Microsoft, SQL Server'ı Linux platformuna getiriyor

Başlatan Makyuz, 08 Mart 2016 - 14:07:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Makyuz

Satya Nadella önderliğinde Linux üzerine tutumunu önemli ölçüde yumuşatan Microsoft, şirketin en kazançlı kurumsal ürünlerinden biri olan SQL Server'ı Linux platformuna taşıyor.
Microsoft'un amiral gemisi veritabanı yazılımı SQL Server, uzun süredir Windows Server işletim sisteminin yanı sıra, şirketin en kazançlı kurumsal ürünlerinden biri olmuştur. Yazılım devi bugün SQL Server'ın Linux'a geleceğini açıkladı. Özgür işletim sistemi bir zamanlar eski Microsoft CEO'su Steve Ballmer tarafından "komünizm" ve "kanser"e benzetilmişti.

Microsoft tarafından yayınlanan blog yazısında, Linux için SQL Server yazılımının tam sürümü için gelecek yılın hedeflendiği belirtilirken seçkin müşteriler için bugün özel bir beta sürümünün mevcut olduğu açıklandı. Linux 1990'ların başında Linus Torvalds tarafından oluşturulduktan sonra dünyanın dört bir yanındaki gönüllülerin oluşturduğu gerçek bir ordu tarafından daha da geliştirildi. Ancak hiçbir zaman tam olarak masaüstünde Microsoft Windows hakimiyetini deviremedi.

Ama bu özgür işletim sistemi, veri merkezlerindeki yüz binlerce sunucu tarafından tercih edilirken, Google Android çekirdeğinin önemli bir kısmını sağlamayı başardı. Microsoft'un şimdiki CEO'su Satya Nadella şirketin Linux üzerine tutumunu önemli ölçüde yumuşatmış durumda. Microsoft, onun önderliğinde Microsoft Azure bulut bilgi işlem platformu gibi amiral gemisi ürünlerinde Linux için destek sağlamaya başladı. Yazılım devi Linux'a Microsoft SQL Server getirerek Windows Server platformunu kullanmayan birçok veri merkeziyle ağını genişletmiş olacak.

Kaynak
http://www.donanimhaber.com/isletim-sistemleri/haberleri/Microsoft-SQL-Serveri-Linux-platformuna-getiriyor.htm
http://blogs.microsoft.com/blog/2016/03/07/announcing-sql-server-on-linux/

FireSwords

Yeni CEO ile Microsoft çok değişti. Microsoft artık eski katı kullanıcılarını umursamayan dayatmacı firma değil. Önce .NET açık kaynak oldu. Sonra Linux için IDE yayınladılar. Microsoft kendi sitesinde Linux yüklü Raspberry Pi 3 satıyor. Bu hamle de var. Ayrıca mobil alanda da Android'e çok ciddi yatırımlar yapıyorlar. Adamlar kendi yazılımlarını kendi platformları olan Windows Phone'dan önce Android için yayınlıyorlar.

Ayrıca Windows 8 ve öncesinde kimsenin fikrini almadan radikal değişiklikler yapıyorlardı. Yeni CEO ile birlikte kullanıcıların görüşlerine önem vermeye başladılar. Mesela Windows 10.

Ayrıca Satya Nadella açık kaynağa sıcak bakan bir insan. Yanlış hatırlamıyorsam Windows'un açık kaynak olacak mı sorusuna neden olmasın demişti.

ahmet_matematikci

Açık kaynak dünyanın geleceği. Buna daha ne kadar direnecekler ....
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ekremsenturk

Kapitalizm'de para kazanmanın her yöntemi/yolu mübah'tır. Sağlıklı (düşünen) toplumlarda Fanatizm diye bir şey yok. Sağlıksız veya cahil kalmış bireylerde görülen bir tutkudur nedeni bir mantığa dayanmayan taraftarlık.