Linux Mint' in Sitesi Heklendi

Başlatan fsutil, 21 Şubat 2016 - 18:49:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmet_matematikci

@barış hocam;  Java sanal makina c++ ile yazılmadı mı java yavaş c++ hızlı diye.
php de c++ ile yazılmadı mı?
sonuc a -> b
           b-> c
           a ->c

Mantıkda ilk önerme p ise q mantığı   ;D ;D

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

@seron, mesele senin konuştuğun yönde devam ederse dağılmış olmaz. Benim söylemek istediğim şu, ayrımın iyi yapılması lazım. Mesele doğrudan Linux Mint'in meselesi değil, sitesinde kullandığı sistemin meselesi. Orada da güvenlik meselelerinin ihmal edilmesi meselesi hatta. İnsan meselesi yani. Tutup bunu bir Linux dağıtımına mal etmek yanlış. Eskiden güvenliydi şimdi değil demek doğru değil. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

@heartmagic siteyi yapan çalıştıran yöneten takım aynı zamanda minti geliştiren takım değil mi?
Mint siteyi deldiriyorsa kendi uygulamalarında da deldirecektir.
Bu saatten sonra mint iflah olmaz.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

O zaman tümden bilgisayar dünyasını terk edin @ahmet_matematikci :) Bu site SSL kullanıyor geçen sene, OpenSSL'deki açık etrafı inletti. Kullandığın Linux dağıtımında bash kullanıyorsun, geçen sene neler olduğunu bilmiyorsan geriye doğru bir araştırma yap. Bu sene önce Linux çekirdeğinde sonra da glibc'de çıkan sağlam açıklar var. Ne yapacaksın, bırakacak mısın tamamen Linux'u? İflah olmayacak mı şimdi? 

Tamam, ihmal konusu tartışılabilir bunu anlıyorum da, yahu bu kadar dramatik yaklaşmaya gerek var mı? Nedense itidalli yaklaşamıyoruz olaylara, ya hep ya hiç :) Sonra başlıklarda deniyor ki tartışmak faydalı :)

ahmet_matematikci

Linux da açık olduğunu daha önceden biliyordum. Nerden mi biliyordum bazı rus ve çin sitelerinden sonra ubuntu kafayı yiyordu.
Hatta bir ara klavye dili çince oldu varın gerisini siz düşünün.  ;D ;D
Teknik olarak ne olduğunu yada neresinde açık olduğunu bilmiyordum o ayrı konu ;D ;D

Ama bir sürümün resmi sitesinin hacklenmesi askeriye de albayın sancağı çaldırması kadar dramatik ve ironik ;)

md_92

Arkadaşlar durun bir naptınız?Yerden yere vurdunuz koskoca bir dağıtımı.Hacklenen internet sitesi.Yani büyük ülkelerin resmi sitelerinden tutun bütün siteler hackleniyor.Bir dağıtımı hemen böyle harcamayın.Adamlar belki bunu düzeltmek için herşeyi kullanıyor.Ne biliyorsunuz ki hemen harcadınız.(Bu olay herkesin başına gelebilir)Örneğin;Windows 10 ilk çıktığında herkesin verileri ortaya saçılmıştı.Ama adamların öyle bir risk yönetim politikası var ki üstesinden geldiler.Mint'in desteği Windows'un ki gibi olmadığı için zaman tanımak lazım.
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali

kartal

Bu başlığa yazmayayım yazmayayım dedim de artık dayanamıcam
Bu kadar da acımasız eleştirelere gerek yok
Virüsler yüzenden her ay makinalarına format attıran insanlar var, uçakların hatta uyduların hacklanme riski var bu kadar tantana olmuyor

heartsmagic

Alıntı yapılan: ahmet_matematikciLinux da açık olduğunu daha önceden biliyordum. Nerden mi biliyordum bazı rus ve çin sitelerinden sonra ubuntu kafayı yiyordu.
Hatta bir ara klavye dili çince oldu varın gerisini siz düşünün. 
Teknik olarak ne olduğunu yada neresinde açık olduğunu bilmiyordum o ayrı konu

Birden fazla kişi etkilenmeden "Linux açığı" veya "tarayıcı açığı" denemez bu olaya. Kullandığın bir eklentinin sorun yapmadığını nereden biliyorsun? Düz mantıkla yaklaşılmaz olaylara.

