[Çözüldü] mpv Media Player Türkçe altyazı sorunu

Başlatan atiasi, 12 Şubat 2016 - 19:26:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atiasi

Merhaba,
hevc x265 türündeki videoları oynatabilmek için mpv isimli programı kurdum. Program ayarları komut satır üzerinden yapıldığı için altyazılardaki Türkçe karakter sorununu çözemedim.
mpv --sub-codepage=ISO-8859-9
mpv git-563b478 (C) 2000-2016 mpv/MPlayer/mplayer2 projects
built on Sun Feb  7 19:04:18 UTC 2016
ffmpeg library versions:
   libavutil       55.17.100
   libavcodec      57.24.101
   libavformat     57.24.101
   libswscale      4.0.100
   libavfilter     6.28.100
   libswresample   2.0.101
ffmpeg version: N-78332-g14bf59c

Usage:   mpv [options] [url|path/]filename

Basic options:
--start=<time>    seek to given (percent, seconds, or hh:mm:ss) position
--no-audio        do not play sound
--no-video        do not play video
--fs              fullscreen playback
--sub-file=<file> specify subtitle file to use
--playlist=<file> specify playlist file

--list-options    list all mpv options

komutu yukarıdaki çıktıyı veriyor ve sanırım işe yaramıyor.
Doğru komutu ya da ne yapılması gerektiğini bilenler yardımcı olabilirse sevinirim.

betseg

Önden bir emin olmak için, mpv --sub-codepage=ISO-8859-9 olarak mı mpv video-adi --sub-codepage=ISO-8859-9 olarak mı çalıştırıyorsunuz komutu?

atiasi

betseg

Video adını da girmeniz lazım, yoksa nasıl açılsın :)

atiasi

videonun olduğu klasöre gidip çalıştırdığımda oldu. Ama o klasörde birden fazla video varsa ne yazarsam yazayım ilk videoyu oynatıyor.
Bir de her video için ayrı ayrı bu komutu mu yazmak gerekiyor? Diğer oynatıcılar gibi bir kerede kalıcı olarak ayarlamanın yolu yok mudur?

seron

mpv Media Player kullanmanız şart mı?

Kafeine veya VLC de sorun yaşamış mıydınız?

heartsmagic

@seron, mpv cidden güzel bir oynatıcı. Bazı noktalarda VLC'den çok daha başarılı buluyorum hatta. Örneğin çok daha hafif (elbette daha az işlevi var), bu nedenle de daha hızlı. Ağ üzerinden video oynatımında belirgin fark gösteriyor VLC ve diğer oynatıcılara nazaran. Bir süredir yerelde kendisini kullanıyorum.

Alıntı yapılan: atiasivideonun olduğu klasöre gidip çalıştırdığımda oldu. Ama o klasörde birden fazla video varsa ne yazarsam yazayım ilk videoyu oynatıyor.
Bir de her video için ayrı ayrı bu komutu mu yazmak gerekiyor? Diğer oynatıcılar gibi bir kerede kalıcı olarak ayarlamanın yolu yok mudur?

Soruyu tam anlayamadım, birden fazla video varsa elle olmaz zaten o iş. Elle yazmana da gerek yok her seferinde bu işlem için. Şunu yap:

gedit ~/.config/mpv/mpv.conf

Boş bir dosya açılacak, şunu ekle:

Alıntı Yapsub-codepage=utf8:ISO-8859-9
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atiasi

yanıtın için teşekkürler. (mpv.conf dosyası başka konumdaydı galiba. dosya yöneticisiyle bulup oradan düzelttim.)
altyazıları ayrı olarak sonradan eklediğimde karakterler düzeldi. Ancak bazı videolar altyazıları film dosyasının içinde barındırıyor. (ayrı bir altyazı klasörü bulunmuyor) Bu tür videolarda durum aynı. I, ş, ğ harfleri sorunlu. Bu gömülü altyazının sorunu mudur? yoksa onu da düzeltmenin yolu var mıdır?
tekrar teşekkürler...

heartsmagic

Sende nerede yapılandırma dosyası? Benim kullandığım PPA'daki ikilik (ki kendi sitesinde yazan PPA bu) son sürümü bu dosya üzerinden okutuyor. Hani kullandığım için biliyorum.

Gömülü altyazılar için yapılacak bir şey olmasa gerek, hani adı üzerinde gömülü. Fakat gömen de bozuk gömmemiştir diye düşünüyorum, emin misin böyle bir şey olduğuna? Başka oynatıcılarda durum nedir?

atiasi

selam,
mpv'yi x265 türündeki videoları oynatmak için yüklemiştim. diğer oynatıcılar zaten açmıyor. mpv'yi Smplayer arayüzüyle kullandığımda da gömülü altyazılar sorunlu. (gömülü altyazıdan kastım çeşitli dillerdeki altyazı seçenekleri. mp4 yada mkv formatlı dosyayı oynatırken Seçenekler'e gelip tercih ettiğini seçiyorsun. yani görüntüye sabitlenmiş değil. kavramı farklı anlamda kullanıp yanlış anlaşılmak istemem)

yapılandırma dosyasının konumu şu şekilde:
/home/kullanıcı adı/.mpv

heartsmagic

Gömülü olmuyor sanırım onlar, kendi altyazını basınca eziyordur neticede. 
Peki mpv ile ilgisi olmayan, örneğin VLC gibi, bir oynatıcı ile bu sorun oluyor mu?

atiasi

Alıntı YapGömülü olmuyor sanırım onlar, kendi altyazını basınca eziyordur neticede. 

sonradan kendi altyazımı yükleyip seçtiğimde sorun olmuyor.

Alıntı YapPeki mpv ile ilgisi olmayan, örneğin VLC gibi, bir oynatıcı ile bu sorun oluyor mu?

VLC ya da diğer oynatıcılarda, kendi ayarlarından Türkçe kodu seçebiliyorum. Ama hevc x265 türü videoları oynatmadıkları için mpv'yi yüklemiştim. O sorun da çözüldüğü için başlığı etiketleyebiliriz.
İlginiz için teşekkürler...