Disklerim siliniyor, flaşbelleklerim bozuluyor

Başlatan seron, 21 Şubat 2016 - 18:07:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Şubat 2016 - 22:48:59
@Mr_YAMYAM, dinamik disktir, mft tablosudur falan bunlar işin Windows'cası. Yanlış yapılandırma nasıl yapılır bilmiyorum ancak MBR disklerde dörtten fazla birincil bölüm olmadığını kaç defa söyledik bizler de bilmiyorum. Bölümler dinamik olmaz, diskler olur. Bir bölümün tek başına dinamik olma durumu diye bir şey yok yani. Seneler boyunca Linux yanında NTFS diskler de tuttum, sorun falan yaşamadım. Uzunca bir süredir yok makinemde ama bu kadar karmaşık değil olay.

Neyse, tartışa tarışa bir yere varabileceğimiz yok. Elbette bölümler durduk yere silinmez ancak ortada irdelenecek bir durum da kalmadı.
Hocam zaten konunun açıklamasını siz de yapmışsınız.
Arkadaşımız 3 sistem kurabilmek için 1TB harddiskini gereğinden fazla bölümleyerek formatlamış. Bu format işlemini XP kurulumunda (MBR oluşturma esnasında) yaptığı için böyle bir sorunla karşılaşmış :D
NOT: Bu sorun, windows veya linux işletim sistemleri ile ilgili değildir. Sistemde tek bir linux kurulu olsa bile bu disk MBR içeren bir disktir.
Önemli olan kaç bölüm oluşturulmuş olduğudur.
Bir diskin dinamik olması kendi içerisinde ana dosya tablosunu (MFT) barındırmaması anlamındadır. Bir sistem diskinde 4 ten fazla bölüm birincil disk olarak formatlanamaz. 4. bölümden sonraki diskin MFT tablosu mutlaka bir alt klasöre (System Volume information) bağlanmalıdır.

heartsmagic

Olmaz işte, dörtten fazla bölüm açılamaz :) Kullanıcı açar da hatalı olur diye bir şey yok yani. MBR bir disk üzerinde dördüncü birincil bölümden sonra beşinciyi açmaya kalkın, yapamam der ilgili program. Kazma kürekle girişilse de olmaz o iş :) MBR oluşturma derken tam olarak ne anlatılmak isteniyor bilmiyorum ama kullanıcının bir müdahalesi yok o iş için bildiğim kadarıyla.

Yahu ben cidden yoruldum :) Tamam, herkes bildiğiyle kalsın, pes ediyorum. Başlığa bulaşma sebebim de sonradan bizim forumun durumunu anlatmak istememdi ama pişman oldum desem yeridir :) Herkes durumu anlamıştır artık, @seron gelsin görsün, bir önceki yazdıklarımızdan ötürü istiyorsa cevap hakkını kullansın. Forum sonuna kadar herkese açık, elimizden geldiğince, dilimiz döndüğünce neyi neden yapmamamız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Bu kadar açıklamadan sonra hâlâ yanlış anlaşılacaksak bizden pas.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

illedelinux

Konunun farklı kulvara kayması ve yanlış anlaşılmaların düzeltilmesi adına kendimce bir yorumda bulunmak istedim.

heartsmagic ne anlatmak istedigini kendim anladıgım gibi seron arkadaşımızın yorumuna bakarak onun da sizi anladıgını zanediyorum. Aslında sizi yani yöneticileri anlayanların bir hayli de fazla oldugunu tahmin ediyorum, bu forum adına güzel bir şey, ancak bu anlaşılma noktasına fazla takılmamanızı öneririm, nedeni ise dogru yapılan her ne olursa her zaman tam anlaşılmayabiliyor, sonuçta forumun asıl amacını sapmadan yapması daha önemli diye düşünüyorum ve Ubuntu forumu bu anlamda benim açımdan oldukça başarılı.

Diğer söylemek istedigim ise foruma yeni olanlar diger sohbet forumlarıyla karıştırıyor ki, ben de öyleydim, hatta ilk sıralar alındıgımı da itiraf etmeliyim, bu nedenle forumu sohbet ile meşgul etmek, yardım amacını aksatmaktan başka bir işe yaramıyor.
Üstelik istek-şikayet-öneri gibi başlıklardan yararlanma şansımızın olması da aslında forumun bir artısı oldugunu düşünüyorum.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Şubat 2016 - 23:51:31
Olmaz işte, dörtten fazla bölüm açılamaz :) Kullanıcı açar da hatalı olur diye bir şey yok yani. MBR bir disk üzerinde dördüncü birincil bölümden sonra beşinciyi açmaya kalkın, yapamam der ilgili program. Kazma kürekle girişilse de olmaz o iş :) MBR oluşturma derken tam olarak ne anlatılmak isteniyor bilmiyorum ama kullanıcının bir müdahalesi yok o iş için bildiğim kadarıyla.
Şimdi de size anlatmak ihtiyacı duyuyorum.
Ama kızmaca yok :D
Ham bir disk elimizde ve işletim sistemi kuracağız. Disk BIOS tarafından tanınır ve işletim sistemi sorar:
Ne yapmak istiyorsunuz, nerelere ne şekilde kurayım kendimi.
UBUNTU işletim sistemindeki seçenekler bellidir. Diğer işletim sistemlerinin yanına mı kurayım, diski komple silip temizce mi kurayım yoksa başka * bir şey mi yapayım.
Kullanıcı der ki;
Ben senin için bir bölüm oluşturacağım oraya kurul.
İşte bu anda dananın kuyruğu kopar.
İşletim sistemi diskin boyutlarının ve dosya sisteminin belirlenmesini sağlamak zorundadır. Yani hangi formatta kurulacaksa o format özelliklerine göre diskin alanı tespit edilir ve diskin içerisine hangi bölgeden başlayıp (CLUSTERS) hangi bölgede bitecekse o bölgenin adreslerini bir yazar. (Tanımı format) (MFT oluşumu)
Sonra işletim sisteminin komutlarının yüklenilmesi gereklidir. Ancak bu işleme başlamadan önce sisteme /, /boot gibi işaretler konulur. Kabaca bu işaretler sistemin bu bölümden başlayacağını (MBR kaydının oluşturulması) ifade etmektedir.
BIOS içerisinden küçük bir yönerge eklenerek sistem açıldığında ilk önce buradaki bilgiler okunacaktır haa. denilmiş demektir.
Böylece PC ilk açıldığında BIOS tarafından ilk önce bu adreslere yönlendirilir. Buradaki açılış komutları uygulanır ve işletim sistemi için gerekli elzem komutların (sürücü veya yönergeler) yüklenilmesi sağlanır.
Böylece ilk disk bölümünün içerisine MBR ve MFT konulmuş olur.
Sonraki meseleler ise.
Yapamaz demişsiniz ama seron nasıl yapabilmiş ben de bilmiyorum. Ancak kendisinin ifadesinden anlaşılacağı üzere işletim sistemlerinin kurulumu esnasında harddiski bölümlediğini belirtmiştir :D

