Gimp İle Web Sitesine Resim Hazırlamak

Başlatan cleanmaster, 14 Şubat 2016 - 18:36:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cleanmaster

Web sitelerim için standart bir resim şablonu belirledim. Bu şablona göre her gün 20 tane resim hazırlıyorum. Bu iş için her gün windowsa geçmem ve photoshop kullanmam gerekiyor. Bu çok zamanımı alıyor(kimi zaman güncellemeye yakalanıyorum ve 1-2 saat gidiyor.). Aşağıya eklediğim resime liste halinde şunları uyguluyorum. Bunların bir kısmını Gimp'te yapabiliyorum ama hepsini bilmiyorum. Tümünü Gimp'te nasıl yapabileceğimi anlatabilir misiniz..

• Metin yazıldıktan sonra resimle dikeyde ortalanıyor,
  • Arka plan ve metin katmanı arasında yeni bir katman oluşturuluyor,
  • Bu katmanda metni yukarıda ve aşağıdan 2-3 pixel fazla olacak şekilde yatayda bir seçim yapılıp içerisi bir renk ile dolduruluyor,
  • Yeni katmanda oluşan şerit ve metin yatay ve dikeyde hizalanıyor,
  • Yeni katmandaki şerit opaklık % 95 - dolgu %95 olarak biraz şeffaflaştırılıyor,
  • Metne gölge veriliyor (Opaklık % 100 - Uzaklık 2 px - Boyut 2 px),
  • Metne kontur veriliyor (Boyut 1 px),
  • Sonra logo dışarıdan resme dahil ediliyor ve resim boyutuna uygun olacak şekilde göz kararı ufaltılıyor veya büyütülüyor,
  • El yordamıyla resmin üst sınırı ile metin şeriti arasında bir yere konumlandırılıyor ve ardından arka plan ile logo dikeyde ortalanıyor,
  • Logoya gölge veriliyor (Opaklık % 100 - Uzaklık 3 px - Boyut 3 px),
  • Metne kontur veriliyor (Boyut 2 px).

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

seron

Merhaba, bazılarının nasıl yapıldığını biliyorum ama sadece onları anlatmak bile böyle uzaktan çok zaman alır. Şansa bak ki ben de bu konularda yardımcı olabilecek bir anlatım hazırlıyorum ama gimpe gelene kadar daha çok zaman var. anlatım pek uzun.

yinde de birkaçını söyliyeyim:

Metin yazıldıktan sonra resimle dikeyde ortalanıyor, Dikey yazmayı bulamadım ama ortalama ve karakterlerarası boşluk, metin kutusunu seçince "alet seçenekleri" penceresinde ayarlanıyor.
Arka plan ve metin katmanı arasında yeni bir katman oluşturuluyor, katmanlar pencersine gelin. (sağdaki sekmelerde arayın.) arkaplanı seçin. hemen sol alt kısmında yeni layer ekle var.
Bu katmanda metni yukarıda ve aşağıdan 2-3 pixel fazla olacak şekilde yatayda bir seçim yapılıp içerisi bir renk ile dolduruluyor, gimpte metni rasterleştirme yok. daha doğrusu rasterleşse bile bu hassasiyet zor yapılır. sihirli değnek seçim aracını seçin(gimpte bulanık seçim aracı) ve aletseçenekleri penceresinden alt sınır belirleyin. istediğiniz bölge/bölgeleri seçin. daha sonra kovadan dolum aracını seçip doldurup bir deneyin.
Yeni katmanda oluşan şerit ve metin yatay ve dikeyde hizalanıyor,  bunu bilmiyorum maalesef, işler karışıyor.
Yeni katmandaki şerit opaklık % 95 - dolgu %95 olarak biraz şeffaflaştırılıyor, Bunun için o katmanı seçin ve saydamsızlık kullanarak ayar yapın. farenin orta tuşu ile de yapılabilir. dolgu ayarı maalesef yok; ya da ben bilmiyorum.
Metne gölge veriliyor (Opaklık % 100 - Uzaklık 2 px - Boyut 2 px), Bunu bilmiyorum, özür dilerim. Yalnız metin aracını seçince yine alet seçeneklerinden harf aralıklarını ayarlayabilirsiniz.
Metne kontur veriliyor (Boyut 1 px), Bunu bimiyorum. Bu arada kontur ne? :)
Sonra logo dışarıdan resme dahil ediliyor ve resim boyutuna uygun olacak şekilde göz kararı ufaltılıyor veya büyütülüyor, Logoyu içine sürükleyip bırakın sağ taraftaki layerler penceresinden o logoya aktiken sağtık>> katmanı ölçeklendir...
El yordamıyla resmin üst sınırı ile metin şeriti arasında bir yere konumlandırılıyor ve ardından arka plan ile logo dikeyde ortalanıyor, sol taraftaki araç kutusundan taşıma aracını seçin ( + ) ya benzeyen. istediğiniz cismi taşımanız için o layeri seçmek zorunda değilsiniz; o layerin herhangi bir çizgi veya tonlu yerine (şeffafına değil) tutup sürükleyin. klavyedeki yön tuşları da kullanılabiliyor mu, bilmiyorum.
Logoya gölge veriliyor (Opaklık % 100 - Uzaklık 3 px - Boyut 3 px), malesef bilmiyorum
Metne kontur veriliyor (Boyut 2 px).  :)

Benden bu kadar. Bu dediklerinizi adebe de rahat yapıyorsanız GIMP'te aynen dediğiniz gibi yapamayabilirsiniz. Bazı özellikler ya yok, ya da adları gimp te farklıdır. Asıl sorun da bu zaten.

Kolay gelsin...

Duzenleme: Daha rahat okunsun diye alintiyi temizledim. Arada baska bir mesaj olmadiginda karmasa yaratmayacagini dusunuyorum.

ahmet_matematikci

Ellerinize sağlık @seron
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)