Ekran kartı yükleme sorunu (Ati HD4850)

Başlatan Burak7, 29 Kasım 2008 - 20:08:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Burak7

Ekran kartımın son driverını indirdim. Ama kuramıyorum. Bu hata mesajını alıyorum.

Resim forum biçimine uymadığından silindi.
Beni öldürmeyen acı, beni güçlendirir.

ebubekirs

.run uzantılı dosya çalıştırılabilir dosyadır. Muhtemelen sizdeki dosyaya önce çalıştırılabilir özelliği vermeniz gerekecek. Bunun için

cd /home/burak/Masaüstü/ati.... tam yolunu yazarak klasörün içine girdikten sonra
chmod +x dosya.run dosya yerine .run dosyasının ismini yazın. Daha sonra dosyayı çift tıklayarak çalıştırabilmeniz lazım
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Burak7

Alıntı yapılan: ebubekirs - 29 Kasım 2008 - 20:16:44
.run uzantılı dosya çalıştırılabilir dosyadır. Muhtemelen sizdeki dosyaya önce çalıştırılabilir özelliği vermeniz gerekecek. Bunun için

cd /home/burak/Masaüstü/ati.... tam yolunu yazarak klasörün içine girdikten sonra
chmod +x dosya.run dosya yerine .run dosyasının ismini yazın. Daha sonra dosyayı çift tıklayarak çalıştırabilmeniz lazım

Ben ubuntu konusunda epey acemiyim. Dün kurdum. Hayatımda ilk defa windows dışında bie işletim sistemi kullanıyorum. Biraz daha detaylı anlatsanız.

Şimdi Uygulamalar/Donatılar/Uçbirim 'i açtım. İlk verdiğiniz kodu girdim. Ardından ikinci verdiğiniz kodu girdim. (x yerine dosya adını yazarak) Hiçbir tepki vermedi. Sizin mesajınızı okuduktan sonra masaüstüne ati.... adında bir klasör oluşturdum. Kurulum dosyası o klaösrün içinde.

Burak7

Edit :

Tamam. Dediğiniz şekilde yaptım ve yükleme başladı. Ama bir hata verip yüklemeyi durdurdu. Superuser olarak dosyayı çalıştırmam gerekiyormuş.

ebubekirs

Bu durumda dosyayı çift tıklayarak değil de, uçbirimde başına sudo koyarak çalıştırmanız lazım. Önce yine uçbirimi açın ve
cd /home/burak/Masaüstü/ati şeklinde klasörün içine girin. Daha sonra

sudo abc.run abc yerine dosya adını yazın. İlk harfini yazdıktan sonra "tab" tuşuna basarsanız, gerisini kendi getirecektir. Sizden yönetici parolanızı istediğinde parolanızı girin.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

Burak7

Alıntı yapılan: ebubekirs - 29 Kasım 2008 - 20:42:57
Bu durumda dosyayı çift tıklayarak değil de, uçbirimde başına sudo koyarak çalıştırmanız lazım. Önce yine uçbirimi açın ve
cd /home/burak/Masaüstü/ati şeklinde klasörün içine girin. Daha sonra

sudo abc.run abc yerine dosya adını yazın. İlk harfini yazdıktan sonra "tab" tuşuna basarsanız, gerisini kendi getirecektir. Sizden yönetici parolanızı istediğinde parolanızı girin.

command not found şeklinde bir hata veriyo.

Burak7

Şimdi de görüntü daha da kötüleşti. Üstte ve altta siyah boşluklar var, herhangi birşey görününce (mesela masaüstüne sağ tıklayınca açılan menü) etrafı siyah boşluklu oluyor.

OKAN

Burak7

Sanırım bu ubuntu kısa zamanda çözülemeyecek bir işletim sistemi değil. Epey karmaşık. Şu an tam sınav döneminin ortasındayım.Bi deneyeyim dedim ama elime yüzüme bulaştırdım. Bayramdan sonra tekrar uğraşıcam düzeltmek için.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir de gitmeden şunu sorayım. Bir dahaki yüklememde ubuntu'yu cd'den mi kurayım yoksa windows üzerinden wubi kullanarak mı ? Hangisi daha sağlıklı olur.

xxx3

eğer sıkılmazsanız ki alışınca bağımlısı olacağınıza eminim  ;D ilk başta alışkanlıkları değiştirmek zordur sizi anlıyorum.Tam olarak denemek istiyorsanız direk kurulum yapmanınınızı öneririm wubi ile sorun çıkabiliyor

birde driveri internetten siz mi ? indirdiniz yoksa kısıtlı sürücüden mi kurmayı denediniz belirtirseniz sevinirim

Burak7

Alıntı yapılan: xxx3 - 29 Kasım 2008 - 21:58:18
eğer sıkılmazsanız ki alışınca bağımlısı olacağınıza eminim  ;D ilk başta alışkanlıkları değiştirmek zordur sizi anlıyorum.Tam olarak denemek istiyorsanız direk kurulum yapmanınınızı öneririm wubi ile sorun çıkabiliyor

birde driveri internetten siz mi ? indirdiniz yoksa kısıtlı sürücüden mi kurmayı denediniz belirtirseniz sevinirim

Yok bırakmadım zaten. Beğendim epey. Ama öğrenmek biraz zaman alacağı için sınavlaradn sonraya ertelemek zorundayım. Bayram tatilinden dönüşte kurarım hemen. Dediğiniz gibi doğrudan kurulum yaparım. Ekran kartını da ati'nin sitesinden indirmiştim.

heartsmagic

İlk mesajdaki resmi sildim, zira çok büyük ve kurallarımıza uymuyor. İkinci resim kısmen daha iyi.

Acemi olduğundan sürücüyü elle kurmayı deneme. Önce Envy ile dene ki forumda anlatımı mevcut. Ancak elle kurmak istiyorsan bayram dönüşü yine bu başlıktan yardım edebiliriz sana.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Burak7

Aylar sonra yine aynı noktadayım. :)
Envy ile nasıl kurabilirim bu sürücüyü ?
Daha önce sabit bir başlık vardı galiba, şimdi yok.

zeitgeist

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Burak7

heartsmagic

1. Envy ile mi kurdun?
2. Olmadığını neden düşünüyorsun?
3.
glxinfo | grep render
komutu ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA