BOOT olmama, Fan dönmeme ve ekranın gelmemesi

Başlatan tahaklkt, 23 Mayıs 2020 - 13:41:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tahaklkt

Merhaba arkadaşlar. Diğer konuyu hallettim fakat şimdi farklı bir sıkıntım var. Yardım lütfen.

Boot olmuyor.
Fan bir tur dönüyor duruyor.
Ekran bomboş kalıyor.

Sistemim:
İ5 3317U
6 GB RAM
GT 620M
HD 4000

Garantisi  yok arkadaşlar alalı 8 sene oldu. Neler yapabilirim ?

Bu arada bunları yaptım lütfen önermeyin

AC Kablo ile deneme
DC Batarya ile deneme
Herşeyi çıkarıp 30 saniye power tuşuna basılı tutmak
Açılışta tüm tuşlara basmak.

Lütfen nolur yardım edin.

haiko

İşlemci sorunu.
Daha önceleri teknik servis görmüş müydü bu bilgisayar? Cevabınız "Bilmiyorum" ise arkasındaki montaj vidaları üzerinde tornavida izleri ya da izolasyon boyası aşınması/silinmesi var mı; bakın bakalım.

Bir de ram bellek kapağını açıp kontrol etmeniz gerekli. Ramler slotlarına tam oturuyor mu? Gözle muayeneden bir şey anlamadı iseniz, ramleri slotlarından dikkatli bir şekilde çıkarıp, pcyi ramler slotta takılı değilken bir defaya mahsus power tuşundan açmaya çalışın.(zaten açılmayacaktır amacımız farklı bir şey) Tozlarını temizleyip tekrar slotlarına yerleştirin. (yerleştiğinden emin olun) Power deyip çalıştırın bilgisayarınızı.

Bilgisayarın bu bakımını yaptıktan sonra aynı hata yine devam ederse; işlemci termal macun yenileme zamanı gelmiş demektir.
Koşuyorum dikenlerin üstünde...

tahaklkt

Merhaba hocam, evet. Bir bilgisayarcı içini açmıştı. Fakat onun amacı GPU ve CPU üzerine termal macun sürmekti ve HDD takmaktı. Birde hocam 1 hafta falan oluyor termal macun sürüleli. RAM'leri çıkartınca sorun devam etti. Yani bir değişme olmadı. Lütfen yardımm hocam lütfenn...

haiko

[mention=653193]@tahaklkt[/mention]
Termal macun fazla kullanıldığı durumlarda da işlemci etrafına taşıp, işlemci pinlerine bulaşıp, işlemci slotu  içerisine sızdığı durumlarda da böyle kesik kesik fan sinyalleri vermesi muhtemel olabiliyor. Bir de şu var: Bellek slotunda kaç adet ram bellek takılı acaba?
   Bakın size şunu da hatırlatayım; grafik kart çipi de uçmuş olabilir. (en kötü durumlardan bir tanesidir bu. Çünkü sök-tak değildir, BGA ile sökülür ve yenisi de takıldığı vakit eskisi gibi düzen tutar mı tutmaz mı bilinmez.)
       *Tabi önyargılı olmadan, tüm olası durumları göz ardı etmeden en kötü sonuçları düşünmek gerekli.

tahaklkt

aaa haklısınız. işlemci için tamamen 1 termal macunu döktüm. cpu ekran kartı için 1 termal macun (tamamen). GPU için tamaen döktüm. 1 adet ram var hocam.

haiko

[mention=653195]@tahaklkt[/mention] Bu çok!
Eğer elinizden geliyorsa tüm taşmış termal macunları temizleyin.

Bunu da bir daha kesinlikle denemeyin.
AC Kablo ile deneme
DC Batarya ile deneme
Herşeyi çıkarıp 30 saniye power tuşuna basılı tutmak
Açılışta tüm tuşlara basmak.

Çok yanlış...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2020 - 13:55:10

[mention=653195]@tahaklkt[/mention] Yeni termal macun uygulaması yapmadan önce; tüm eski termal macunları temizlemiş miydiniz? Bir de bu var bakın...

tahaklkt

Merhaba hocam tekrardan,
İşlemcinin vs. üzerinden fazlalıkları sildim temizledim ve gene hüsran :'( açılmadı bilgisayar.