Alıntı Yap
Ama bir sürümün resmi sitesinin hacklenmesi askeriye de albayın sancağı çaldırması kadar dramatik ve ironik

Bir önceki iletimde çekirdek dedim farkında mısın? Kabuk (bash) dedim, glibc dedim, OpenSSL dedim. Neyi neye göre kıyaslayıp da albaydır, generaldir diyebiliyorsun anlamıyorum.

seron

Arkadaşlar durun durun. Konu bence dağılmıyor, çok faydalı bilgiler ortaya çıkıyor ama yanlış anlaşılmaların da önüne geçelim.

-Tamam, sistem değil, sistemi piyasaya dağıtan kurumun sitesi heklenmiş.

-Linuxlar yüzde yüz güvenlidir diye bir şey de yok, bunu çoğumuz duyduk ya da gördük, biliyoruz.

Ben onu demiyorum: Neticede siteye sızılarak ISO'lar değiştirilmiş. Yani aynı sonuca varıyoruz, İşletim sistemleri risk altında. Çünkü @if'in çevirilerine göre söylüyorum, daha önceden de böyle bir hekleme olup, sorumlular çok sonra farketmiş ve güya bir hekır, genel olarak linux mint kullanıcılarının kendisinin elinde olduğunu söylemiş.

Haydaa!... Bu kullanıcıları elbette rahatsız edecektir. Beni rahatsız etti mesela, acaba benim parolalarımı şunumu bunumu biliyor mu? son zamanlarda oraya buraya kayıt olmamama rağmen, bulunduğum ilin sözde "ilan gazetesi" bana haber mailleri atıp duruyor. Bu mailler engellenemiyor ve bana "mail istemiyorsan şu linke tıklat" önerisine güvenmiyorum. Mailler başkalarının e-mail adresleri kullanılarak bana gönderiliyor, konuyla ilgisi olmayabilir.

Ben bunca sıkıntıya gelemem. En güvenli ve Yazılımlarımı sorunsuz kullanacağım sürüm hangisi ise onu kullanmak isterim. Windowataki gibi antivirüs olmayınca, bir sorun çıktığında buradan öneri beklemek bana uzun yok geliyor.

Ben kendi adıma bu başlığı açan arkadaşa ve @if'e teşekkür ederim. En azından şimdi bir şeyler yapmak için planlama yapıyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: seron
Ben bunca sıkıntıya gelemem. En güvenli ve Yazılımlarımı sorunsuz kullanacağım sürüm hangisi ise onu kullanmak isterim. Windowataki gibi antivirüs olmayınca, bir sorun çıktığında buradan öneri beklemek bana uzun yok geliyor.

Mesele şu ki işte, sen güvensiz olduğunu öğrenene kadar kullandığın şey güvenli oluyor. Söylendiği üzere devletler, gizli servisler, kocaman kocaman alışveriş siteleri bile bu durumlardan sıkıntı yaşadılar, yaşıyorlar, yaşayacaklar. Ne biliyorsun Ubuntu'da ya da çekirdeğin içinde bir güvenlik sıkıntısı olmadığını ve birilerinin bunu kullanmadığını? Konuları da ayıralım, bu olay virüs olayı gibi değil.

Tamam, siteye sızılmış, tamam ihmal var. İlgililer oturup değerlendirirler durumu. Zaten oldukça yük vardır üzerlerinde, dünyada da bayağı bir insan kırıp geçiriyor şu an kendilerini, dalga geçen de mevcut. Bu kadar ihmalden sonra bunlara katlanmaları gerekmiyor tabi. Fakat "çizip atma" konusuna kendi adıma katılmadığımı belirteyim.

Başlığa bir süre yazmadım bir şeyler, mesele dağıtımla ilgili hâle gelmeye başlayınca yazma gereği hissettim.

seron

Peki ben şimdi ne yapayım?
Kullandığım 17.2 kesinlikle silinmeli mi?
Şimdi siz hatırlatınca aklıma geldi, diğer kullanıcılar ne yapıyor acep? :) Nerede neyi tartışıyorlar?

kartal

seron,
.iso yu ayın 20 misinde mi indirdin?muhtemelen hayır
linuxmint global foruma üyemisin ? o da muhtemelen hayır
ee ne sıkıntı yapıyosun??

heartsmagic

Mevcut olanı silin zaten, aksi takdirde kimsenin içi rahat etmez. Ha, arka kapı nerededir söylemişler ama o sadece bulunan. Ya farklı bir şey varsa? Bu iş temizliğe bırakılmamalı. Mint silinir, başka dağıtım kurulur. İlgililerden açıklama beklenir, içi rahat eden ileride tekrar Mint'e geçer. Yok benim içim rahat etmiyor denirse geçilmez ancak o sadece bir şüphe olarak kalır. Zira söylemeye çalıştığım gibi normalde düşünürsek bu şüphe her sistem için geçerli, geçtim sistemi acaba içtiğim su zararlı mıdır, temiz bir kaynaktan geliyor mudur düşüncesi bile bu kapsama girer.

