Programlamaya en baştan başlamak

Başlatan jaschar, 27 Şubat 2016 - 20:35:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jaschar

Merhaba ben java ile android için orta/giris seviyede uygulamalar yaziyordum (en son chat uygulaması yapmaya çalişiyordum) ancak bildiginiz gibi javada her sey hazir geliyor özellikle android uygulaması yapanlar bunu farketmişlerdir. "her sey hazir geliyor" dan kastim api/lib bolluğu. (en azindan android icin gecerli bu dedigim).

ben de artik hazirciliktan sıkılıp daha düsük seviyeli dillere yöneldim ve c ogrenmeye karar verdim. yaklasik 1 haftadir sifirdan c ogreniyorum (ogrenmeye calisiyorum) ama verdigim kararin dogru olup olmadigindan emin degilim. (c de biraz ilerledikten sonra c++ ya baslamayi dusunuyorum).

şimdi sorum şu: sizce dogru yolda mıyım yani sıfırdan c ogrenmeye devam etmeli miyim?

simdiden tesekkurler.
projectdisco - state of art android distribution .

bugra9

Eğer bazı hazır şeyleri kullanmak istemiyorsanız kullanmazsınız ve kendiniz yazarsınız. Bunun için dil değiştirmenin bir anlamı yok. Sürekli dil değiştirmek hem öğrenme sürecinizi zorlaştıracak hem de sizi bir süre sonra sıkacaktır.

ekremsenturk

C'de de herşey hazır geliyor. Linux'ta API'ler C dilinde, konuya o açıdan bakılırsa. Senin söylemek istediğin sanırım, hazır modüller kullanmadan kendi yeteneklerini geliştirmek. GCJ (Gnu Java derleyicisi ) için fazla kütüphane, modül, hazır örnek falan yok meselâ. Yeteneklerini GCJ ile sınayabilirsin. Java'dan sıkıldığını düşünüyorsan, C grubu içinde kalmak, aradaki fark ve benzerlikleri öğrenmeni sağlar. Öğrenmenin ve bilginin sınırı olmaz. Kendini sınırlamak, ilerlemene engel olur. Bence önce C++ ile devam et, sonra C'ye düşersin. C++ başlangıçta ( benim fikrime göre ) öğrenmesi daha kolay.

jaschar

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 27 Şubat 2016 - 21:26:06
C'de de * her şey hazır geliyor. Linux'ta API'ler C dilinde, konuya o açıdan bakılırsa. Senin söylemek istediğin sanırım, hazır modüller kullanmadan kendi yeteneklerini geliştirmek. GCJ (Gnu Java derleyicisi ) için fazla kütüphane, modül, hazır örnek falan yok meselâ. Yeteneklerini GCJ ile sınayabilirsin. Java'dan sıkıldığını düşünüyorsan, C grubu içinde kalmak, aradaki fark ve benzerlikleri öğrenmeni sağlar. Öğrenmenin ve bilginin sınırı olmaz. Kendini sınırlamak, ilerlemene engel olur. Bence önce C++ ile devam et, sonra C'ye düşersin. C++ başlangıçta ( benim fikrime göre ) öğrenmesi daha kolay.

aradigim cevap buydu tesekkurler. aslinda java'dan sıkılmadım sadece -cogu- seyi hazir kullaninca pek bir sey yapmıyormusum gibi hissettim artik. cpp icin onerebileceginiz kaynak var mi (ingilizce/turkce farketmez)?

cpp yerine c den baslamamin en buyuk sebebi oop olmazsa ne olur ogrenmek. sonrasinda cpp ye gecince oop den tam anlamiyla faydalanabilmek (elindekinin degerini bilmek yani). ikinci sebebim ise torvalds'in cpp hakkindaki yorumu: http://article.gmane.org/gmane.comp.version-control.git/57918

peki javanin yaninda c/cpp yi orta seviyede bilmem bana ne gibi faydalar saglayabilir sizce (sistem programlamaya asiri derecede merakliyim mesela o konuda c/cpp bilmek sart mi?)

