Ubuntu 'da usb belleğe windows kalıbını nasıl yazdırabilirim?

Başlatan alict006, 15 Şubat 2016 - 22:15:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alict006

Arkadaşlar elimde 1 adet 8gb flash var ve pc de ubuntu kurulu, iso dosyasını flash a yazdırmak ve windows7 format atmak için ne yapmam gerekiyor en baştan anlatırsanız sevinirim :).
Elimde win7 iso dosyası yok indiricem bu konuda da yardım edebilirsiniz. İndirilecek link falan vererek. Teşekkürler :).

ÖZET:
Ubuntudan windows7 ye geçmek için her konuda yardım arıyorum.

NOT:
Araştırdım ama bulamadım :)

plazma

Konu yanlış yerde taşıyalım ilk olarak sorunuzun cevabı [1]. Kalıp bağlantısı vs sorularınıza cevap verilmeyecektir, windows forumu değil, kendiniz edineceksiniz. Forum kuralları [2]

1. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=47981.0
2. https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32631.0

alict006

yardım bekliyorum windows forumu değil tamam ama geçmem lazım

plazma

Kalıbı usb belleğe nasıl yazdırabileceğiniz bağlantıyı yukarıda verdim, daha nasıl bir yardım bekliyorsunuz?

alict006

Alıntı yapılan: plazma - 15 Şubat 2016 - 22:33:41
Kalıbı usb belleğe nasıl yazdırabileceğiniz bağlantıyı yukarıda verdim, daha nasıl bir yardım bekliyorsunuz?

denedim olmadı başka iso indiriyor onu da deneyim sonucu yazarım

illedelinux

Winusb iso indirme programı değil, Windows isolarını Linux ortamında usbye yazma programıdır.
Ayrıca Winusb her zaman başarılı değidir, benim kullandıgım kadarıyla başarı oranı yüzde otuz civarındadır.
Şu ana kadar Linux ortamında Windows isolarını usbye yazan başka bir yöntem veya program görmedim, Linux için bunu bir eksiklik olarak görüyorum, Linux ortamında bütün isoları yazan Rufus gibi bir program icat edilene kadar bekleyecegiz.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

grayloop

Şu şekilde deneyebilirsiniz;
Herhangi bir USB belleği "Diskler" uygulamasıyla biçimlendirirken dosya sistemini seçtikten sonra altındaki "başlatılabilir" seçeneğini de işaretleyin. Biçimlendirme sonrasında USB'nin bulunduğu kısımda yıldız işareti görünecektir. İndirdiğiniz ISO kalıbını arşiv yöneticisiyle açıp içindekileri USB belleğe kopyalayın. Daha sonra bilgisayarı USB bellek ile başlatmayı deneyin.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

plazma

Winusb zaten kalıp indirme uygulaması geçmiyor hiçbir yerde :) Başka şekilde de yazılabilyor ama windows isosu yazamıyor diye bütün isoları yazamayacağınız anlamınada gelmiyor eksiklik olarakta görmüyoruz hani windows kalıbıda olmayıversin.

ahmet_matematikci

Kendi deneyimlerimi aktarayım ubuntu altında usb yazıcıların hiç biri ile windows usb yapamamıştım. Hemen hepsini denemiştim.En son komşudan windows 10 yüklü bilgisayar alıp windows usb yapabildim.
Kısacası olmama ihtimali yüksek
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

illedelinux

Alıntı YapWinusb zaten kalıp indirme uygulaması geçmiyor hiçbir yerde :) Başka şekilde de yazılabilyor ama windows isosu yazamıyor diye bütün isoları yazamayacağınız anlamınada gelmiyor eksiklik olarakta görmüyoruz hani windows kalıbıda olmayıversin.

Alıntı Yapdenedim olmadı başka iso indiriyor onu da deneyim sonucu yazarım

@plazma, arkadaşımız winusb için başka iso indiriyor şeklinde geçmiş, ben de iso indirme programı olmadıgını yazma ihtiyacı hissettim.

Alıntı Yaphani windows kalıbıda olmayıversin

Bana göre olsun ve olmalı da benim Linux kullanıcı arttırma gibi bir istegim, arzum, hayalim var, hatta sadece bunun için site açtım. İnsanlar kolay Linux'a geçmiyor, geçmenin yollarından biri de ona Linux ortamında imkan tanımak oldugunu düşünüyorum, tabi bu benim düşüncem, herkes katılmayabilir.

seron

Konu bayağı bir kaymış gitmiş...

