Disklerim siliniyor, flaşbelleklerim bozuluyor

Başlatan seron, 21 Şubat 2016 - 18:07:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Hani sorun sistemde görünüyor, mümkünse sistemin üzerine git. Güncelleme, yeni çekirdek vs. Fakat bu sistem Mint olduğuna göre muhtemelen başka bir şey kuracaksın (sızma meselesi). Hiç uğraşmayalım, sen ne yapacağını söyle ona göre fikir yürütelim.

Bir de, o kadar çok şey yazılmış çizilmiş ki bilgi içinde boğuluyor insan. Ne nerede biçimlenecek, ne için kullanılacak vs. Geçenlerde bir WD disk aldım, açtım, Ubuntu üzerinde tüm bölümlerini sildim, sonra tekrar NTFS olarak biçimledim. Hem Linux hem de Windows'ta sorunsuzca kullanıyorum kendisini. Şimdi nedir bu kadar anlatılan şey diye soracağım ancak aforoz edilirim diye sormayayım diyorum :) Zira, isterseniz yapıcı bir eleştiri olarak alın isterseniz yapıcı olmayan, karşı tarafa bir şey anlatılırken daha sade olunmalı bence. Öteki türlü bilgi (gerekli, gereksiz) içinde boğuluyor insan.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Heartsmagic, haklısın.

Bu ağabeyimiz yeteri kadar bilgilidir ve çekinmeden üşenmeden herkese detayıyla anlatır. Sıkılanlar okumaz ama meraklılar da ondan çok şey öğrenmiştir ben şahidim.

Neyse, ben ubuntuya geçmek istiyorum. Dolayısıyla tüm harddisk LLF olacak...

Baştan vermem gereken bir bilgi şimdi aklıma geldi; ben bu sözkonusu bilgisayarda internet sorunu yaşadığım için (ethernet sürücüleri sıkıntılı idi) internetsiz kurulum yapmıştım ve kurdulum bittikten sonra internete bağladım. Tüm güncellemeleri ve dil paketlerini kurdum. Belki eksik bir bileşen var ama çıktıları buraya geçemiyorum, malum.

O zaman müsait bir zamanda tekrar kurulum yapayım, sorun yaşarsam buradan ya da ayrı başlıktan devam ederiz.

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim, sorun çözülemedi.

heartsmagic

Bilgi iyidir, güzeldir ona bir itirazım yok ama sorun çözülen başlıklarda kafa karıştırıyor :) Benim notum biraz da bilginin veriliş şekli ile ilgili, neyse yine yanlış anlaşılacağız. Hani inan ben son yorumumu körlemesine yaptım zira arada bir şeyler denediysen de bilmiyorum. 

Sen kurulumu yap, sonra duruma bakarız.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2016 - 11:25:49
Hani sorun sistemde görünüyor, mümkünse sistemin üzerine git. Güncelleme, yeni çekirdek vs. Fakat bu sistem Mint olduğuna göre muhtemelen başka bir şey kuracaksın (sızma meselesi). Hiç uğraşmayalım, sen ne yapacağını söyle ona göre fikir yürütelim.

Bir de, o kadar çok şey yazılmış çizilmiş ki bilgi içinde boğuluyor insan. Ne nerede biçimlenecek, ne için kullanılacak vs. Geçenlerde bir WD disk aldım, açtım, Ubuntu üzerinde tüm bölümlerini sildim, sonra tekrar NTFS olarak biçimledim. Hem Linux hem de Windows'ta sorunsuzca kullanıyorum kendisini. Şimdi nedir bu kadar anlatılan şey diye soracağım ancak aforoz edilirim diye sormayayım diyorum :) Zira, isterseniz yapıcı bir eleştiri olarak alın isterseniz yapıcı olmayan, karşı tarafa bir şey anlatılırken daha sade olunmalı bence. Öteki türlü bilgi (gerekli, gereksiz) içinde boğuluyor insan.
Ne yazık ki sorun sistemde değildir. Yani işletim sistemleri ile ilgili değildir. Herhangi bir güncelleme veya çekirdek yapılarının güncellenmesi de sorunu çözmeyecektir. Böyle bir durum sözkonusu olsaydı, sistemde bulunan windows işletim sistem(ler)i ile diskler sorunsuz okunabilecekti.
Sorunun teknik izahı kısaca şudur.

Arkadaşımızın sorunu (Konu başlığı) ''DİSKLERİM SİLİNİYOR'' olduğuna göre disklerinin neden silindiğinin tespiti gereklidir.
Hiçbir işletim sistemi, herhangi bir diski kendiliğinden silmez. Bu gibi hatalar, zararlılar (virüsler) yoksa kullanıcı hatalarına girer.
Yapılan hata ise, 3 ayrı işletim sistemi kurulmak istenilen bir sistemdeki HDD bölümleme tekniğidir. Disk bölümleme işleminde 4 bölümden fazla bölüm temel disk olarak desteklenemeyeceği için verilerin saklanıldığı DEPO bölümü DINAMIK (VOLUME) olarak formatlanmıştır.

Anlatımlarımın gerekliliği ise tartışılabilir.
Çoğu arkadaşımızın bir uygulama tekniği vardır.
Alır harddiski istediği şekilde formatlar, istemiş olduğu işletim sistemlerini kurar ve geçinir giderler. Ancak detaylı teknik gerektiren bazı uygulamalarda (Özellikle donanımsal) bir sorunla karşılaştıklarında çözümü bulabilmek için arayışa girerler.
Esasen benim de yapmam gereken şey başlarda bu olmalıydı.
BAS FORMATI YENİDEN, ŞUNLARI UYGULA YETERLİDİR.
Demeliydim :D
Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2016 - 14:02:44
Bilgi iyidir, güzeldir ona bir itirazım yok ama sorun çözülen başlıklarda kafa karıştırıyor :) Benim notum biraz da bilginin veriliş şekli ile ilgili, neyse yine yanlış anlaşılacağız. Hani inan ben son yorumumu körlemesine yaptım zira arada bir şeyler denediysen de bilmiyorum.
Bilgilerin veriliş şekli, tekniğine uygun şekilde yapılmış ve açıklama ihtiyacı duyulmuştur. Ne yazık ki, yazılımcılar ile donanımcılar diye bir ayrım yapmak zorundayım burada.
Konuyu okuyucu kitlesi gözönüne alındığında en azından dinamik disk dizilimleri ve temel diskler hakkında bilgi edinmiş olmalılar, diye düşünümekteyim.
En azından konu sahibi arkadaşımızı örnek gösterebilirim.
Daha önceleri kendisine defalarca HDD ler konusunda detaylı bilgiler versem de bunları sizin bu bahsetmiş olduğunuz şekilde GÖZARDI ETMİŞ ve şu andaki durumuna düşmüştür.
Kaç arkadaşımız bilgisayarına 3 adet işletim sistemi kurmak isteyebilir. Kaç kişi tek HDD'i bölümleyerek işletim sistemlerini bu harddiske yüklemek ve HDD içerisinde bir depo bölümü oluşturmak isteyebilir.
Ancak 100 kişiden birisi bile tek bir harddiske yukardaki uygulamaları yapmak isterse en azından, sistem diskleri ve storage sistemler hakkında  bölümleme tekniklerini bilmelidir.

heartsmagic

Neden sorun sistemdedir dedim? Son yorumlarda ne denmiş: "Hiçbir belleği görmüyor sistemim." Öteki türlü bu başlıktaki ilk iletimde ne demişim bakılabilir :) Alıntı yapıp da üzerine kırmızıya boyama gereği duymuyorum.
Sorununun ne olduğunu falan bilemiyorum şu an zira dediğim gibi başlık benim açımdan çorba durumunda. Yardım edecek kişiler yırtınmamalı, konular dağılmamalı :)

Bu arada, öyle aşırı teknik bilgim falan yoktur ancak arada bir şeye takıldım. Disklerin bir bölümü dinamik olmuyor yanlış bilmiyorsam, hoş disk nerede biçimlendirilmiş onu da kestiremiyorum şu an. Bölümler değil, diskler bu şekilde ayrıma giderler. Temelse temeldir, dinamikse dinamiktir (Windows ağzıyla). Bizde ise malum dinamik dediğimizde akıllara LVM'dir, RAID'dir bunlar gelir.

Hani sistem diski ve "storage" yani depolama diski farkı nedir onu da anlamadım? Disk disktir, bölümler bölümdür :) İsteyen dinamik türde yapar isteyen normal. Hani bazı iletilerde bölümleme önerileri verirken Linux bölümü ve Takas alanı için Fat32 demişsin, o da bir sürçme sanırım :)

Söylediğim gibi, fazla kalabalık zihin yoruyor.

Mr_YAMYAM

Hocam disk disktir dediğinize göre ben çekiliyorum aradan :)
FAT32 olayını anlatayım.
Linux kurulumunda toplam 5 adet bölümün karıştırılmaması için önceden (Windows tabanında) bölümleme ihtiyacı duyulabilir.
KARIŞTIRILMAMASI için bu bölümleri şimdilik FAT32 ile formatlayınız, zaten linux tabanında bu bölümlerin dosya sistemi değişecektir.
Dil sürçmesi yoktur. Anlatımda acemi arkadaşlar için basit yönergeler bulunmaktadır.

heartsmagic

Çekilmeye gerek yok canım, yanlışım neyse düzeltilir, sorularıma cevap verilir o kadar :) Fakat benim mızmızlanmam bunun fazlaca kalabalık yapılmadan anlatılması. Nedir sistem diski? Nedir depolama diski? Artıları, eksileri basitçe. Disk disktir demem basit bir şekilde disk disktir, roket mühendisliği değil bu. Şimdi depolama olacak diskte basit bir NTFS veya Ext4 bölüm kullanılamaz mı? Kullanılır. Dileyen depolamasını RAID ile yapar, o da olur. Sistem diski denen zıkkım normal bir disk ve bölümlendirmesi olabileceği gibi tutar bir başkası RAID, LVM yapar. 

Peki, sürçme benim gözümde olmuş diyeyim fat32 konusunda.

seron

Heartsmagic,

Bir diski 4'den fazla partisyona (Türkçe!) bölüntüye ayırırsan, sorunlar yaşayabilirsin. Bu nedenle disk disk değildir. ;D hani bu tür konularda başlık açıp bilgiler anlatayım diyorum ama forumumuz "soru sor - yanıt al - konuyu çöz" forumu gibi çalışıyor, çekiniyorum.

