Ubuntu'ya geçeceğim, bazı sorularım var

Başlatan kaleargon, 05 Mart 2016 - 13:50:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kaleargon

Merhaba. Benim bilgisayarım eski Ubuntu 14.04.4'e geçeceğim size üç sorum var.

1.) İntel Celeron, 2.53 Ghz İşlemci, 1.18 Gb Ram ve 32 Mb ekran kartı var bilgisayarım kaldırır mı?
2.) Windows Xp yi tamamen silip sadece Ubuntu kullanmak istiyorum bunun için sadece Yerel Disk C' yi nasıl silerim?
3.) D ve E isimli iki sabit disk alanım var ve bunlar silinir mi?

Şimdiden teşekkürler.

ekremsenturk

Donanım sorun olmaz ancak 32 GB Video Ram'ı biraz düşük. Bios'tan yükselt ve 128 yap. Kurulum esnasından çıkan seçeneklerden sistemi hangi disk bölümüne kuracağını seçebilirsin. Disk isimleri farklı olacaktır. Disk boyutlarından tahmin edebilirsin.  Ek olarak yeni (senin durumunda 4.) bir disk bölümü daha oluşturup "Swap" alanı olarak işaretlemek gerekecek. İşaretler "/" sistemin kurulu olacak yer ve "swap" takas alanı
(1 GB yeterli gelir)

kaleargon

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 05 Mart 2016 - 14:18:42
Donanım sorun olmaz ancak 32 GB Video Ram'ı biraz düşük. Bios'tan yükselt ve 128 yap. Kurulum esnasından çıkan seçeneklerden sistemi hangi disk bölümüne kuracağını seçebilirsin. Disk isimleri farklı olacaktır. Disk boyutlarından tahmin edebilirsin.  Ek olarak yeni (senin durumunda 4.) bir disk bölümü daha oluşturup "Swap" alanı olarak işaretlemek gerekecek. İşaretler "/" sistemin kurulu olacak yer ve "swap" takas alanı
(1 GB yeterli gelir)

Teşekkürler.

hatas

Alıntı yapılan: kaleargon - 05 Mart 2016 - 13:50:36
2.) Windows Xp yi tamamen silip sadece Ubuntu kullanmak istiyorum bunun için sadece Yerel Disk C' yi nasıl silerim?
3.) D ve E isimli iki sabit disk alanım var ve bunlar silinir mi?

Kurulum rehberinde şu resimdeki aşamaya geldiğinizde ikinci seçeneği yani "Windows işletim sistemini Ubuntu ile değiştir" seçeneğini kullandığınızda Windows'un kurulu olduğu C'nin tamamen silineceğini, D ve E bölümlerininizi ise zarar görmeyeceğini sanıyorum. Yine de belgelerinizi yedeğe almadan kuruluma geçmemenizde fayda var.

alembizim

Bu swap alanı tam olarak ne işe yarıyor.Bende 4Gb ram var 3Gb swap alanı oluşturdum dogrumu?

1.18 ram için daha hafif sürümler kullanırsan daha hızlı olabilir.Lubuntu daha hızlı olabilir.Ama ubuntuyu kur dene hız olarak bir sorun olmaz ise yeterli gelirse devam edersin.

agritux

Alıntı yapılan: alembizimBu swap alanı tam olarak ne işe yarıyor.Bende 4Gb ram var 3Gb swap alanı oluşturdum dogrumu?

1.18 ram için daha hafif sürümler kullanırsan daha hızlı olabilir.Lubuntu daha hızlı olabilir.Ama ubuntuyu kur dene hız olarak bir sorun olmaz ise yeterli gelirse devam edersin.
Takas alanı sabit diskinizden ayıracağınız bölümden oluşturulan sanal ram olarak düşünülebilir.
Ayrıntı için; https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq#What_is_swap.3F

meda

İlk olarak Sistem yedeğinizi alın imzkanınız varsa sanal makine üstünde kurulumlar yapın. Takas alanını 4 GB az ayarlamayın ki bazı sistemlerde uyku sorunları oluyor. Ayrıca birçok sorunun cevabını bulabileceğibiz Wikimize göz atabilirsiniz.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"