Disklerim siliniyor, flaşbelleklerim bozuluyor

Başlatan seron, 21 Şubat 2016 - 18:07:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

DÜZELTME: Konu çözülmüştür Takip eden son mesaja bakınız.

Arkadaşlar vaka biraz karmaşık ve uzun. Sizlere sabır diliyorum. :)

Evde kullandığım internetsiz bilgisayarıma kurulum yaptım.

Şimdilik ufak tefek sorunlar dışında pek bir şikayetim yok gibi. Ancak taktığım USB flaşbelleklerimi görmez oldu. Disks ve Gparted ile bakınca gözükmüyor; gözükse müdahale edeceğim.

Bu flaş bellek, Linuxlu başka bir bilgisayarda sorunsuz açılıyor ve içi görüntüleniyor. Bazen onda da görünmüyor. Aynı sorunu yaşadığım iki flaşbellek var.

Makinemin bazen sorunsuz okuyacağı tutuyor. Ama çıkarıp tekrar takınca yine aynı...

Bunlar bir kenarda dursun...
-----------------

Makine aynı makine. 1TB lik bir harddiskim var. Bazı dosyaları bu yeni kurulum yaptığım makineme aktarmak için taktım. Bir iki klasörde gezindikten sonradır ki, bir klasörün eksildiğini farkettim. Elle ya da yanlışlıkla kesinlikle silmedim. Dosya yok, eminim.

Windows ile başlatarak diski scandisc yaptım. Açtığımda eksik klasörün bulunduğu ana klasör içindeki 5-6 klasörün bu sefer hepsi gitmiş, birisi kalmış...

Aradan bir gün geçti ve dün, bir video için render yapmak üzere bilgisayarımı evde bırakıp buraya geldim, ve akşam...

-disk içeriği boş görünüyor.
-diski "unmount" ettim. Pencere yöneticisindeki listeden tamamen kayboldu.
-diskler'i açtım; görünüyor ama "bilinmeyen" diye belirtilmiş.

Gece 1.30 - 2.00 sularına kadar "Hirens Boot CD" ile çeşitli kontroller yaptım. Hepsinde de disk "bilinmeyen" şeklinde olduğundan, hiçbir test yapılamadı.
En son, tekrar kullandığım sürüm ile çalıştırdım.
Gparted ile açtım.
Disk, "bayrakları yöner" seçeneğinde "boot" olarak görünüyor. Disk ile ilgili özelliklere bakınca:
"bu diskin MFT tablosu ile ilgili tutarsızlıkların buluduğunu, windows tarafına geçip checkdisk yapmam gerektiğini" söyleyen bir uyarı ile karşılaştım.
windows, bu disk "bilinmeyen - RAW" durumunda olduğu için scandisc (chkdisc) yapmayı reddetti ve yine Gparted'a geldim.
"bayrakları yöner" seçeneğinde "boot" seçeneğinin hemen altındaki kutucuğu doldurur doldurmaz, "uygula" bile demeden disk komple gitti ve RAW hale geldi.(önceden küçük bir partisyon daha görünüyordu, bütün bir parça haline geldi)

Veriler:
Harddisk WD Digital Blue serisi 7500RPM 1TB bir harddisk.
Harddiskin ilk kullanımından evvel firmanın verdiği data life guard yazılımı ile tarama ve biçimlendirmeden geçirilmiş, sorun gözükmemektedir.
Harddisk, kasaya DAHİLİ OLARAK bağlanmaktadır ve daimi olarak çalışır durumdadır.
Disk, tek bir partisyon halindedir, ve arşiv olarak kullanılmaktadır.
LLF uygulanmamıştır ve veri kurtarma imkanı bulunmaktadır.

sorular:

bu hatalar neden oluyor?
MFT'yi ne bozdu?
Yeni veri kopyalamaya gerek kalmadan nasıl düzeltirim? (İçindeki verilerin aynısı başka bir diskte yedekte duruyor, kopyalamak uzun sürer.)
Tüm hatalar Linux tarafında iken oldu, tekrar olmaması için ne yapmam gerekir?
Flaş bellekleri neden okutamıyorum?(Hiç mount olmuyor ve disk yazılımlarında da görünmüyor)

betseg

Disk sorunu hakkında pek bir bilgim yok, ama flaşı taktıktan sonra "dmesg" çıktısını geçebilir misiniz? (oldukça uzundur, son 50 satır filan yetecektir diye düşünüyorum)

seron

Geçerim ama çıkıyı burada yayınlamam zor;
İnterneti olmayan bu bilgisayar, flaşları da görmediğinden mesajı kopyalayıp getiremiyorum.

