Hangi Sürücüyü Kullanmalıyım ?

Başlatan woodrow, 17 Şubat 2016 - 00:44:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

woodrow

Merhaba Arkadaşlar Elementary os Freya kurulumu yaptım.Linuxa yabancıyım.Forumdaki "fgrlx" ve "açık ve kapalı kaynak kod" olaylarını inceledim ama tam olarak anlayabilmiş değilim.Birçok sürücü var ve Masaüstünde arayüzü kullanırken kasmalar ve titremeler oluyor.KIsaca ekran kartından randıman alamıyorum. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0 buradaki komutları sırası çalıştırdım.

Çıktılar şu şeklide;

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
mesa-utils is already the newest version.
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  lib32gcc1 libatkmm-1.6-1 libc6-i386 libcairomm-1.0-1 libglibmm-2.4-1c2a
  libpangomm-1.4-1 libsigc++-2.0-0c2a libtimezonemap1
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 1 not upgraded.

00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kabini [Radeon HD 8330]
01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun PRO [Radeon HD 8570A/8570M] (rev ff)

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD KABINI
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fog_distance,

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1366 x 768, maximum 16384 x 16384
LVDS connected primary 1366x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 309mm x 173mm
   1366x768       60.1*+
   1280x720       59.9 
   1152x768       59.8 
   1024x768       59.9 
   800x600        59.9 
   848x480        59.7 
   720x480        59.7 
   640x480        59.4 
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Şubat 2016 - 10:51:38

Yardımcı olacak kimse yok mu :/

heartsmagic

Açık kaynaklı sürücü şu an kullandığın sürücü, sahipli dediğimiz şey ATI'nin sağladığı sürücü yani fglrx isimli olan. Kurup deneyebilirsin kendisini. Elementary üzerinde olduğun için o yönde bir araştırma yapman lazım. Eğer bir araç varsa onunla kurarsın, olmadı uçbirimden kurman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

woodrow

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler öncelikle.Diğer konularda yazdığınız mesajların neredeyse tümünü inceledim.Harici grafik kartımı AMD'nin kendi driverları ile çalıştıramıyorum sistem açılmıyor.Uçbirimden driverları silip öyle devam edebiliyorum.Sonrasında biostan "UMA Only" seçeneğini aktif edip sadece onboard olan grafik kartımı kullanmaya karar verdim şu an için en iyi bu şekilde çalışıyor.Açıkçası kafama takılan nokta elementary os ubuntu paketlerini kullanıyor.Ben ubuntu paketlerini kullanan diğer dağıtımları denediğimde yine aynı sonucu mu alırım ? Veya önerebileceğiniz bir dağıtım var mıdır ?

Teşekkürler.

heartsmagic

Sürücüleri tam olarak nasıl kurdun? Çift kart var çünkü sisteminde, aticonfig ile o kartlara yönelik işlem yapmak gerekiyor. Şöyle oluyor Ubuntu için örneğin:

sudo apt-get install fglrx
sudo amdconfig --adapter=all --initial

Son sorduğun sorunun cevabını net olarak bilmiyorum ne yazık ki. Hani sorun Elementary dağıtımına yönelik de olabilir, Debian tabanlı dağıtımlara yönelik de. Belki sorun da yoktur :) Yukarıdaki gibi sürücü kurmayı deneyeceksen nasıl kaldırılacağını da not et kenara, gerçi sanırım bunu biliyorsun zira sistemin açılmadığını söylemişsin iletinde sürücü kurulumundan sonra. Bir şekilde düzelttin sanırım? Eğer düzeltmediysen ve yeni kurulum yaptıysan bunu belirt, nasıl kaldıracağını da anlatalım.

woodrow

Evet o açılmama durumunu Önyükleme ekranında  "Ctrl Alt F1" komutu ile Uçbirim'e ulaşıp deriverları silerek çözdüm.Tekrardan yukarıda verdiğiniz kodları çalıştırarak "onboard" ekran kartı driverını yükledim.Bu şekilde yükleyince "harici" olan grafik kartını görmedi ama sistem daha stabil.Ama olayı anladım sanırım :D Harici grafik kartını optimize etmek için açık kaynak olan sürücüye dönmem gerekiyor.AMD kapalı kaynak kodlu driverlarını yüklediğimde ise sanırım o "switch" özelliği kayboluyor.Yardımcı olduğunuz içi tekrardan teşekkürler.Ek olarak tuhaf bir biçimde Chromium kullanırken  "tearing" denilen resimdeki gibi yırtılmalar oluyor

heartsmagic

Esasında tam aksine sahipli sürücülerle geçiş yapabiliyor olman lazım :) Hoş, biz genelde ATI+Intel ikilisini görüyor ve ona göre konuşuyoruz, sende ise çift ATI var. Ancak, eğer bir sorun oluşmuyorsa fglrx sürücülerinin kurulu olması daha isabetli olabilir. 

Chromium haricinde başka bir tarayıcıda bu sorun var mı?

woodrow

Hayır.Tuhaf bir biçimde sadece chromium'da olan bir şey  ???

heartsmagic

Donanım hızlandırma gibi şeyleri kapatmayı denedin mi?