Geçerken rastladığım bir konu.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=50864.msg581945#new
Bu arkadaşımız disklerini nasıl DİNAMİK hale getirmiş acaba :)

siberoloji

seron konunun birinci iletisine şöyle bir kırmızı yazı eklemiş;
Alıntı YapDÜZELTME: Bu konu çözülememiş, ilgili diskler biçimlendirilerek yeniden kullanıma hazırlanmıştır. Konuyu kapatıyorum.

seron

Konu hala kapatılmamış ve uzayıp gider...

Sayın yönetim, anlaşamıyoruz: Anlaştığımız konusunda anlaşamıyoruz.

Bir şey yazıyorum, şikayet ediyorum sanıp inadına yanıtlar yazıyorsunuz. Hepinize söylemiyorum.

Yahu ben bu forum için kötüdür ya da bana şunu yaptınız bana git dediniz demedim(Burada demedim).

Ben, iletişim kurduğumuz konular sonucunda, bu forumun "bana uygun olmadığına" ve "burada kalmaya devam etmem durumunda yönetime zahmetler, sorunlar çıkaracağıma" karar vererek,
-KENDİ İSTEĞİMLE, ve
-DAHA SEYREK ziyaret etmeye(mümkünse giriş yapmamaya) karar verdim.

Küsüp gitmedim veya sizlere (burada) eleştiri yöneltmedim.

"Açtığım her başlığa itiraz ediyorsunuz" demedim.
[Nasıl] anlatımlarına itiraz ediyorsunuz demedim: bir başlık altında uzunca anlatım yapıldığında, ki bu durum bazen gerçekten gerekli olabiliyor, çok rahatsız oluyorsunuz dedim. ve yanıtlarınıza yine itirazım yok, hala yafta yufta kelimeleri sarfediliyor....
sohbet bölgesi açalım dedim, hayır dediğinizde itiraz etmedim ve kabul ettim. başka bazı tavsiyelerim oldu, hayır dediniz, kabul ettim, sorun etmedim.

Eeee? Daha neyi tartışıyoruz?
Bana kalırsa sizler İstanbul trafiğinde fazla vakit harcıyorsunuz. iyice stres biriktirmişsiniz.

heartsmagic

@Mr_YAMYAM, bak yine anlatımlara girdik :) Örneği Ubuntu'dan vermiş ama MFT oluşturma olayına girmişsin. MFT dediğimiz şey NTFS ile ilgili, disklere nasıl genelliyorsun anlamadım. Ayrıca, son sorduğun soruda kullanıcı dinamik disk oluşturmuş, bölüm değil. Benim söylemek istediğim şu, diski dinamik yapma ama bir bölümünü yap, bakalım oluyor mu böyle şeyler? Onu yapan da Windows, adı üzerinde ona da dinamik disk diyor, Windowscası yani. Bak ben iki üç cümlede meramımı anlatabiliyorum, cidden fazlaca uzatmaya gerek yok. Bu konuda kimseyi kırmak, üzmek de istemiyorum artık. Yanlış bilen yanlış bildiğiyle kalsın :)

@seron, neden başlık kapatılmadı? Çünkü bize cevap hakkı doğdu, cevap verdik, sonra sana cevap hakkı doğdu. Şimdi tekrar bize cevap hakkı doğmuş. Bak, sen ara ara bizim sıkıntılarımızı tespit edip, ruh halimizi tahlil ediyorsun ya, ben de senin için aynı şeyi yapayım. Söylediğin şeylerin nereye gideceğini fazlaca kestirmeden söylüyorsun. Bu söylenenler senin için sorun oluşturmadığı için, karşı taraf adına da oluşturmaz gibi düşünüyorsun. Bizi sinirli, stresli olmayla suçluyor, esasında anladığını söylüyor ama bir önceki iletinde şunu yazıyorsun:

Alıntı Yap
...
Buranın amaçları arasında "bilgi paylaşımı" deniyor, ama bilgi paylaşılmasından ziyade konuların kısa tutulması tercih ediliyor.
...
öyleyse, maksat bilgi paylaşımı ise, herhangi bir konu için "uzun" yazıldığında neden bundan rahatsız olunuyor?
...

