i3 masaüstü nasıldır ve nasıl kurulur?

Başlatan illedelinux, 14 Şubat 2016 - 17:20:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Arkadaşlar i3 masaüstünü hiç denemedim, nasıl birşey oldugu hakkında fikirlerinizi almak istiyorum ve kodlarla kurulum imkanı var mı?
Eğer sistem içinden kodlarla kurulum kodu yoksa Manjaro i3 masaüstünü kurmayı düşünüyorum, öneri ve görüşlerinizi bekliyorum...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ata1

illedelinux

@ata1 teşekkürler.
i3 masaüstünü kullanmak deneyim gerektirdigi için ve bu masaüstü hakkında bilgi sahibi olmak için deneyimli arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var. Örnegin bir yerde bu masaüstü için maustan çok klavye ile kullanılan bir masaüstü denilmiş, anlaşılan Cinnamon, Xfce, Kde gibi kolay kullanılan masaüstlerine alışmış olan bizler için oldukça zor bir masaüstü galiba...

plazma

Manjaro hazır i3 lü sürümüde var

https://manjaro.github.io/Manjaro-i3-15.12-released/

illedelinux

Arkadaşlar synaptic programıyla i3 kurdum, ancak altta bir kaç rakam ve boş bir ekrandan başka bir şey yok, ne mausla ne de klavye ile herhangi bir hareket yok ve işin kötüsü geri Cinnamon'a giremedim, hal böyle olunca Cinnamon'u yeniden kurmak zorunda kaldım. İ3 maceram başlamadan bitti galiba, belki ilerde bu konuda biraz daha bilgi sahibi olunca tekrar düşünebilirim, arkadaşlara teşekkürler.

neynefes

Masaüstü config dosyası ayarlarını yapmanız gerekiyor. Config yanlış bir tabir olmuş olabilir. Masaüstünde klavye kısayolları kullanarak farklı terminaller açabilir ve yine klavye üzerinden geçişler sağlayabilirsiniz. Çok tecrübem olmadı i3'de. Deviantart gibi sitelerde düzenlenmiş hatta ayar dosyasını paylaşmış bir çok özelleştirme var.

-DıLgEş-

Alıntı yapılan: neynefesMasaüstü config dosyası ayarlarını yapmanız gerekiyor. Config yanlış bir tabir olmuş olabilir. Masaüstünde klavye kısayolları kullanarak farklı terminaller açabilir ve yine klavye üzerinden geçişler sağlayabilirsiniz. Çok tecrübem olmadı i3'de. Deviantart gibi sitelerde düzenlenmiş hatta ayar dosyasını paylaşmış bir çok özelleştirme var.
Ben i3 kullanıyorum.. Ben iki tane kısayol kullanıyom genel olarak:

Mod+enter tuşlarına birlikte basılı tutun terminal açılacaktır.
Mod+F3 dosya yöneticisini açıyor..
Aşkın; gözü kör, kulağı sağır, dili tutuk, aklı kıttır..! Hayır yani bu halde nasıl herkesi madara ediyor onu çözemedim..

cndg

Sh4oTT

neynefes

sudo apt-get update
sudo apt-get install i3

Şunun iş görmesi lazım.

Sh4oTT

Manjaro i3 de güzeldi bazı yardımcı ipuçları vardı bunda hıc bırsey yok butun tuslara bastım termınale ulastım yenıden baslattım pc yı :D

neynefes

Manjaro üzerinde de kurulum yapmıştım aynı ekran geliyor. Bomboş :D

Sh4oTT

ata1

Mecnun

Dostlar merhaba. Konuyu hortlatıyorum ama kusura bakmayın  ;D Öncelikle i3 bir masaüstü değildir. i3 bir pencere yöneticisidir.  Hani pencerelerin sağ kısmında üç tane buton bulunur ya. Arkaplana alma, küçültme-büyütme ve kapatma. Heh, işte i3'te onlar yok. Klavye kısayolları ile küçültüp-büyütüp, kapatıyorsunuz. i3 tamamen kısayollar üzerine kurulu. Bu nedenle arkadaşın dediği doğru sayılıyor. Chromium, Firefox gibi bir tarayıcıda gezinmediğiniz sürece mouse'yi neredeyse hiç kullanmıyorsunuz. Mod+Enter ile terminal açıyorsunuz, Mod+Shift+Enter ile dosya yöneticisini açıyorsunuz vs. vs. i3 çok aşırı görsellik sunmadığından ötürü (Tabii belli başlı kullanıcıların configlerini kullanarak muhteşem bir görünüme kavuşabilirsiniz) çok fazla donanım istemiyor. CPU kullanımı boşta iken %1'lerde geziniyor. Ama buna rağmen i3'ün en büyük özelliği bu değil. i3'te bir ekranda 5'ten fazla pencere yönetebilirsiniz. Ekranın sol üst köşesine bir Chromium açarsınız. Ardından sevdiğiniz bir şarkıyı açarsınız. Ekranın sağına da bir kod editörü açarsınız, kod yazarsınız. Ekranın sol alt köşesine ise bir terminal açarsınız ve kurulum vs. işlerinizi halledersiniz. Yani anlayacağınız i3 biraz daha geliştirici odaklıdır. Günlük hayattaki dizi, film izleme işleriniz için i3 yüklemenize gerek yok. Ama ben illa deneyeceğim diyorsanız Manjaro i3'ü indirin. Mod+H ya da Mod+Shift+H ile kullanım kılavuzunu açabilirsiniz. Oradan temel olan tüm kısayolları görebilirsiniz. Bu arada bu Mod denilen tuş klavyenizdeki Windows logolu tuştur. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...
Allah kula yakın, kul da Allah'a..