Bakın şunu anlıyorum, Mint'i geliştiren insanlar bu kadar gevşekken yarın bir daha olmayacağının garantisi yok benim içim denebilir. Kişilere güven değil benim tartıştığım şey, dağıtım güvensiz tartışması. Tek kalemde silmeme konusu benim kişisel tercihim. İnsanın başına gelmeyince anlamıyor bazı şeyleri, gelenler de unutuyor bir süre sonra. 

Misal, zamanında bizim de bir "pharma hack" sorunumuz vardı. Basit bir şeydi, sistemin temel meselelerinde falan sıkıntı yapan bir şey değil yani. Fakat kurtulana kadar akla karayı seçtik. Forumda bilen bilir, kullanıcılardan dahi geri dönüşler almıştık. Başa gelmeyince anlamaz insan.

Nedir benim Mint ekibinden beklentim? Bu işler durulduktan sonra güzelce bir açıklama yapmaları, belki özür dilemeleri. Sebep olan sıkıntı neyse bunun giderildiğini, ileride de yaşanmaması için @if'in söylediği önlemlerin alındığı, sistemin sıkılaştırıldığı vs. Yoksa, kullanırken iyi güzel, ilk sıkıntıda "Tüh Allah belalarını.." demek biraz "ham" bir yaklaşım geliyor bana.

kartal

sinan54

Linux dünyası için üzücü bir olay,mint sitesi hacklenmiş,İso dosyalarına ekleme yapılmış.Fakat sanki sistem ele geçirilmiş gibi bir durum yaratılıyor.Bence yanlış,hacklenen isoları kullananlar tehlikede,önceden (mesela iki ay önce) kurulan sistemlerde sıkıntı olmamalı...Yanlışmı düşünüyorum.

1910

Adamlar zaten önlemleri sıralamışlar.
Terminalden kontrol edelim:
ls /var/lib | grep man.cy
Sistemlerimizde böyle bir dosya yoksa, etkilenmemişiz demek oluyor.

Torrent kullanarak indirilen İSO larda sıkıntı yok deniliyor.
Yetmedi mi? 
''md5sum'' kontrollerini yapalım.
6e7f7e03500747c6c3bfece2c9c8394f  linuxmint-17.3-cinnamon-32bit.iso
e71a2aad8b58605e906dbea444dc4983  linuxmint-17.3-cinnamon-64bit.iso
30fef1aa1134c5f3778c77c4417f7238  linuxmint-17.3-cinnamon-nocodecs-32bit.iso
3406350a87c201cdca0927b1bc7c2ccd  linuxmint-17.3-cinnamon-nocodecs-64bit.iso
df38af96e99726bb0a1ef3e5cd47563d  linuxmint-17.3-cinnamon-oem-64bit.iso

Daha mı yetmedi? 20 şubat 2016 öncesi yapılan indirmelerde sorun yoktur denilmiş. Sorun; yalnızca 17.3 serisinde ve yalnızca Cinnamon masaüstünde, diğer masaüstü dağıtımlarda yoktur deniliyor.
Şüphe varsa bunları yapınız, arkadaşlar.

Başlığı bende bir çoğumuz gibi sadece okuyarak takip ediyordum ama dayanamadım artık. Yazılanların bir kısmı çok gereksiz, eleştiriden uzak ve hatta saçma...

seron

Alıntı yapılan: kartal - 23 Şubat 2016 - 17:14:28
seron,
.iso yu ayın 20 misinde mi indirdin?muhtemelen hayır
linuxmint global foruma üyemisin ? o da muhtemelen hayır
ee ne sıkıntı yapıyosun??
Alıntı yapılan: kartal - 23 Şubat 2016 - 17:28:42
Mevcut olan niye silinsin?
Alıntı yapılan: sinan54 - 23 Şubat 2016 - 17:31:28
Linux dünyası için üzücü bir olay,mint sitesi hacklenmiş,İso dosyalarına ekleme yapılmış.Fakat sanki sistem ele geçirilmiş gibi bir durum yaratılıyor.Bence yanlış,hacklenen isoları kullananlar tehlikede,önceden (mesela iki ay önce) kurulan sistemlerde sıkıntı olmamalı...Yanlışmı düşünüyorum.

