Nasıl müzik CD'si Hazırlarım ?

Başlatan levent3120, 06 Mart 2016 - 17:28:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

levent3120

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bizde fiat stilo marka  araba var. Geçen gün metro marketten TDK marka CD-R aldım. bunlara brasero progrmaı ile müzik attım 2 cdım boşa gitti. CDyı takıyorum cd playıng dıyor ekranda ama tepkı yok daha sonra cdyı kontrol edın yazıyor ve radyo çalmaya devam edıyor.  Galiba track olarak atmam gerekıyor.  Ancak olmuyor bunun için bir program varmıdır veya ne yapmam gerekıyor ? Yardımcı olursanız teşekürler . Ayrıca radyonun üzerinde sadece compact dısc logosu var başka birşey yok . Araç 2005 model

TopKek

Arch Linux mu Gentoo mu?

seron

Şunları bilmelisiniz:

-Track CDler orjinal CD ayarındadır.
-Bu tip CDlerdeki müzik dosyaları genellikle waw uzantıdadır.
-bir track CD yapacak yazılım, içine attığınız müzik dosyalarını önce waw dosyalarına kodlar, ardından cdye yazdırır: yani iki aşamalıdır.
-Birçok müzik seti üreticisi "korsana hayır!" kampanyasından dolayı her tip cdyi ve formatı okumaz; bilinçli olarak desteklemez.

Elinizde yeteri kadar miktarda boş CDniz varsa ve beni sorumlu tutmayacaksanız, aşağıya bir anlatım ekledim:
http://s8.dosya.tc/server2/asz961/LINUXda_Track_CD.zip.html

Yapamazsanız bilgilendirin, biz de öğrenelim. olmazsa mecbur win tarafında nerodan faydalanacaksınız demektir; yol gösteren bir başkası çıkmazsa.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mart 2016 - 20:40:40

O linki boşverin muhtemelen libreoffice kullanıyorsunuz, belgeleri mahvediyor. >:(

Şunu indirin:
http://s8.dosya.tc/server2/t1171o/LINUXda_Track_CD_-_1.zip.html

levent3120

K3b kesinlikle işe yaramadı ancak brasero da yenıden denedım ve cd oluşturdum 2. yöntemle yarın test edıp sızlere sonuçları söylerım . Hadi iyi geceler hepinize.

plazma

"Track/audio" cd yaparkende yazdırma hızı maks. 16x olmalı, yoksa çoğu oynatıcıda sorun çıkartır.

levent3120

Yok arkadaş o ikinci yöntemde işe yaramadı. Bilmiyorum napcam . Elimde son cd kaldı artık kesin birşey bulmadan onuda yapmıcam. Sonra bıda kım gıdecek markete. Bilgisayarcı 1.5 tlden verıyor tanesını , metroda 5 tanesı 4 tl. Artık wındowslu pcde yazdırıcam galıba

Mr_YAMYAM

CD (Compact Disk) formatı.
44.1KHz 16 bit PCM (WAV)
CD'ye kaydetmek istediğiniz eserleriniz bu formatta olması gereklidir öncelikle.
Linux tabanında herhangi bir formatı bu formata çevirebilirsiniz.
Bu formata çevrilmiş dosyalarınızı herhangi bir kaydetme programı ile (K3b önerilir) CD'ye kaydederseniz her türlü CD playerde okutabilirsiniz.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Mart 2016 - 01:59:50
44.1KHz 16 bit PCM (WAV)
CD'ye kaydetmek istediğiniz eserleriniz bu formatta olması gereklidir öncelikle.
Bu formata çevrilmiş dosyalarınızı herhangi bir kaydetme programı ile (K3b önerilir) CD'ye kaydederseniz her türlü CD playerde okutabilirsiniz.

Başlangıçta öyle denemiş ama olmamış. Araç teybi kabul etmiyormuş. Sanırım Nero'ya başvurmak zorunda kalacak.
Aslında konu açılmışken bu sorunu çözmek iyi olacak. Tabi bu da zor. Bilindik birçok araç müzik seti üreticisi ile video DVD oynatıcı üreticileri korsan'ı desteklemediğinden belki de CD de özel bir başlangıç kodu arıyordur...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Mart 2016 - 19:25:50
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Mart 2016 - 01:59:50
44.1KHz 16 bit PCM (WAV)
Başlangıçta öyle denemiş ama olmamış. Araç teybi kabul etmiyormuş. Sanırım Nero'ya başvurmak zorunda kalacak.
Aslında konu açılmışken bu sorunu çözmek iyi olacak. Tabi bu da zor. Bilindik birçok araç müzik seti üreticisi ile video DVD oynatıcı üreticileri korsan'ı desteklemediğinden belki de CD de özel bir başlangıç kodu arıyordur...

