Ubuntu silip Centos yüklemek istiyorum nasıl yapmalıyım?

Başlatan tediy, 19 Şubat 2016 - 18:11:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tediy

Merhabalar arkadaşlar, Ubuntu yükledim ama eğitim aldığım set centos kullanmakta ve bazı yerlerde sorun yaşamaktayım.Bilgisiyarımda sadece kurulu olan ubuntuyu kaldırmak istiyorum 4 gb boyuntunda ki centosu usbmi yükleyerek bilgisiyarıma takıyorum ama ubuntu usbimi görmeden normal şekilde açılıyor.Bunun için ne yapmam gerekli bana yardımcı olabilirmisiniz?

tlg

tediy

Evet ilk sırada hocam.Daha önce ubuntu yüklediğim isoyu aynı şekilde usbme yükledim yine taktım pcye görmedi,başka harddisk taktım o görüyormu diye baktım olmadı.Başkas usbye yükledim öyle denedim yine görmedi.Dedim hadi usb girişlerinde sıkıntı var başka bir pcde denedim yok yine görmüyor yine görmüyor.Acaba rufus da mı sorun var dedim eski yüklediğim sürümünde denedim yine görmüyor.Açıkcası durumun sorunun ne olduğunu anlamış değilim

sayz

ubuntu'nun içinde gelen usb oluşturucu ile mi oluşturdunuz usb'yi?

tediy

Hayır, ayrı windows notebookumda rufus programında oluşturuyorum. Daha öncede ubunutuyu kurarkende aynı şekilerde oluşturdum.

illedelinux

Bu durumun Ubuntu ile alakası yok, iso veya usbye yazma hatası görünüyor.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

sayz

farklı bir programla dener misiniz? https://unetbootin.github.io/ adresinden unetbootin'i indirip deneyebilirsiniz.

tediy

Haklılsınız sorun ubuntuda değil ama anlamadığım şey sorunun usbde olduğunuda düşünnmüyorum, usb girişlerinde olma ihtimali yok 3 farklı pc de denedim. Usbde desek farklı usbler denedim.İso desek Centosdan 3 adet iso Ubuntudan 2 adet iso ki biri kurduğum iso. Tamam sorun bunlarda değil de ne? Rufus programında olabilme ihtimali kaldı bir ortada. İki sürümünüde denedim biri eski kullandığım ve sorunsuz çalışan sürüm diğeride en son çıkan sürüm.Rufusdan farklı program var mı acaba bildiğniz ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Şubat 2016 - 19:57:26

Alıntı yapılan: sayz - 19 Şubat 2016 - 19:53:05
farklı bir programla dener misiniz? https://unetbootin.github.io/ adresinden unetbootin'i indirip deneyebilirsiniz.

Bende tam onu denemiştim  ama malesef sonuç yine aynı.
Cidden sinir bozucu bir durum :)

illedelinux

Yüklemek istedigin isonun md5 kodunu dogruladın mı?

tediy

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Şubat 2016 - 20:06:02
Yüklemek istedigin isonun md5 kodunu dogruladın mı?
hayır onu yapmasını bilmiyorum açıkcası, ama yüklemek istediğim iso daha önce yüklediğim ve şuan kullandığım ubuntunun isosu.

illedelinux

Centos isosunu yüklemek istiyorsan onun md5 kodunu dogrulamak için bu adresten http://www.winmd5.com/ indirecegin programa Centos isosunu göster, çıkan 32 karakteri centos isosunu indirdigin siteden alacagın md5 koduyla aynı ise iso sağlamdır aynısı degilse iso bozuktur.

tediy

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Şubat 2016 - 20:17:38
Centos isosunu yüklemek istiyorsan onun md5 kodunu dogrulamak için bu adresten http://www.winmd5.com/ indirecegin programa Centos isosunu göster, çıkan 32 karakteri centos isosunu indirdigin siteden alacagın md5 koduyla aynı ise iso sağlamdır aynısı degilse iso bozuktur.

çıkan sonuç 062f2eb14fdef2c99cd02d64f4c7b44b ama indirdiğim yerden nasıl bulacağımı anlayamadım.

illedelinux

062f2eb14fdef2c99cd02d64f4c7b44b  CentOS-6.7-i386-LiveDVD.iso

İson sağlam çıktı

Şimdi şöyle bir şey yap, usbler bazen 4 gbden fazlasını yazmaz, isoyu önce ntfs olarak biçimlendir sonra rufus ile yaz, bir de böyle dene.

tediy

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Şubat 2016 - 20:49:48
062f2eb14fdef2c99cd02d64f4c7b44b  CentOS-6.7-i386-LiveDVD.iso

İson sağlam çıktı

Şimdi şöyle bir şey yap, usbler bazen 4 gbden fazlasını yazmaz, isoyu önce ntfs olarak biçimlendir sonra rufus ile yaz, bir de böyle dene.

söylediğiniz şeyin nasıl yapıldığını bilmiyorum, yardımcı  olurmusunuz ?

illedelinux

En önemlisi isonun sağlam çıkmasıydı o da sağlam çıktıgına göre şu yolu izle >bilgisayarım sağ tık>yönet>açılan pencerede disk yönetimini tıkla>en altta usbni görürsün ona sağ tık biçimlendir de ve biçimlendirme seçeneginden ntfs seç daha sonra rufus ile centos isosunu yazdır. Sakın usbden başka bir bölümü yanlışlıkla silme!