barış

Alıntı yapılan: droidzadeAlıntı yapılan: ekremsenturk - Bugün, 21:26:06C'de de * her şey hazır geliyor. Linux'ta API'ler C dilinde, konuya o açıdan bakılırsa. Senin söylemek istediğin sanırım, hazır modüller kullanmadan kendi yeteneklerini geliştirmek. GCJ (Gnu Java derleyicisi ) için fazla kütüphane, modül, hazır örnek falan yok meselâ. Yeteneklerini GCJ ile sınayabilirsin. Java'dan sıkıldığını düşünüyorsan, C grubu içinde kalmak, aradaki fark ve benzerlikleri öğrenmeni sağlar. Öğrenmenin ve bilginin sınırı olmaz. Kendini sınırlamak, ilerlemene engel olur. Bence önce C++ ile devam et, sonra C'ye düşersin. C++ başlangıçta ( benim fikrime göre ) öğrenmesi daha kolay.
aradigim cevap buydu tesekkurler. aslinda java'dan sıkılmadım sadece -cogu- seyi hazir kullaninca pek bir sey yapmıyormusum gibi hissettim artik. cpp icin onerebileceginiz kaynak var mi (ingilizce/turkce farketmez)?

cpp yerine c den baslamamin en buyuk sebebi oop olmazsa ne olur ogrenmek. sonrasinda cpp ye gecince oop den tam anlamiyla faydalanabilmek (elindekinin degerini bilmek yani). ikinci sebebim ise torvalds'in cpp hakkindaki yorumu: http://article.gmane.org/gmane.comp.version-control.git/57918

peki javanin yaninda c/cpp yi orta seviyede bilmem bana ne gibi faydalar saglayabilir sizce (sistem programlamaya asiri derecede merakliyim mesela o konuda c/cpp bilmek sart mi?)
Deitel'in kitaplarını öneririm C ve C++ için.
OOP kavramına alışmısan, C gibi diller zor gelecektir. Açıkçası orta seviye C bilmen bir işine yaramaz. Bir C programcısı olarak, C'nin bu günlerde ne çok gömülü sistemlerde çalıştığını belirteyim. C++ daha farklı alanlarda da kullanılıyor tabi. Gömülü sistemler için C geliştiricisi olacaksan da C'yi orta seviyede değil, iyi seviyede bilmen gerekir.
Java'nın yanında orta seviye C/C++ bilmen bir işe yaramaz bence. Sistem programlama kısmında ise C şart gibi bir şey. Ancak demedi deme, 2-3 ay sonra Java'ya koşa koşa geri dönersin :D
Şimdi nedenini soracaksın, söylemeyeyim. 2-3 ay takıl, kendin anlayacaksın zaten :D

jaschar

Alıntı yapılan: barış - 27 Şubat 2016 - 21:57:34
Alıntı yapılan: droidzadeAlıntı yapılan: ekremsenturk - Bugün, 21:26:06C'de de * her şey hazır geliyor. Linux'ta API'ler C dilinde, konuya o açıdan bakılırsa. Senin söylemek istediğin sanırım, hazır modüller kullanmadan kendi yeteneklerini geliştirmek. GCJ (Gnu Java derleyicisi ) için fazla kütüphane, modül, hazır örnek falan yok meselâ. Yeteneklerini GCJ ile sınayabilirsin. Java'dan sıkıldığını düşünüyorsan, C grubu içinde kalmak, aradaki fark ve benzerlikleri öğrenmeni sağlar. Öğrenmenin ve bilginin sınırı olmaz. Kendini sınırlamak, ilerlemene engel olur. Bence önce C++ ile devam et, sonra C'ye düşersin. C++ başlangıçta ( benim fikrime göre ) öğrenmesi daha kolay.

