[Çözüldü] VPN host ile localhost ayrımı

Başlatan afeser, 05 Mart 2016 - 11:58:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afeser

Merhaba arkadaşlar yeri doğrudur umarım. Şimdi ben evdeki VPN servisine bağlanmak ve modem arayüzünde erişmek istiyorum ancak modem arayüz ipsi ile benim internete bağlandığım modem ipsi aynı. Yani ben 192.168.1.1 yazıyorum ama sanırım overriding denen şey oluyor. Bunu nasıl önlerim? Direk VPN ipsini yazmayı denedim(yerel olmayan ttnetin verdiği) ancak 80. porttan raspberry pi web hosting yapıyor bu yüzden dışarıya modem 80. portu kapalı. Benim kendi VPN'e ev sahipliği yapan modeme erişmek için ne yapmam gerekiyor?
Bir diğer çözüm olarak da raspberry pi ile RDP portu normalde 3389 ve ben bunu 80'e yönlendirip zaten modemde ayarlı yönlendirme ile direk 80. porttan RDP kullanmayı düşündüm ancak sudo service xrdp restart dedikten birkaç saniye sonra service xrdp status dediğimde servis ölü gözüküyor. Emin değilim ama şöyle bir şey okumuştum 1-1024 arası portlara sisteme ayrılmıştı sanırım belki o yüzdendir dedim. İyi ama o zaman apache2 nasıl o porttan yayın yapabiliyor?
Gelecek illa ki gelecek, önemli olan kimin getirdiği...

heartsmagic

VPN'i kim veriyor TTNET mi? VPN bağlantısı yaptıktan sonra mantık olarak o ağa dahil olman ve içerideki istediğin makineye erişebilmen lazım. 
Son sorduğun soruda ise portların kime ayrıldığının önemi yok, öyle bir ayrım da yok esasında. O aralık bilinen portları içeriyor sadece. 80 web portu, 22 ssh portu gibi. Sen ilgili servisin port dinleme ayarını değiştirdiğin sürece istediğin portu istediğin şekilde kullanabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

afeser

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mart 2016 - 13:52:37
VPN'i kim veriyor TTNET mi? VPN bağlantısı yaptıktan sonra mantık olarak o ağa dahil olman ve içerideki istediğin makineye erişebilmen lazım.

Hocam modem içinde gömülü olarak gelen bir özellik. Benim internete bağlandığım modeme A, VPN servisinin bulunduğuna ise B diyorum. Normalde B üzerinde herhangi bir makineye bağlanabiliyorum. Raspbery pi ile B üzerindeki VPN sayesinde ssh kurabiliyorum zaten ama A üzerinde ip adresi ve B üzerinde yine aynı ip adresine sahip olan ayrı ayrı iki aygıt bulunduğu zaman A modeminin bulunduğu ağ üzerinden ip adresini yazdığımda veri A dışarısına çıkmıyor yani direk yerel ağdaki bilgisayara bağlanıyor.

Alıntı Yap
Son sorduğun soruda ise portların kime ayrıldığının önemi yok, öyle bir ayrım da yok esasında. O aralık bilinen portları içeriyor sadece. 80 web portu, 22 ssh portu gibi. Sen ilgili servisin port dinleme ayarını değiştirdiğin sürece istediğin portu istediğin şekilde kullanabilirsin.

Hocam peki ben neyi yanlış yapıyorum? /etc/xrdp/xrdp.ini dosyasında global adı altındaki port numarasını değiştiriyorum. Acaba yapmam gereken farklı bir şey mi var? Çünkü çıktı şu şekilde:

pi@raspberrypi ~ $ sudo service apache2 stop
[....] Stopping web server: apache2apache2: Could not reliably determine the server's fully qualified domain name, using 127.0.1.1 for ServerName
. ok
pi@raspberrypi ~ $ service apache2 status
Apache2 is NOT running.
pi@raspberrypi ~ $ sudo service xrdp restart
[ ok ] Stopping RDP Session manager : sesman xrdp apparently not running.
[ ok ] Starting Remote Desktop Protocol server : xrdp sesman.
pi@raspberrypi ~ $ service xrdp status
[FAIL] Checking status of Remote Desktop Protocol server: xrdp apparently not running failed!
[FAIL] Checking status of RDP Session Manager: sesman apparently not running failed!