Yamyam'ın demek istediği şu; Bir disk kendi kendine çalışmıyor, kendi kendisini yönetmiyor, bu yüzden bölümlendirilmesinden tut da, kaç adet bölümlendirdiğin, BIOS 'ta ne gibi ayarlar yaptığın, işletim sistemi içerisinde bu disk nasıl görünüyor, bunları doğru ayarlamalısın. Olay bu.

Benim hatam, diski 5 bölüntüye ayırdığımın farkında olmamam ki bu, lave olarak takılmış bir başka disk ile sorun yaşamama neden olabilmiştir.

Konunun çorba olduğu doğru, ama anlatılanlar daha kısa da anlatılamıyor. Bakın şöyle anlatayım; çoğunuzun kafası karıştı :)

Sistemimi internetsiz kurmuştum ve bazı anakart vb sürücüleri eksik-yanlış kurulu olabilir ve flaşları o yüzden hiç görmüyor, açamıyor olabilir. Keza bugün android telefonumu da açamadım. dosya yöneticisinde görünüyor, ama açılmıyor; sorun işletim sisteminde :) (ayarlanması gereken şeyler var)

Şimdi bir diskim var 1TB WD marka.

ilk 40GB WXP
İkinci 100GB W8.1
üçüncü parça 10GB Swap (ram 8GB / kim korkar linuxtan kitabında win ile lin arasına koyuluyordu, kitaba göre yaptım)
Dördüncü parça Linux Mint
Beşinci parça NTFS BOŞ - Depo

Beşinci parçayı hemen yapmamalıydın diyor yamyam. Buraya kadar anlaşıldı varsayalım.

Şimdi benim Bir WD 1TB diskim daha var ve linuxda yapacağım işler için içinde veriler var(dı) ;D
Disk, bütün halde biçimlendirilmiş, 1 adet bölüntü var idi.
Sisteme taktım, kısa sürede bir klasör eksildi,
Sonra hebiciği gitti!

Niye gitti?
Flaşlara ne oluyor?
Olay bu...

Yamyam:  "flaşı bilmem ama, diskleri doğru yapılandırmamışsın" diyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: seronHeartsmagic,

Bir diski 4'den fazla partisyona (Türkçe!) bölüntüye ayırırsan, sorunlar yaşayabilirsin. Bu nedenle disk disk değildir. hani bu tür konularda başlık açıp bilgiler anlatayım diyorum ama forumumuz "soru sor - yanıt al - konuyu çöz" forumu gibi çalışıyor, çekiniyorum.

Hangi tipteki diskler dörtten fazla bölüme ayrıldığında sorun oluyor acaba :) Yahu tamam, teknik bilgim yoktur dedim de o kadar da değil. Diskimde dörtten fazlaca, hatta çokça fazlaca bölümle çalışırım senelerdir. Kendimi bildim bileli bu böyledir ve sorun morun yaşamadım çok şükür. MBR disklerde dörtten fazla birincil bölüm olmaz yapı gereği o kadar, açarsın son bölümü uzatılmış olarak, altına da gömersin istediğin kadar mantıksal bölümü. Bak böyle bilgi verilecekse verilmesin işte.

Ha, yeni bir döneme girdik orası ayrı. Şimdi GPT var, birincil sınır mınır kalmadı. Orayı da ayrı konuşuruz da, "dört bölüm açınca sorunlar yaşanabilir" hurafelerini konuşacaksak bence konuşmayalım.

Alıntı Yap
Yamyam'ın demek istediği şu; Bir disk kendi kendine çalışmıyor, kendi kendisini yönetmiyor, bu yüzden bölümlendirilmesinden tut da, kaç adet bölümlendirdiğin, BIOS 'ta ne gibi ayarlar yaptığın, işletim sistemi içerisinde bu disk nasıl görünüyor, bunları doğru ayarlamalısın. Olay bu.

Doğru derken? Doğru veya yanlış nedir burada? Diyorum işte, senelerdir istediğim kadar bölümlendiririm disklerimi. BIOS tarafında falan da ayar yaptığımı bilmem. Şart değil yani bunlar. Ha, sorun yaşanır falan o zaman irdelenir BIOS tarafı. Ancak tutup bunlar varsayılan olarak yapılmalı diye uzun uzun yazılacaksa ayrı bir yerde, ayrı bir şekilde yazılmalı. Evet, forum bu konu için uygun değil. İşletim sistemi içinde nasıl göründüğü derken? Disk nasılsa, nasıl biçimlendirilmişse öyle görünür.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2016 - 17:09:20