OOP kavramına alışmısan, C gibi diller zor gelecektir. Açıkçası orta seviye C bilmen bir işine yaramaz. Bir C programcısı olarak, C'nin bu günlerde ne çok gömülü sistemlerde çalıştığını belirteyim. C++ daha farklı alanlarda da kullanılıyor tabi. Gömülü sistemler için C geliştiricisi olacaksan da C'yi orta seviyede değil, iyi seviyede bilmen gerekir.
Java'nın yanında orta seviye C/C++ bilmen bir işe yaramaz bence. Sistem programlama kısmında ise C şart gibi bir şey. Ancak demedi deme, 2-3 ay sonra Java'ya koşa koşa geri dönersin :D
Şimdi nedenini soracaksın, söylemeyeyim. 2-3 ay takıl, kendin anlayacaksın zaten :D

o zaman ben kendimi javada geliştirip c/cpp ı hobi olarak yavaş yavaş öğreneyim

turuncu

C dili yerine belki Rust'a da göz gezdirebilirsiniz.. https://www.rust-lang.org/

ekremsenturk

Benim görüşüm ve son günlerde kendi analizlerimden edindiğim izlenimim şöyle. Gelecek çok platformlu ve çok altyapılı programlama araçlarında olacak. Yine Mobil ve Web uygulamaları daha önemli olacak. Günümüzde Android için bir çok online derleyici mevcut ve kullanım alışkanlıkları giderek mobil cihazlara kayıyor. Şu an, gelecekte duyulacak ihtiyaçları karşılamak üzere geliştirilmekte olan yazılım araçları, bir den fazla alt yapı üzerinde çalışıyorlar. Bir örnek olarak, Rust'ı incelemek istediğimde, kararlı olduğu belirtilen sürümü, Gcc, LLVM, ve Java gibi bağımlılıklar gerektiriyor olması dikkatimi çekmişti. Şimdilik pek kararlı değil ve kurulumu da biraz zahmetli. ( Bende çalışmadı ) Geleceğin yazılımları arasında en çok ilgi görenlerdenmiş. (Ben bile merajk emiştim)

Gelecek, neyin nasıl veya neden çalıştığının pek önemli olmadığı ve var olanların üstüne kurulu ve daha az sürede daha verimli iş bitirebilen yazılımlarda olacak gibi görünüyor. Ve her yerden ve her ortamdan erişilebilirlik daha önemli olacak. bunlar benim izlenim ve görüşlerim tabii.

Günümüzde de benzer yazılımlar var, ama pek yaygın değiller. Örnek olarak NetLogo ve LifeCode gösterebilirim. NetLogo'da 60 satırlık bir örneği Javascript'e döüştürünce (kendi dönüştürücüsü var) 60.000 satır oluyor. Kullanıcı (Programcı) detaylar ile uğraşmıyor, kendi uzmanlık alanına odaklanıyor. Detaylar ile ilgilenenler, NetLogo'da Java uzmanları, LifeCode'da C uzmanları. Herkesin kendi uzmanlık alanı var.

Bjarne Stroustrup "bir dilin (programlama dilinin) gücü, kütüphanelerinden geliri" demiş.

ahmet_matematikci

@ekremsenturk hocam bahsettiğin dilleri ilk defa duydum. Guzel bir paylaşım olmuş.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Erdem

Barış Deitel'in C++ kitabının ACCU incelemesinin sonunda şöyle yazıyor. Bu kitabı almayın. Birisi size bir tane hediye etmek isterse nazikçe geri çevirin.

http://accu.org/index.php?module=bookreviews&func=search&rid=791

Java'nın yanında orta seviye C/C++ bilmen bir işe yaramaz bence.

Neden böyle bir kanıya vardınız acaba. Ben orta seviyede C++ biliyorum, Bunun yanında Java da öğrenmeye başladım.

Alıntı yapılan: droidzade - 27 Şubat 2016 - 21:38:25

C++ için en beğenilen kitapların listesini burada bulabilirsiniz.

http://stackoverflow.com/questions/388242/the-definitive-c-book-guide-and-list

Alıntı yapılan: droidzade - 27 Şubat 2016 - 21:38:25

C++'nin öğretilmesi hakkındaki modern görüş C++'nin C++ gibi öğretilmesini önerir. Yani ilkönce C++ öğrenin eğer ihtiyaç olursa C öğrenebilirsiniz. Zaten Java'dan sınıfları biliyorsunuzdur. C++'de de sınıflar var. Kendi kişisel deneyimime göre C++'ın çok daha güçlü bazen de karmaşık şablonlar gibi olanakları var.

Java için geçiş yapılabilecek güzel bir dil bana sorarsanız D olabilir. Hatta ben Java'nın bazı olanakları ile D'nin olanaklarını benzetiyorum. Gene D dilini dil olanakları açısından Java'ya göre daha başarılı buluyorum.

