[Çözüldü] Powerbook PPC G4 Mac üzerine Ubuntu-Mate 15.10 kurdum, masaüstünde çakılıyor.

Başlatan emintolga, 26 Şubat 2016 - 22:09:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emintolga

Merhabalar,

Linux dünyasına oldukça yabancı biri olarak yeni bir Linux kullanıcısı olmak için ilk adımımı attım, atıyorum.

Mac dünyasına aşina olanlarca malumunuz emektar PPC G4 işlemcili Powerbook (17inch, 1.5Ghz, 2GB ram) son olarak 2007 Leopard işletim sisteminde kaldığı için ve dolayısıyla artık hemen hemen hiçbir güncel uygulamayı desteklemediğinden dün gece bir cesaret makineye Ubuntu Mate 15.10 PPC kurarak Linux ile devam etmeye karar verdim.

Live CD üzerinden kurulumda tek bir sıkıntı çıktı. Masaüstü geldikten sonra 1 dk içinde daha kuruluma başlayamadan * her şey donup öylece kalıyordu. Sorunun Radeon ekran kartından kaynaklandığını, CD'nin çalışmasını sağlayan komut satırını şu şekilde yazmak gerektiğini öğrendikten sonra sorun halloldu.

live radeon.modeset=1 video=radeonfb:off video=offb:off radeon.agpmode=-1

LiveCD güzelce çalıştı, 1 saatten biraz fazla bir sürede tüm HD kurulumu tamamlandı.

Fakat şimdi aynı sorun yine var. Açıldıktan sonra 1 dk olmadan yine önceki gibi * her şey donup kalıyor. Şuradan (http://ricanlinux.blogspot.com.tr/2015/03/ubuntu-mate-on-my-ibook-g4.html) öğrendiğime göre önceki LiveCD açılışında kullandığım parametreyi yaboot.conf üzerine kalıcı olarak, orada gösterildiği gibi eklemek gerekiyormuş.

Ubuntu-Mate LiveCD ile başlattım tekrar aleti. HD'deki /etc/yaboot.conf dosyasını admin olarak açtım, gerekli değişikliği yapıp kaydettim. Aleti tekrar başlattım ama açıldıktan sonra yine aynı yerde çakıldı kaldı, yemedi yani.

Linux bilgisi "0" olan biri olarak bunu nasıl yapacağımı bilemedim, bulamadım, anlayamadım. Türkçe doğru dürüst hiç kaynak yok zaten. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Powerbook'ta Linux maceram 1 dk.dan uzun sürmeyecek yoksa...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

emintolga

Alıntı yapılan: plazma - 27 Şubat 2016 - 00:49:51
https://wiki.ubuntu.com/PowerPCKnownIssues

Oradan zaten haberdarım, bilgim var. Benim Mac modelimle ve UM 15.10 ile ilgili hiçbir şey yok orada. Yukarıda verdiğim linkte çözüm zaten var. Ben nasıl uygulanacağını anlamadım sadece. Eğer copy/paste yapmak dışında benim görmediğim, atladığım, sorunu çözmeme yardımcı spesifik birşeyi gördüyseniz ve o kısmı gösterebilirseniz sevinirim.

plazma

Orada da zaten 15.04 ile yapılmış kurulum 15.10 için anlatım değil. 15.04 desteği bitti, başka&farklı hataların çıkması normaldir. Oradaki adımlardan hangilerini yaptınız yada kurulumdan sonra herhangi bir şey yaptınız mı?

emintolga

Yukarıda anlattıklarım dışında hiçbir şey yapmadım. yaboot.conf dosyasını anlattığı şekilde değiştirmem gerekiyormuş ama masaüstü gelir gelmez çakılıyor, bir şey açamıyorum bile. LiveCD ile makineyi açıp HD'deki yaboot.conf dosyasını text editor ile değiştirdim, kaydettim ama bir işe yaramadı, hala aynı. Linux'ta neyin nasıl yapılacağını da pek bilmiyorum maalesef.

ppc

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=49954.0

Yukarıdaki başlığı bir süre önce PPC G5 üzerine açmıştım. Onlarca deneme yapdım bir sürü kod yazdım lakin bir şey elde edemedim ve en son yüklenebilir leopard işletim sistemine geri döndüm.

Anladığım kadarıyla ppc desteğini belli makineler üzerinde yapıyorlar ve sonra da bütün dağıtımlar kopya ediliyor.

Genel düzeyde çalışma yapılmadığından ve yeteri kadar test edilmediğinden ppc işlemcili sistemlerde sürekli sorun çıkartıyor.

Bu sorun ne yazık ki Ati radeon ekran kartlarına yeterince desteği vermemiş olmaları. Hatta vga monitör desteği de verilmemiş.

Eğer burada linux gönüllü arkadaşları varsa işletim sistemine bu desteğin konulması gerekiyor. Yani bizim bir kod yazmadan PC sistemlerinde olduğu gibi onların halletmesi gerekiyor.

Düşünsenize böyle sorunlar olsa kim Pc'ye linux ya da windows kurabilir?

emintolga

Evet okumuştum o başlığı. Aslında ben LiveCD ile makinemi test ettim. Yukarıdaki Radeon ile ilgili komut satırıyla açınca bir sorun yok, gayet güzel çalışıyor, hiçbir sıkıntı yaşamadım. Uygulamalar vs çalışıyor, takılma, çakılma vs olmuyor. 17 inç laptop olduğundan monitör sorunu da yok, canavar gibi. Sadece DVD üzerinden çalıştığı için çok yavaş geliyor. Arada bir DVD okumayı kesip durunca tekrar okumaya başlaması için zaman geçmesi falan gerekiyor. Bu da sinir ediyor elbette, bir HD değil neticede. O yüzden HD'den daha çok verim alacağımı, işimi rahatça göreceğini düşünüyorum. Hatta istediğim gibi olursa IDE/PATA bir SSD alıp ikiye bölüp Leopard ile dual boot da yapmak var aklımda. Sadece şu bahsi geçen komut satırındakileri yaboot.conf üzerine yazıp çalıştırmak gerekiyor. Şunu yapabilecek Linux bilen bir Allah'ın kulu çıkmadı 3 gündür. İnanılmaz bir şey gerçekten.

ppc

anladığım kadarıyla senin bilgisayara kurulabiliyor. dvd olduğundan okuması tabi ki zor, bu yüzden bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum

altta lubuntu alternate instal image ile kurarsan şayet, hardiske kuracağından hiçbir sorun çıkartmayacağını düşünüyorum. Lubuntu oldukça hızlıdır ppc için.

Mac (PowerPC) and IBM-PPC (POWER5) alternate install image

http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/14.04/release/

altta video kurulum için nasıl yapılacağını gösteriyor

https://www.youtube.com/watch?v=1MvpOsb95Vg

emintolga

Bence şu benim Radeon sorunu hallolursa UM 15.10 senin makineye de kurulur, rahatça kullanırsın. Hatta G5 işlemci olduğu için daha iyi verim bile alırsın.

Halledemezsem o zaman bir şans Lubuntu'ya bakarım. Birileri de başka yerde Debian PPC önermişti, bir de o var...

plazma

@ppc
Normal bilgisayarlarda da kod yazılıyor uç birimden, ppc de yazılmasıda normaldir kaldı ki isteğinizi  Ubuntu geliştirme ekibine iletebilirsiniz. Fakat kaç kişi linux kurmak için g serisi bilgisayar alır, macos desteğini kesmemesi için bu marka/model kullananlar ne gibi bir atılım yaptılar, esasında zaten mace yönelik çıkartılmış bir ürün tekel mantığı olan bir firma diğer işletim sistemlerinin çalışılması istense zaten donanım ona göre uyumlu çıkartılırdı. Son olarak sırf bunu yazmak için mi ppc takma adı ile kayıt oldunuz?

heartsmagic

yaboot olayını hiç bilmiyorum ancak verilen şey çekirdek parametreleri. Bizim tarafta Grub ile hallediyoruz o meseleyi. Yaboot denen şey Grub'un yerini mi alıyor? İlgili dosya ayarlarına bakınca da çekirdeğe parametre verdiğimiz görülüyor, ancak canlı CD ile işe yarayan şey kalıcı sistemde neden işe yaramaz bilemiyorum. Hani sistem açılsa ve bakabilsek irdelemeye çalışırız fakat açılır açılmaz donduğu için elimiz kolumuz da bağlanıyor haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emintolga

Evet sorunu bugün kendi imkanlarımla çözdüm nihayet. İhtiyacı olanlar için çözüm şu şekilde;

Kurulum bittikten sonra bilgisayarı restart edin, kapalıysa açın.

Ekrana şu satırlar geldiğinde:
Welcome to yaboot version 1.3.16
Enter "help" to get some basic usage information
boot:

son "boot:" satırına "L" harf büyük olacak şekilde (küçük harf yazınca kabul etmedi) hemen şunları yazın:

Linux video=ofonly radeon.agpmode=-1

Ve Enter basın. Bu sayede eskiden açılıştan sonraki, ekran kartı kaynaklı çakılmayı engelleyip normal şekilde açılmasını ve aletin kullanılabilmesini sağlıyoruz. Şimdi bunu her açılışta tekrar tekrar yapmamak için kalıcı hale getireceğiz, yani yaboot.config dosyasına ekleyip kaydedeceğiz.

Normal açılış tamamlanıp masaüstü geldikten sonra menüden Applications > System Tools altından MATE Terminal'i çalıştırıyoruz.

Terminal açılınca önce yaboot.config dosyasının orjinalini yedekleyecek sonra değiştireceğiz. Bunun için sırayla şunları yapıyoruz:

sudo cp /etc/yaboot.conf /etc/yaboot.conf.backup
sudo nano /etc/yaboot.conf

yaboot.config dosyası açıldıktan sonra şunlar gelecek:

image=/boot/vmlinux
        label=Linux
        read-only
        initrd=/boot/initrd.img
        append="quiet splash video=ofonly"

image=/boot/vmlinux.old
        label=old
        read-only
        initrd=/boot/initrd.img.old
        append="quiet splash video=ofonly"

Her iki append satırının sonuna gidip ek yapıp şu şekilde yazıyoruz:

append="quiet splash video=ofonly radeon.agpmode=-1"

İki satırı da düzelttikten sonra CTRL+X yaparak kaydedip Terminal'e geri çıkıyoruz. Son olarak da bu değişikliği boot için kalıcı hale getirmemiz lazım. Terminal'de şunu yezıp ENTER basıyoruz.

sudo ybin -v

İşlem bittikten sonra Terminal'i kapatıp çıkıyor ve bilgisayarı RESTART ediyoruz. Artık açıldıktan sonra ekran kaynaklı çakılma yaşamadan istediğimiz gibi kullanmaya devam edebiliriz.

Güle güle kullanın, kolay gelsin.

heartsmagic

Geri bildirim ve çözüm için teşekkürler. Forumda şöyle bir uygulamamız var: cozuldukonusu
Bu seferlik ben yapıyor ve konuyu kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.