Yahu muhalefet olmayayım diyorum ama yine mecbur kalıyorum.
Hani başlangıçta nasıl öyle denemiş :)

Alıntı yapılan: levent3120 - 06 Mart 2016 - 17:28:03
Hepinize merhaba arkadaşlar. Bizde fiat stilo marka  araba var. Geçen gün metro marketten TDK marka CD-R aldım. bunlara brasero progrmaı ile müzik attım 2 cdım boşa gitti. CDyı takıyorum cd playıng dıyor ekranda ama tepkı yok daha sonra cdyı kontrol edın yazıyor ve radyo çalmaya devam edıyor.  Galiba track olarak atmam gerekıyor.  Ancak olmuyor bunun için bir program varmıdır veya ne yapmam gerekıyor ? Yardımcı olursanız teşekürler . Ayrıca radyonun üzerinde sadece compact dısc logosu var başka * bir şey yok . Araç 2005 model
Araç teybi normal CD'leri okuyabiliyorsa tarif ettiğim şekilde hazırlanmış bir CD'yi de okuyacaktır.
Biz burada arızalı bir CD okuyucusundan bahsetmiyoruz. Böyle bir durum var ise sonuç bellidir. Yeni bir araç CD okuyucusu.
Bizler CD okuyucusunun normal çalıştığını varsayıp teknik olarak bir CD in hazırlanmasından bahsediyoruz.
Normal CD okuyucuları MP3 veya farklı formatta hazırlamış CD'leri okuyamaz. Bu CD'lerin tek bir standardı bulunmaktadır.
44.1KHz  örnekleme hızı, 16 bit çözünürlük ve PCM (WAV) formatı.
Sana vermiş olduğum WAV dosyalarını incelemedin mi ?

seron

Yav ben de sana gızıyorum >:( :)
Bana verdiğin wawları incelemedim, çünkü o kadar da cahil değilim 8)
bak şimdi bu belgeyi megep hazırlamış:
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Foto%C4%9Fraf,%20Ses%20Ve%20Video%20Formatlar%C4%B1.pdf
sayfa 12-13'e bakıyorsun. orjinal müzik CDlerinin formatı herdaim wav değildir! her müzik CDsi her aygıtta oynatılamaz. filipis, sony, panasonic, apple vb firmalar, çakma müziğe engel olabilmek için BİLİNÇLİ OLARAK desteklemezler ve öyle sürükle bırak tekniği ile yapılmış CDleri okumayı reddedebilirler. evindeki cihazların okuyor olması başkasının cihazında da okunabileceği anlamına gelmez. hatırlatma: "yamyam abi, video dvdsini nasıl hazırlarım, içindeki özel dosyalar olmadan her cihazda okunamıyoooor?"

konuyu uzatmadan arkadaşımıza yanıt verelim: nero ile sonuç alabilmesi yüksek ihtimaldir ama yine netice alamayabilir!

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Mr_YAMYAM

O belgeyi hazırlayan kişiyi gözlerinden öper, yanaklarından ısırırım :D
Bu yüzden derim ki internet ortamındaki her kaynağa güvenmeyin.
Herifin anlatımlarından bazılarını senin için işaretledim.
Test için sana vermiş olduğum wav dosyalarının bitstream (akış değerleri) incele.
44.1KHz için 1411Kb/sn olduklarını göreceksin.
Eğer sana 88.2KHz örnekleme ile kaydedilmiş müzik vermişsem o eserlerin bitstream değerleri 2822 Kb/sn olduklarını göreceksin.

Buraya kadar anlattıklarımı test etmek istiyorsan :
Sana vermiş olduğum o müzikleri K3b ile bir CD ye yazdır. Yazdırmada AUDIO CD oluşturma bölümünü kullanacaksın.
İyi kalite bir CD/DVD yazıcısı ile mümkün seviye düşük hızda yazdırarak bir CD oluştur.
Oluşturmuş olduğun bu CD'yi tüm bulabidiğin CD okuyucularda test et.
Göreceksin ki hemen hemen hepsi okuyacaktır.
Gerekirse konu sahibi arkadaşımıza gönder o da biraz dinlesin :D

seron

Teşekkür ederim/z.
O halde arkadaşımızın sorunu başka...

@levent3120, maalesef birkaç adet CD'ye daha ihtiyacın olabilir. :)
Düşük hızda yazdırma.
Doğru çevirme (k3B zaten ilk aşamada çeviriyor)
Sorunsuz bir disk yazdırma cihazı ile
sorunsuz bir disk'e yazdırma...

E yine olmuyorsa artık...

Mr_YAMYAM

Arkadaşımızın önde gelen sorunu format belirlememe muhtemelen.
Çünkü MP3, MPEG1-L2 veya FLAC gibi PC tabanında sıklıkla kullanılan bu formatlardaki eserlerin kayıtları konvert edilmeden CD'ye aktarılırsa bitstream (akış) değerleri CD okuyucu tarafından bilinemeyecektir.
Bu sebeple öncelikle söylemiş olduğum gibi eserlerin formatı tek bir formatta olmalıdır. Eğer kaydedilen eserlerin formatları farklı ise mutlaka çevrilme yapılmalıdır.
CD format akış değeri 1411Kb/sn olduğu için veri akışı yoğundur. Bu sebeple bir AUDIO CD içerisine belli miktar (Takribi 14-15 adet)  eser kaydı mümkün olmaktadır.
Çok fazla eser kaydedeyim diyerek bilinçsizce MP3 formatları atılırsa veya karışık formatta eserler kaydedilirse CD okuyucusu bu akışları çözemeyecektir.

seron

Arkadaşımız için k3B de bir test yaptım.

k3B, flac ve wav hariç diğer formatları içe aktarmayı reddediyor audio CD için.

ben de .flac uzantılı birkaç müzik atıp bunları yap dedim.

çıktı klasörüne bahsettiğin değerlere uygun şekilde wav dosyaları oluşturdu. Şimdi bunları yine audio CD yap deyip yazdır dediğimde, boş CD olmadığı için gidip yine çıktı klasöründe aynı isim ve değerlerle kaydediyor.

Buradan şunu anlıyorum:
boş CD takıp da çıktı klasörüne değil doğrudan CDye yazdırsa,...

olacak mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Mart 2016 - 21:53:08
Arkadaşımız için k3B de bir test yaptım.

k3B, flac ve wav hariç diğer formatları içe aktarmayı reddediyor audio CD için.

ben de .flac uzantılı birkaç müzik atıp bunları yap dedim.

çıktı klasörüne bahsettiğin değerlere uygun şekilde wav dosyaları oluşturdu. Şimdi bunları yine audio CD yap deyip yazdır dediğimde, boş CD olmadığı için gidip yine çıktı klasöründe aynı isim ve değerlerle kaydediyor.

Buradan şunu anlıyorum:
boş CD takıp da çıktı klasörüne değil doğrudan CDye yazdırsa,...

olacak mı?
Bazı programlarda otomatik konvert işlemi yapılmaktadır. NERO bunlardan birisidir.
Ancak temel uygulamanın önkoşulu vardır. AUDIO CD yap denildiğinde özel format belirlenmemişse sistem bunu CDDA olarak algılayıp gerekli konvertleri yapabilir.
Bir MP3 CD si hazırlanmak isteniyor olabilir. Bu durumda kullanıcı kriterlerini belirleyip yönergeleri ona göre hazırlayabilir. Çünkü MP3 CD'si de bir çeşit AUDIO CD dir.
K3B için bunları henüz test etmedim. Eğer senin bahsetmiş olduğun gibi ise otomatik olarak konvert ediyor demektir.

heartsmagic

MP3 CD'leri bir çeşit ses CD'si olsa da esasında birer veri CD'si değil midir? Şimdiye kadar Linux üzerinde veri CD'si şeklinde hazırlayıp da eski aracımda pek sorun yaşadığım olmadı. Eğer bu araçta sorun yaşanıyorsa aklıma gelen ihtimaller:

1. Veri CD'si yapıldıysa araç sadece söylendiği üzere ses CD'si (track'lerden oluşan) kabul ediyordur.
2. Araçtaki oynatıcı eldeki CD'yi beğenmiyordur.
3. Linux tarafında bir sorun olmuştur :)

2. ve 3. madde için medya, uygulama gibi elemanlar değiştirilerek denemeler yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Mr_YAMYAM

Ben de bir test yaptım.
Ancak yazılabilir CD elimde hiç kalmadığı için yazdırma komutunu uygulayamadım.
@seron bilir ki benim arşivimde MP3 yoktur. Zar zor araya sıkışmış bir adet MP3 dosyası buldum ve yönergeleri uyguladım.
Benim sistemde ne yazık ki kabul etmeme gibi bir durum sözkonusu olmadı. Yani Seron'un dediği gibi kabul etmemezik yapmadı. Direkt içeriye aldı ve özelliklerini belirledi.
Testi tam anlamıyla bitirebilmek için ses dosyalarını CD'ye yazdırıp normal bir CD okuyucu ile okutmak gereklidir.
Belki arkadaşımızın yazılımı da benimkisi gibi direk kabul ediyor ve olduğu gibi yazıyor olabilir.
Yanlış bilgi verilmemesi açısından en kısa zamanda yazılabilir CD temin edip bu testi yapmak istiyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

seron

Biraz lükse kaçan bir araçta test etmeni rica edeceğiz; çünkü başlığı açan arkadaş da bizim gibi CD fakiri. :D
Yahu birkaç sene evvel piyasada 30 kuruşa gırla gidiyordu ve yüzlerce adet alıp heder ediyorduk! Şimdi yok, kıtlık var.

Benim K3b neden mp3leri içeri aktarmıyor bilmiyorum. Yazılım hatası ya da sürümünden değilse kodek sıkıntısı vardır. Ben mint kullandığım için "ubuntu kısıtlı ilaveleri"ni kurmuyorum. sistemimde yüklü geliyor nasılsa diye.

Bu konuyu özellikle takip edeceğim çünkü bana da lazım.

Mr_YAMYAM

Daha önce kaydetmiş olduğum hiçbir CD hiçbir CD okuyucuda nazlanmadı.
Elbette ki CD kalitesizliğinden ve zaman aşımından dolayı zamanla CD'lerin bozulmasını saymıyorum.
Hatırlarsan Antalyada sana bir eser dinletirken de CD okuyucusundan dinletiyordum. Bu CD de bendeki orijinal CD'lerden derlenmiş eserlerin birer kopyaları idi. Bazı beğendiğim eserleri (MP3 olsa da) yeniden reprodüksiyona tabii tutup editleyerek dinlenilebilir hale getirdikten sonra da WAV formatı ile arşivime atıyorum.
Bu işler ile ilgileniyorsan sana AUDACITY ile ilgili olarak yardımcı olabilirim.

seron

Teşekkür ederim abi, ben de sana gimp gibi yazılımlarda yardımcı olabilirim. Özelden ya da diğer taraftan görüşelim, istiyorum.

Yalnız konuya doğru dürüst bir katkımız olmadı, ona üzülüyorum. Arkadaş ne yaptı acep recep?

levent3120

Elimdeki son CDyı "belkı olur yaaa " hesabından tuttum brasero ile tekrardan yazdırdım. Sonuç ; yine husran. Neyse bakıcam bizim buralarda boyle kaset ve cd satan bı yer vardı vercem parayı alıcam ordan. Bakalım ne tepkı verecek bana araba.  O da olmazsa artık orjınal CD onada o kadar para vermem lan ehueuhe. Hadi sağolun bakalım. En kısa zamanda onu alıp denıcem. Ayrıca CD yı pc ye takıp içindekilerin formatına bakıp size de aktarırım o zaman anlarız ne halt olduğunu. Hadi iyi günler hepinize :)

seron

levent brasero değil k3B öneriyoruz ama sana? neden brasero ile yaptın?..
İkincisi korsan müzik tavsiye etmiyoruz.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Mart 2016 - 22:31:30
MP3 CD'leri bir çeşit ses CD'si olsa da esasında birer veri CD'si değil midir?
Değildir.
Neticede her disk "veri" içerir ama belli kodekllere sahip medyalarda işler değişiyor. Müzik oynatıcılar bu nedenle bazen nazlanıyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Mart 2016 - 22:31:30
1. Veri CD'si yapıldıysa araç sadece söylendiği üzere ses CD'si (track'lerden oluşan) kabul ediyordur.
2. Araçtaki oynatıcı eldeki CD'yi beğenmiyordur.
3. Linux tarafında bir sorun olmuştur :)
1. Evet sorun o.
2. düşük ihtimal. müzik setleri CD kalitelerine pek bakmaz; formatlara bakar.
3. bu da düşük ihtimal. Sistem sorundan ziyade CDnin hazırlanış biçimi yanlış'a benziyor.

heartsmagic

Değildir demesek? Zira mp3 yakarken bildiğimiz veri CD'si olarak yakıyoruz. Belli oynatıcılar mızmızlanıyorsa, bu şekilde içinde doğrudan mp3 dosyaları olan CD'leri okuyamıyorlar demektir. Sonuçta o bir veri CD'si.

Mr_YAMYAM

Kavga etmeyin ikiniz de haklısınız  ;D
Bir DVD filmi hazırlarken DATA DVD'si şeklinde mi hazırlarız. DVD içeriğinde görüntü ve muhtelif formatlarda (MP3, AC3, PCM vbg.)ses akışları bulunmaz mı :D

heartsmagic

Kavga değil, tartışma :)
DVD konusu değil ama buradaki mesele, mp3 dosyalarının tutulduğu veri CD'si. Başka hiçbir şey olmadan araçtaki oynatıcılar çalıyor bu CD'leri. Ses CD'si değil yani, veri CD'si bunlar.