non-system disk or disk error hatası

Başlatan t.atak, 20 Şubat 2016 - 17:50:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

t.atak

Merhaba

hp550 bilgisayar var. win 10 ve ubuntu 14.02 yüklüydü. Açılışta grub'tan win 10 veya ubuntuyu şeçebiliyordum. Harddisk i harici harddisk olarak kullanmam gerekti. Söküp formatlayıp bir hafta kadar kullandım. Sonra tekrar hp550 ye taktım ama win 7 veya win 10 kurmaya çalışınca "non-system disk or disk error replace and strike any key when ready" hatası ile karşılaştım. Win xp veya ubuntu kurabiliyorum sıkıntı yok. Formu karıştırdım. win xp ve ubuntu uzerinden hdd nin mbr sini tekrar kurdum ama sorunum çözülmedi. Harddiskte sorun olabilir diye arkadaştan ödünç harddisk alıp ona kurmayı denedim ama aynı sorunlarla karşılaştım. Bilgisayarımı ski haline getirmek istiyorum.Yardımcı olur musunuz?

Mr_YAMYAM

BIOS'u sil. (CLR-CMOS) Pilini çıkartıp yeniden takma olayı.
Harddiskini yeniden takıp sistem diski olarak yeniden formatla.
Daha önceki formatında harddiskin STORAGE olarak formatlanmışsa ve verileri BIOS içerisine yazılmışsa bu durum görülebilir.
NOT:
BIOS seçeneklerinden takmış olduğun harddiskin sistem diski mi yoksa storage olarak mı göründüğünü de kontrol etmelisin.

t.atak

Dediklerinizi yaptım. (Bios pilini çıkarmak için bilgisayarın kapağını sökmem gerekti. Bir saat kadar da pil sökülü beklettim.) Değişen bir şey olmadı.

illedelinux

Uzun yıllar önce benzer bir durum benim başıma gelmişti, bilgisayarcı arkadaş bütün fişleri çekti-pili çıkardı ve bir tornavidanın ucuyla ram-harddisk-ekran kartı-ana kart ne kadar lehim yeri varsa tornavidanın ucuyla hepsini kısa devre yaptırdı, sonra bir format iş bitti.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

t.atak

Öyle olsa win xp veya ubuntuyuda kurmaması gerekmez mi?

illedelinux

Ben geçenlerde şöyle bir sorunla karşılaşmıştım, bilgisayara bir harddisk daha taktım birine Windows digerine Linux kurdum, açılışta aynı senin karşılaştıgın hatayı verdi, sonra biostan Linux kurulu harddiski en üste getirdim ve sorun çözüldü.

t.atak

Yeni bilgisayarlarda biostan değiştiriliyor ama elimdeki bilgisayar 2010 model. Ayrıca biosta değişiklik yapılabilecek çok seçenek yok.

illedelinux

Alıntı YapYeni bilgisayarlarda biostan değiştiriliyor ama elimdeki bilgisayar 2010 model. Ayrıca biosta değişiklik yapılabilecek çok seçenek yok.

Bütün bilgisayarların biosunda harddiski üste alma seçenegi var, ayrıca benim bilgisayar 2008 model.

Mr_YAMYAM

XP veya UBUNTU kurulabildiğine göre disk tanılanmış demektir.
Ancak Win7 ve daha sonraki sürümlerde bazı özel host seçenekleri ile kurulmuşsa (AHCI gibi) bu seçeneğin geçerli olup olmadığını kontrol edebilmelisin.
HP PC lerde bazı özel BIOS yazılımları da bulunmaktadır. Bu gibi yazılım yönergeleri önemlidir.

NOT:
Sistem yüklemek istediğin sürümlerde first boot device'ı direk es geçiyor olabilir. Eğer elinde external bir DVD/ROM varsa bununla boot etmeyi dene.

t.atak

Biosta AHCI gibi bir seçenek yok.

Açılışta boot device menuden optik sürücü veya usbharddisk seçsemde disk error hatası alıyordum.

Ama şimdi external DVD/ROM ile win 7 kurdum. bilgisayar win 7 yi açıyor.

Sonrasında tekrar dahili DVD/ROM ile aynı DVD ile kurulum yapmayı denedim, direkt windowsu açıyor.

Şimdi sonuçta win 7 kullanabiliyorum. Ama bilgisayara ne oldu ve bu sorunu nasıl giderebilirim? Yol gösterirseniz çok sevinirim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: t.atak - 21 Şubat 2016 - 03:13:51
Biosta AHCI gibi bir seçenek yok.

Açılışta boot device menuden optik sürücü veya usbharddisk seçsemde disk error hatası alıyordum.

Ama şimdi external DVD/ROM ile win 7 kurdum. bilgisayar win 7 yi açıyor.

Sonrasında tekrar dahili DVD/ROM ile aynı DVD ile kurulum yapmayı denedim, direkt windowsu açıyor.

Şimdi sonuçta win 7 kullanabiliyorum. Ama bilgisayara ne oldu ve bu sorunu nasıl giderebilirim? Yol gösterirseniz çok sevinirim.
HP firmasının BIOS'u içerisine yazılan bazı konfigürasyon bilgileri bulunmaktadır.
Buna örnek şu an aklımda olan AMT teknolojisidir. AMT teknolojisinin şu anki sorunla bir ilgisi olmayabilir ancak şunu belirtmekte fayda var.
Sistem BIOS içerisine son yapılandırmaların anahtarlarını atar ve kaydeder. Tüm donanımlar (Özellikle DVD/ROM ve HDD) firmware yazılımları BIOS içerisinde tanılanır.
Bir başka kullanıcı donanım değişikliği yaptığında sistem otomatikman BIOS içerisindeki yönergeleri takip eder ve bir hata görülürse ''DONANIM ÜRETİCİSİNE BAŞVUR'' ibaresi görülür.
Bu HP firmasının uyguladığı bir özel yöntemdir. Tam olarak tekniğini açıklayamıyorum.

heartsmagic

Yanlış anlaşılmak istemeyiz ancak mesele Windows 7 veya Windows 10 kuramama ise ne yazık ki bu konuda yardımcı olamayız. Tamam, forumda yorum yapan insanlar var görüldüğü üzere fakat Windows sorunları da bu platforma taşınırsa amacımızın dışına çıkmış oluruz. Mesele Windows forumlarında araştırılabilir. Konumuzu kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.