Hani aradan cümle cımbızlamak gibi oluyor ama neticede bu bir suçlama veya hadi yumuşak olsun soru ifadesidir. Biz de cevabını verdik. Cevap vermeyip bıraksa mıydık? Ne yani biz bilgi paylaşımını istemeyen, uzun başlıklara kızan bir forum yönetimi miyiz? Neden böyle olmadığını açıklamaya çalıştım bir önceki iletimde, bu sefer de stres biriktirmiş olduk :)

Bir başlık altında uzun açıklamalara da kızdığımız yok, yine konu çarpıtılıyor. Gerekli ise dileyen başlığını istediği kadar uzatsın, aya kadar gitsin o başlık. Ne zaman ki bizden biri mızmızlanıyor uzunluğu için, o zaman anlayın ki başlıkta gereksiz bir şeyler dönüyordur. Öteki türlü veritabanımızdan byte'lar gidiyor diye cimrilik yapmıyoruz. Yaptığımız şey başlık sahibinin yararına. Başlık gereksiz yere uzamışsa yardım etmek isteyenlerin kafası karışıyor ya da bakıp çıkıyorlar başlığa.

Haydi bakalım, yeniden cevap hakları cevap hakları... Olan biten şeyse üçtür, beştir aynı şeyleri konuşmamız. Bu da şu anlama geliyor anlaşamıyoruz. Anlaştığımızı, bizi anladığını iddia etsen de kafandaki şu "gereksiz uzatma" konusunu netleştiremiyorsun.

@illedelinux, teşekkürler. Kimsenin mükemmel olamayacağı gibi bizler de değiliz. Hatamız, eksiğimiz, gediğimiz çoktur hatta. Gereksiz yere insanlara tartışmışızdır, gereksiz uyarılar yapmışızdır, uyarı dilinde ölçüyü kaçırmışızdır, tembellik yapıp yapmamız gerekenleri yapmamışızdır, yapmışızdır bir şeyler kısacası. Olumlu yaptığımız işler de bile bazılarını mutlu edememişizdir, zira herkesi mutlu etmek imkansız. Fakat, iyi kötü bir şekilde bu platform senelerdir ayakta. Yeni yeni kullanıcılar geliyor, sorularına iyi kötü cevap alıyorlar, sorunlarını çözüyorlar. Düzenli ve karmaşadan uzak bir forumuz, böyle de kalmaya çaba sarf ediyoruz. Amacımız senin de belirttiğin üzere sohbet, muhabbet değil. Ara ara olmuyor mu? Oluyor tabi. Fakat esas konumuz bu değil.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mart 2016 - 19:47:23
@Mr_YAMYAM, bak yine anlatımlara girdik :) Örneği Ubuntu'dan vermiş ama MFT oluşturma olayına girmişsin. MFT dediğimiz şey NTFS ile ilgili, disklere nasıl genelliyorsun anlamadım. Ayrıca, son sorduğun soruda kullanıcı dinamik disk oluşturmuş, bölüm değil. Benim söylemek istediğim şu, diski dinamik yapma ama bir bölümünü yap, bakalım oluyor mu böyle şeyler? Onu yapan da Windows, adı üzerinde ona da dinamik disk diyor, Windowscası yani. Bak ben iki üç cümlede meramımı anlatabiliyorum, cidden fazlaca uzatmaya gerek yok. Bu konuda kimseyi kırmak, üzmek de istemiyorum artık. Yanlış bilen yanlış bildiğiyle kalsın :)
Doğru diyorsunuz.
Bizim @seron da ben disklerin formatlanmasını çok iyi biliyorum diyordu.
Ancak tüm uyarılarıma rağmen beni dinlemedi ve böyle bir aksaklıkla karşılaştı.
Ben de olası hatalarını anlatmaya çalışırken hem sizlerle hem de Seron ile ters düştüm.
Amacım sevdiğim bir arkadaşıma yardımcı olabilmek ve yapmış olduğu olası hataları belirterek benzer hatalarla bir daha karşılaşmaması için dikkat etmesi gerekenleri vurgulamak idi.
Elbette ki forumumuzu okuyan onlarca hatta yüzlerce okur da bilgilenerek, en azından böyle bir şeye kalkıştıklarında yapılması gerekenleri bilinçli bir şekilde yapmaları hususunda bilgilenmiş olmalılar.
En azından ben öyle umut ediyorum.
Yoksa tüm anlattıklarım hem seron için hem de sizler için zaten pek anlam ifade etmemektedir.

seron

Mr_YAMYAM ben seni dinleyerek aksaklıklarla karşılaştım  ;D : Önerdiğin yazılım hataya neden oldu. Şu an hiçbir sorun yok.
Flaşlar düzgün çalışıyor, disklerim silinmiyor.

Heartsmagic tamam tamam. Lütfen uzatmayın artık.

İlk mesajdaki ileti tarafımdan yeniden düzenlenmiştir.

heartsmagic

@Mr_YAMYAM, ters düşme demeyelim neticede tartışıyoruz güzel güzel burada. Benim defalardır söylemek istediğim şey şuydu ki, eğer diskten bir şeyler siliniyorsa burada bir gariplik vardır. Bunu sen de söylüyorsun. Fakat bu gariplik diskin bölümlenmesi ile ilgili falan olmamalı. O tamamen başka bir mesele. Disklerin sınırları, bölümlemeler vs. ya birer seçenek olarak çıkar karşımıza ya da yapılamayacak bir şey olarak. Olursa olur, olmazsa olmaz. Fakat bölümlenen bir diskten bir şeyler siliniyorsa başka bir şeyler vardır. Bu durumda da disklere, bölümlemelere falan girmek ne bileyim, çok gerekli değil. Öteki türlü açılır bir yerlerde bir başlık, anlatılır Linux üzerinde disk bölümlemesi falan, bunu neden istemeyelim.