Geçenlerde denemek için 1 milyon sayıyı Hızlı sıralamayla sıralayan D programı sadece yarım saniye civarında sürdü.

http://ddili.org/forum/thread/1576

barış

Alıntı yapılan: Erdem - 08 Mart 2016 - 22:43:44

Barış Deitel'in C++ kitabının ACCU incelemesinin sonunda şöyle yazıyor. Bu kitabı almayın. Birisi size bir tane hediye etmek isterse nazikçe geri çevirin.

http://accu.org/index.php?module=bookreviews&func=search&rid=791

Java'nın yanında orta seviye C/C++ bilmen bir işe yaramaz bence.

Neden böyle bir kanıya vardınız acaba. Ben orta seviyede C++ biliyorum, Bunun yanında Java da öğrenmeye başladım.
Açıkçası Deitel'ın kitabı için yapılan yorumu aşağılayıcı buluyorum ve kesinlikle katılmıyorum. Bu kitabı yazan kişilerin özgeçmişleri kısaca bir incelenirse, boş insanlar olmadıklarını anlayabilirsiniz. Tabi gene fikir belirtilmiş. Fakat bu çok cesur bir yorum olmuş. Yani ACCU böyle bir yorum yapmış diye kitap kötü olmaz bana göre. MIT de bu kitabı "önerilen kaynaklar" bölümünde bir eğitimi için referans göstermiş vakti zamanında: ki dünyanın en iyi mühendislik eğitimi veren kurumlarındandır.
http://ocw.mit.edu/courses/civil-and-environmental-engineering/1-124j-foundations-of-software-engineering-fall-2000/syllabus/
ACCU'dan bu kitabın yerine kendilerinin bir kitap yazmasını ve dağıtmasını bekliyorum.

İkinci tarafa gelecek olursak, C++ ve Java ne kadar benzer olsa da farklı şeylerdir. Bir noktada uzmanlaşmak gerekir. Yani Java'nın yanında orta seviye C/C++ bilmek ne gibi bir katkı sağlar açıkçası benim aklıma bu konuda hiçbir şey gelmiyor. Farklı dünyalar. Bence bir noktada uzman olmalı bir profesyonel. Ben bilme, öğrenme demiyorum. Sadece Java'nın yanında bu dilleri bilmenin profesyonel anlamda (iş dünyasında) bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Yoksa boş durmadığın her an insana katkı sağlayan bir aktivitedir gözüyle bakarım.

Erdem

Alıntı yapılan: barış - 11 Mart 2016 - 11:38:24
Açıkçası Deitel'ın kitabı için yapılan yorumu aşağılayıcı buluyorum ve kesinlikle katılmıyorum. Bu kitabı yazan kişilerin özgeçmişleri kısaca bir incelenirse, boş insanlar olmadıklarını anlayabilirsiniz. Tabi gene fikir belirtilmiş. Fakat bu çok cesur bir yorum olmuş. Yani ACCU böyle bir yorum yapmış diye kitap kötü olmaz bana göre.

Sanırım yazarın kendisi de dahil kimse bu şekilde düşünmüyordur. Teknik konuda bir kitap yazdığınız zaman o kitabın diğer insanlar tarafından yorumlanması, incelenmesi gayet normal. Kaldı ki inceleyen de ACCU (Association of C and C++ Users) C ve C++ Kullanıcıları Derneği isminde programlama konusunda çitayı yükseltmek isteyen kar gütmeyen bir kuruluş. Silikon vadisi kolu da var.

http://www.meetup.com/SFBay-Association-of-C-C-Users/

Bakın bakalım sol taraftaki kişiyi tanıyabilecek misiniz :)

Eğer kitap hakkındaki tüm yorumları okuduysanız kitapta ikinci basımdan kopyalanmış çalışmayan kod olduğunu söylemişler. Şimdi programlamaya yeni başlayan çiçeği burnunda bir programcı adayı bu kitabı alsa kodu yazsa ve çalışmasa ne yapacak?