Arkadaşlar anlamadınız sanırım:
Linux Mint İşletim sisteminin resmi sitesinin heklenmesinde değil sıkıntı:

-İSOyu değiştiriyorlar, bir kullanıcı haber veriyor.

-Siteyi satışa çıkarıyorlar iki ay sonra haberleri oluyor.

-Demişler ki: "hangi sürüm tehlikede?" Yanıt: "17.3.  diğer açıkları da araştıracağız."

Adamların ...çlarından haberleri yok; diğer sürümlerde de sorun olup olmadığını onlar da bilmiyor biz de bilmiyoruz. Zaten benim meselem bu da değil; çok sevdiğim sistemimi değiştirmek zorunda kalmam. Linux kaka değildir; bu sürüm elden gitmiştir ona yanıyorum.
Benim sürümümün de başına bunun gelip gelmediği net değil, özetle olay bu.

sinan54

Ben sadece linuxmint ekibinin söylediklerini ciddiye alırım.Neden.....Çünkü ticari bir kuruluş degiller,para kaybetme gibi bir riskleri yok.Kaldıki gönüllü bir topluluk.hiçbir çıkarları yok,yani prestij ugruna bunca kullanıcıyı tehlikeye atmazlar diye düşünüyorum.

Zebercet

@seron Şifreler konusundaki sıkıntını anlıyorum. Eskiden bende öyleydim, zor şifreler üretip akılda tutmak büyük sıkıntı. Fakat KeePassX kullanmaya başladıktan sonra bu takıntı ve sıkıntım gitti. Sadece bir tane sağlam şifre oluşturup KeePassX veritabanına ver(hatta unutmaktan endişe ediyorsan bir kağıda yazıp cüzdanında sakla). Şifre veritabanını Dropbox yada usb de yedekle. Ne zaman nerede istersen tüm şifrelerine ulaş.

Bende bugün itibariyle Mint ve ilintili her şeyi sildim ve Ubuntu'ya geri döndüm. Sadece 5 dakika içerisinde 30'a yakın hesabımın şifrelerini değiştirdim ve kafam rahat şu anda.

Genel olarak da güvenlik ve açıklarla ilgili şunları söylemek istiyorum. Her zaman söylüyor ve okuyoruz, her sistem kırılabilir, %100 güvenli sistem yok. Bugün en güvendiğimiz sistem bile belki de onlarca açığa sahip ve birileri tarafından sömürülüyor olabilir. Burada ben şuna bakarım, kullandığım yazılımın alternatifi daha mı güvenli? Bizler Linux kullanıcısıyız, alternatifimiz de Windows. Bugün kullandığımız Linux dağıtımı bir sorun çıkardı ve yüzlerce farklı alternatifimiz var. Enseyi karartmaya gerek yok. Yarın Ubuntu'da da böyle bir sorun yaşama ihtimalimiz her zaman mevcut. Umarım Mint ekibinin "bize birşey olmazcı" tavrı diğer Linux dağıtım ekiplerine ders olur ve güvenlik önlemlerini ilk başta şahıslar üzerine kurarlar. Ben bile kimsenin umrunda olmayan accountlarım için 1000 karakter şifreler üretip kendimi maksimum güvenlikli tutmaya çalışıyorken dağıtım sistemlerinin yöneticilerinin böyle gevşeklik göstermesi büyük sıkıntı.

Çok alışmıştık Mint'e fakat Ubuntu neticede ata yurdumuz :)

if

Sızmayı gerçekleştiren şahısla yapılan söyleşide şahıs, forumun tamamını 28 Ocak ve 18 Şubat (sızmanın farkedildiği günden 2 gün önce) tarihlerinde çaldığını söylüyor[1]. Pieter Vlasblom'un Linux Mint forumunun veritabanının satışa sunulduğunu duyurduğu iletisi[2] 16 Ocak tarihli. Tarihler bir birine yakın olsa da bu durum iki ayrı hacki göstermekte. Güncel hacke dair bilgiler az çok bilinse de daha eski hacke dair bir şey bilinmemekte. Sadece veeritabanı mı çalındı yoksa başka bir şeyler de yapıldı mı, belli değil. Bu yüzden daha eski tarihli Linux Mint kurulumlarının da silinmesi gerek bence.

