde masaüstlerinde bir çok defa uyguladım ve kullandım. Yönteme geçmeden önce neden  monitör hız konusuna ihtiyaç duydugumu kısaca anlatmaya çalışayım.
Ekranda dalgalanmalar veya titremeler oluyordu, kullandıgım Crt ve Lcd her iki ekranda da standart olan 60 hertz hızı yeterli gelmedi.
Ekran sürücüyü kurmak da buna çözüm getirmiyordu, çünkü ekran sürücülerde 60 hertzden başka seçenek olmuyordu. Bu yüzden 75 hertzi bir şekilde bulmak zorundaydım ve böylece bu yöntemi buldum.

Ek sürücüler (Ubuntu drivers common) programı ile ekran kartı sürücüsünü kurun ve yeniden başlatın.

Aşagıdaki kodu bir not defterine yapıştırın ve ismini monitors.xml yapın.

<monitors version="1">
  <configuration>
      <clone>no</clone>
      <output name="DVI-I-1">
      </output>
      <output name="HDMI-1">
      </output>
      <output name="VGA-1">
          <vendor>PTS</vendor>
          <product>0x0309</product>
          <serial>0x00046c9e</serial>
          <width>1024</width>
          <height>768</height>
          <rate>75</rate>
          <x>0</x>
          <y>0</y>
          <rotation>normal</rotation>
          <reflect_x>no</reflect_x>
          <reflect_y>no</reflect_y>
          <primary>yes</primary>
      </output>
  </configuration>
</monitors>

1024-768-75 olan yerlere kendi ekran çözünürlügü değerlerinizi girin.
75 hertz olana 60-75-85 dışında bir değer kesinlikle girmeyin.
Oluşturdugumuz xml dosyasını /home/kullanıcı adınız/.config dizini içine atın.

Şimdi ekran yöneticisinde bulunan Save to x Configuration File tuşuyla /etc/X11/xorg.conf dizinine ekran çözünürlügü ayarınızı kaydedin, zaten dizini kendi belirliyor.

Daha sonra dosya yöneticisini yönetici olarak açın.
/etc/X11 dizininde bulunan xorg.conf adlı dosyanın önce içerigini aksi bir durum için kopyalayıp bir kenarda yedekleyin,
ardından Option         "metamodes" yazısının önüne alttaki gibi ve kırmızı olan yeri kendi ekran değerlerinize göre degiştirin ve yeniden başlatın.
Option         "metamodes" "1024x768_75 +0+0"

Bu işlemlerle istedigimiz hızı elde etmiş olduk.
Ancak yapılması gereken bir işlem daha var.
Bu adrese gidin http://www.techmind.org/lcd/phasing.html ve Lcd monitörün "Phase" seçenegiyle hız ayarını daha *kararlı hale getirin.
Ayarı yaparken yatay-dikey görüntüde dalgalanma veya titreme olmayacak sade bir görünüm noktasına getirin.

Kolay gelsin.

(@heartsmagic farklı bilgisayar ve farklı monitörlerle aynı sorunu yaşadıgım için bu çözüme başvurdum.)
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

heartsmagic

Teşekkürler @illedelinux. Ek bir yöntem olarak dursun bu kenarda. Fakat sormak istiyorum, grafik kartın nedir? Normalde bu sorunu yaşatmaması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.