"Eeee? nasıl bileceğiz?"

İnanın bilmiyorum. Sorun da bu. gerekirse ilerde kasayı getirebilirim interneti olan bir yere.

ahmet_matematikci

@seron hocam usb yi net cafe de dene. Yani net cafeye live usb götür makinayı onunla aç sonra oradan dene.
Telefonda net var ise bağla. O olabilir mi?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

heartsmagic

Mesele yüksek ihtimalle donanımsal, disk ölüyordur ya da sorun yapmaya başlamıştır ölmese de. Dosyalama türü her neyse o ortama uygun bir yerde çalışılmalı. NTFS için bizim ortam -bence- ideal değil. Kendi dosya sistemini en iyi Windows tanır.

Parmak bellek ise bence tesadüf. @betseg'in istediği şeyi şöyle aktarırsın buraya.

Belleği taktın, okumadı. Hemen:

dmesg | tail > dmesg_dosya

komutunu verirsin, komutu verdiğin yerde dmesg_dosya isimli dosya oluşur. Onu çalışan bir parmak belleğe alır, bu tarafa aktarırsın. Hiçbir parmak bellek mi çalışmıyor? Sistemi gözden geçirirsin. Hiç bilgi vermediğin için o yönde bir yorum yapmak zor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahmet_matematikci

Son zamanlarda bende şöyle bir hata oluşuyor. Usb bellekler ubuntu da açılıyor. Ancak windows da takılınca sadece biçimlendir uyarısı vererek açılıyor.
Bir de manjaro kurduğum usb sadece manjaro da açılıyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 21 Şubat 2016 - 18:07:03

Windows ile başlatarak diski scandisc yaptım. Açtığımda eksik klasörün bulunduğu ana klasör içindeki 5-6 klasörün bu sefer hepsi gitmiş, birisi kalmış...

-disk içeriği boş görünüyor.
-diski "unmount" ettim. Pencere yöneticisindeki listeden tamamen kayboldu.
-diskler'i açtım; görünüyor ama "bilinmeyen" diye belirtilmiş.

Gece 1.30 - 2.00 sularına kadar "Hirens Boot CD" ile çeşitli kontroller yaptım. Hepsinde de disk "bilinmeyen" şeklinde olduğundan, hiçbir test yapılamadı.

Gparted ile açtım.
Disk, "bayrakları yöner" seçeneğinde "boot" olarak görünüyor. Disk ile ilgili özelliklere bakınca:
"bu diskin MFT tablosu ile ilgili tutarsızlıkların buluduğunu, windows tarafına geçip checkdisk yapmam gerektiğini" söyleyen bir uyarı ile karşılaştım.
windows, bu disk "bilinmeyen - RAW" durumunda olduğu için scandisc (chkdisc) yapmayı reddetti ve yine Gparted'a geldim.
"bayrakları yöner" seçeneğinde "boot" seçeneğinin hemen altındaki kutucuğu doldurur doldurmaz, "uygula" bile demeden disk komple gitti ve RAW hale geldi.(önceden küçük bir partisyon daha görünüyordu, bütün bir parça haline geldi)

Veriler:
Harddisk WD Digital Blue serisi 7500RPM 1TB bir harddisk.
Harddiskin ilk kullanımından evvel firmanın verdiği data life guard yazılımı ile tarama ve biçimlendirmeden geçirilmiş, sorun gözükmemektedir.
Harddisk, kasaya DAHİLİ OLARAK bağlanmaktadır ve daimi olarak çalışır durumdadır.
Disk, tek bir partisyon halindedir, ve arşiv olarak kullanılmaktadır.
LLF uygulanmamıştır ve veri kurtarma imkanı bulunmaktadır.