Bu arada hocam AC ile mi deneme yapayım DC ile mi ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2020 - 14:03:14

Bu arada evet hocam temizledim eskisini baya sildim.

haiko

[mention=653198]@tahaklkt[/mention] Bu cihazın kendine ait bir besleme devresi yok mudur; bu cihazın kendine ait bir besleme bataryası yok mudur; şebeke hattına bağlanabilen 220 vac / 19,4 vdc dc bir adaptörü yok mudur hocam? Siz bu besleme devresi işini de nereden çıkardınız?

tahaklkt

Ne bileyim hocam belki ondan kaynaklanıyordur diye aklıma geldi. Evet ikiside var. Batarya da 19.4 v prize bağlananda var.

haiko

[mention=653200]@tahaklkt[/mention] Halihazırda elinizde mevcut bir multimetre veya avometre olmadan adaptör çıkış voltajını okuyamazsınız, bunu biliyorsunuz değil mi hocam?

tahaklkt

Tabikide hocam. Avometrem var. Ölçtükten sonra söyledim. 19.3 19.4 19.5 civarında dolaşıyor. Hocam bu biostan kaynaklanıyor olabilirmi ? Daha önce baya kez biosu silindi. Hep lehimleyip çıkarttım ve bios yazdırdım çip yazıcı aparatım ile. Bunun yüzünden olabilirmi ? Nedeni nedir hocam ? Çözümü varmıdır ?

haiko

Alıntı yapılan: tahaklkt - 24 Mayıs 2020 - 14:38:04
Tabikide hocam. Avometrem var. Ölçtükten sonra söyledim. 19.3 19.4 19.5 civarında dolaşıyor. Hocam bu biostan kaynaklanıyor olabilirmi ? Daha önce baya kez biosu silindi. Hep lehimleyip çıkarttım ve bios yazdırdım çip yazıcı aparatım ile. Bunun yüzünden olabilirmi ? Nedeni nedir hocam ? Çözümü varmıdır ?

Motherboard bios güncellemeleri yapılırken, üretici firmanın web sayfasına girilir. Motherboard model numarası ile en güncel bios yazılımı ".iso" dosyası halinde download edilir. Download edilmiş en güncel bios yazılım isosu harici bir disk veya flash disk üzerine bootable olarak yazdırılır. Bootable olarak yazdırılan bu disk veya flash disk, ilgili usb / cdrw girişlerine takılır ve pc power on tuşuna basılarak  (genelde F12 tuşuna basılarak bios boot sektör ekranına düşülür) açılır. Bios sayfasında "Bios Update" sekmesine (bios bilgileri cihazdan cihaza farklılıklar gösterebilir) geçilir. Bilgisayar biosları genelde bu şekilde update edilir.
  Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltebilirler; hulasa iyi kötü tüm eleştiriler kabulümdür :)
===========================================================================================================
Dipnot: Ben genelde peripherial interface controller microdenetleyicili sistemlerde programmer kullanıyorum; pc de pek tercih etmiyorum ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2020 - 15:18:22

[mention=653202]@tahaklkt[/mention] Bios ekranına düşebiliyor musun?

tahaklkt

Hocam ben bilgisayarımı açabilsem bios ekranına düşebilsem keşke çözücem herşeyi de maalesef açılmıyor.

Bios yazıcım arızalanmış, bu yüzden yanlış yazıyormuş. Yenisini alıp deneyeceğim. Yabancı kaynaklarda biosun yanlış yazılması sonucu gerçekleşen bir sonuç diyor. Demek ki bu yüzden oluyormuş. Bu arada bios çipinin adınıda öğrendim. Merak eden vs. olursa diye.

Model : MXIC MX25L6406E

.py

[mention=653169]@tahaklkt[/mention]ramleri silgi ile temizle.

tahaklkt

Alıntı yapılan: .py - 24 Mayıs 2020 - 18:07:22

hocam yani biostan kaynaklanmıyor diyorsunuz yanlışmıyım ? Ramleri çıkartıncada açılmadı.

.py

Alıntı yapılan: tahaklkt - 24 Mayıs 2020 - 19:24:49

hocam yani biostan kaynaklanmıyor diyorsunuz yanlışmıyım ? Ramleri çıkartıncada açılmadı.