Diğer sorun ise, yani USB belleklerin görünmemesi sorunu sistemin güncellenmesi ile çözülmüş ki bir iki sayfa geriye gidersek bu tahmini ben yapmış ve söylemiştim. Söylediğim gibi, sorun çözme ayrı bir durumdur.

@seron, hani o cümlenden bile farklı tartışmalar çıkabilir. Sanki uzatan taraf bizmişiz gibi. Değiliz. Ha bire "bilgi verilmesi istenmiyor mu", "uzun başlıklara neden kızıyorsunuz" diyen başkası değil sanırım. Peki, uzatmayalım konuyu ve kapatalım.

seron

Arkadaşlar,

Sorunun nedeni anlaşılmıştır ve gerek flaşbelleklerin görünmemesi ve sisteme takıldığında silinmesi,
gerekse 1TB harddiskin kendiliğinden silinip yok olması (UNALLOCATED-RAW) durumunun SİSTEM - DİSK YAPILANDIRMASI SORUNU OLDUĞU sonucuna varılmıştır.
Forumumuzdan Mr_YAMYAM'ın söylediklerinin doğruluğu kanıtlanmıştır. (kaynak başka bir forumdadır)

Sorunun nedeni:
Yanlış BIOS yapılandırma düzeni
Yanlış disk dizilimi ve bayrak düzeni.

Vaka:
Yukarıda anlattığım olaydan sonra yeni kurulum yaptım.
aynı sistem kuruldu ve aynı hata ile karşılaştım.

Mr_YAMYAM'ın tavsiyesine göre yeni kurulum yapınca;
Sorun tamamiyle çözüldü.

ÖNERİLER:
1-BIOS ayarlarınızı doğru yapmanız zorunludur; değilse daha kurulumda dahi sorunlarla karşılaşabilisiniz. benim biosum farkı arayüze sahip olduğundan fazla kurcalamamıştım.
2- Harddiskinizi doğru yapılandırın ve boot bayrağının doğru yerde bulunduğundan emin olun. MBR ve GPT dosyalama sistemleri hakkında tam ve doğru bilgiye sahip olun. Patisyonlar ve Mantıksal, genişletilmiş, fiziksel... bölüm nedir, iyice öğrenin.
3-Sisteminizi kurarken dikkatli olun, "amaaan disk disktir, böler kurar geçersin" mantığını gütmeyin. Kurulumda çok titiz olun ve ne yaptığınızı çok iyi bilin.

Ben bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim ama yardım isteyen arkadaşlar olursa Mr_YAMYAM ile beraber desteğe hazırız.

Teşekkür ederiz...

Mr_YAMYAM

Konu ile ilgili çözümlerin herhangi bir işletim sistemi ile ilgisi olmadığı,
Sistem yapılandırılmasının BIOS ile başlayıp, ilgili arabirimler ile devam ettiği ve depolama aygıtlarında bittiği tarafımdan daha önceleri belirtilmişti.
Önemli olan ise sistem yapılandırılmasının doğru yapılandırılması hakkında kullanıcıların temel düzeyde bilgi sahibi olabilmeleridir.
ÖRNEK:
AHCI ile sistem kurulumu yapılması windows tabanında bilindik yöntemler ile kolaylıkla yapılabilmektedir, ancak aynı mod linux tarafını da ilgilendirmektedir.
İşte yapılan araştırmalarda görülmüştür ki,
Seron arkadaşımızın anakartı sadece AHCI değil, USB birimleri için de özel HOST uygulamaları uygulayabilmektedir. Bu uygulamaların ne olduğu her anakartın kitapçığında yazmaktadır ve ne anlama geldiği kullanıcılar tarafından mutlaka önceden araştırılmalıdır.

heartsmagic

Ben konuyu açıp ilgili forumun bağlantısını sormak istiyorum, bilgi almış olalım.
Diğer sorum da şu olacak, daha önce belleklerin güncelleme ile düzeldiği söylenmişti, burada ise disk yapısından bahsediliyor. Parmak belleklerin disk yapısı ile ilgisi nedir?

Peki, disk disk değildir, madem gönderme var ben de kabul etmiş olayım güzelce. Sorun ne oldu da çözüldü bilemediğim için yorum yapamıyorum. Fakat, diskte sorun olmuşsa elbette yeniden biçimleme sorunu çözecektir. Şu güne kadar disk bölümü bayrağına dikkat etmeyen ben muhtemelen bundan sonra da dikkat etmeyeceğim, diğer verdiğim bilgilerin de arkasındayım ki sorularımın cevapları da sürekli arada kaynaıp durdu. Kavram kargaşası var burada, o sözlerimin de arkasındayım. Doğru bilgi verilirken elma ile armutlar karıştırıldı burada, bir türlü kabul ettiremedim gitti. Neyse, dediğim gibi ilgili forumun bağlantısının geçilmesi herkes için faydalı olacaktır. Böylece bilgi almak isteyen ince ince tüm iletileri okuyabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Nisan 2016 - 02:33:31
Ben konuyu açıp ilgili forumun bağlantısını sormak istiyorum, bilgi almış olalım.
Diğer sorum da şu olacak, daha önce belleklerin güncelleme ile düzeldiği söylenmişti, burada ise disk yapısından bahsediliyor. Parmak belleklerin disk yapısı ile ilgisi nedir?