bu hatalar neden oluyor?
MFT'yi ne bozdu?
Yeni veri kopyalamaya gerek kalmadan nasıl düzeltirim? (İçindeki verilerin aynısı başka bir diskte yedekte duruyor, kopyalamak uzun sürer.)
Tüm hatalar Linux tarafında iken oldu, tekrar olmaması için ne yapmam gerekir?
Flaş bellekleri neden okutamıyorum?(Hiç mount olmuyor ve disk yazılımlarında da görünmüyor)
DİNAMİK DİSK dizilimlerinde tüm disk içeriği (MFT) tek partition içerisindedir.
Ayrılmış olan her bir bölümün tüm verileri ilk partitionda yazılmaktadır. İlk partition muhtemelen NTFS ile formatlanmıştır.
Ext format biçimleri NTFS dosya akışlarında bilinmediği için disk içerisindeki değişimler bu bölüme kaydedilmez. Bu bölüme yazılan her bilgi ise diskin biraz daha prçalanmış (Bilinmeyen) bölüme doğru gitmelerine sebebiyet verirler.
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-vista/what-are-basic-and-dynamic-disks
Disk bütünlüğündeki ve formatlama biçimleri konusundaki o kadar anlatımlarımdan sonra @seron hala windows tabanında format atabildiğini ve istediği gibi rahatlıkla kullanabildiğini düşünüyorsa biraz daha araştırmalı ve bilgi edinmelidir.
Bir RAID diziliminde herhangi bir bölümde oluşacak olası bir dosya sistemi hatası tüm bölümleri etkileyecektir. DİNAMİK DİSK dizilimleri de RAID dizilimlerine benzediği için bu dizilimlerin gerek windows tabanında gerekse linux sürümlerinde hangi yazılımlarca desteklendiği ve uygulandığı bilinmelidir.
Bir bölüm daha önce boot olarak ayrılmamış ve bayrağı rasgele konulmuşsa bu hareketi yaptığın anda disk dizilim haritası komple silinecektir.
Alıntı Yap"bayrakları yöner" seçeneğinde "boot" seçeneğinin hemen altındaki kutucuğu doldurur doldurmaz, "uygula" bile demeden disk komple gitti ve RAW hale geldi.
Windows tabanındaki yapmış olduğun checkdisk komutu dosya sistemlerini düzenler ve verilen komutlar doğrultusunda bu dosya sistemlerini silerek veya anladığı şekilde düzelterek işlem yapacaktır.
NTFS dosya sistemi içerisindeki MBR kayıtlarını düzenlemeye çalışman ve düzeltilmesi için windows komutu vermen (DOS altında) zaten diski öldürmek için yeterli olmuştur.
Verilen veriler incelendiğinde tek mantıklı seçeneğin bu açıklamalar doğrultusunda olabileceğini düşünmekteyim.
Herhangi bir zararlı yazılım unsuru gözardı edilmiştir.

seron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Şubat 2016 - 04:35:41
Mesele yüksek ihtimalle donanımsal, disk ölüyordur ya da sorun yapmaya başlamıştır ölmese de. Dosyalama türü her neyse o ortama uygun bir yerde çalışılmalı. NTFS için bizim ortam -bence- ideal değil. Kendi dosya sistemini en iyi Windows tanır.

Parmak bellek ise bence tesadüf. @betseg'in istediği şeyi şöyle aktarırsın buraya.

Belleği taktın, okumadı. Hemen:

dmesg | tail > dmesg_dosya

komutunu verirsin, komutu verdiğin yerde dmesg_dosya isimli dosya oluşur. Onu çalışan bir parmak belleğe alır, bu tarafa aktarırsın. Hiçbir parmak bellek mi çalışmıyor? Sistemi gözden geçirirsin. Hiç bilgi vermediğin için o yönde bir yorum yapmak zor.

Tamam onları da deneyeyim;
lsusb
komutu verince listede benim usb flaşımın markası görünmeliydi; listede yok.

Hiçbir flaşbelleği görmüyor sistem, diskler ya da gparted'de de görünmüyor. Yalnız usb fişine ilg taktığımda harddisk ışığı kısa süre yanıp sönüyor hepsi bu.

Değerli @Mr_YAMYAM,
Bu sözkonusu harddisk, sıfır alınmış olan disk. Bu diskin biçimlendirilme ve ilk kullanıma hazırlama şekli aynen senin bana üstelediğin şekilde, WD yazılımı ile yapılmıştır; kendi bildiğim yöntemlerle değil.  >:(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2016 - 16:28:22

Değerli @Mr_YAMYAM,
Bu sözkonusu harddisk, sıfır alınmış olan disk. Bu diskin biçimlendirilme ve ilk kullanıma hazırlama şekli aynen senin bana üstelediğin şekilde, WD yazılımı ile yapılmıştır; kendi bildiğim yöntemlerle değil.  >:(
Kıym'ETli @seron :)
Diskin sıfır alınması birşey ifade etmez.
Ben burada diskin bozuk olduğunu iddia etmiyorum.
Yeni alnmış bir disk, IBM uyumlu olarak herhangi bir formatta formatlanmış olarak bile sunulabilir. Esas sorun senin format atma esnasında nasıl bir yol izlediğindir.
WD-DLG programının tehlikeli olduğunu ve tam aşina olmayan arkadaşların bilinçsizce seçimlerle bu programla format atmamaları gerektiğini defalarca anlatmıştım.
İki ayrı disk kullanımı ile, tek bir diskin ayrı partitionlar ile kullanılması konusundaki sana yazmış olduğum tüm yazıları yeniden gözden geçirmeni öneririm.
Windows tabanında yapmış olduğun format ve bölümleme seçeneklerinde mutlaka HDD'i STORAGE olarak formatlamış olmalısın.  Çünkü Windows tabanında sistem diski varken ikincil harddiski yine sistem diski olarak formatlayamazsın. Sistem buna izin vermez. Çok özel koşullar sağlamalısın.
Windows tabanında STORAGE olarak formatladığında ne olur ?
STORAGE diski tek bir parça halinde formatlanarak, MFT (Ana dosya tablosu) diskin başlangıç kısımlarına yerleştirilir.
Sen daha sonra bu diski bölümlersen ve bölümleme esnasında DİNAMİK DİSK gibi ayırırsan baştaki MFT tablosu ilgisiz hale gelecektir. Çünkü diğer ayırma boyutlarının bilgileri bu tablodadır.
Bu tabloyu da checkdisk komutu ile temizlersen linux ile ilgili ilgisiz dosyalar temizlenecektir :D Nooldu? Senin linux ve depo olarak ayırmış olduğun bölümlerin içerik bilgileri gitti.  ;D :))
Kurtarmak için yapmış olduğun tüm bilinçsiz uygulamalar ile de diski HAM hale getirmeyi de başardığına göre  :))
Ne yazık ki bu meselenin açıklanabilmesi buradan edinilmiş kısır bilgilerle ancak bunlarla teknik olarak açıklanabilmektedir.
Keşke yıllar önce karşılaşmış olduğum ve MFT'yi bozan bir zararlı olsaydı da belirtilerini görebilseydik. Bu takdirde en kısa anlatım ile sonuca gidebilirdik.
Windows'un resmi sitesinde de bu gibi durumlar açıklanmakta idi. Ancak araştırmama rağmen linkine ulaşamadım. SCSI disk dizilimleri ve sistemde 2 adet SATA diskinin birlikte formatlanması sonucunda bir SATA diskin sistemden ayrıldıktan sonra başka bir PC'de çalışmaması, örnek olarak yol gösterecektir.

seron

Ben ne yaptığımı şöyle açıklayayım:

WD DLG yazılımını windows üzerinden çalıştırdım.
Diski gördü ve bana sadece "diski test et" ve "düzenle" seçeneklerini sırayla girmemi istedi.
İlk aşamada diskte herhangi bir sorun olmadığını belirtti ve yeşil OKEY ile işaretledi.
Sonra diski bir bütün olarak (başka seçenek yok) biçimlendirdi. Ve sorunsuz bir şekilde bittiğini, artık diski kullanabileceğimi söyleyip onun da sonuna yeşil OKEY koydu.
Daha sonra diskin içine sorunlu bir diskim vardı; onun içindeki verileri kopyaladım (yaklaşık 600kusur GB)
Daha sonra disk bir süre beklemede(dışarıda) kaldıktan sonra önceden kurulum yapılmış yeni bir bilgisayara "dahili olarak" bağlandı.
İlk gün yukarıda söylediğim sorun başgösterdi, ikinci gün de tamamı gitti.

Windowsta falan yeni biçimlendirme olmadı; sadece windows üzerinde çalışan yazılım ile dediğin şekilde biçimlendirildi. Başka hiç bir yazılımla işlem yapılmamıştı.

Yani anlayacağın, WD yazılımı da bir garanti vermiyor. Win CDsi ile de biçimlendirmiş olsam, bu risk her zaman vardır.

Ne yapsaydım yani? Bundan daha bilinçli ne yapabilirdim?

plazma

Ürün nerden alındı bilmiyorumda "refurbish" , "refurbished" yada "pullout" ürünler kol gezmekte belkide böyle bir ürüne denk geldiniz.

seron

Bahsettiğiniz konudan haberim yok. Vatan'dan alındı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2016 - 17:52:49
Ben ne yaptığımı şöyle açıklayayım:

WD DLG yazılımını windows üzerinden çalıştırdım.
Diski gördü ve bana sadece "diski test et" ve "düzenle" seçeneklerini sırayla girmemi istedi.
İlk aşamada diskte herhangi bir sorun olmadığını belirtti ve yeşil OKEY ile işaretledi.
Sonra diski bir bütün olarak (başka seçenek yok) biçimlendirdi. Ve sorunsuz bir şekilde bittiğini, artık diski kullanabileceğimi söyleyip onun da sonuna yeşil OKEY koydu.
Daha sonra diskin içine sorunlu bir diskim vardı; onun içindeki verileri kopyaladım (yaklaşık 600kusur GB)
Daha sonra disk bir süre beklemede(dışarıda) kaldıktan sonra önceden kurulum yapılmış yeni bir bilgisayara "dahili olarak" bağlandı.
İlk gün yukarıda söylediğim sorun başgösterdi, ikinci gün de tamamı gitti.

Windowsta falan yeni biçimlendirme olmadı; sadece windows üzerinde çalışan yazılım ile dediğin şekilde biçimlendirildi. Başka hiç bir yazılımla işlem yapılmamıştı.

Yani anlayacağın, WD yazılımı da bir garanti vermiyor. Win CDsi ile de biçimlendirmiş olsam, bu risk her zaman vardır.

Ne yapsaydım yani? Bundan daha bilinçli ne yapabilirdim?
Söylemiş olduğum üzere buradan senin ne gibi işlemler yaptığını göremiyorum.
1) PC deki diğer HDD ne idi ve ne tür bir uygulama ile işletim sistemi kurulmuştu.
2) Bu harddiski sisteme taktığında BIOS içerisinden ne gibi komut vererek install ettin. Yoksa direkt olarak HDD i sisteme bağlayıp BIOS'un yapılandırmasına hiç bakmadın mı? Sisteme sonradan takılan bu disk sistem diski olarak BIOS tarafından tanılanmışsa boot sectörler bu HDD içerisinde varsayılır.
3) WD yazılımında DDO (Dynamik Drive Overlay) yazılımını yükledin mi yoksa sadece format at mı dedin?
4) Önceden kurulum yapmış olduğun PC'yte bu harddiski ne olarak tanıttın?
Kısacası her bir uygulama başlangıcında ve bitişinde yapmış olduğun hataları ne yazık ki buradan göremiyoruz. HDD'e boot bayrağını ilave etmek gibi bir işlemin bile ne anlama geldiğini burada anlatmak sayfalar dolusu yazıları gerektirmektedir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2016 - 18:10:44
Söylemiş olduğum üzere buradan senin ne gibi işlemler yaptığını göremiyorum.

Kısacası her bir uygulama başlangıcında ve bitişinde yapmış olduğun hataları ne yazık ki buradan göremiyoruz. HDD'e boot bayrağını ilave etmek gibi bir işlemin bile ne anlama geldiğini burada anlatmak sayfalar dolusu yazıları gerektirmektedir.
1) PC deki diğer HDD ne idi ve ne tür bir uygulama ile işletim sistemi kurulmuştu.

Hangi PCdeki? Western Digital 1TB kurulu bir diski, WXP CDsi ile bölümleyip biçimlendirdim ve bu diske WXP kurdum.
CDyi çıkartıp ikinci partisyona W8.1,
sonra onu da çıkarıp Linux Mint kurdum bitti.

2) Bu harddiski sisteme taktığında BIOS içerisinden ne gibi komut vererek install ettin. Yoksa direkt olarak HDD i sisteme bağlayıp BIOS'un yapılandırmasına hiç bakmadın mı? Sisteme sonradan takılan bu disk sistem diski olarak BIOS tarafından tanılanmışsa boot sectörler bu HDD içerisinde varsayılır.

Ardından diğer WD diski (depo olanı) getirdim, bilgisayar kapalı iken, BIOSa neye ellemeden bilgisyara dahili olarak bağladım. Linux mint olsun, diğer sistemler olsun diski gördüler ve başta herhangi bir sorun yoktu; LM kullanırken ansızın sorun başladı. BIOSa hiç ellemem ben, diski takarım çalışır. Öyle de olması gerekiyor...

3) WD yazılımında DDO (Dynamik Drive Overlay) yazılımını yükledin mi yoksa sadece format at mı dedin?
o dediğin yazılımı ilk defa duydum. öyle birşey de yoktu seçeneklerde. daha önce de bahsetmemiştin...

Hiçbirşey olarak. Sata ve Güç kablosunu taktım, çalıştı. Sistemi başlatırken de sorun çıkmıyor, anakartım doğru diskten başlatıyordu.
Şimdi soruyor :) İşletim sistemi yok diyor, ben de F12 ile asıl diski gostertiyorum.

Bu arada başka bir NOT: "  >:( " ifadesinin anlamı, "tavsiye ettiğin yöntemlerde de risk var; hani daha sağlam oluyordu?!" demek. "Senin yüzünden oldu" demek değil.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2016 - 18:01:02

sanırım @plazma üstad meşgul bildiğim kadar ben cevaplayım ;

pullout :usb sürücüyü işlem görürken aniden çıkarmışın veya elektirik gitmiş güvenli çıkartma gerçekleşmemiş vs...

refurbish/ed : iade edilmiş arızalı parçası değişmiş yani uyanıkların icadı yenilenmiş ürün yeni olmayan parçası değişmiş:)

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

seron

İnşallah öyle değildir, ambalajından ben çıkardım ama ambalaj sorun değil ki... >:(

Pullout sorunu yok hocam bu konuda bilinçli kullanıyorum unmount yapmadan çıkatmam disklerimi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2016 - 18:25:09
Hiçbirşey olarak. Sata ve Güç kablosunu taktım, çalıştı. Sistemi başlatırken de sorun çıkmıyor, anakartım doğru diskten başlatıyordu.
Şimdi soruyor :) İşletim sistemi yok diyor, ben de F12 ile asıl diski gostertiyorum.

Bu arada başka bir NOT: "  >:( " ifadesinin anlamı, "tavsiye ettiğin yöntemlerde de risk var; hani daha sağlam oluyordu?!" demek. "Senin yüzünden oldu" demek değil.
İşte meselenin açıklamasını kendin yapmışsın  :D
Yukarda bağıra bağıra anlattım dedim ki ;
Alıntı Yap2) Bu harddiski sisteme taktığında BIOS içerisinden ne gibi komut vererek install ettin. Yoksa direkt olarak HDD i sisteme bağlayıp BIOS'un yapılandırmasına hiç bakmadın mı? Sisteme sonradan takılan bu disk sistem diski olarak BIOS tarafından tanılanmışsa boot sectörler bu HDD içerisinde varsayılır
Bu HDD i bağlayınca gerek windows7 tabanında gerekse XP tabanında şöyle bir ibare görülmelidir.
YENİ DONANIM BULUNDU.
Yeni doanımın yüklendi ve kullanıma hazır.
Bu ibareleri mutlaka görmüş olmalısın.
Linux işletim sistemlerinde de donanım ilk takıldığında donanımın tanılanması gereklidir.
Donanımın tanılanması esnasında PC ye bir yazılım yüklenir ve bu yazılımın anahtarı BIOS içerisine atılır. (Ki donanımı yeniden taktığında ikide bir aygıt sürücüsü yüklemesin diye)
BIOS içerisine yerleşen bu anahtar boot özellikli bir HDD'ye aitse sistem otomatikman boot işlemlerini bu HDD ile yapmaya çalışır. (Önceliği sen belirleyemezsin) Eğer BIOS içerisinden bu HDD STORAGE'tir ibaresi yer almamış ise her işletim sistemi ilk olarak bir HDD'i seçmek zorunda kalacaktır.
Anlattıklarına bakılırsa da durum bu mühmal üzerine gelişmiştir.
Yani şu anda boot diski olarak son takmış olduğun HDD görülüyor ve sistem bu diskten yüklenmeye çalışılıyor. Sen F komutları ile diğer HDD ,i seçerek sistemi başlatıyorsun.
WD firmasının bu yazılımından ben eminim. KULLANICI HATALARI firmaya mal edilemez. Eğer kötü bir uygulama olsaydı ben hiçbir arkadaşıma önermezdim.
ÖZEL NOT:
DDO yazılımı ile format atılmış ve normal kullanımda ARIZALANMIŞ bir HDD WD firmasına ait ise firma bu ürününe garanti vermekte idi. (Günümüzdeki politikalarını bilemiyorum)
BU ŞU DEMEKTİR.
Bir HDD i bu yazılımla formatladın ve kullanıyorsun. yıllar sonra kullandığın bu HDD çöktü veya arızalandı. (Kullanıcı hatası hariç) Gönder WD firmasına gerekeni yapsınlar.
Veri kurtarma ücretlidir. Ancak firma HDD'ini birebir değiştirmektedir.
NOT: BIOS resimleri alıp ilave edeceğim.

