16/9'dan 4/3'e geçmem gerekiyor.

Başlatan ihtiyar said, 29 Kasım 2008 - 18:19:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Birazdan sunum için kullanılacak bilgisayarım ama ben hâlâ projeksiyonu tam anlamıyla bağlayamadım. Projeksiyon cihazını bağlıyorum bilgisayarıma, 4/3 formatına geçmem gerekiyor görüntüyü tam alabilmem için lakin bir türlü bulamadım nereden değiştirileceğini. Nvidia X Settings'i talan ettim ama bulamadım. :(

Yani duvarda görüntü alıyorum ama ekranın sol tarafını göremiyorum çünkü çok geniş geliyor. 4/3 formatına geçersem hallolacak. Çünkü windows'ta öyle idi, otomatik olarak geçiyordu. :(

Bedreddin

4:3'e geçmekle ekran çözünürlüğünü 4:3'e uygun yapmak arasında fark yoktur sanıyorum. (?) Yanılmıyorsam eğer, 1280*1024 ya da 1024*768 deneyin derim.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Verbatim - 29 Kasım 2008 - 18:23:41
4:3'e geçmekle ekran çözünürlüğünü 4:3'e uygun yapmak arasında fark yoktur sanıyorum. (?) Yanılmıyorsam eğer, 1280*1024 ya da 1024*768 deneyin derim.

Benim yapmak istediğim, ekranın kenarlarını kesmek. 1024*768'e geçtiğimde yine geniş ekran oluyor, sadece görüntü kalitesi gidiyor.

Burak

Ben ATI Catalyst Control Center marifetiyle 1024x768 yapıyorum sorun çözülüyor ama Nvidia hakkında bir bilgim yok.

Edit: Başka bir durum var galba. Projektör mü geniş ekran modunda çalışıyor? Eğer böyleyse; projektör kumandasında "Menu", açınca da "Setup" veya benzeri bir bölüm vardır. Oradan 4:3 seçebilirsiniz. Bilgisayardan da 1024x768 gibi bir çözünürlük yollayınca sorun kalmaz.

Bedreddin

Yansıtıcı kullanmadığım için bir an gönderilen çözünürlükte açar gibi gelmişti bana, birşey diyemeyeceğim o zaman.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ironic

Ekran çözünürlük ayarları bölümünde bu ayar yapılmıyor mu? çözünürlük listesinde ekran boyutu ve çözünürlüğü mevcut.

ihtiyar said

Nvidia X Settings>DFP-0 - (Nvidia Default Flat Panel)'den Force Full GPU Scaling'in yanındaki tiki kaldırdım. GPU Scaling Method>Aspect Ratio Scaled'i seçtim. Bundan sonra bir şey yaptım ise de hatırlamıyorum. :) Bu şekilde 4/3'e geçebildim nihayet. Yani sorunum bu noktada çözüldü ama gerçek sorunum bu değilmiş :) Neyse, onu da çözerim daha sonra umarım. Şu anda başka bir bilgisayar bulundu ve otomatik olarak tanıdı onu. :( O windows'tu. :(