Hangi tipteki diskler dörtten fazla bölüme ayrıldığında sorun oluyor acaba :) Yahu tamam, teknik bilgim yoktur dedim de o kadar da değil. Diskimde dörtten fazlaca, hatta çokça fazlaca bölümle çalışırım senelerdir. Kendimi bildim bileli bu böyledir ve sorun morun yaşamadım çok şükür. MBR disklerde dörtten fazla birincil bölüm olmaz yapı gereği o kadar, açarsın son bölümü uzatılmış olarak, altına da gömersin istediğin kadar mantıksal bölümü. Bak böyle bilgi verilecekse verilmesin işte.
Arabirim ve DISK bağdaştırıcılarını araştırınız.
Bir EIDE arabirimi denetleyicisi ile en fazla 2 adet fiziksel disk, her kanal için max 4 disk desteklenmektedir.
LVM veya DİNAMİK disklerde disk miktarı prensipte 2000 e kadardı yanılmıyorsam.
Bir SCSI arabirim ile 8 adet disk desteklenmektedir. SCSI türlerine göre bu daha fazla da olabilmektedir.
https://tr.wikipedia.org/wiki/SCSI
Buradaki anlaşılmayan husus, bir diskin aslında disk olmadığı, diskin kontrolcüsünün yeteneği meselesidir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM[Arabirim ve DISK bağdaştırıcılarını araştırınız.
Bir EIDE arabirimi denetleyicisi ile en fazla 2 adet fiziksel disk, her kanal için max 4 disk desteklenmektedir.

Neden araştırayım bahsedilen şeyleri? :) @seron bölüm demiş, ben de bölüm üzerine yorum yaptım. Konu disk desteği ile ilgili değil, dört bölümden fazla olursa sorun olur mu olmaz mı meselesi burada bahsi geçen şey.

Disklerin makinedeki desteğe göre alınıp kullanılması, buna göre şekillendirilmesi konusu değil benim anlatmaya çalıştığım. Uygun donanıma göre alındıktan sonrası, roket mühendisliği değil dediğim bu kısım. Bu kadar kafa karıştırmaya gerek yok yani bence.

Mr_YAMYAM

5. bölümü TEMEL DİSK olarak formatlayamaz. Formatı illa yaparsa diskin son bölümü TEMEL DİSK olmaz. UZATILMIŞ (DİNAMİK) disk olacaktır. Dinamik disklerin yapısı gereği kendi içerisinde MFT tablosu olmaz. MFT tablosu mecburen bir alt klasöre veya ana (C) klasörüne bağlamalıdır. (Bu cümleyi @seron anlamıştır sanırım)
Dinamik disklerde istenildiği kadar bölüm oluşturulabilir.
Oluşturulan bir dinamik disk bölümü, farklı bir disk olarak algılanmaz. Temel diske bağlı birimdir. Yani temel diskin uzantısıdır. RAID dizilimi gibi düşünülebilir.
Temel diskteki MFT nin bozulması demek uzatılmış bölümün de ortadan kaybolması demektir.

heartsmagic

Anlaşamayacağız bu gidişle :) Bölümler temel veya dinamik olmaz, diskler olur. Haliyle şu bölüm dinamik bu bölüm temel denmez, diskler için bu konuşulur. Hoş o bu temel, dinamik meselesi de Windows için zaten. İsimlendirmeden bahsediyorum tabi.  Uzatılmış disk dinamik disk demek değildir, temel diskin içindeki uzatılmış bölümdür o kadar.

Temel meselede anlaşamayınca gerisini tartışmanın da pek anlamı olmuyor. Ben yine "disk disktir" diyeyim, neyi ne yapacağını bildikten sonra roket mühendisliği değil bu.

Mr_YAMYAM

Disklere disk denildiği halde o halde neden bu gibi şeylerle uğraşıyoruz ben anlamıyorum :D
Tak diskleri dilediğin gibi kullan. Sonuçta tüm diskler birler ve sıfırları kaydedip okuyan şeylerdir.
Üstelik ilave disk taktığımızda iki diskin kapasitesinin toplanması gerekmezmiydi.

Arkadaşım @seron için iki adet işletim sisteminde bazı yardımcı bilgilere eriştim.
İngilizcem olmadığı için pek anlayamadım ama sanırım aynı şeylerden bahsediyorlar.
İlk resim XP işletim sistemindeki disk yönetiminde yardım bölümünden alınmış bilgileri ifade etmektedir.
İkinci resimde ise linux işletim sisteminde vazgeçilemez olan GParted uygulamasının yardım konuları içerisinden seçilmiştir.

siberoloji

Mr_YAMYAM

Enteresan bir durum yok :D
Arkadaşımız @seron  bilinçsizce windows kurulumu esnasında 5 bölüm oluşturmuştur.
1) XP bölümü NTFS MBR diski. Birincil önyükleme kaydı diskidir.
2) Win7 bölümü. MBR diskine bağlı temel basit birim. NTFS.
3) Linux bölümü. Herhangi bir formatta formatlanmış olabilir. XP kurulumunda yaptığı için yine temel disk olarak formatlanmıştır.
4) Linux SWAP. Herhangi bir formatta olabilir. XP kurulumunda yaptığı için yine temel disk olarak formatlanacaktır.
5) DEPO bölümü. NTFS olarak XP kurulumu esnasında formatlanmıştır. Temel disk olamayacağı için ya SWAP bölümünün ya da linux kurulum alanının uzantısı olmak zorundadır.
TEMEL DISK mantığı Gparted açıklamasında da görüldüğü üzere kendi tablosunu (MFT) içerisinde barındıran mantıksal sürücüler anlamındadır ve bağımsız bölüm anlamına gelmektedir.
Bir EIDE bağdaştırıcısı 4 temel disk veya 3 temel disk 1 uzatılmış bölüm destekleyebilmektedir. Yani standart PC'lerde kullanılan bu arabirimlere 4 bağımsız disk bölümü oluşturulabilmektedir. Çünkü temel disklerin MFT tablosu kendi içerisindedir ve disk bilgilerine erişim öncelikle bu tabloların okunması ile mümkün olmaktadır.
Eğer arabirimimiz SCSI veya SAS olsaydı elbette daha fazla temel disk desteklenecekti.
Dinamik disk dizilimlerinde ise temel birincil disk içerisine yerleştirilen bir MFT tablosu genişletilmek suretiyle istenildiği kadar (teoride 2000 adet) dinamik disk uzantısı eklenebilmektedir.

Linux kurulumundan sonra son üç bölümün MFT tabloları silinmiştir. Çünkü linux SWAP alanı MFT tablosu içermemektedir, ext4 formatı ise kendisine özgü tablosu olacaktır.
Doğal olarak NTFS formatında XP kurulumunda formatlanan DEPO diski (5. bölüm) Son bölüme bağlı bir genişletilmiş bölüm (DINAMIK DISK) olarak formatlanabileceği için, önce bu şekilde formatlanmıştır. Ancak linux kurulumundan sonra bu bölümün bağlı olduğu MFT tablosu belirsiz olacağı için disk içeriği de ortadan kaybolmuş olacaktır. Çünkü XP kurulumunda NTFS olarak belirtilmiş olan DEPO bölümünün MFT tablosu, son bölümün ext4 olarak formatlanmasından sonra, veya SWAP alanında yer alıyorsa bu bölümün MFT tablosu silindiği için,  tanımlanamayan bölüm haline gelecektir.

Konu başlığı DİSKLERİM SİLİNİYOR olduğu için bu sorunun sebepleri önem arzetmektedir.
Hiçbir işletim sistemi durduk yerde diskleri silmez. Bir zararlı sözkonusu değilse sorunu sistem yapılandırılmasında aramak gereklidir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAMDisklere disk denildiği halde o halde neden bu gibi şeylerle uğraşıyoruz ben anlamıyorum
Tak diskleri dilediğin gibi kullan. Sonuçta tüm diskler birler ve sıfırları kaydedip okuyan şeylerdir.
...

Öyle yapıyorum zaten :) Benim için başlık uzayıp gitti, zaten sahibi de dönüş yapacak gibi değil. Fakat benim söylemek istediğim bu kadar açıklamanın arasında insanın kafasının karışacağıdır.

Yine son iletinde 5. maddede son bölümün takas alanı ya da linux bölümünün uzantısı olacağından bahsetmişsin. Bilmiyorum, ya ben bir şeyleri çok yanlış biliyorum ya da kafam karışıyor söylediğim gibi :) Bir bölüm diğer bölümün uzantısı olmaz, eğer disk MBR ise dört bölüm olur, bunlardan biri uzatılmış bölüm olur, diğer bölümler bu uzatılmış bölümün altına gelir. Kısacası takas bölümü ya da Linux bölümü uzatılmış bölüm değildir, diskte ayrı bir uzatılmış bölüm olur.

Neyse, benim değinmek istediğim nokta sorun çözümleri için basit bir şekilde adım atılmasıydı. Fazla bilgi ya gereksiz oluyor ya yanlış ya da bizi çözümden uzaklaştırıyor.

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Şubat 2016 - 00:26:14
Benim için başlık uzayıp gitti, zaten sahibi de dönüş yapacak gibi değil.
Heartsmagic ben serbestçe yazı yazabileceğim bir forum arıyorum bu aralar. Yoksa sizlere daha fazla sıkıntı vereceğime karar verdim.
Bu konuyu da bu kadar uzatmaya gerek yok, ikiniz de haklısınız.
bir yanlış anlaşılmayı da düzelteyim, benim sistem diskim silinmedi;
-depo olarak kullandığım başka bir disk,
-linux'a bağlıyken
-kendi kendine silindi.
nedenini bilmiyorum/z.
Şu an her iki diski de sildim ve yeni kurulum yaptığım için konu çözüme kavuşmadan kapanmıştır. Daha fazla uzatmamanızı rica ederken, konuyu kilitleyebilirsiniz.

ata1

@seron ve @Mr_YAMYAM dostlarım olarak şunu size açıklayayım. Uzun süre karışmadan başlığı takip ettim ama anlamadığınız bir şeyi açıklayayım.
burası bir yardım formu burada asıl olan başlığı açan kişi hatayı açıklar çıktı verir. Yada biz çıktı isteriz ve sorunu anlayıp komut ile sorunu çözmeye çalışırız
forumda öncelik sudur boş laf kalabalığı değil çıktı alır komut verip kısa açıklama ile olayı anlatıp konuyu en kısa yorumlarla çözüme ulaştırıp,
daha sonraki sorun yaşayanlara örnek teşkil etmesi için ama bakın başlığa sohbet ortamına dönmüş bu konuda bir sorunu çözsek dahi kimse okumaz sıkılır.
kısacası çıktı ve komuttur bizde önem taşıyan
umarım anlayışla karşılarsınız.

seron

ata1 tabi ki anlayışla karşılıyoruz. hatta ben durumu tam olarak anladığım için sitede bulunmama kararı aldım. bu bir süpriz de değil, daha önce yönetimle de yazışmıştık.
yanlız bir şeye takıldım: Buranın amaçları arasında "bilgi paylaşımı" deniyor, ama bilgi paylaşılmasından ziyade konuların kısa tutulması tercih ediliyor. benim şahsen bu konuda bir şikayetim yok. hatta yeteri kadar anlayış da gösterdiler sağolsunlar. ve hatta hatta yamyam'ın, yukarıdaki anlatımlarını bu başlık altında değil de, yeni bir bilgi başlığı açıp ilgienenlere bilgi amaçlı oradan yazması gerekiyordu, ona da tamam.

öyleyse, maksat bilgi paylaşımı ise, herhangi bir konu için "uzun" yazıldığında neden bundan rahatsız olunuyor?

en son açtığım bir başlık için bana "ille de blok açalım" diye tavsiye geldi ve apar topar açıldı. sen olsan bundan ne anlarsın?
sana email adresimi gönderiyorum bu konu yakında kapanabilir. oradan emaille görüşelim.

plazma

Bilgi paylaşımı denildiyse genel forum mantığı değil zaten Ubuntu, Linux, açık kaynak ile ilgili yani bu forumun amacı ile ilgili, kendi kişisel deneyimini monolog betimleme ile anlatılacak ise günlüğe gitmeli kullanıcılı, iyi niyetli yaklaşım olarak konuları kapatıp içeriye alınmadı ve her seferinde şeffaflık için anlatıldı bu durum, hem kişide geri dönüş yapıp anlayabilsin fikir beyan edebilsin. Dominal olarak davranılsaydı zaten bunları şuan bile konuşuyor olmazdık tutum olarak kişiye özel bir durumda yok, var ise bir kural herkes için geçerli ve herkesin & forumun yararına olmalı. En son açılan başlık alakasızdır forum ile ona rağmen kapatılıp kaldırılmadı. Başlıktada güncel geçilmesi ne içindir orasıda anlaşılmamıştır. Konu dışı bölümü olmadığı ve olmayacağı için defalarca açklanmıştır, anlıyorum demeniz ile sonra tekrar aynı şeyi söyleyip yorumlanmanız anlıyorım demeniz ilede çelişiyor. Bizim kimseyi kovma gibi bir lüksümüz yok, size bırakıp gidin de denilmedi. Kendi kararınızdır saygı duyarız ama sizinde saygı duymanızı bekliyoruz.

Mr_YAMYAM

Esasen kavgaya gerek yok :D
Sorun anlaşıldığı üzere ilk kurulum esnasında (Windows XP) disk bölümleri önceden oluşturulmuştur.
Oluşturulmuş bu bölümler mantıken vermiş olduğum resimlerde anlatıldığı şekliyle olmalıdır..
MBR DİSKİNDE 4 BÖLÜMDEN FAZLASI OLUŞTURULAMAZ.
Bu kuralı ben koymadım. Gerek windows tabanında gerekse linux tabanında açıklandığı üzere son bölümün MFT tablosunu kendi içerisinde barındıracak şekilde yapılandırılamaz. Eğer yapılandırılmaya devam edilirse son bölümün MFT tablosu bir önceki bölümün içerisinde olacaktır.
Yani son bölüm olan DEPO diski DINAMIK DİSK bölümü olacaktır.
Bu bölümün MFT tablosunun kazara takas alanı içerisinde olduğunu düşünürsek. Kurulum esnasında da takas alanına format atılmadığını hesaba katarsak, MFT tablosu, kazara kullanılan takas alanının silinmesinden sonra ortadan kaybolacaksa (linux kullanılan takas alanındaki verileri sıfırlar.)
NE OLACAKTIR.
Son bölüm olan DEPO DİSKİ birden ortadan yok olacaktır :D
Bu iddialar  7-8 sene kadar önce kendi dizüstü PC'me üç işletim sistemi kurma olayım esnasında başıma geldiği için tecrübe edinmiştim.
Bunlar bu sorun hakkındaki benim düşüncelerimdir ve sorunun çözümü için yapılan hataları (olasılıkları) dile getirmemden kaynaklanmaktadır.
Bir başka arkadaşımızın böyle bir sorun ile ilgili olarak, daha aydınlatıcı ve net önerileri varsa, elbette konuyu bu kadar uzatmadan daha net sonuca ulaşabiliriz.
ÖZEL NOT:
Şimdiye kadar yazdıklarım belki anlaşılmıyor olabilir. Ancak elinde 500GB civarı fazladan bir diski olan her arkadaşımız aşağıda belirtilen esaslar dahilinde diskini formatlayıp konu hakkında sağlam araştırma yapabilir.

Disk 6 bölüm halinde ve windows işletim sistemlerinin ilkinin kurulumu esnasında formatlanacaktır.
3 işletim sistemi kurulacaktır. İlk 2 bölüm windows sürümleri sonraki bölüm ise linux sürümü olacaktır.
Son bölüm NTFS olacaktır ve verilerin saklanılması için konulacaktır.
Verilerin saklandığı bölümlere birkaç veri atılarak sistem birkaç gün kullanılır. Sonra disk herhangi bir işletim sistemi içerisinde incelenir.

Alıntı yapılan: plazma - 29 Şubat 2016 - 20:30:49
Bilgi paylaşımı denildiyse genel forum mantığı değil zaten Ubuntu, Linux, açık kaynak ile ilgili yani bu forumun amacı ile ilgili, kendi kişisel deneyimini monolog betimleme ile anlatılacak ise günlüğe gitmeli kullanıcılı, iyi niyetli yaklaşım olarak konuları kapatıp içeriye alınmadı ve her seferinde şeffaflık için anlatıldı bu durum, hem kişide geri dönüş yapıp anlayabilsin fikir beyan edebilsin. Dominal olarak davranılsaydı zaten bunları şuan bile konuşuyor olmazdık tutum olarak kişiye özel bir durumda yok, var ise bir kural herkes için geçerli ve herkesin & forumun yararına olmalı. En son açılan başlık alakasızdır forum ile ona rağmen kapatılıp kaldırılmadı. Başlıktada güncel geçilmesi ne içindir orasıda anlaşılmamıştır. Konu dışı bölümü olmadığı ve olmayacağı için defalarca açklanmıştır, anlıyorum demeniz ile sonra tekrar aynı şeyi söyleyip yorumlanmanız anlıyorım demeniz ilede çelişiyor. Bizim kimseyi kovma gibi bir lüksümüz yok, size bırakıp gidin de denilmedi. Kendi kararınızdır saygı duyarız ama sizinde saygı duymanızı bekliyoruz.
CEVABEN.
Hangi işletim sistemi olursa olsun yapılandırma ve donanım sorunları forumu ilgilendirmektedir diye düşünüyorum.
Disklerin silinip ortadan kaybolması herhangi bir işletim sisteminde olabileceği gibi, bir zararlı da böyle bir olaya sebebiyet vermiş olabilir.
Katılımcıların bu gibi sorunlar karşısında araştırmacı olmaları, moderatörlerin ise, sunulan bilgilerin doğruluk derecesini araştırmakla yükümlü olmaları gerekmektedir.
Şahsi düşüncelerimdir.

plazma

Benim gönderim sadece bu başlık için değil zaten, windows ve mac için ubuntu forumunda nasıl bir bağlantı kurdunuz, donanım teknik forumu olsa idi evet ama malesef değil. Kısıtlı seviyede donanım ihtiva edebilir ama kalkıpta tamamıyla donanıma giresek ozaman nötron ve protonlardan başlayalım :) Bizim anlatmak istediğimiz disklerde değil genel olarak, katılımcılar araştırmalı ama pratikte kaçta kaçı uyguluyor :) Forumlarda standart bir olgu değilmidir başlık açmadan önce lütfen arama yapın. Her forum sorumlusuda teknik olmak zorunda değil bu arada genel işleyişede bakabilir, tek yönlü yaftalamamak lazım.

Mr_YAMYAM

Sanırım anlaşılamıyorum :D

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Şubat 2016 - 20:52:46
Esasen kavgaya gerek yok :D
Sorun anlaşıldığı üzere ilk kurulum esnasında (Windows XP) disk bölümleri önceden oluşturulmuştur.
Oluşturulmuş bu bölümler mantıken vermiş olduğum resimlerde anlatıldığı şekliyle olmalıdır..
MBR DİSKİNDE 4 BÖLÜMDEN FAZLASI OLUŞTURULAMAZ.
Bu kuralı ben koymadım. Gerek windows tabanında gerekse linux tabanında açıklandığı üzere son bölümün MFT tablosunu kendi içerisinde barındıracak şekilde yapılandırılamaz. Eğer yapılandırılmaya devam edilirse son bölümün MFT tablosu bir önceki bölümün içerisinde olacaktır.
Yani son bölüm olan DEPO diski DINAMIK DİSK bölümü olacaktır.
Bu bölümün MFT tablosunun kazara takas alanı içerisinde olduğunu düşünürsek. Kurulum esnasında da takas alanına format atılmadığını hesaba katarsak, MFT tablosu, kazara kullanılan takas alanının silinmesinden sonra ortadan kaybolacaksa (linux kullanılan takas alanındaki verileri sıfırlar.)
NE OLACAKTIR.
Son bölüm olan DEPO DİSKİ birden ortadan yok olacaktır :D
Bu iddialar  7-8 sene kadar önce kendi dizüstü PC'me üç işletim sistemi kurma olayım esnasında başıma geldiği için tecrübe edinmiştim.
Bunlar bu sorun hakkındaki benim düşüncelerimdir ve sorunun çözümü için yapılan hataları (olasılıkları) dile getirmemden kaynaklanmaktadır.
Bir başka arkadaşımızın böyle bir sorun ile ilgili olarak, daha aydınlatıcı ve net önerileri varsa, elbette konuyu bu kadar uzatmadan daha net sonuca ulaşabiliriz.
ÖZEL NOT:
Şimdiye kadar yazdıklarım belki anlaşılmıyor olabilir. Ancak elinde 500GB civarı fazladan bir diski olan her arkadaşımız aşağıda belirtilen esaslar dahilinde diskini formatlayıp konu hakkında sağlam araştırma yapabilir.

Disk 6 bölüm halinde ve windows işletim sistemlerinin ilkinin kurulumu esnasında formatlanacaktır.
3 işletim sistemi kurulacaktır. İlk 2 bölüm windows sürümleri sonraki bölüm ise linux sürümü olacaktır.
Son bölüm NTFS olacaktır ve verilerin saklanılması için konulacaktır.
Verilerin saklandığı bölümlere birkaç veri atılarak sistem birkaç gün kullanılır. Sonra disk herhangi bir işletim sistemi içerisinde incelenir.

Alıntı yapılan: plazma - 29 Şubat 2016 - 20:30:49
CEVABEN.
Hangi işletim sistemi olursa olsun yapılandırma ve donanım sorunları forumu ilgilendirmektedir diye düşünüyorum.
Disklerin silinip ortadan kaybolması herhangi bir işletim sisteminde olabileceği gibi, bir zararlı da böyle bir olaya sebebiyet vermiş olabilir.
Katılımcıların bu gibi sorunlar karşısında araştırmacı olmaları, moderatörlerin ise, sunulan bilgilerin doğruluk derecesini araştırmakla yükümlü olmaları gerekmektedir.
Şahsi düşüncelerimdir.
Herhangi bir linux sürümünde bir disk yapılandırılması (biçimlendirme veya konfigürasyon) yanlış yapılıyorsa, o PC de bazı anormallikler görülmesi olağandır.
Kaba bir örnek.
Sistemime ubuntu kurmak istiyorum ama illa NTFS ile formatlayıp kuracağım, demek gibi.

Alıntı yapılan: plazma - 29 Şubat 2016 - 21:16:17
Benim gönderim sadece bu başlık için değil zaten, windows ve mac için ubuntu forumunda nasıl bir bağlantı kurdunuz, donanım teknik forumu olsa idi evet ama malesef değil. Kısıtlı seviyede donanım ihtiva edebilir ama kalkıpta tamamıyla donanıma giresek ozaman nötron ve protonlardan başlayalım :) Bizim anlatmak istediğimiz disklerde değil genel olarak, katılımcılar araştırmalı ama pratikte kaçta kaçı uyguluyor :) Forumlarda standart bir olgu değilmidir başlık açmadan önce lütfen arama yapın. Her forum sorumlusuda teknik olmak zorunda değil bu arada genel işleyişede bakabilir, tek yönlü yaftalamamak lazım.
Ubuntu bir linux sürümü olduğuna göre sanırım bir kullanıcı. Linux Mint kurmuş olduğu bir sistemde disk yapılandırmasını yanlış yapmışsa, birilerinin bu yapılandırma esaslarını anlatması gereklidir diye düşünüyorum.
Keza ubuntu da bir linux sürümü olduğuna göre arkadaşımıza ''neden mint kurdun, ubuntu kurmalısın'' diyemeyiz.
Evet forum ubuntu ve yazılım ile ilgili bir forum. Ancak temel düzeyde donanım bilgileri olmadan da, ubuntu veya bir başka yazılım kurulumundan bahsetmek yanlış olacaktır düşüncesindeyim.
Forumumuzdaki bazı başlıkları incelediğimde ne yazık ki bunun gibi YAPILANDIRILMA sorunlarına sıklıkla rastlamaktayım.
Önemli olan ise:
Bir kullanıcının forumda sunmuş olduğu bilgiler (Doanım ya da yazılım) doğru ve ilgililere birşeyler verebiliyorsa o bilgiler değerli olmalıdır.
Ama;
''Hayır bizlerin bu gibi bilgilere ihtiyacımız yok'' deniliyorsa, bu söze söylenilecek bir sözüm olamaz.

heartsmagic

@seron sana bir iki soru sorayım, bu forumda [Nasıl] anlatımlarına hiç uzun dediğimizi gördün mü? Bilgi verme işini düzgün yapan başlıklara itiraz ettiğimize şahit oldun mu? Bilgi verme işi, bilgi verme başlıklarında yapılır. Forumda onlarca örneği vardır, istenirse destan yazılsın bu başlıklarda gıkımız çıkmaz, aksine seviniriz. Zira o başlık [Nasıl] başlığıdır, öğrenmek isteyen gider o başlıktan bilgisini alır, hatta sorusunu bile sorabilir. Fakat, sorun çözüm başlıklarında bu olmaz, olursa benim gibi soruna odaklanamaz insan, başka yerlere takılır. Ha, size ne diyecek olabilirsin ama olmuyor işte öyle. Her gelen aynı şeyi yapsa forumda çözüm başlıkları olmaz, karman çorman bir yapı olur. Bunu anlamak neden bu kadar zor cidden ben de bunu anlamıyorum. Kötü niyetle de sormuyorum, dönüp dönüp aynı şeyleri konuşuyor gibiyiz.

@Mr_YAMYAM, dinamik disktir, mft tablosudur falan bunlar işin Windows'cası. Yanlış yapılandırma nasıl yapılır bilmiyorum ancak MBR disklerde dörtten fazla birincil bölüm olmadığını kaç defa söyledik bizler de bilmiyorum. Bölümler dinamik olmaz, diskler olur. Bir bölümün tek başına dinamik olma durumu diye bir şey yok yani. Seneler boyunca Linux yanında NTFS diskler de tuttum, sorun falan yaşamadım. Uzunca bir süredir yok makinemde ama bu kadar karmaşık değil olay.

Neyse, tartışa tarışa bir yere varabileceğimiz yok. Elbette bölümler durduk yere silinmez ancak ortada irdelenecek bir durum da kalmadı.