Merhaba alict006,

Linux ortamında USBye windows iso'su yazdırılamaz (diye biliyorum) ama DVDye yazdırabilirsin.
İkincisi Windows ISO'su bulma konusu tamamiyle senin sorumluluğundadır, zaten yukarıda da söylenmiş. Microsoft, yakın zamana kadar Win 8.1 ve Win 10 isolarını deneme amacıyla 90 gün kullanabilmen için indirmene izin veriyor(du). Bunun için microsoft'a e-mail adresinle form doldurup gönderiyordun. Şimdi nasıl olduğunu, mümkün olup olmadığını bilmiyorum. Bunun dışındaki yolları(!) tavsiye etmiyorum.

Elinde yasal bir kopya yoksa satın almak zorundasın. Ya da sorumluluk senindir( ;) )

Özetle:
1-)ISO buluyorsun,
2-)
     a)Windowslu bir bilgisayar üzerinden RUFUS ile USB belleğe veya
     b)Linuxlu bilgisayar üzerinden K3b ile DVD'ye yazdırıyorsun.

Başka yolu yok.

alict006

Yanıtlardan Ubuntu'da Windows isosunu belleğe yazamadığımı anladım. Zaten düzgün indirilebilir bir Windows iso bulamadım. İlla ki bir yerden almak lazım sanırım :/

sayz

millet linux'da eksiklik icat etme hastalığına tutulmuş vallahi. kusura bakmasın kimse ama kendi beceriksizliklerinizi linux'a yıkmayın. açın birazcık araştırın okuyun öğrenin.

ata1

Ayrıca linux sorunlu demek doğru mudur bu durumda? Ben çatır çatır yazdırıyorum, hem de winusb ile kalıpları istediğim gibi yazdırıyorum. @sayz'ın da dediği gibi kişisel hataları sistemlere yıkmayalım.

illedelinux

Alıntı Yapmillet linux'da eksiklik icat etme hastalığına tutulmuş vallahi. kusura bakmasın kimse ama kendi beceriksizliklerinizi linux'a yıkmayın. açın birazcık araştırın okuyun öğrenin.

Alıntı Yapayrıca linux sorunlu demek doğrumudur budurum da ben çatır çatır yazdırıyorum hem de winusb ile kalıpları istediğim gibi yazdırıyorum @sayz'ın da dediği gibi kişisel hataları sistemlere yıkmayalım

Yeni kullanıcılar için Windows'ta oldugu gibi Linux ortamında da her türlü isoyu usbye yazma imkan ve kolaylıgını istemenin neresi yanlış?

ata1

tüm linuxları zaten dd ile yazdırmak çok basit winusb ile de zaten windowslar yazdırılıyor. Nesi zor anlayamadık?

grayloop

Alıntı yapılan: alict006 - 27 Şubat 2016 - 13:38:19
Yanıtlardan Ubuntu'da Windows isosunu belleğe yazamadığımı anladım. Zaten düzgün indirilebilir bir Windows iso bulamadım. İlla ki bir yerden almak lazım sanırım :/

Ubuntu'da Windows kalıpları yazdırılabilir, Winusb kullananlar yapıyor. Ayrıca, benim daha önceki iletimdekileri denediniz mi?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

illedelinux

@ata1 her iki işlem de her dağıtımda ve her zaman başarılı olmuyor, örnegin kendim onlarca denemlerden ancak yüzde otuz başarılı sonuç alabildim, bir de yeni kullanıcıların çekecegi sıkıntıyı düşünün.

ata1

@illedelinux bilemiyorum mintstick ve winusb ile yazdırıp başarılı olamadığım bir iso olmadı bence sorun farklı olabilir.
henüz bu 2 programın bir başarısızlığına denk gelmedim. isolara md5 kontrolü yapıyormusunuz?