Webcache'den forum incelendiğinde eski bir phpBB sürümü kullanıldığı görülüyor[3].
<meta name="copyright" content="2002-2006 phpBB Group" />

13 Kasım 2007 tarihindeki phpBB (Gold) sürümüne kadar kullanıcı şifreleri MD5 olarak saklamaktaymış, "salt" olarak adlandırılan şifreyi güçlendirmek için rassal değerler katma işi yapılmamakta yani[4][5]. Şu durumda MD5 olarak saklanan kullanıcı şifrelerinin kırılması zor bir iş değil.

Olayı özetlersem; 16 Ocak veya daha önce bir tarihte Linux Mint forumunun veritabanı ele geçiriliyor. Saldırıda sadece forum veritabanının mı ele geçirildiği yoksa başka şeylerin de yapılıp yapılmadığına dair yeterli bilgi yok. 28 Ocak'ta forum veri tabanı başka biri tarafından ele geçiriliyor. Aynı saldırgan 18 Şubat'ta forum veri tabanını tekrar ele geçiriyor. Yine aynı saldırgan 20 Şubat günü Linux Mint sitesine sızarak 17.3 Cinnamon sürümünün ISO'ları arkakapı barındıran ISO'lara yönlendiriyor. Durumu çakan bir kullanıcı olayı yöneticilere bildiriyor. Linux Mint geliştiricisi Clement bir kullanıcının sorusu üzerine siteye Wordpress açığından faydalanılarak sızıldığını bildiriyor. Yönlendirmeleri kaldırıp isoların içeriğinin tespit edilmesi için MD5 değerlerini geçip, kullanıcıları almaları gereken tedbirler için uyarıyor. Bu arada siteye tekrar bir sızma olduğu yine bir kullanıcı tarafından tespit ediliyor. Bundan sonra Clement, taa en başka yapması gereken işi, siteyi kapatıyor.

İlk iletimle beraber düşününce bütün bunlar Linux Mint ekibinin güvenliğe dair yaklaşımında ciddi eksiklikler olduğunu gösteriyor bana. Sanırım asıl mesele güvenliği umursamamaları. Umursalardı tedbir de alırlardı. Daha önce de dediğim gibi, herkes hacklenebilir; bunda sıkıntı yok. Fakat güvenliği umursamamak kabul edilebilir değil. Ubuntu kullandığım için Linux Mint'e karşı önyargı beslediğimi düşünenleriniz olabilir. Fakat böyle bir önyargım yok. Linux Mint de dahil bir çok farklı dağıtımı tavsiye etmişliğime bu sitedeki iletilerim şahittir. Güvenliği umursamayan bir yönetimin çıkardığı bir dağıtıma güvenmem mümkün değil. Güvenmediğim bir dağıtımı da başkasına önermem. Umarım bu olaydan gerekli dersler çıkartılıp güvenliğe önem verilir ve bu da dağıtıma yansırsa tekrar önerebilirim Linux Mint'in kullanılmasını.

[1] http://www.zdnet.com/article/hacker-hundreds-were-tricked-into-installing-linux-mint-backdoor/
[2] https://twitter.com/ChunkrGames/status/688346150622081024
[3] https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:IxvZKvC6UGEJ:linuxmint.com/forum/&num=1&hl=en&gl=au&strip=0&vwsrc=1
[4] PHPBB version 2 and lower simply use MD5 encryption on the password column
[5] https://github.com/phpbb/phpbb/blob/23577db488d2706e4ffab4be1592b528086d692c/phpBB/includes/auth/auth_db.php#L112

Tbin

Bazı yorumlar bana göre çok abartılı ve acımasız olsa da, yaklaşık 1-2 ay oldu indireli minti.Açıkcası yeniden kurulum ve onca indirdiğim şeyi tekrar yüklemek  gerçekten zor.Ama bir yandan da insan kuşkulanıyor.Bakalım..

meda

Esasen güvenlik konusunda @heartmagic'in dediği gibi koca koca siteler bile heklenebiliyor. Yine söylüyorum insanın olduğu yerde her daim zayıflıklar açıklar olacaktır. Kaldı ki devletler bile bu tür olaylara maruz kalıyor. Her ne kadar kötü bir durum olsa da bence iyi olmuş.  ;D  Yakın zamanda Manjaro sitesi heklendi belli ki ders almayıp yoluna devam eden arkadaşlar umarım bu sefer ders almıştır. İhmalin bedelini ödesinler bir o kadar kullanıcı platformu terk etti. Merak ediyorum bu durumun yansıması olarak Mint kullanıcıları geçiş için en fazla hangi dağıtıma geçti.  ;D
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

D@bbe

Alıntı yapılan: seron - 23 Şubat 2016 - 14:31:38
Heartsmagic, ben konuyu başlıktan ayrılmamaya çalışarak şöyle özetleyeyim:

LinuxMint Kullanmak, bu başlıkta anlatılanlara bakıldığında güvenli değil(miş).