Teşekkürler zaman ayırdığınız için.

heartsmagic

Ben de yanlış biliyormuşum sanırım. Garip bir durum bu. VPN yaptıktan sonra, VPN yapılan IP adresine bir traceroute çektiğimizde önce modeme uğruyor sistem, fakat başka bir yere giderken uğramıyor, tun arayüzü üzerinden gidiyor. Bu olay biraz kendi makinemizdeki SSH sunucusuna içeriden dış ip adresi ile bağlanamama olayına benziyor sanki. Bazı modemlerin bazı özellikleri ile o olay hallediliyordu diye hatırlıyorum fakat konu alakasız da olabilir. Şu an senin durumunda aklıma, karşı tarafta bağlandığın bir makinede, uçbirim üzerinden elinks gibi bir araçla, tarayıcıyla modem yapılandırmasına ulaşman geliyor.

ps aux | grep xrdp
netstat -plantu | grep 80

veya
lsof -i :80
ne diyor?

afeser

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mart 2016 - 00:52:03
... Şu an senin durumunda aklıma, karşı tarafta bağlandığın bir makinede, uçbirim üzerinden elinks gibi bir araçla, tarayıcıyla modem yapılandırmasına ulaşman geliyor.

elinks güzel bir araçmış ancak arayüz (emin değilim) aspx olduğundan sanırım desteklemiyor sol altta OK yazıyor ancak site boş görünüyor.

Alıntı Yap
ps aux | grep xrdp

veya
ne diyor?

Hocam
echo "komut" >> temp
komut >> temp
yaptım sırayla. Çıktı şöyle:

ps aux | grep xrdp
root      3009  0.0  0.4   4140  1544 ?        S    18:28   0:00 /usr/sbin/xrdp-sesman
root      3976  0.0  0.4   3564  1704 pts/2    S+   18:44   0:00 grep xrdp

Hocam bir de kusura bakmayın okul nedeniyle zaman bulamadım yazmaya.

heartsmagic

Modem konusuna bir şey diyemiyorum ne yazık ki, varsa da bir yolu ben bilmiyorum. Fakat modemle ne işin var bunu söylersen belki birileri farklı önerilerde bulunabilirler. Telnet üzerinden bağlanmak gibi.

Son iki komut boş mu dönüyor? Eğer öyleyse 80 portunu dinlemiyor demektir hiçbir servis.

afeser

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mart 2016 - 21:06:34
Modem konusuna bir şey diyemiyorum ne yazık ki, varsa da bir yolu ben bilmiyorum. Fakat modemle ne işin var bunu söylersen belki birileri farklı önerilerde bulunabilirler. Telnet üzerinden bağlanmak gibi.

Hocam telnet portu açık değildi malesef ama zaten şu anda bir sorunum yok dışarıdan evdeki modeme bağlanmaya çalışıyordum da(xrdp portunu yönlendirmek için) gerek kalmadı evdeki bilgisayar ile bağlanınca yaptım. Ama merak ettim herhalde sadece benim başıma gelmemiştir bu.

Alıntı Yap
Son iki komut boş mu dönüyor? Eğer öyleyse 80 portunu dinlemiyor demektir hiçbir servis.

Evet boş görünüyor hata değeri 1 dönüyor. Asıl sorun servis başladıktan sonra duruyor kendi kendine. service xrdp start; service xrdp status dediğimde servis çalışıyor görünüyor. Ama service xrdp start dedikten sonra biraz bekleyip status yazınca servis durmuş oluyor. Kendi kendine kapanıyor anlayamadım bir türlü.

heartsmagic

cat /etc/xrdp/xrdp.ini
ls -l /var/log/xrdp.log
cat /var/log/xrdp.log

ne diyor?

afeser

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2016 - 11:54:38
cat /etc/xrdp/xrdp.ini
ls -l /var/log/xrdp.log
cat /var/log/xrdp.log

ne diyor?

xrdp.ini içerisinden sadece global port numarasını değiştirdim. Başka bir şey yapmam gerekiyor mu?

[globals]
bitmap_cache=yes
bitmap_compression=yes
port=80
crypt_level=low
channel_code=1

[xrdp1]
name=sesman-Xvnc
lib=libvnc.so
username=ask
password=ask
ip=127.0.0.1
port=-1

[xrdp2]
name=console
lib=libvnc.so
ip=127.0.0.1
port=5900
username=na
password=ask

[xrdp3]
name=vnc-any
lib=libvnc.so
ip=ask
port=ask5900
username=na
password=ask

[xrdp4]
name=sesman-any
lib=libvnc.so
ip=ask
port=-1
username=ask
password=ask

[xrdp5]
name=rdp-any
lib=librdp.so
ip=ask
port=ask3389

[xrdp6]
name=sesman-X11rdp
lib=libxup.so
username=ask
password=ask
ip=127.0.0.1
port=-1

log dosyalarına ulaşamadım. Dosya bulunamadı diyor.

Ekleme: xrdp kaldırıp baştan yükledim ama herhangi bir şey değişmedi.

heartsmagic

global olan kısmı değil, xrdp1 olan kısımdaki -1 ifadesini değiştir.

afeser

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2016 - 14:36:15
global olan kısmı değil, xrdp1 olan kısımdaki -1 ifadesini değiştir.

Şimdi oldu teşekkürler...