gnome-terminal Arkaplan Şeffaflık Sorunu

Başlatan freeman, 21 Şubat 2016 - 21:29:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freeman

Bugün güncellemeleri yükledim ve gnome-terminal 'e girdiğimde ayarlar kısmındaki şeffaflık(transparency) sekmesinin olmadığını gördüm.
Görünüşe göre geliştiriciler bu özelliği kaldırmışlar.
https://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=698544

Neden böyle yapmışlar anlam veremedim.

Şimdilik bir çözüm olarak xfce4-terminal i kullanıyorum. Yüklemek için;
sudo apt-get install xfce4-terminal

Yine CTRL_ALT-T kısayolu ile xfce4-terminali açmak için;
Ayarlar -> Klavye -> Kısayollar menüsünden yeni bir kısayol oluşturup "komut " bölümüne 'xfce4-terminal' yazıp kısayolu atarsanız, kaldığınız yerden devam edersiniz. :)
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

neynefes

Aynı sürümümü kullanıyoruz? Bende şeffaf ayarı var çünkü.
karacabey@karacabey-msi:~$ gnome-terminal --version
GNOME Uçbirimi 3.16.2

heartsmagic

Debian ve Ubuntu tarafı yamalıyor sanırım zira bizde şeffaflık desteği var. Ne kadar daha devam ettirilir bilmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

freeman

@neynefes;
Bendeki 3.10.2 olarak görünüyor.

Güncelleme var mı diye kontrol ettim de güncelleme de yok.  @heartsmagic, bende 14.04 lts var.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

heartsmagic

14.04'teki durumu bilemiyorum. Gerçi bu işler geriye yönelik de işletilir, 14.04'ün de alması lazım o yamayı diye düşünmekteyim.  Bendeki sürüm 3.18 civarı bir şey, 16.04 ama dağıtım. Şeffaflık ayarını nerede arıyorsun sen? Profil düzenleme altında bendeki sürümde.

freeman

Şimdi de baktım yine güncelleme yok.
Şeffaflık kısmı Edit->Profile Preferences menüsünde Background şeklinde bir sekme vardı. O yok işte. 
xfce4-terminal ve Guake 'de şeffaflık ayarı var. Çok önemli değil benim için. 

Sadece başka arkadaşları da bilgilendireyim istedim. :)

eronis

@heartsmagic, bir ekleme de ben yapayım;
Ubuntu, Debian ve Fedora tarafları yamalıyor.

Ayrıca @SkynetX saydamlığı geri kazanmanın bir yolu var. Pinguy OS forumundaki arkadaşlar bunu anlatmışlardı;

http://forum.pinguyos.com/Thread-Get-Back-Transparent-Terminal

sudo apt-get install devilspie
mkdir ~/.devilspie

Dosyayı editlemek için;

gedit ~/.devilspie/terminal-opacity.ds

Bunları yapıştır;

(if
(matches (window_name) "Terminal")
(opacity 99)
)

devilspie'ı başlangıç uygulamaları listesine ekle. Yeniden başlatınca gelecek. (yada sadece oturumu açıp kapat)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

freeman

@eronis;
Dediğiniz gibi yaptım. Terminal şu an şeffaf. :)

heartsmagic

Düzeltme demeyelim de, ekleme diyelim :) Ben Debian ve Ubuntu tarafını bildiğim için onları sıraladım tabi. Hani öteki türlü Arch da yamalıyordur, şimdi biri gelir ikimizi birden düzeltmeye kalkar :)

eronis

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2016 - 16:42:09
Düzeltme demeyelim de, ekleme diyelim :) Ben Debian ve Ubuntu tarafını bildiğim için onları sıraladım tabi. Hani öteki türlü Arch da yamalıyordur, şimdi biri gelir ikimizi birden düzeltmeye kalkar :)
Hocam arch paketleri hiç yamalamadan, en sade halinde bırakıyor, yama işini istiyorsan sana bırakıyor. Paketleri yamalama işini arch tarafında sadece manjaro yapar ama gnome terminal'i yamaladılar mı bilmiyorum. Fedora'nın yamalanmış gnome terminal'ini arch'a yükleyebiliyoruz ve şeffaflığı kullanabiliyoruz. Ama çoğu arch linux kullanıcısı bunun yerine terminator'u tercih ediyor. Şeffaflık ayarını hiç uğraşmadan yapabiliyoruz + çoklu bölüm olarak da kullanabiliyoruz ve daha kullanışlı geliyor. Tabii sadece arch'a özel falan da değil, "arch kullanıcıları" dedik diye haydarı yemeyelim kafaya  :)) ubuntu kullanıcılarından da terminator'un hastaları var.

https://aur.archlinux.org/packages/gnome-terminal-fedora/

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic