error file '/boot/grub/i386-pc/normal.mod' not found hatası

Başlatan 1bit, 03 Mart 2016 - 22:46:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1bit

Sistemi başlatırken 
error file '/boot/grub/i386-pc/normal.mod' not found

Hatası alıyorum ne yapmam lazım

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Mart 2016 - 11:11:06
UEFI ile mi kurulu eski yöntemi mi?
Boot-Repair uygulamasını kullan: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

hocam usb`ye yazdirdim fakat gene ayni hatayi aliyorum ya

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mart 2016 - 17:54:46

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Mart 2016 - 11:11:06
UEFI ile mi kurulu eski yöntemi mi?
Boot-Repair uygulamasını kullan: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

Hocam hdd görmüyor ne yapmam lazım

heartsmagic

Makinede UEFI var mı? Bak yine bekleyeceğiz bu cevabı, sen günler sonra dönüp cevap vermeyeceksin. Sonra ben tekrar soracağım :)

Neyi USB'ye yazdırdın ve aynı hatayı alıyorsun? Boot-Repair uygulamasını kullanabildin mi? Kullandıysan ne oldu? Başarılı mı oldu yoksa sana bir bağlantı verdi mi?
Diski görmüyor? Ne görmüyor diski? Canlı CD ile bir sistem açtığında da görünmüyor mu?

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Mart 2016 - 23:15:34
Makinede UEFI var mı? Bak yine bekleyeceğiz bu cevabı, sen günler sonra dönüp cevap vermeyeceksin. Sonra ben tekrar soracağım :)

Neyi USB'ye yazdırdın ve aynı hatayı alıyorsun? Boot-Repair uygulamasını kullanabildin mi? Kullandıysan ne oldu? Başarılı mı oldu yoksa sana bir bağlantı verdi mi?
Diski görmüyor? Ne görmüyor diski? Canlı CD ile bir sistem açtığında da görünmüyor mu?

Uefi mevcut hocam. Disk taramasında passed diyor. Live usb de gparted diskleri görüyor. Windows 7 kurulumda komutlarla fixboot yazdığımda işlemiyor. DİSK LİST Dediğimde disk0 geçersiz yazıyor. Windowsun disk biçimlendirne ekranında diskler yok

Edit: http://i.hizliresim.com/LAAEnb.jpg
http://i.hizliresim.com/v55RJp.jpg

heartsmagic

Ben iyice karıştırdım meseleyi ya da sen net bir şekilde anlatamıyorsun. Windows tarafını bilemiyorum açıkçası, bizlerin o konuda yapabileceği bir şey yok. Linux tarafı için bir şekilde Canlı Cd ile sistemi açtığında:

sudo fdisk -l
gdisk -l

dediğinde çıktısı ne oluyor? Şu an Ubuntu çalışmıyor mu, ilk iletideki hatayı mı alıyorsun? Boot-Repair denedin mi? Bu üçüncü soruşum Boot-Repair'i.

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mart 2016 - 20:03:26
Ben iyice karıştırdım meseleyi ya da sen net bir şekilde anlatamıyorsun. Windows tarafını bilemiyorum açıkçası, bizlerin o konuda yapabileceği bir şey yok. Linux tarafı için bir şekilde Canlı Cd ile sistemi açtığında:

sudo fdisk -l
gdisk -l

dediğinde çıktısı ne oluyor? Şu an Ubuntu çalışmıyor mu, ilk iletideki hatayı mı alıyorsun? Boot-Repair denedin mi? Bu üçüncü soruşum Boot-Repair'i.

fdsik -l : http://paste.ubuntu.com/15330371/
gdisk -l :
root@kali:~# gdisk -l
GPT fdisk (gdisk) version 1.0.1

Problem opening -l for reading! Error is 2.
The specified file does not exist!

hatası verdi.

Boot repair usb boot ettim olmadı görmüyor hiç.Live usb 'de kali var onunla açıyorum bilgisayarı

heartsmagic

Kali mi var ikinci diskte? Sen temiz temiz bir Ubuntu kurdun mu bu makineye hiç?

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Mart 2016 - 23:16:10
Kali mi var ikinci diskte? Sen temiz temiz bir Ubuntu kurdun mu bu makineye hiç?
Kali vardı açılmayınca sildim silince hatalar silsilesi başladı. Hiç ubuntu kurmadım ama sistemi oturtayım hayırlısıyla ubuntuyu düşünüyorum.

heartsmagic

Kurulu bir dağıtım var mı şu an? Sistemi oturtmak için basit bir şekilde Ubuntu kurabilirsin. HDD görmüyor kısmı ne için geçerli? Ubuntu kurulumunda mı?

@1bit, en baştan, fazlaca karışık ifadelere girmeden makinenin durumunu bir anlat lütfen. Başlığı okuyorum inan doğru dürüst bir şey anlamıyorum. İki disk görünüyor, birinde Linux görünüyor, kurulu Ubuntu yok, Kali CD'den, diskler görünmüyor... 

Dediğim gibi lütfen sade bir şekilde durumu anlatmaya çalış.

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Mart 2016 - 14:19:49
Kurulu bir dağıtım var mı şu an? Sistemi oturtmak için basit bir şekilde Ubuntu kurabilirsin. HDD görmüyor kısmı ne için geçerli? Ubuntu kurulumunda mı?