Bu sorunu defalarca yaşadım ram pinlerini silgiyle silin. silgi ramlerdeki sitatic elektiriği alıyor sorun ortadan kalkıyor. bios ile alakalı olup olmadıgını anlamak için denemeniz gerekiyor.

1-Güç kablosunu çıkart
2-Bataryayı çıkart
3-Ramleri yukarıda belirttiğim gibi sil
4-Rami tak.
5-.....
6-...

haiko

Motherboard modelin ASUS ZenBook UX32VD midir Taha? Biosa kadar sökmüşsen bir zahmet anakart modelini de okuyup yazsan buraya..

tahaklkt

Hocam samsung anakart kullanıyorum. Modelini bilmiyorum. Kusura bakmayın.
Alıntı yapılan: .py - 24 Mayıs 2020 - 19:49:56

Bu sorunu defalarca yaşadım ram pinlerini silgiyle silin. silgi ramlerdeki sitatic elektiriği alıyor sorun ortadan kalkıyor. bios ile alakalı olup olmadıgını anlamak için denemeniz gerekiyor.

1-Güç kablosunu çıkart
2-Bataryayı çıkart
4-Rami tak.
5-.....
6-...
Hemen deniyorum yazıcam hocam.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2020 - 22:11:47

1-Güç kablosunu çıkart
2-Bataryayı çıkart
4-Rami tak.
5-.....
6-...

Olmadı hocam ya çalışmadı yaptun dediklerinizi fakat olmadı gene sorun devam ediyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2020 - 00:25:44

Yokmu yardım edecek :'((

haiko

Alıntı yapılan: tahaklkt - 24 Mayıs 2020 - 22:02:05

1-Güç kablosunu çıkart
2-Bataryayı çıkart
4-Rami tak.
5-.....
6-...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2020 - 22:11:47

1-Güç kablosunu çıkart
2-Bataryayı çıkart
4-Rami tak.
5-.....
6-...

Olmadı hocam ya çalışmadı yaptun dediklerinizi fakat olmadı gene sorun devam ediyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2020 - 00:25:44

Hocam soru soruyoruz; cevabını alamıyoruz; söyler misin; nasıl yardımcı olabilelim. Yukarıdaki mentleri dikkate almıyorsun. Bakın; anakart model numarası bizler için önem arz ediyor, bios entegre model nosunun bizim için hiç bir önemi yok. Bios entegre numarası şu an için sadece bir taş parçasından ibaret. Önemli olan motherboardın tam orta göbeğinde koskoca punto ile yazılı olan model numarası.

.py

Alıntı YapBu arada hocam AC ile mi deneme yapayım DC ile mi ?

[mention=653214]@tahaklkt[/mention]Basit bir sorunu kompleks hale getirmişsiniz. Ben herzaman bu gibi durumlarda sakin olmayı öneriyorum mesela  bütün yollar denendikten sonra çipe fiziki mudahale etmeliydin. farklı  adaptörler deneyerek sorunu derinleştirmiş bile olabilirsin.

tahaklkt

Alıntı yapılan: haiko - 25 Mayıs 2020 - 14:12:34
Alıntı yapılan: tahaklkt - 24 Mayıs 2020 - 22:02:05

1-Güç kablosunu çıkart
2-Bataryayı çıkart
4-Rami tak.
5-.....
6-...

1-Güç kablosunu çıkart
2-Bataryayı çıkart
4-Rami tak.
5-.....
6-...

Hocam soru soruyoruz; cevabını alamıyoruz; söyler misin; nasıl yardımcı olabilelim. Yukarıdaki mentleri dikkate almıyorsun. Bakın; anakart model numarası bizler için önem arz ediyor, bios entegre model nosunun bizim için hiç bir önemi yok. Bios entegre numarası şu an için sadece bir taş parçasından ibaret. Önemli olan motherboardın tam orta göbeğinde koskoca punto ile yazılı olan model numarası.

ya hocam modeli falan yazmıyor eski bir bilgisayar hiçbir yerinde yazmıyor anlatamadım galiba ben dedim size mesajdada modeli yok yazmıyor diye