Programlamaya giriş

Başlatan DoubleClickDpR, 24 Ocak 2016 - 15:26:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoubleClickDpR

Programlamaya karşı aşırı bir ilgim var ve bu konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum fakat dillerinin (python,c++ vs.)  hepsini çok kısa tecrübe edindim ama iyice öğrenmem gerek.
Bu dillerden hangisini önerirsiniz hamginden başlayaym başka forumlarada sordm python ve javascript fln dediler burayada bir konu açmak istedim

Tbin

Binlerce yorum bulabilirsin bu tarz konularda,bence forumlarda hangi dile başlayacağım diye sormak yerine başla birinden vakit kaybetme.

ahmet_matematikci

Kendini hangi alanda geliştirmek istiyorusun?
Günde ne kadar vakit ayırabilirsin?
İşin yada okulundan dolayı mı yoksa ilgiden dolayı mı yazılımla ilgilenmek istiyorsun?
Yaş kaç -meslek ne-hangi okul okuyorsun?
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Sh4oTT

Programlamayı ne için öğrenmek istiyorsun?
Web odaklı mı olacak, yoksa mobil odaklı mı?
Oyun mu geliştirmek istiyorsun?
Yapay zeka?
Robotlar?
Gomulu sistemler?

Biraz araştırarak, kendine göre uygun cevabı yine kendin bulmalısın yapmak istediklerine baglı bir durum söz konusu burda.

Su makaleye bir göz at istersen:

http://yasar.senturk.name.tr/gunluk/2013/02/03/hangi-programlama-dili-ile-baslamali/

DoubleClickDpR

Makale açılmıyor.  8)
Yaşım 16 bu işe ilgi duyuyorum kendimi bu alanda geliştirmek ve mesleğimide bu yönde seçmek istiyorum
Web ve mobille fazla ilgilenmiyorum ve bu işe günde 4-5 saatimi ayırabilirim

ahmet_matematikci

Alıntı yapılan: DoubleClickDpR - 28 Ocak 2016 - 15:54:43

Web ve mobille ilgilenmiyorum derken programlama olarak mı ilgilenmiyorsun yoksa web ve mobil ilgini mi çekmiyor.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

plazma

Hangi dili öğrenirseniz öğrenin İngilizceyi öğrenmeniz ilk etapta daha sağlıklı, ondan sonra yapacağınız projeye göre dil seçebilirsiniz. Bu konu ile ilgili başlıklar mevcut arama kısmında orada da yazılmış yorumlara bakabilirsiniz.

ahmet_matematikci

@plazma ana temaya parmak basmış. İngilizce ve projeye göre dil öğrenmek en güzel nasihat aslında.

Sh4oTT

Alıntı yapılan: DoubleClickDpRMakale açılmıyor. 
Yaşım 16 bu işe ilgi duyuyorum kendimi bu alanda geliştirmek ve mesleğimide bu yönde seçmek istiyorum

Evet acılmıyor :) @plazma nında dedıgı gıbı kesınlıkle ıngılızce ogrenmelısın 4 saatın buyuk bır kısmını ıngılızceye ayır bence programlamayada ufaktan baslarsın zaten yasın daha cok genc bırseyler ogrendıkce kafanda sekıller oturmaya baslar unıversıtedeykende buyuk ıhtımal bır alan secmıs olursun zamanla olacaktır hersey :) Ücretli, ücretsiz kurslara gidebilirsin. Son olarakta bolca okumalısın genel bilgi acısından cok faydalı olacaktır ;)

DoubleClickDpR

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 28 Ocak 2016 - 16:01:53
Alıntı yapılan: DoubleClickDpR - 28 Ocak 2016 - 15:54:43

Web ve mobille ilgilenmiyorum derken programlama olarak mı ilgilenmiyorsun yoksa web ve mobil ilgini mi çekmiyor.
İlgimi çekmiyor
Dil konusuna gelirsek ingilizcemi olabildiğince geliştirmeye çalışıyorum internetten çevrilmiş makaleleri çevirip sonra çevrilmişleriyle karşılaştırıyorum vs. Uğraşıyorum yani

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Ocak 2016 - 21:11:40

"Son olarakta bolca okumalısın genel bilgi acısından cok faydalı olacaktır" Bunu tam olarak anladığımı söyleyemem doğrusu

ahmet_matematikci

Basic bana göre en kolay dil.
Pyhton için de kolay bir diliyorlar ama hiç merak etmedim.
Basit diller ile programlama mantığını öğrenebilirsin. Bu sana hem heves hemde özgüven verecektir.
Bu arada bir de işin algoritma boyutu var.
Ama yanlışta olsa bir yerlerden başla.
Devamı zamanla geliyor.

jrrah

Ruby'e bayılıyorum. Özellikle sloganına. Python'u da seviyorum. Ama gizemli bir selamı perl dilinden alıyorum. Hangisini biliyorum? Hiçbirini. Ben de az çok kurcalıyorum sadece.
Konuşma dilleri için, hangi dili öğrenmeliyim? @plazma nın cevabıyla İngilizce!
Bir de bunun farklı cevabı olabilir. İngilizceniz var ama siz Rusya'ya gittiniz atıyorum hangi dili öğrenmelisiniz?
Bilgisayarın tasarım bölümüyle ilgili, hangi programı öğrenmeliyim Photoshop mu, Gimp mi?
Çalıştığınız ya da çalışacağınız yerde Photoshop kullanılıyor sizin de haliyle Photoshop kullanmanız icap edecektir.
Gimp iyi değil mi? İyidir! Ancak siz Photoshop u da öncelikli olarak öğrenmelisiniz. Şartlar açısından vs. vs.
Bir de şöyle soralım. Hangi edebiyat türünü seviyorsunuz şiirsel olanı mı, düz yazıyı mı?
Kullandıkça ona aşık olacağınız sizi yarı yolda bırakmayacağını düşündüğünüz tecrübelerinizle güçlendirdiğiniz bir dili seçmeniz olası. Sadece başlayın. Kolay gelsin. 
Hayat bir oyundur, hayat sanattır. M.Duchamp