Değiştirmem gereken parolalar var, bunlar benim için ciddi sıkıntı. Zira yeni-karmaşık parolalar üretecek kullanıcı; ve bunları unutmayacak. Bir de eğer kullanıcının parolalarını kullanarak girdiği yer veya her ne ise oralarda keylogger var mı acaba? Şimdi parola yenilemek sorunu çözecek mi? o da var...

İkincisi benim Linux-Mint kurulu iki bilgisayarım var. Şimdi laptobuma, ağır bir sürüm veya alışık olmadığım bir sürüm kurmak ve ona alışmak istemiyorum. Muhtemelen diğer kullanıcıların da benzer sıkıntıları olacaktır. Ubuntu'yu seviyorum ama internete girmek için kullandığım notebook ile çalışırken render yapamayacağım; şu sistemle bile zor kaldırıyor.   :-[ >:(

Daha da ağırıma giden bir şey var; bu biraz konudışı: İnternet kafeden bağlanıyorum ve buradaki şahsa "güvenli ve yeterli bir sistem kullandığım için" hava atıyordum :) Şimdi iki bilgisayar birden kurulum yapılacak burada. "Neden?" diye sorarsa... Anla artık :) Mint benim için bitmiştir! Güvenliğimi riske atması bir kenara, beni rezil etmiştir. Eğer benzer bir sorun, bu tarafta da olursa, bir kez daha kapalıkaynak sisteme geçmek durumunda kalacağım...

http://www.whatsmyip.org/random-password-generator/

linkte çok işlevsel password generator var şifre kalıbı hakkında fikir verebilir... burada sorumlu olan siteyi yapan adam çok hassas yeri açık bırakmış upmint diye şifre koyarsa ne yapacaklardı ne bekliyordu?

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

Linux

Aynı fevri tavrı resmi ubuntu forumu hacklendiğinde neden yapmadık diye sormak lazım kendimize ? Orada da aynı şekilde kullanıcıların forum şifreleri ele geçirilmişti.

Buradaki tek fark anasayfaki bağlantı adreslerinin arka kapı içeren ISO bağlantılarına yönlendirilmiş olması ve farklı ISO kalıplarının indirilmesi sağlanması.

Zor günde destek olmak yerine köstek olan arkadaşları görmek ne kadar güzel, en azından böylelikle kimin ne denli özgür yazılıma destek verdiğini, özgür yazılım onun için sadece bir dağıtımdan ibaret olduğunu görebiliyoruz hiç olmazsa. Dünyanın en büyük siteleri, sistemleri hacklendi hem de defalarca, ne yaptık vaz mı geçtik ?

Bu gün burada özgür yazılım sever sıfatıyla takılan ancak bir defada bir dağıtımı kesip atabilen, kullanmayın ve derhal silin diyen vatandaşlar, bence ortalıkta özgür yazılım sever diye dolaşmasın.

Ayrıca hali hazırda eskiden beri dağıtımı kullananlarda herhangi bir sorun yoktur ve gayette güvenlidir.

Yarın aynı olayın ubuntu'nun başına gelmeyeceğinin bir garantisi var mı ? o zaman aynı şeyi söyleyecek misiniz, bir defada kesip atacak mısınız koskoca bir dağıtımı, destek olmayacak mısınız ? Yoksa lafınızı yutup geri vites mi yapacaksınız merak ediyorum açıkçası.

turuncu

Alıntı yapılan: Linux - 24 Şubat 2016 - 14:31:01
Yarın aynı olayın ubuntu'nun başına gelmeyeceğinin bir garantisi var mı ? o zaman aynı şeyi söyleyecek misiniz, bir defada kesip atacak mısınız koskoca bir dağıtımı, destek olmayacak mısınız ? Yoksa lafınızı yutup geri vites mi yapacaksınız merak ediyorum açıkçası.

Eğer Ubuntu'da böyle bir sorun olursa ve bu takımının beceriksizlik ve üşengeçliğinden kaynaklı olursa, ortada destek olacak bir nokta göremiyorum.

Dünya'da güvenli sayılabilecek siteler/servisler bence 1 elin parmağını geçmez yani her sistem hacklenebilir. Ama hacklenen site, hacklenmesinden bile bir haberse, ortada bir sorun var demektir.