Windows yanına Debian Kurulumu Diskler gözükmüyor + UEFİ sorunu

Başlatan 1bit, 01 Mart 2016 - 00:37:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1bit

Merhabalar, Windows yanına debian kurmak istiyorum fakat disk ayırma tarafında sadece iki disk görüyor ve onlarda şuanda kullanımdaki diskler disklerden parça ayırdım denedim olmadı. Ne yapmalıyım?

powercfg -h off  komutunu denedim ve tekrar çalıştırdım sonuç aynı sadece iki disk gözüküyor: http://i.hizliresim.com/VaLm7P.jpg

Olması gerektiği buradaki 30luk diskide görmesi gerekmez mi?  : http://i.hizliresim.com/rMVnvV.png

Ayrıca UEFİ kipinde kuruluma devam edilsin mi mesajıda alıyorum :

Bios ayarlarından legacy "disable" yaptım ama gene aynı mesajı verdi sonra windowsuda başlatmadı tekrar enable yapınca açıldı windows : http://i.hizliresim.com/E8qkLq.jpg

Edit:En başta denildiği gibi e deki dosyaları c ye attım e nin bir kısmına kurdum şimdide no bootable device hatası alıyorum

[eklenti yönetici tarafından silindi]

illedelinux

Debian dogru görüyor, E diskinde Debian için bölüm ayırmalısınız. Bunun için E diskinde ne varsa C'ye aktarın sonra E diskinden Debian için en az 25 gb ayırın geri kalana da dosyalarınızı geri aktarın. Kurulumda Debian için kaç gb ayırdıysanız oraya kurun, yanlışlıkla başka yeri silmeyin.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

1bit

Alıntı yapılan: illedelinux - 01 Mart 2016 - 00:56:10
Debian dogru görüyor, E diskinde Debian için bölüm ayırmalısınız. Bunun için E diskinde ne varsa C'ye aktarın sonra E diskinden Debian için en az 25 gb ayırın geri kalana da dosyalarınızı geri aktarın. Kurulumda Debian için kaç gb ayırdıysanız oraya kurun, yanlışlıkla başka yeri silmeyin.

Neden aygıt yöneticisindeki ayırdığım parçayı görmüyorki o halde aygıt yöneticisinden ayırdığım sandığım disk aslında ayrılmamış demek.

siberoloji

Windows komut satırını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
Komut satırına aşağıdaki komutu vererek hibernate özelliğini kapatın.
Bilgisayarı kapatıp açın ve kuruluma başlayın. Bu sefer görecektir.
Alıntı Yappowercfg -h off

1bit

Alıntı yapılan: siberoloji - 01 Mart 2016 - 10:15:02
Windows komut satırını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
Komut satırına aşağıdaki komutu vererek hibernate özelliğini kapatın.
Bilgisayarı kapatıp açın ve kuruluma başlayın. Bu sefer görecektir.
Alıntı Yappowercfg -h off

Hibernate özelliği nedir hocam.Araştırdım biraz hazırda bekleme modunu kapatıyormuş doğru mu ? Doğruysa hazırda bekleme ile ne alakası var?

Edit: son iletinizdede yazmışsınız hocam.Diskler windowsa bağlı kalıyormuş ama bu bilgisayarı tam kapatmama olayı windows 10 ile gelmedi mi ? Windows 7 dede varmıymış bu özellik?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Mart 2016 - 17:26:13

up

heartsmagic

Araştırdın ve denedin mi, yoksa denemedin mi? Hızlı başlatma olayı senelerdir var, Windows 10 ile gelen bir olay değil yanlış bilmiyorsam.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mart 2016 - 19:54:49
Araştırdın ve denedin mi, yoksa denemedin mi? Hızlı başlatma olayı senelerdir var, Windows 10 ile gelen bir olay değil yanlış bilmiyorsam.

araştırdım denedim başka forumlara yazdım ama yapmak istediğim şeyi yapamadım. Ben sadece hali hazırda kurulu olan win7 işletim sisteminin yanına veri kaybetmeden linux çekirdeğini kullanan bir dağıtım kurmak istiyorum ama olmuyor sıkıldım artık hocam her seferinde flash tak çıkardan.

heartsmagic

Hızlı başlat kapatıldı yani? Gerçi onun etkisi tüm diske olmalı, sadece bir bölümün görünmemesi garip. Şimdi senden uçbirimden çıktı falan isteyelim ama Debian kullanmak istediğine emin misin? 