illedelinux

Mintstick mükemmel bir program yıllardır kullanırım hiç bir sorununa denk gelmedim, Winusb için maalesef aynı şeyi söyleyemeyecegim. md5 dogrulaması yapmadan hiç bir isoyu yazdırmaya kalkmam.
Ayrıca dd ve Winusb işlemini Manjaro Lxde, Lubuntu, Debian, Linux mint gibi bir çok dağıtımda denedigimi ve yüzde otuz başarıyı geçmedigini de belirteyim. Kendim bu konuda herhangi bir şikayetim yok zaten, biraz daha seçenek olması Linux'u daha cazip yapar düşüncesiyle bir temennidir sadece.

ata1

Alıntı yapılan: illedelinux - 27 Şubat 2016 - 19:11:28
Mintstick mükemmel bir program yıllardır kullanırım hiç bir sorununa denk gelmedim, Winusb için maalesef aynı şeyi söyleyemeyecegim. md5 dogrulaması yapmadan hiç bir isoyu yazdırmaya kalkmam.
Ayrıca dd ve Winusb işlemini Manjaro Lxde, Lubuntu, Debian, Linux mint gibi bir çok dağıtımda denedigimi ve yüzde otuz başarıyı geçmedigini de belirteyim. Kendim bu konuda herhangi bir şikayetim yok zaten, biraz daha seçenek olması Linux'u daha cazip yapar düşüncesiyle bir temennidir sadece.

ben arch ve manjaro kullandığımdan depomuzda alternatiflerimiz var. Sizde de olmalıdır bence araştırmadınız.
https://aur.archlinux.org/packages/?O=0&K=usb+transfer

sayz

Alıntı yapılan: illedelinux - 27 Şubat 2016 - 18:49:12
Alıntı Yapmillet linux'da eksiklik icat etme hastalığına tutulmuş vallahi. kusura bakmasın kimse ama kendi beceriksizliklerinizi linux'a yıkmayın. açın birazcık araştırın okuyun öğrenin.

Alıntı Yapayrıca linux sorunlu demek doğrumudur budurum da ben çatır çatır yazdırıyorum hem de winusb ile kalıpları istediğim gibi yazdırıyorum @sayz'ın da dediği gibi kişisel hataları sistemlere yıkmayalım

Yeni kullanıcılar için Windows'ta oldugu gibi Linux ortamında da her türlü isoyu usbye yazma imkan ve kolaylıgını istemenin neresi yanlış?

ÜStteki iletinizde böyle bir şey dememişsiniz ki? Şu anda dediğinizi değiştiriyorsunuz. Siz bu linux için bir eksiklik demişsiniz. Yeni kullanıcı lafı hiç geçmiyor hele.

Alıntı YapŞu ana kadar Linux ortamında Windows isolarını usbye yazan başka bir yöntem veya program görmedim, Linux için bunu bir eksiklik olarak görüyorum,

nasıl başka bir yöntem görmediniz merak ediyorum? Bu cümlede ben yeni kullanıcılar için bir program istendiğini göremiyorum açıkçası. sadece kendi yapamadığınız veya başarısız olduğunuz bir şey üzerinden linux'ta eksik bulmaya çalışmışsınız ben onu gördüm. yanlış anladığım bi nokta mı var?

illedelinux

Linux için eksiklik düşüncem herkes için geçerli, özellikle yeni kullanıcılar için. Bu benim düşüncem size yanlış gelebilir.

Başka bir yöntem veya program görmedim dedim, yok demedim veya iddia etmedim.

plazma

Benim açımdam şöyle yorumlayayım daha öncede forumda söylemiştim Linux tarafında windows kalıbının hiç yazdırılamadığını düşünelim, hadi diyelim olmuyor linux cephesinde de olmayı versin eksiklik değil bence, yukarıdaki iletide ata 'da tamamı ile başarılı, sizde durum başarısız gerçek örneklerdne gidersekte böyle bir durum var. Ozaman herkes için geçerli olmuyor bu düşünceniz.

sayz

Alıntı yapılan: illedelinux - 27 Şubat 2016 - 20:13:07
Linux için eksiklik düşüncem herkes için geçerli, özellikle yeni kullanıcılar için. Bu benim düşüncem size yanlış gelebilir.

Başka bir yöntem veya program görmedim dedim, yok demedim veya iddia etmedim.
Ya hu nasıl hâlâ herkes için geçerli diyorsunuz? Benim için ve benim tanıdığım onlarca linux kullanıcısı için geçerli değil bu dediğiniz, o ne olacak?  Sizinki biraz eksik bulma derdi gibi geliyor bana.