[Çözüldü] MySQL hakkında sorunlar

Başlatan MrCresties, 29 Şubat 2016 - 18:26:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MrCresties

Merhabalar. Ben sunucu kuruyorum (Metin2) fakat sunucu da bazı hatalar ile karşılaştım. Bunların birkaçını çözdüm ve çözemediğim bu sorun için uygun bir forum olarak tek çare burayı buldum. Sistemim FreeBSD (Ubuntu oluyor mu bilemem ama değildir herhalde) bir sunucu üzerine kuruyorum kendi bilgisayarıma değil. Aldığım hatalardan 2'si Navicat bağlanmak istediğim 1130 hatası alıyorum

Hata tam olarak: 1130 - Host 'ipadresim' is not allowed to connect to this MySQL server

root@sunucum:~ # mysql -u root
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: NO)
root@sunucum:~ #

root@sunucum:~ # mysql -u root -p
Enter password:
ERROR 1045 (28000): Access denied for user 'root'@'localhost' (using password: YES)

Bir arada buna benzer bir hata vardı şifre soruyordu şifreyi doğru girmeme rağmen hata veriyordu.

Bu hata kodu aynı ama hata mesajı aynı mı bilemem (Alıntı yaptım şuanda o hatayı vermiyor)

ERROR 2002 (HY000): Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2)

heartsmagic

FreeBSD elbette Ubuntu değil, kendisi Linux dağıtımı da değildir, BSD dağıtımıdır. Bu nedenle konuyu taşıyalım daha doğru olan bölüme.

Parola yanlış dememesi lazım sana. mysql yapılandırmasını yapmış mıydın? Kendisi Linux dağıtımlarında olduğu gibi kurulum aşamasında parola ayarlaması yapmaz FreeBSD üzerinde. Senin sonrasında yapılandırmayı başlatıp hem parola ataman, hem de istediğin ayarları yapman lazım.

mysql_secure_installation

ile bu işi başlatırsın, önce parola atanır, sonra diğer yapılandırma ayarları yapılır. O ayarlardan bir tanesi de uzaktan erişime izin verilip verilmeyeceğidir. Eğer izin verilmezse ilk hatada olduğu gibi bağlanma sorunu yaşarsın.

Yapılandırma işine hiç giriştin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MrCresties

Teşekkürler öncelikle doğru yere taşıdığınız için.

Konuyu çözdüm oda şöyle ki. Putty girişinden sonra reboot attım ve mysql tekrar başlattım sorun çözüldü.

heartsmagic

Peki, bir şekilde çözüldüğü için konuyu etiketleyebiliriz sanırım. Şöyle bir uygulamamız var forumda: cozuldukonusu
Ancak, yine de sormak istiyorum bu bahsi geçen yapılandırma olmadan ne parola atanır ne de uzak bağantı izni verilir kendisine. Sen nasıl yaptın bu ayarları?

MrCresties

Şifre atamayı kurulum esnasında yaptım. Şuanda FreeBSD için libssl.so.6 dosyasını arıyorum internette RPM olarak bulabildim. Yardımcı olur musunuz.

heartsmagic

Farklı bir konu olduğu için farklı bir başlıkta konuşalım bunu. Bu bölümde yeni bir başlık açıp neden bu dosyayı aradığını anlatabilirsin. Bu şekilde arayıp bulup halledilmez ama işler, ne yapıyorsan FreeBSD'ye uygun yöntemlerle yapmalısın.