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mart 2016 - 20:33:00
Hızlı başlat kapatıldı yani? Gerçi onun etkisi tüm diske olmalı, sadece bir bölümün görünmemesi garip. Şimdi senden uçbirimden çıktı falan isteyelim ama Debian kullanmak istediğine emin misin?
buradaki: http://i.hizliresim.com/rMVnvV.png

30'luk hard disk parçasını göremiyor kurulum ekranında

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2016 - 14:20:55

En başta denildiği gibi e deki dosyaları c ye attım e nin bir kısmına kurdum şimdide no bootable device hatası alıyorum

1bit

Merhabalar  bilgisayarimda hali hazirda win 7 yuklu yanina birde debian kurayim dedim ama olmadi https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50864.0

suan grub ekrani geliyor ama hic bir isletim sitemi baslamiyor bash`e dustun veya cant access tty gibi hata aliyorum bilgisayari aldigimda freedostu halen freedos olarak goruyor.

yani ilk acilista grub ekrani geliyor kali, kali gelismis secenek, ve free dos diye free dos`a tiklayinca gene baska bir grub ekrani gibi bi ekran aciliyor oradan windows7/xp/nt / server gibi secenekler var win7 seciyorum ama baslamiyorda hicbir os

neynefes

Bu forumda "up", " güncel " gibi mesajlar ve başlığın sürekli değiştirilmesi bir şey ifade etmez. Cevapsız bıraktığımız herhangi bir başlık olmaz. Bilen bilgisi kadar yardımcı olacaktır. Lütfen gereksiz mesaj atıp, başlık düzenlemeyin.

1bit

Anladım dört gözle bekliyorum o zaman hocam umarım kısa zamanda hallederiz şu sıkıntıyı

neynefes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mart 2016 - 20:33:00
... Şimdi senden uçbirimden çıktı falan isteyelim ama Debian kullanmak istediğine emin misin?

Şu sorunun cevabını alalım bir de. Ayrıca birden fazla başlık açmayın. Diğer başlıkla birleştirdim bu konuyu.

1bit

Evet istiyorum. Şuan zaten yüklü olan hiç bir sisteme erişim yok başlatılmıyor usb boot ederek kullanıyorum bilgisayarı ödevler projeler hep bekliyecek o yüzden durmadan mesaj atıyorum konuya.

Komutlar neyse söyleyin usb den boot edip komut çıktılarını atayım buraya...

neynefes

Önce boot kısmını onarmaya çalışalım. Baştan söyleyeyim debian kullanmadım.

Canlı dvd/usb üzerinde uygulanacak bu komutlar.
Ubuntu'nun boot repair uygulamasını kullandırtmaya çalışalım.
sudo apt-get install software-properties-common python-software-properties -y
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
# sed -i 's/wheezy/trusty/g' /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-wheezy.list
# sed -i 's/jessie/trusty/g' /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-jessie.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair
boot-repair

# ile gördüğünüz satırlar debian sürümünüze göre değişiklik gösterecek kısım. Hangi sürümü kullanıyorsanız onu yazın.

1bit

Alıntı yapılan: neynefes - 02 Mart 2016 - 21:55:07
Önce boot kısmını onarmaya çalışalım. Baştan söyleyeyim debian kullanmadım.