tediy

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Şubat 2016 - 21:02:12
En önemlisi isonun sağlam çıkmasıydı o da sağlam çıktıgına göre şu yolu izle >bilgisayarım sağ tık>yönet>açılan pencerede disk yönetimini tıkla>en altta usbni görürsün ona sağ tık biçimlendir de ve biçimlendirme seçeneginden ntfs seç daha sonra rufus ile centos isosunu yazdır. Sakın usbden başka bir bölümü yanlışlıkla silme!

anlayamadım hocam kusurabakmayın sizide yoruyorum.

illedelinux

Alttaki 14 gb yazan usb olarak görünüyor ama emin olmak için resimdeki pencere açık kalsın usbyi çıkar ve geri taktıgıda hangisi usb oldugunu görürsün, sonra sağ tık sil ardından ntfs olarak biçimlendir.

heartsmagic

Madem elinde Ubuntu var, neden Windows tarafında bellek hazırlamakla uğraşıyorsun ki? Linux üzerinde -şahsi görüşümdür- görüp görebileceğin en sağlam uygulama dd aracıdır bu konuda. Belleği taktın diyelim, başka bir bellek olmasın makinede, ayrıca tek sabit disk olduğunu varsayıyorum. Kısacası bellek sdb olacak.

sudo umount /dev/sdb1
sudo umount /dev/sdb2
sudo umount /dev/sdb3

Kaç bölüm varsa artık, bir bölüm varsa bellekte sadece sdb1 ayrılır, sdb2 varsa o da ve devam.

Ardından ISO'nun olduğu dizine gidilir:

sudo dd if=centos_falanca.ISO of=/dev/sdb bs=1M && sync

Can alıcı noktası eğer bellek sdb değil de bu sdb başka bir disk ise silip atar. Dikkatlice sdb olduğundan emin olacaksın kısacası.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tediy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Şubat 2016 - 10:19:11
Madem elinde Ubuntu var, neden Windows tarafında bellek hazırlamakla uğraşıyorsun ki? Linux üzerinde -şahsi görüşümdür- görüp görebileceğin en sağlam uygulama dd aracıdır bu konuda. Belleği taktın diyelim, başka bir bellek olmasın makinede, ayrıca tek sabit disk olduğunu varsayıyorum. Kısacası bellek sdb olacak.

sudo umount /dev/sdb1
sudo umount /dev/sdb2
sudo umount /dev/sdb3

Kaç bölüm varsa artık, bir bölüm varsa bellekte sadece sdb1 ayrılır, sdb2 varsa o da ve devam.

Ardından ISO'nun olduğu dizine gidilir:

sudo dd if=centos_falanca.ISO of=/dev/sdb bs=1M && sync

Can alıcı noktası eğer bellek sdb değil de bu sdb başka bir disk ise silip atar. Dikkatlice sdb olduğundan emin olacaksın kısacası.

dev/sdc1 açılamadı böylr bir dosya yada dizin yok. diyor

heartsmagic

Şu an takılıysa bellek:

sudo fdisk -l

çıktısını bir görebilir miyiz?

tediy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Şubat 2016 - 12:18:32
Şu an takılıysa bellek:

sudo fdisk -l

çıktısını bir görebilir miyiz?

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, toplam 976773168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0xfe092fee

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048   968509439   484253696   83  Linux
/dev/sda2       968511486   976771071     4129793    5  Ek
/dev/sda5       968511488   976771071     4129792   82  Linux takas / Solaris

Disk /dev/sdc: 15.5 GB, 15512174592 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1885 cylinders, toplam 30297216 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x0087d698

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem

buyrun

heartsmagic

Tamam, bu şekildeyse doğrudan dd komutuna geçebilirsin. Şu an hiç bölüm yok çünkü üzerinde, ayırmaya gerek yok yani bir şeyleri.

tediy

Alıntı yapılan: illedelinux - 19 Şubat 2016 - 21:19:56
Alttaki 14 gb yazan usb olarak görünüyor ama emin olmak için resimdeki pencere açık kalsın usbyi çıkar ve geri taktıgıda hangisi usb oldugunu görürsün, sonra sağ tık sil ardından ntfs olarak biçimlendir.

dediğinizi yaptım sonuç yine aynı bu sefer bir dvdye kurmaya çalışacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Şubat 2016 - 13:07:59

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Şubat 2016 - 13:02:56
Tamam, bu şekildeyse doğrudan dd komutuna geçebilirsin. Şu an hiç bölüm yok çünkü üzerinde, ayırmaya gerek yok yani bir şeyleri.

nasıl yapmam konusunda tam olarak yardımcı olurmusunuz?

sudo umount /dev/*** yazdıkdan sonra

sudo dd if=centos_falanca.ISO of=/dev/*** bs=1M && sync mı yazacağım?

Yılıdızlı yerlere ne yazacağımı bilmiyorum.

heartsmagic

heartsmagic

sudo dd if=centos_falanca.ISO of=/dev/sdc bs=1M && sync

yazacaksın. Bu işlemi yapmadın mı henüz?