MIT de bu kitabı "önerilen kaynaklar" bölümünde bir eğitimi için referans göstermiş vakti zamanında: ki dünyanın en iyi mühendislik eğitimi veren kurumlarındandır.
http://ocw.mit.edu/courses/civil-and-environmental-engineering/1-124j-foundations-of-software-engineering-fall-2000/syllabus/

Orada ders için gerekli kitaplar listesinde değil de tavsiye edilen ek kaynaklar listesine koymuşlar. Hem de tarih 2000 yılı.

MIT'nin hocalarının değerlendirmesinden ziyade sizin eğer bu kitap hakkında bir değerlendirmeniz varsa öğrenmek isterim.

Ben tahmini o yıllarda ilk okuduğum ilk Türkçe C++ kitabını bitirmek üzereyken yeni bir kitaba geçecekken bir arkadaşın sohbet forumunda yazdığı cevaba çok şaşırmıştım. Çünkü daha arkadaşın yazdığı kodu bile anlayamamıştım. 

ACCU'dan bu kitabın yerine kendilerinin bir kitap yazmasını ve dağıtmasını bekliyorum.

Böyle bir kitap var zaten :)

You Can Program in C++: A Programmer's Introduction

İkinci tarafa gelecek olursak, C++ ve Java ne kadar benzer olsa da farklı şeylerdir. Bir noktada uzmanlaşmak gerekir. Yani Java'nın yanında orta seviye C/C++ bilmek ne gibi bir katkı sağlar açıkçası benim aklıma bu konuda hiçbir şey gelmiyor. Farklı dünyalar. Bence bir noktada uzman olmalı bir profesyonel. Ben bilme, öğrenme demiyorum. Sadece Java'nın yanında bu dilleri bilmenin profesyonel anlamda (iş dünyasında) bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Yoksa boş durmadığın her an insana katkı sağlayan bir aktivitedir gözüyle bakarım.

Ben C++ biliyorum geçenlerde bir firmanın robotik bölümüne müracaat ettim. Mülakatı geçtim.

Andrei Alexandrescu gibi usta programcılara baktığımızda çoğunun C, C++ ve D gibi birden çok fazla dil bildiğini görüyoruz.

Java'yı da Robert Sedgewick ve Kevin Wayne'nin verdiği algoritmalar dersini almak için yakın zamanda kendi kendime öğrenmeye başladım.  Bu kitabın bile çok az bir kısmını okudum arada takılırsam Stack Overflow'a bakıyorum.

barış

Alıntı yapılan: ErdemAlıntı yapılan: barış - 11 Mart 2016 - 11:38:24Açıkçası Deitel'ın kitabı için yapılan yorumu aşağılayıcı buluyorum ve kesinlikle katılmıyorum. Bu kitabı yazan kişilerin özgeçmişleri kısaca bir incelenirse, boş insanlar olmadıklarını anlayabilirsiniz. Tabi gene fikir belirtilmiş. Fakat bu çok cesur bir yorum olmuş. Yani ACCU böyle bir yorum yapmış diye kitap kötü olmaz bana göre.
Sanırım yazarın kendisi de dahil kimse bu şekilde düşünmüyordur. Teknik konuda bir kitap yazdığınız zaman o kitabın diğer insanlar tarafından yorumlanması, incelenmesi gayet normal. Kaldı ki inceleyen de ACCU (Association of C and C++ Users) C ve C++ Kullanıcıları Derneği isminde programlama konusunda çitayı yükseltmek isteyen kar gütmeyen bir kuruluş. Silikon vadisi kolu da var.

http://www.meetup.com/SFBay-Association-of-C-C-Users/

Bakın bakalım sol taraftaki kişiyi tanıyabilecek misiniz

Eğer kitap hakkındaki tüm yorumları okuduysanız kitapta ikinci basımdan kopyalanmış çalışmayan kod olduğunu söylemişler. Şimdi programlamaya yeni başlayan çiçeği burnunda bir programcı adayı bu kitabı alsa kodu yazsa ve çalışmasa ne yapacak?