Canlı dvd/usb üzerinde uygulanacak bu komutlar.
Ubuntu'nun boot repair uygulamasını kullandırtmaya çalışalım.
sudo apt-get install software-properties-common python-software-properties -y
# sed -i 's/wheezy/trusty/g' /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-wheezy.list
# sed -i 's/jessie/trusty/g' /etc/apt/sources.list.d/yannubuntu-boot-repair-jessie.list
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair
boot-repair

# ile gördüğünüz satırlar debian sürümünüze göre değişiklik gösterecek kısım. Hangi sürümü kullanıyorsanız onu yazın.

2. satırda hata verdiğiniz komut.

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/add-apt-repository", line 95, in <module>
    sp = SoftwareProperties(options=options)
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/SoftwareProperties.py", line 109, in __init__
    self.reload_sourceslist()
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/SoftwareProperties.py", line 599, in reload_sourceslist
    self.distro.get_sources(self.sourceslist)   
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/aptsources/distro.py", line 89, in get_sources
    (self.id, self.codename))
aptsources.distro.NoDistroTemplateException: Error: could not find a distribution template for Kali/kali-rolling

neynefes

Elinizde hangi dağıtım var sorabilir miyim? Canlı olarak başlattığınız sistem nedir?

1bit

Alıntı yapılan: neynefes - 02 Mart 2016 - 22:26:47
Elinizde hangi dağıtım var sorabilir miyim? Canlı olarak başlattığınız sistem nedir?

bir tek kali 2.0 var usb'de allah'a şükür dosyalarda bir sıkıntım yok hocam aynen duruyor ama hiç bir sistem başlamıyor

heartsmagic

Kurulu bir Linux var mı makinede? Diskin son durumu nasıl?
sudo fdisk -l

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mart 2016 - 11:06:35
sudo fdisk -l

Kurulu iki sistem var bilgisayar ilk açılışta grub ekranı geliyor listede kali, kali gelişmiş ,free dos kurulu. Kaliyi açmaya çalıştığımda dropping bash gibi bir hata veriyordu.Sonra sistem açılmıyor.
Freedos seçeneğini seçtiğimde ise ayrı bir boot ekranına yönlendiriyor oradada listede windows7/nt/2000 diye seçenekler var.Ama onlardanda hiç biri başlamıyor. Eve geçince durumu daha iyi göstermek için boot ekranı ile komut çıktısını video çeker atarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mart 2016 - 17:20:37

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Mart 2016 - 11:06:35
sudo fdisk -l

fdisk -l:     http://paste.ubuntu.com/15273982/
parted -l:  http://paste.ubuntu.com/15273990/
lsblk :       http://paste.ubuntu.com/15273999/

heartsmagic

Makinede iki disk var ve her birinde birer tane Linux bölümü var. Artık hangisini kullanmayacaksan istediğin dağıtımı bu bölümleri kullanarak kurabilirsin.
Yeni bir başlık açmışsın Grub ile alakalı, bu başlığın akıbeti nedir?

1bit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Mart 2016 - 12:17:57
Makinede iki disk var ve her birinde birer tane Linux bölümü var. Artık hangisini kullanmayacaksan istediğin dağıtımı bu bölümleri kullanarak kurabilirsin.
Yeni bir başlık açmışsın Grub ile alakalı, bu başlığın akıbeti nedir?

O görülen iki diskin biri boot ettiğim usb'ye ait olması lazım hocam ötekide başlamayan kali.

Zaten şuanda linux için takas alanı ve kurulum için ayırdığum ext4 alanını sildim. Keşke boş bir zamanda bu kurulumu gerçekleştirseydim.Çünkü projeler ve ödevlerim bekleyecek.
Bu hafta sonu yapabilirsem ubuntu deniyeceğim olmazsa windows önyükleyicisini yeniden nasıl kurarım. Açılışta son açtığım konudaki hata mesajı ile karşılaşıyorum

heartsmagic

Son konun için öneri verdim. Windows meselesi için de UEFI için Google'de sıfırlama yöntemlerini araştır. Bir iki yolu var.