Gnome farkları nedir?

Başlatan illedelinux, 17 Şubat 2016 - 16:54:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Arkadaşlar Gnome farkları nedir soruma hiç bir yerde cevap bulamadım, bu yüzden başlık açmak zorunda kaldım, bu soruya cevap olan bir başlık varsa kapatabiliriz,
Gnome 2.x, Gnome 3.x, Gnome shell gibi bir sürü Gnome masaüstü duyuyor ve kullanıyoruz ancak arasındaki farkları öğrenmek istiyorum, daha başka merak eden de olabilir, bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgisi, ilgisi ve tecrübesi bizleri aydınlatacaktır.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

meda

Gnome 2 çatallama olarak bir grub tarafından Mate olarak olarak geliştirilmekte anlaşıldığı üzere bitirilen bir projedir. Gnome 3 bir anlamda Gnome Shell yan kuruluşu Gnome 2 sevenler için ama Gnome 2 özelleştirme biraz daha kısıtlı. Birçok yerde Gnome 3=Gnome Shell olarak bilinir.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

illedelinux

Kafam karıştı, yani şöyle mi?

Unity=Gnome3
Gnome3=Gnome shell
Gnome2=Mate
Gnome3, Gnome2= Mate=Cinnamon

Gnome'nin soy ağacı gibi bir şey oldu.

alquirel

Masaüstünü bir ev gibi düşünürsen, Unity ve Gnome Shell sadece dış kaplamadır. İç dizayn, odalar, malzemeler, eşyalar yine aynıdır ki ona Gnome 3 diyoruz. Önceden iç dizayn olarak Gnome 2 vardı, dış kaplamasını da kendileri yapıyorlardı, o yüzden ayrım yoktu kafa karışmıyordu. KDE XFCE vs. gibi yani. Şimdi Gnome 3 üzerine kaplanan farklı kabuklar var, Unity, Gnome Shell, Cinnamon. İç dizayn dediğim esasında kullanılan uygulamalar, mesela Nautilus. Teknik anlamda çok yetkin bir şekilde cevap vermem mümkün değil ama kabaca kafa karışıklığını gidermeye yetecek bir açıklama bu. En azından ilk çıktıkları durumlarını bu şekilde özetleyebilirim, ama şu an farklılık ne aşamadadır, birbirlerinden gitgide bağımsızlaşmışlar mıdır bilmiyorum.

illedelinux

@alquirel Gnome'nin bugünkü durumu olmasa da en azından temel karakterini açıklayan tatmin edici bir açıklama olmuş, teşekkürler.
Aslında bu açıklama kabuk-eşya bağına bir cevap olsa da Gnome farkları nedir, sorusuna eşya farkları nedir gibi bir soru daha eklemiş oldu.
Örnegin bir yazılımcıya, son kullanıcıya veya uzman kullanıcıya hitap ettigini düşündügümüz Unity'nin yaptıgını Cinnamon da yapılabilir mi gibi sorular...

Arkadaşlar yanlış anlamayın, bu konuyu irdelememin sebebi sadece kendimi tatmin etmek değil, insanların Linux hakkında daha çok bilgi sahibi olması Linux gelişimine dolaylı olarak yansıyacagını düşündügüm içindir, bilgi sahibi oldukça emek veren insanların değerini daha çok anlıyoruz.

freeman

Aynı arabanın farklı renkleri...

Hiiçbir fark yok. Kim hangi rengi daha çok seviyorsa onu kullanır.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

gecegezen

Alıntı yapılan: illedelinux - 17 Şubat 2016 - 22:29:50
@alquirel Gnome'nin bugünkü durumu olmasa da en azından temel karakterini açıklayan tatmin edici bir açıklama olmuş, teşekkürler.
Aslında bu açıklama kabuk-eşya bağına bir cevap olsa da Gnome farkları nedir, sorusuna eşya farkları nedir gibi bir soru daha eklemiş oldu.
Örnegin bir yazılımcıya, son kullanıcıya veya uzman kullanıcıya hitap ettigini düşündügümüz Unity'nin yaptıgını Cinnamon da yapılabilir mi gibi sorular...

Arkadaşlar yanlış anlamayın, bu konuyu irdelememin sebebi sadece kendimi tatmin etmek değil, insanların Linux hakkında daha çok bilgi sahibi olması Linux gelişimine dolaylı olarak yansıyacagını düşündügüm içindir, bilgi sahibi oldukça emek veren insanların değerini daha çok anlıyoruz.

gnome bir masaüstü ortamıdır yani dosya yöneticisiden ağ yöneticine bize bir çok program sunar.
Gnome 2, gnome'un bir önceki sürümü gnome 3 ile hayatımıza bir de kabuk kavramı girdi gnome-shell gnome gelistiriçilerin geliştirdiği varsayılan kabul diyebiliriz.
Kabuk nedir dersen çok kaba bir tabirle programlara nasıl ulaşağını belirleyen arayüzdür. Gnome-shell genel olarak iş odaklı bir tasarımdır dikkatini dağıtan pek bir şey yoktur ekranda, unity daha çok son kullanıcı odaklıdır ekranda bir kaç şey vardır cinnamon ise son kullanıcıya üzerinde oynabilecegi daha çok şey verir, mate ise gnome 2'yi özleyenler içindir.
Bunların hepsi bildigim kadarı ile arkasında gnome 3 kullanınır yani klasör listelerken natulius, bağlantıları düzenlemek için gnome-network-manager kullanır.

Bidiğim kadarı ile diğer masaüstü ortamlarıda böyle bir kabuk mantığı yok bu biraz kafa karıştırıyor windowstan geçenler içinse durum daha kötü onlarda masaüstü ortamı tek zaten
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

Esasında çok güzel açıklanmış olay. @alquirel'in yaklaşımından sonra "bugünkü durumu olmasa da" denmemeli, durum aynen tarif edildiği şekilde. Ayrıca @gecegezen de gayet güzel bir katkı yapmış sonrasında.

Gnome, KDE gibi şeyler birer motor. Gnome Shell, Unity gibi şeylerse kaporta. Çok ama çok kabaca bir tarif bu. Gnome motoru üzerine fazlaca masaüstü ortamı oluşturuldu, KDE çeşitliliği pek yok.

Gnome2 adı üzerinde Gnome3'ten önceki sürüm. Burada kafa karışacak bir durum yok. Bazı insanlar Gnome3 geçişini pek sevmedi, tutup Gnome2'yi çatalladı, ortaya başka masaüstü motorları çıktı. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

illedelinux

Alıntı YapBazı insanlar Gnome3 geçişini pek sevmedi

@heartsmagic Gnome 3 geçişi eyki de pek sevilmemiş, işte onun sayesinde bir mozaik oluştu ve benim şu anda Cinnamon-Xfce kullandıgım gibi insanlar çeşitli masaüstünü yanyana kullanma şansı oldu, sizler de dahil bütün linux camiasına çok şey borçluyuz, illedelinux.

Anizm

Görsellik,tema farkları var.