....
Evet BIOS örneklerini sunuyorum. Resimler alttadır.
Buradaki en önemli konu removable disklerin durumudur.
Her bios içerisinde olabilen bu komut takılabilir bir sürücü ile sistemi boot edebilmek amacıyla kullanılmaktadır.
Eğer son takılan disk içerisinde boot sektör yüklenmişse bu HDD'ye öncelik tanınacaktır. Bu HDD de bir işletim sistemi olmadığı için sistem gerekli komutları bulamayacaktır.
Bu anlattıklarım her PC ye göre değişiklik gösterse de temel BIOS mantığı aynıdır.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2016 - 18:50:53

Etme etme! Şimdi ne yapacağım onu söyle.
İki: Flaşbellekler açılmıyor onu ne yapacağız? Diğer tüm bilgisayarların sorunsuz açıp görüntülediği diskler sadece bu makinde kurulu olan Mint'te açılmıyor. Dolayısıyla sorun sanırım İşletim sisteminde.
Üç ve son: Bir dahaki sefere windows ile biçimlendirip, harici adaptör ile kullanacağım; o kadar karışık olaya gelemem ben.

plazma

Pullout çıkma disk, usbden çıkarılan değil yani :) refurbished revize edilmiş tamir görmüş yenilenmiş anlamında

seron

Teşekkür ederim. Ben önerdiğiniz komutları deneyip çıktıları da ancak görsel olarak yükleyebilirim. Ya da daha iyisi makinemi internete bağlamaya çalışayım konu bekleyedursun.

Harddiskteki verileri Basit MBR onarımı gibi şeylerle kurtaramayacaksak, düzenleme yapıp yeni kopyalama yapacağım.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2016 - 18:01:02

sanırım @plazma üstad meşgul bildiğim kadar ben cevaplayım ; uyarı için sağol @Plazma öğrenmenin yaşı yoktur  yanlış biliyormuşum, teşekkürler

pullout :usb sürücüyü işlem görürken aniden çıkarmışın veya elektirik gitmiş güvenli çıkartma gerçekleşmemiş vs...

refurbish/ed : iade edilmiş arızalı parçası değişmiş yani uyanıkların icadı yenilenmiş ürün yeni olmayan parçası değişmiş:)

'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2016 - 19:05:37
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Şubat 2016 - 18:50:53