Alıntı yapılan: barış - 11 Mart 2016 - 11:38:24MIT de bu kitabı "önerilen kaynaklar" bölümünde bir eğitimi için referans göstermiş vakti zamanında: ki dünyanın en iyi mühendislik eğitimi veren kurumlarındandır.
Orada ders için gerekli kitaplar listesinde değil de tavsiye edilen ek kaynaklar listesine koymuşlar. Hem de tarih 2000 yılı.

MIT'nin hocalarının değerlendirmesinden ziyade sizin eğer bu kitap hakkında bir değerlendirmeniz varsa öğrenmek isterim.

Ben tahmini o yıllarda ilk okuduğum ilk Türkçe C++ kitabını bitirmek üzereyken yeni bir kitaba geçecekken bir arkadaşın sohbet forumunda yazdığı cevaba çok şaşırmıştım. Çünkü daha arkadaşın yazdığı kodu bile anlayamamıştım. 

Alıntı yapılan: barış - 11 Mart 2016 - 11:38:24ACCU'dan bu kitabın yerine kendilerinin bir kitap yazmasını ve dağıtmasını bekliyorum.
Böyle bir kitap var zaten

You Can Program in C++: A Programmer's Introduction

Alıntı yapılan: barış - 11 Mart 2016 - 11:38:24İkinci tarafa gelecek olursak, C++ ve Java ne kadar benzer olsa da farklı şeylerdir. Bir noktada uzmanlaşmak gerekir. Yani Java'nın yanında orta seviye C/C++ bilmek ne gibi bir katkı sağlar açıkçası benim aklıma bu konuda hiçbir şey gelmiyor. Farklı dünyalar. Bence bir noktada uzman olmalı bir profesyonel. Ben bilme, öğrenme demiyorum. Sadece Java'nın yanında bu dilleri bilmenin profesyonel anlamda (iş dünyasında) bir katkısı olacağını düşünmüyorum. Yoksa boş durmadığın her an insana katkı sağlayan bir aktivitedir gözüyle bakarım.
Ben C++ biliyorum geçenlerde bir firmanın robotik bölümüne müracaat ettim. Mülakatı geçtim.

Andrei Alexandrescu gibi usta programcılara baktığımızda çoğunun C, C++ ve D gibi birden çok fazla dil bildiğini görüyoruz.

Java'yı da Robert Sedgewick ve Kevin Wayne'nin verdiği algoritmalar dersini almak için yakın zamanda kendi kendime öğrenmeye başladım.  Bu kitabın bile çok az bir kısmını okudum arada takılırsam Stack Overflow'a bakıyorum.
2000 yılına ait olması birşey değiştirmez :) 2000 senesinde hepsi çalışıyormuş da şimdi mi çalışmıyormuş? :) Sonuçta "önerilen" kaynak bile olsa, önerilen yere dikkat etmek gerekir. Bu kitap oldukça iyi bir referansdır.
Bilirsiniz belki, ödeme sistemlerinde gömülü sistem kullanılır, C ile yazılır bu gömülü sistemler. Bu konuda da en ünlü markalardan birisi olan Verifone, her zaman elinin altında bir yerlerde Deitel'in bu kitabını referans olarak tutar.
Kitapta 3-4 tane kod çalışmıyor diye "aa bu kitap çok kötü" demek de oldukça yanlış.
Ek olarak C++ biliyorsunuz, ben de C biliyorum sanırım iyi anlaşırız :) Fakat C++ biliyor olmanız, yanında Java biliyor olmanıza ne gibi bir artı güç getirdi onu anlatmamışsınız. Java'nın yanında orta seviye C++ bilmenin faydasını görebileceğiniz bir alanınız olur.

Erdem

Alıntı yapılan: barış - 13 Mart 2016 - 08:14:01
Kitapta 3-4 tane kod çalışmıyor diye "aa bu kitap çok kötü" demek de oldukça yanlış.

2000'li yıllarda C++'nin C+98 standartları henüz kabul edilmişti. Şu an C++'nin C+11 ve C++14 standartları var.

Aldığım bir kitapta bazı kodlar çalışmıyorsa (istisnalar haricinde) o kitabı okumuyorum genelde. Arkadaşlara da tavsiyem o yönde olur çünkü değerli zamanlarını boşa harcamasınlar.

Alıntı yapılan: barış - 13 Mart 2016 - 08:14:01
Fakat C++ biliyor olmanız, yanında Java biliyor olmanıza ne gibi bir artı güç getirdi onu anlatmamışsınız.

Yukarıda bahsettiğim gibi Java'yı algoritmalar kursunu alabilmek için öğrendim. Bir örnek veriyorum.

8 bulmaca problemi

Denemek isterseniz C ile çözmekten çekinmeyin lütfen  ;)

barış

Alıntı Yap2000'li yıllarda C++'nin C+98 standartları henüz kabul edilmişti. Şu an C++'nin C+11 ve C++14 standartları var.

Aldığım bir kitapta bazı kodlar çalışmıyorsa (istisnalar haricinde) o kitabı okumuyorum genelde. Arkadaşlara da tavsiyem o yönde olur çünkü değerli zamanlarını boşa harcamasınlar.
Deitel'in kitabını şu "istisnalar"a sokmayan nedir acaba? Merakım uyandı :) Ayrıca ACCU bu kitabın hangi basımı için söylemiş bu lafı? Onu da belirtirseniz iyi olacaktır.
Bir de Verifone'a mail atsak iyi olacak, zira ödeme istemleri alanında faliyet gösteren dünyanın en büyük markası olarak, Deitel'in kitabındaki kodların çalışmadığını bilmeye hakları vardır diye düşünüyorum :)

Alıntı YapYukarıda bahsettiğim gibi Java'yı algoritmalar kursunu alabilmek için öğrendim. Bir örnek veriyorum.

8 bulmaca problemi

Denemek isterseniz C ile çözmekten çekinmeyin lütfen  ;)
C ile matris sıralama algoritması yapılıp çözülebilir. Siz de iyi biliyorsunuz, çok boyutlu dizeler bilen herkes hemen hemen bunu çözebilir. Ya da veri yapıları dersini almış birçok öğrenci bunu halledebilir :) Programlama dili burada bir araç oluyor. Fakat boş bir vaktimde çözer cevaplarım mutlaka.

Orta seviye C++ bilen birinin algoritma öğrenmek için Java'ya girişmesi de bazı soruların cevabı oluyor aslında...
Algoritma, programlama dilinden bağımsız ayrı bir başlıktır. Sanırım orta seviye C++ bilmek için algoritma bilmek şart değil, ben dediğinizden bunu anladım. Yanlış anladıysam affola.
Konuyu uzatmaya gerek yok :) Tartışmanın nereye gideceği belli.

bugra9

Konuda biraz anlam karmaşası var ve bu durum konuyu tartışmaya götürüyor gibi geldi.

Konuyu toparlamak için kendi açımdan birkaç soru sorayım;
- @baris, bir dili iyi seviye bilmek, orta seviye bilmek ya da düşük seviye bilmek senin açından nasıl tanımlanıyor?
Örneğin bir dil için kullanıcılar tarafından yazılmış kütüphanelerin çoğunu biliyorsan o dili iyi biliyorsun mu demek? Ya da bir koda baktığında veya hatalı bir durum gördüğünde hemen sorunun ne olduğunu tesbit edersen mi iyi bilmiş oluyorsun?

Hani düz mantık düşününce bence bir dili ya biliyorsundur ya bilmiyorsundur, arası yokmuş gibi geliyor. Bence bir dilin özelliklerini/standartlarının hepsini okuduysan o dili tamamen biliyorsundur. Bir dili bilmek ayrı bir şey, algoritma kurabilmek ayrı bir şey, o dil ile neler yapıldığını veya neler yapılabileceğini bilmek apayrı bir şey. Hızlı, hatasız, düzgün, okunaklı vs. yazmak daha da farklı konular. Demek istediğim, sen de bu kavramları nasıl gördüğünü yazarsan, yazdıkların daha anlaşılır olacaktır.

- Bir kitabın iyi ya da kötü olduğuna karar vermek ne kadar doğru? Beğendiğin ya da beğenmediğin yönlerini yazarsın varsa eleştirileri belirtirsin, diğer kişilerde kendi durumlarına göre ya okur ya da okumaz. Başkasının adına bir kitabın ona yararı olup olmayacağına karar vermek pek doğru durmuyor.