Peki, disk disk değildir, madem gönderme var ben de kabul etmiş olayım güzelce. Sorun ne oldu da çözüldü bilemediğim için yorum yapamıyorum. Fakat, diskte sorun olmuşsa elbette yeniden biçimleme sorunu çözecektir. Şu güne kadar disk bölümü bayrağına dikkat etmeyen ben muhtemelen bundan sonra da dikkat etmeyeceğim, diğer verdiğim bilgilerin de arkasındayım ki sorularımın cevapları da sürekli arada kaynaıp durdu. Kavram kargaşası var burada, o sözlerimin de arkasındayım. Doğru bilgi verilirken elma ile armutlar karıştırıldı burada, bir türlü kabul ettiremedim gitti. Neyse, dediğim gibi ilgili forumun bağlantısının geçilmesi herkes için faydalı olacaktır. Böylece bilgi almak isteyen ince ince tüm iletileri okuyabilir.
Parmak bellekler de bir çeşit depolama aracıdır. belli mantık ve prosedürler dahilinde sisteme bağlanmaktadırlar.
Ana HOST sistemi muhtelif modlarda olabilir. Örnek AHCI veya RAID demiştik.
İşte Seron arkadaşımızın esas hatası şu olmuştur.
Kullandığı donanım (Anakart) USB birimlerini de ana HOST sistemine uygun bazı modlar ile sisteme bağlayabilmektedir.
Verilmiş bilgilere göre BIOS içerisinde XCHI ve EHCI modlarında bağlantı seçenekleri bulunmaktadır. Bu modların hangilerinin linux desteğinin olduğu bilinmemekle beraber donanım klavuzunda özelliklerinin belirtilmiş olaması gereklidir.
Keza BIOS bilgilerinin gönderilmesinden sonra yapılan öneri sonucu sisteme linux sağlıklı olarak kurulabilmiştir. (Bakınız resim)

2. mesele ise.
Bir disk, disk değildir. Bir disk RAM da olabilmektedir. Bir RAM da disk olabilmektedir. :)  Örneklerini linux kurulumunda görmekteyiz.
Bir diskin, disk (Depolama aygıtı) olabilmesi için giriş ve çıkış adreslerinin öncelikle belirlenmesi gereklidir. Bu adresler belirtilmezse disk UNALLOCATED (RAW) olur.
Bir TAKAS alanı da esasen bir DİSK değildir. Yani depolama aygıtı olarak anılmaz. İçerisine sadece rasgele datalar ((I ler ve 0 lar) gönderilip geri alınabilir. Halbuki bir diskin anlamı, bilgilerin belli bir mantıkla kaydedildiği ve gerektiğinde okunabildiği bir alan olarak kullanılabildiği anlamındadır.
İşte bir disk'i DİSK olarak kullanabilmek için bu mantığı pekiştirmemiz ve kaba bir tarifle O'nu FORMATLAMAMIZ gereklidir.
Zaten karmaşa burada başlamaktadır.
Format işleminde başlangıç ve bitiş adresleri belirtilir. Her cluster'ın boyutu (Ayırma birim boyutu) da belirtilir ki, bilgiler yazılırken veya okunurken belli bir mantığa göre okunabilsin.
Daha sonraki işlemlerde MFT bölümüne disk içerisine veri yazılırken, yazılan bu bu verinin başladığı adres ve bittiği adresler kaydedilmektedir.

seron

arkadaşlar,
Şunu anlamanızı isterim, yanlış anlaşılma olmasın. Kimseye gönderme yapmadım. Herkese seslendim.

Elbette gerekli görüldüğünde link de veririz ama, emin olun, bir diski nasıl düzenlediğiniz, ve BIOS'u nasıl ayarladığınız herşeyi etkileyebiliyor.
İnternetli kurulum yapılan bilgisayarım USBleri görmezken ve de Diskleri kendi kendine silinirken, internetsiz ve doğru kurulmuş bir sistemde USB flaşların sorunsuz çalıştığını bizzat görmüş bulunmaktayım. Buna inanıp inanmamak sizin elinizdedir. Burada kimseye garezimiz yok. Başka bir forumda Mr_yamyamla bilinçsizce kavga ettim ve hatta iddiaya girdim. Neticede o kazandı.

Belki şimdiye kadar başınıza bir sorun gelmedi ama, bundan sonra olmayacak diye bir garanti yok. Benim anakartım yeni nesil bir anakart olduğundan BIOS ayarları çok karışıktı ve ayarlamaya üşendiğimden "tak diski biçimlendir kur geç" yapıyordum. Son yaptığım kurulumda BOOT bayrağı gitmiş, NTFS depo bölümünde oluşmuş. Mr_yamyam "çöker o fazla dayanmaz" dedi, "hadi len" dedim, ertesi gün çöktü! (yazışmalarımız diğer sitenin kayıtlarındadır)

"bak bios ayarlarınla disklerinin nasıl yapılandığı birbiriyle hasssas bir ilişki içindedir, her ikisini de bilinçli ayarlamalısın" dedi, "hadi len" dedim, sistem kuramadım.(sıfırdan sistem kuramıyorum) ardından bios ayarlarını tavsiye ettiği şekilde ayarlayınca sistem kurulmayan bilgisayara "cuk" diye sistem kuruldu ve USBler çalışmaya başladı hem de interntten birşey almadan.(yazışmalarımız diğer sitenin kayıtlarındadır)

Arkadaşlar, burada sizlere veya site yönetimine bir gıcığımız yok. Kimseye de zorla bişey anlatmıyoruz. Yukarıdaki tartışmada dikkat edilirse ben de Mr_YAMYAM'a zıt düşünceye sahiptim. Ancak kendi kendimi çürüttüm. İddiayı kaybettiğim ve kendisini boşu boşuna üzdüğüm için zaten rezil rüsva oldum, pişmanım. bir de o sitenin linkini vererek iyice açığımı göstermek istemem. İsteyen olursa özelden bağlantı veririm.

ÖZET:
Sisteminizi nasıl biliyorsanız öyle kurun, siz bilirsiniz. Ama bize yanıldığımızı söylemeyin. Benim ağzım yandı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 06 Nisan 2016 - 18:38:00
Arkadaşlar, burada sizlere veya site yönetimine bir gıcığımız yok. Kimseye de zorla bişey anlatmıyoruz. Yukarıdaki tartışmada dikkat edilirse ben de Mr_YAMYAM'a zıt düşünceye sahiptim. Ancak kendi kendimi çürüttüm. İddiayı kaybettiğim ve kendisini boşu boşuna üzdüğüm için zaten rezil rüsva oldum, pişmanım. bir de o sitenin linkini vererek iyice açığımı göstermek istemem. İsteyen olursa özelden bağlantı veririm.
ÖZET:
Sisteminizi nasıl biliyorsanız öyle kurun, siz bilirsiniz. Ama bize yanıldığımızı söylemeyin. Benim ağzım yandı.
Ben burada şunu belirtmeden edemeyeceğim.
Seron sen bir donanım yapılandırılması hatasını burada yazılımsal olarak çözmeye çalışmışsın.
Benim anlatmaya çalıştığım şeyler ise sorunun bir yazılım hatası olmadığı (Her ne kadar linux tabanında sorunlar görülse de) genellikle uygulamaların donanımla uymadığıdır.
Şöyle izah edilebilir.
Sistemi RAID kurulumu ile yapmaya çalışıyor olsak. Windows tabanında RAID sürücülerini kurup yapılandırsak, acaba linux tabanında diskimizi takıp normal bir kurulumla linux'u kurup ilerleyebilirmiyiz ?
RAID bir örnektir elbette. Ama senin BIOS içerisindeki XHCI veya EHCI özelliklerinin ne anlama geldiğini bilemiyorsun. Ben de bilmiyorum elbette. Bu özellikler de direk USB arabirimleri ile ilgili olduğu (USB arabirimlerinin sisteme bağlantı modları) sorun oluşmaktadır.
Bu olay yazılımsal olarak linux tabanında çözülebilirmiydi?
BİLMİYORUM. Ancak şöyle anlatabilirim.
Sen sistemi kurduktan sonra derdin ki.
Arkadaşlar USB bağlantı mod'u benim sistemde XHCI. Ne olduğunu bilemiyorum ama linux tabanında XHCI HOST erişimi için bir uygulama veya sürücü bulunur mu, sizler biliyormusunuz?
Diye sormuş olsaydın, belki yazılım ve linux konusunda daha bilgili arkadaşlar mantıklı öneriler sunabilirdi.
Harddiskin yanlış formatlanması ve yapılandırılması ise şimdilik bu konudan ayrı tutulması gereken bir meseledir. Çünkü yanlış yapılandırılma yapılsa da sistemin çalıştığı görülmektedir. Ancak ne kadar sağlıklı olduğu tartışılabilir. Çünkü ben şu uyarıyı arkadaşımıza zaten yapmıştım.
EŞİNLE DOSTUNLA VEDALAŞ VE DOSYALARINI YEDEKLEME İŞLEMLERİNE BAŞLA  :D
Keza fzla da sürmedi. Sistem anında çökmüştü :D

Edit: imla.

heartsmagic

Bana gıcık olunuyor ya da farklı bir düşmanlık sergileniyor demedim zaten. Laf kondurulmuştur orası ayrı, varsın olsun zira gördüğüm ve bilgim olduğu sürece ben yine bir şeyler karalarım.

Şimdi, olay ilgili forum bağlantısı verilmediği için nereye çıktı bilemiyorum ancak anlatılanlardan USB denetleyicilerine çıkmış gibi. Sen mi oynamıştın bu ayarlarla da bozuldu bir şeyler? Kafamdaki çılgın sorulardan bir buket:

1. Madem sorun bu makinede idi, hani USB denetleyicilerinde, neden diğer makinelere de USB bellekler takıldığında bazen görünmüyordu?
2. Denetleyicide sorun varsa benim bildiğim diskler görünmez.
3. Allah aşkına, milyon tane kişiden kaçı kıytırık bir disk biçimlemesi içn USB denetleyicilere, diskin giriş çıkış adreslerine? bakar ki? Linux'un da tüm denetleciyilere desteği vardır, katalog falan kurcalamaya gerek yok yani. Eldeki disk desteklemiyordur orası ayrı.
4. Disk de desteklemiyorsa muhtemelen görünmeyecektir falan. Öyle durduk yere veri kayboluyorsa acilinden hayati dosyalar yedeklensin bence. Bu iş USB denetleyicileri ile bitmez.

Gelelim elma ile armut meselesine.

1. Bölümler değil, diskler dinamik olur. Dinamik kavramı da Windows temellidir.
2. Bir bölümün uzatılmış bölümü olmaz, bölümün kendisi uzatılmış bölüm olur, altında da mantıksal bölümler olur.
3. Bir diskte dörtten fazla birincil bölüm olmaz, hepimiz mutabıkız. Ancak mutabık olmadığımız şey bu işin zorla veya yanlışlıkla olabileceği. Hadi açın bakalım MBR bir dikte dörtten fazla birincil bölüm, sonra da ekran görüntüsünü koyun.

Son sözlerimi söyleyeyim, anket yapsak da milyon tane kişi katılsa, kaçı acaba BIOS tarafındaki ayarlara bakmış olur disk biçimlerken? Roket mühendisliği değil bu iş, defalarca disk aldım, basit bir şekilde Linux üzerinde bölümleri silip yeniden biçimledim. Disk disktir, nasıl kullanacağımız elbette bize bakar. Fakat bu milyon kişi içinde kaç kişi @seron'un yaşadığı bu sorunu yaşar?

Gelelim fazla ve hatta gereksiz bilgi meselesine. Başlık ilk açıldığında sorun tespiti için bazı sorular sorulabilir örneğin. Meselâ @seron BIOS tarafı ile oynamış mıdır? Oynamışsa nasıl oynamıştır? Bir şeyler anlaşıldığında da tutup USB denetleticilerin kontrol edilmesi söylenebilir. Elma, armut gibi meselelere gerek yok. Ha, karşı tarafın sorunu çözülür ve istek yapılır. O saatten sonra istediğiniz kadar, uzatabildiğiniz kadar bilgi verin. Sorun çözülmeden yapıldığında başlık karışıyor, bu kadar basit bir şeyi anlatmak için çok ama çok uğraş verip, çok zorlandığımı da söylemiş olayım tekrar.

seron

Heartsmagic, kızma dur dur.

Ben sorularını anladığım kadar özetle(!) şöyle aktarayım.

Şimdi ben bu sorunu yaşıyordum ya, hah, o zaman Diskim MBR idi ve Windows, windows, swap, linux, depo şeklinde bölümlerim vardı. toplam 5 bölüm. ama bu bölümlerin hangisi ne idi bilmiyordum. bir de baktım ki, flaş bellekler gözükmüyor, birşekilde gözükse de çıkarınca tekrar takılmıyor; yani UNALLOCATED oluyor. forumda bu tip sorunlar yaşayanlar var. yok şöyle formatla böyle biçimlendir, unmount etmeden çııkarma diyoruz ya hah o mesele.

Ama benim sorunum bu şekilde çözülmüyordu. flaşbellekler ne terminalden, ne gparted, ne de disks ile tesbit edilemiyor, edilse de biçimlendirilmemiş(unallocated) olarak gözüküyor, içindeki verilerim güme gidiyordu. durum böyleyken 1TB lik yedeklerimi sakladığım harddiskim bir şekilde YOK oldu. buraya kadar tamam mı?

sadece bu söz konusu bilgisayarda, Linux tarafında usb bellekler görünmüyordu ama, Windows tarafında sıkıntısız açılıyor, kulalnılabiliyordu. ben de bu durumdan hareketle, "ya linux tarafında birşeyi eksik yaptım(sürücü kurulumu eksik  vb) ya da bu anakart, tam olarak linux destekli değil" demiştim. MR_yamyam da saçmaladığımı, daha en baştan disk bölümlendirmeyi dahi bilmediğimi, verdiğim resimlere bakarak söyledi. "bir diski istersen sağlıklı ve kurallara uygun hazırla, bu defa da eğer biosca desteklenen şekilde yapmazsan, yine sorunlar yaşaman olasıdır" dedi.

Buraya kadar anlamışsındır.
Bundan sonrasını ancak vaktin olduğunda okuyabilirsin: özelden konunun linkini veriyorum...

heartsmagic

O bölümlerin arasında bir tane uzatılmış vardır ve sen görmezsin normal disk bölümünde, olay bundan ibarettir. Tekrar edeyim ben, MBR bir diskte dörtten fazla bölüm oluşturup ekran görüntüsü konulsun, ben her şeyi unutacağım.

Belleklerin başka bir makinede daha (Windows sistemden bahsetmiyorum) sorun yaptığını söylemişsin bu başlıkta, e haliyle bellekler üzerindeki bir biçimleme sorunu gelir akla. Forumda tonla örneğimiz var bu konuda, bizler de biçimleme yaptırıyoruz fakat tekerleği de yeniden icat etmiyoruz o başlıklarda. Hatta bir başlığımızda bir türlü biçimlenemeyen bir belleği dd ile adam ettik. Bunlar atla deve değil, konferans vermeye de gerek kalmıyor yani.

Şimdi sorum şu, bu XHCI meselesi falan nerede devreye girdi? BIOS tarafında bir şey yaptın mı, yoksa basit bir şekilde diskleri temiz temiz biçimlendirdin mi? Bir anlayayım da rahat edeyim kendi adıma.

seron

Sorun çözülmeden evvel diskimde 5 adet böüm vardı heartmagic. Ha hangisi aktif hangisi uzatılmış şimdi hatırlamıyorum. Olaydan sonra diskin o halini değiştirdim. inanıp inanmamana * bir şey diyemem. Benim anakartımın biosu ise bana göre saçmas sapan teferruatlar içeren karmaşık bir bios. Neyi nasıl değiştirdiğimi hatırlamıyorm ama aldığımdan beri sorun çıkmamıştı; ta ki bu USB sorunu oluşana kadar.
...
Olaylardan sonra Biosu değiştirdim, sistem şak diye kuruldu ve USBler çalışmaya başladı. Önceki iletilerde hangi ayarları değiştirdiğimi Mr_YAMYAM resim olarak vermişti sanırım. enabledler disabled disabledler enabled tam tersine çevirdim.

heartsmagic

Neden inanmayayım o kadar bölüm olduğuna? Hem buradan hem de farklı kanaldan söylediğim üzere mesele bölüm sayısı değil, neyse ben de yoruldum artık. BIOS'un karışık olması, XHCI, EHCI meseleleri falan önem az edebilir. Bu nokta USB denetleyici noktası ve diskin disk olduğunu, düz mantıkla güzel güzel bölümleyebileceğimiz gerçeğini değiştirmiyor ne yazık ki. Olay makinedeki USB sürümüne, XHCI, EHCI meselelerine çıkar, haydi burada olduğu gibi çıktı diyelim. Diskin (sıradan bir son kullanıcı için) bölümlenmesini nasıl değiştirebilir? Neden sıradan bir kullanıcı disk tipini RAID olarak değiştirsin? AHCI de olmaz varsayılan olarak yanlış bilmiyorsam, isteyen ve donanımı destekleyen seçer onu. 

@heartsmagic yine yeni disk alacak, sistem sorunsuzca tanıdığında (ki muhtemelen bir şey yapması gerekmeyecek bunun için) bölümlerini silecek, MBR yapacaksa üç tane birincil bölüm yapacak, sonuncuyu uzatıp içine dilediğince bölüm açacaktır. Ha, sorun mu yaşandı yeni disk ile? Elbette gidip BIOS'u falan kurcalar ancak bu diskin disk olduğu, olayın da roket mühendisliği olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Böyle başlıklar için son önerim. Karşı tarafa sorunun ne olduğu tahmin edilerek öneri yapılır, denenir, çözülmezse sonraki öneriye geçilir. 

abdulcambaz

KİMSE KUSURUMA BAKMASIN TAM BİR BİLMEM NE FORUMUNDA BEYİN YAKAN DİSK TARTIŞMASI GİBİ OLMUŞ  VAR BÖYLE BAŞLIKLAR EKŞİ SÖZLÜKTE NEYSE BEN DE ARZUHALİMİ BURDA DİLE GETİREYİM BAŞLIĞI SONUNA KADAR OKUYAN OLURSA  GÖRÜR KEZA BEN SON SAYFAYI OKUMADIM DERDİM ŞU EY ROMALILAR ANDROİD TABLETİMİ MASAÜSTÜ ARAYÜZÜNDEN BİÇİMLENDİRDİM SANIRIM KAPASİTESİ 18 EB4 OLARAK GÖRÜNÜYOR TABLET ÇALIŞIYOR LAKİN DAHİLİ HAFIZA UÇMUŞ ELİM KIRILSAYDI DA KEŞKE BASMASAYDIM EVET ÇOK DEĞERLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZİ TAM BURADA BEKLİYOR OLACAĞIM ESEN KALIN

szgnblt

Alıntı yapılan: abdulcambaz - 25 Aralık 2017 - 01:42:59
KİMSE KUSURUMA BAKMASIN TAM BİR BİLMEM NE FORUMUNDA BEYİN YAKAN DİSK TARTIŞMASI GİBİ OLMUŞ  VAR BÖYLE BAŞLIKLAR EKŞİ SÖZLÜKTE NEYSE BEN DE ARZUHALİMİ BURDA DİLE GETİREYİM BAŞLIĞI SONUNA KADAR OKUYAN OLURSA  GÖRÜR KEZA BEN SON SAYFAYI OKUMADIM DERDİM ŞU EY ROMALILAR ANDROİD TABLETİMİ MASAÜSTÜ ARAYÜZÜNDEN BİÇİMLENDİRDİM SANIRIM KAPASİTESİ 18 EB4 OLARAK GÖRÜNÜYOR TABLET ÇALIŞIYOR LAKİN DAHİLİ HAFIZA UÇMUŞ ELİM KIRILSAYDI DA KEŞKE BASMASAYDIM EVET ÇOK DEĞERLİ ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİZİ TAM BURADA BEKLİYOR OLACAĞIM ESEN KALIN

Merhaba mesajları forum kuralı gereği küçük harf ile yazmalısın.

Bahsettiğin soruna çözüm olmak amaçlı sana önerim tabletin markasına göre arama yapıp uygun romu uygun program ile tekrar yüklemen olacak.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

abdulcambaz

evet birilerinin okuyacağını biliyordum evet madem selam verdin borçlusun kardişim çözüme yönelik tavsiyen maalesef pek yaratıcı değil benim isteğim şöyle mtp ile diske ulaşsam hatta letter drive yapsam sonra format atsam belki android için yazılım yüklesem ne bileyim böyle fantazi işler neyse yine de sağol elbet biri daha gelir belki esen kalın

lnxdev

Alıntı yapılan: abdulcambaz - 28 Aralık 2017 - 19:38:27
evet birilerinin okuyacağını biliyordum evet madem selam verdin borçlusun kardişim çözüme yönelik tavsiyen maalesef pek yaratıcı değil benim isteğim şöyle mtp ile diske ulaşsam hatta letter drive yapsam sonra format atsam belki android için yazılım yüklesem ne bileyim böyle fantazi işler neyse yine de sağol elbet biri daha gelir belki esen kalın
Çok ilginç insan gördüm ama sizin kadar ilgincini görmedim. Bence düşüncelerinizi yazıya aktarırken biraz daha tertipli olmada yarar var.