Etme etme! Şimdi ne yapacağım onu söyle.
İki: Flaşbellekler açılmıyor onu ne yapacağız? Diğer tüm bilgisayarların sorunsuz açıp görüntülediği diskler sadece bu makinde kurulu olan Mint'te açılmıyor. Dolayısıyla sorun sanırım İşletim sisteminde.
Üç ve son: Bir dahaki sefere windows ile biçimlendirip, harici adaptör ile kullanacağım; o kadar karışık olaya gelemem ben.
Şimdi dikkatle söylediklerimi yap. (Diğer forumda kulağını kuyruğunu aç ta beni iyi dinle demiştim) :)
1) İşletim sistemleri için kullanacağın diski belirle.
2) DEPO için kullanacağın diski belirle.
Ben olasılıklar ve anlattıkların üzerine bir konfigürasyon yapacağım ve temel sıralamayı anlatacağım.
İşletim sistemi diski 1TB WD olsun. Diğer 1TB olan da STORAGE olsun.
Her iki diski de windows işletim sistemli bir PC ye takıp (Mümkünse harici olarak kutulu) tek bölümler halinde formatla.
Yani elinde 2 adet 1TB HDD olacak.
İşletim sistemi için ayırmış olduğun HDD'i XP işletim sistemi ile 4 bölümde formatla. (BURASI ÖNEMLİDİR. DİKKATLİ TAKİP ET)
1. Bölüm 51200MB (50 GB) XP için NTFS
2. Bölüm 102500MB (100GB) Windows 7 için NTFS
3. Bölüm 51200MB (50GB) Linux) Karıştırmaman için FAT32
4. Bölüm 2048MB (2GB) Linux SWAP karışmaması için FAT32.
Kalan bölümü formatlamaya çalışmayacaksın şimdilik. Tüm işletim sistemleri kurulduktan sonra XP ile formatlayacaksın. Eğer daha önce formatlarsan yine sorunlarla karşılaşırsın.
5. Tüm işletim sistemleri kurulmadan ve HDD in son bölümü test edilmeden, diğer HDD'i kesinlikle sisteme takmayacaksın.
İşletim sistemleri kurulduktan ve gerekli yükleme veya ön güncellemeleri yaptıktan sonra XP ve Win7 de ayrı ayrı Disk defrag yapmalısın.
Sistemi birkaç gün bu haliyle kullandıktan sonra kalan 800GB civarı HDD'in bölümünü XP tabanında NTFS olarak formatla. Disk içerisine usulen birkaç dosya at. PDF dosyaları, Müzik ve video gibi. Sonra diğer işletim sistemleri ile ayrı ayrı bu dosyaları açarak kontrol et. Bu işlemi birkaç gün boyunca test etmelisin.
Sistemde hiçbir anormallik görülmezse ANA DEPO diskini sisteme tak. Diskin sürücülerinin yüklenmesini bekle. XP işletim sistemi ile disk yönetiminden kontrol et. Eğer diskin görüntüsü TEMEL DİSK ise, istersen disk yönetimi içerisinde yeniden formatlayabilir, istersen de bölümlere ayırabilirsin. En fazla bölüm 4 olmalıdır. Daha fazla bölüm oluşturmamalısın.
Eğer XP disk yönetiminde bu disk UZATILMIŞ veya DINAMIK gibi görünüyorsa tüm diski silmeli ve yeniden formatlamalısın.
Yapılan işlemlerden emin olmak için ANA DEPO diski her üç işletim sisteminde de kontrol edilmelidir. XP ile içerisine atılan bir dosya gerek linux tabanında gerekse diğer windows sürümünde rahatlıkla gözlemlenip okunabilmelidir.
Buraya kadar * her şey tamam ise yapılacak tek bir test daha vardır.
Ana depo diskini devreden çıkartıp (PC kapalıyken haa) birkaç gün sonra yeniden takarak PC nin davranışlarını dikkatlice gözlemlemelisin. Önceki kaydetmiş olduğun muhtelif küçük dosyalar hala yerinde ve üzerinde işlem yapılabiliyorsa sorun yok demektir.
Artık bu HDD'i depo olarak kullanabilir, gerekirse kablosunu sökerek güvene alabilirsin. Önemli verilerini kopyalamak istediğinde yeniden bağlayarak işlemini bitirebilirsin.
DİKKAT.
Sistemde 2 adet 1 er TB disk olduğundan dolayı dikkatli davranmalısın. Anlattıklarımı önemsiz bulsan da olası karşılaşılabilecek sorunlar için son derece gereklidir.

İLAVE BİLGİ:
Flash belleklerin açılmaması ana sistem diskinin dinamik olarak formatlanması veya bu yöndeki yanlış uygulamalarından kaynaklanmaktadır.
Yukarda anlattıklarımı tam uyguladıktan sonra flash belleklerini sisteme takarak yeniden rahatlıkla kullanabileceksin.
Ancak dinamik disk dizilimleri gereği takılan bir flash disk bozulmuşsa bu diski yeniden biçimlendirmelisin.

seron

Yeni kurulum yapacağız yani...
Peki, bir düşüneceğim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 22 Şubat 2016 - 22:35:50
Yeni kurulum yapacağız yani...
Peki, bir düşüneceğim.
Bunda düşünülecek birşey yok.
Önemli olan önceki hatalarının ne olduğunu anlaman ve aynı hataları yeniden yapmamandır.
Disk bölümlenmesi esaslarına dikkatli bak. Sistem kurulurken son bölümü formatlarsan o bölüm (5. bölüm) otomatikman DİNAMİK DİSK olacaktır.
Temel diskler 4 adetten fazla diski desteklemezler. 5. bölüm mecburen dinamik disk olur ve hangi klasöre bağlamışsan o klasör ile çalışır.

ata1

@seron  kaçıncı kattasın pc yi camdan sallasan bulana bela olmayacaksa at camdan kurtul  ;D