Linux ile network testi hakkında yardım

Başlatan natus, 21 Şubat 2016 - 18:01:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

natus

arkadaşlar herkese merhaba bu foruma bu gün katıldım ve sizlere bir konu hakkında ihtiyaç duydum. ben bir network şirketinde zayıf akım teknisyeni olarak çalışıyorum ve bizim kullandığımız network test cihazı var. benim merak ettim şey bir linux dağılımı ile bu cihazın yaptığı işleri yapabilmem mümkün müdür? örneğin network test cihazı ile  network switchten gelen kablonun hangi vlan'a dahil olduğunu ve switch'in hangi portuna takılı olduğunu öğrenebiliyorum. bunu bir linux dağılımı veya yazılım ile yapmam mümkün mü?

neynefes

@natus, lütfen konu başlığını en azından mesaj içeriği hakkında ufakta olsa fikir edinmek adına uygun bir başlık ile değiştirin. Ayrıca imla kurallarına da mümkün mertebe riayet edin. Konu hakkında herhangi bir bilgim yok bilgisi olan bir kullanıcı yardımcı olacaktır.

sayz

Alıntı yapılan: natus - 21 Şubat 2016 - 18:01:21
arkadaşlar herkese merhaba bu foruma bu gün katıldım ve sizlere bir konu hakkında ihtiyaç duydum. ben bir network şirketinde zayıf akım teknisyeni olarak çalışıyorum ve bizim kullandığımız network test cihazı var. benim merak ettim şey bir linux dağılımı ile bu cihazın yaptığı işleri yapabilmem mümkün müdür? örneğin network test cihazı ile  network switchten gelen kablonun hangi vlan'a dahil olduğunu ve switch'in hangi portuna takılı olduğunu öğrenebiliyorum. bunu bir linux dağılımı veya yazılım ile yapmam mümkün mü?

@neynefes'in dediklerini tekrar ettikten sonra;

neden bu test cihazı ile yaptıklarınızı bir bilgisayar ile yapmak istiyorsunuz ki? ayrıca bana kalırsa yapabilmeniz lazım. sonuçta ağ anahtarına(switch) ssh veya telnet ile bağlanıp ayarlarına bakabilirsiniz de isterseniz.

natus

Öncelikle yazım hatalarım ve başlık için kusura bakmayın
Bu cihazın yaptığı işleri bilgisayar ile yapma sebebim bu cihazın maliyetinin çok yüksek olması şu an piyasa değeri 15.000 Türk Lirasına tekamül ediyor. Tabiki bu cihazın yaptığı bütün işleri yapmak istemiyorum sadece kablonun hangi portta takılı olduğu, hangi VLAN' a dahil olduğu ve switch' in modelini öğrenmek istiyorum. Ve bunlar kabloyu takınca otomatik olarak karşıma gelmesi lazım. Bunları yapabileceğim linux dağılımı veya yazılımı varmı diye merak ediyorum.