@1bit, en baştan, fazlaca karışık ifadelere girmeden makinenin durumunu bir anlat lütfen. Başlığı okuyorum inan doğru dürüst bir şey anlamıyorum. İki disk görünüyor, birinde Linux görünüyor, kurulu Ubuntu yok, Kali CD'den, diskler görünmüyor...

Dediğim gibi lütfen sade bir şekilde durumu anlatmaya çalış.

Önce şuan hard diskimin parça durumu şöyle
50gb ext4 (ubuntu kurulu)
7gb swap alanı(4gb ram var)
200 gb ntfs boş
220 gb windows kurulu sistemden yedeklediğim dosyalar.
Üç aşşağı beş yukarı durum böyle.

200 gb olan kısımda win7 kuruluydu türlü yöntemlerle verilen bootloader hatalarını düzeltmeye çalıştım olmadı.Bende kali live kullanarak ubuntu kalıbını flasha kurup sisteme ubuntu kurdum.Çünkü kalide bazı sıkıntılar vardı ve ubuntu kadar *kararlı değildi. Şimdi bir kaç soru sormak istiyorum hocam:

Ubuntu için genel driverlar var mı? Pc üretici sitesinde linux driverı yok.(hp l0f24ea)

Ubuntu üzerinde .net platformunda uygulama geliştirmek için mono develop mu yoksa sanal win7 üzerine visual studio mu?

Visual studio code'u denediniz mi?

Yeni yükleyeceğim uygulamaları 200gblık boş ntfs bölümüne kurmak için ne yapmam lazım? Çünkü 50gblık yere kurdum sığmayabilir.

Tavsiye ettiğiniz kullanışlı uygulama, eklenti vs. Var mı?

200gblık yere sorunsuzca win7 kurulabilir mi?

Sanal bilgisayara kurduğum windows7 sistemine driverları yüklesem oyun performansı vs. nasıl olur?

heartsmagic

@1bit, öyle bütün sorunları tek başlıkta konuşursak ortalık karışır. Bu başlık zaten oldukça karışık, bu nedenle sen yeni bir kurulum yaptığın için bu başlığı kapatalım. Hızlıca sorularını cevaplıyorum, lütfen yetmediği yerde forumda araştırma yap, cevap bulamazsan her bir sorunun için ayrı ayrı başlıklar aç.

Alıntı yapılan: 1bit - 15 Mart 2016 - 09:58:19
Ubuntu için genel driverlar var mı? Pc üretici sitesinde linux driverı yok.(hp l0f24ea)

Genel sürücü diye bir şey yok Linux tarafında. Donanımların büyük çoğunluğu çekirdekle beraber gelir zaten. İki durumda sürücü ihtiyacı olabilir:

1. Donanım sorunlu çalışıyordur, günceli, düzeltilmişi var mıdır diye bakılır.
2. Donanımın kendi üreticisinin dağıttığı sahipli sürücüler kullanılmak istenir (Nvidia, AMD/ATI gibi.)

Öteki türlü sisteminde bir sorun yoksa sürücü aramaya gerek yok.

Alıntı Yap
Ubuntu üzerinde .net platformunda uygulama geliştirmek için mono develop mu yoksa sanal win7 üzerine visual studio mu?

Yetiyorsa Mono, yetmiyorsa el mecbur... Bu senin ihtiyaçlarına ve alışkanlıklarına bakıyor. Fakat forumda araştırma yaparsan bu konudaki yorumları görebilirsin, programlama konusunda ehil değilim.

Alıntı Yap
Visual studio code'u denediniz mi?

Bir önceki cevap.

Alıntı Yap
Yeni yükleyeceğim uygulamaları 200gblık boş ntfs bölümüne kurmak için ne yapmam lazım? Çünkü 50gblık yere kurdum sığmayabilir.

Hayır. Böyle bir durum mümkün değil. Her işletim sistemi kendi dosya sistemi üzerinde çalışır, malum NTFS ise Windows'a ait. Kaldı ki, işletim sisteminin kök bölümü yerine harici bir bölüme uygulama kurdurmak (en azından bizim taraf için) pek akla yatkın değil. 50GB'lık boyutun sana yetmeyeceğini düşünüyorsan disk planlamanı bir daha yapmaya bak. Fakat, 50GB dediğimiz şey kocaman kocaman oyunlar, kocaman kocaman uygulamalar kurulmayacaksa her kullanıcıya yeter.

Alıntı Yap
Tavsiye ettiğiniz kullanışlı uygulama, eklenti vs. Var mı?

Benim kullandığım uygulama senin ne kadar işini görebilir? :) Genel uygulamalar için fikir almak istiyorsan forumun anket bölümüne bakınabilirsin.

Alıntı Yap
200gblık yere sorunsuzca win7 kurulabilir mi?

Neden kurulmasın? Şu an Windows kuracaksan Grub uçar haberin olsun, forumda araştırma yapmaya bak.

Alıntı Yap
Sanal bilgisayara kurduğum windows7 sistemine driverları yüklesem oyun performansı vs. nasıl olur?

Kötü olur. Adı üzerinde sanal.