Dünyanın en hızlı bilgisayarları Linux işletim sistemine sahip makineler

Başlatan tufan scothbrite, 28 Kasım 2008 - 01:19:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tufan scothbrite

Aşağıda ki makale'de uzun uzadıya anlatılmış araştırma. İngilizce kendisi. Gecenin bu saati olduğundan çeviremedim.

Ancak dergi ve çeviri grubunu işine yarayacaktır diye umuyorum.

http://blogs.computerworld.com/the_worlds_fastest_computers_are_linux_computers

heartsmagic

Alıntı YapFor now, and the foreseeable future, Linux will not only stay the fastest computers, they'll also be the most useful fast computers.

Son cümle bile yeter :D

Alıntı YapŞimdi ve yakın gelecekte, Linux en hızlı bilgisayarlarda koşmakla kalmayacak, bu bilgisayarlar aynı zamanda en kullanışlılar olacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

haritsu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2008 - 03:36:52
Alıntı YapFor now, and the foreseeable future, Linux will not only stay the fastest computers, they'll also be the most useful fast computers.

Son cümle bile yeter :D

Alıntı YapŞimdi ve yakın gelecekte, Linux en hızlı bilgisayarlarda koşmakla kalmayacak, bu bilgisayarlar aynı zamanda en kullanışlılar olacak.

ahahah :D ! Çeviri yapıyorum e-Posta ile tüm arkadaşlara göndereceğim oradaki kısmı :))

FeNDeR

Görünen köy kılavuz istemez. İnsanlar linux dünyasının avantajlarını gördükleri zaman yavaş yavaş windows alışkanlıklarından sıyrılıp linux'a geçeceklerdir mutlaka. Şu an belki hala linux %100 her şeyi ile mükemmel diyemeyiz ancak gün geçtikçe daha da gelişiyor. 10 yıl windows kullandıktan sonra linux'a alışmam gerçekten çok zor oldu yalnız. 5-6 aydır kullanıyorum ve sanıyorum şu aralar tam olarak ancak alışabildim. %85-90 alıştım diyebilirim. Windows'u aramıyorum. Sadece beni tek sıkan şey terminal kullanma zorunluluğu ve birtakım programların arayüze sahip olmaması veya zayıf bir arayüze sahip olması. Bunun dışında herşey için açık kaynak kod dünyasına minnettarım. Ancak benim endişem bu yazılımların ve dağıtımların bir gün ticari hale gelmesi...

haritsu

Arkadaşlar küçük bir tatlı itiraf serzenişinde bulunayım;

Zamanında Windows hakkında çok büyük iddiaları bulunan, kullanabilecek tek işletim sisteminin ancak ve ancak Windows olduğunu savunan arkadaşlarım şimdi birer birer Linux'a geçiyor :)

Windows üzerinde yüzlerce saatini harcayarak yüklemesi gereken sürücü, özel yazılım, özellik vs. gibi detayları Linux üzerinde sadece birkaç kod parçası ile yapabildiğini gören arkadaşlarım Windows'u bırakmış durumda :)

Mübalağa olmasın; Anlık İletişim Araçlarından arkadaşlarımı sayıyorum; "Şu Linux'a Geçti!", "Aaa... Buda Linux kullanıyor!" şeklinde saydım. Evet üşenmedim... 1-2 sene önce bana Windowsu savunan 30 - 40 arası arkadaşım şu an Linux deryasında! :) :) :) :) :)

heartsmagic

@haritsu, maaşallah diyelim :)
@FeNDer, endişen kolay kolay gerçekleşmez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FeNDeR

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Kasım 2008 - 01:28:28
@FeNDer, endişen kolay kolay gerçekleşmez.
Umarım  8)
@haritsu'nun yazdıkarına da naçizane birkaç şey ekleyeyim. Yakın çevremdeki kişiler ufak ufak linux'a merak salmaya başladılar sayemde... Henüz geçen olmadı ama yakındır. Geçmeyenlerin bir kısmı oyun bağımlısı... Bir kısmı grafik/görsel işleri nedeniyle geçmiyor. Bir tanesi taa yıllar önce slackware kullananlardan ve "biraz daha gelişsin, geçeceğim mutlaka" diyor. 2 kişi çok yakında kuracak gibi görünüyor. Bakalım. Ama yeni linux'cular da benim gibi çok uzun süredir windows kullanmış oldukları için alışmakta bir hayli zorlanacaklar. Ancak yardımcı olacağız tabii :)

Çağlar

Linux'a alışmak zor mudur? Aslında değil. Yanlızca kendinizi daha farklı olarak adapte ederseniz zor oluyor. Ben ilk zamanlar öyle oldum. Kubuntu yüklemiştim ,garipmiş, zormuş, dedim. Sonra aklıma geldi aynı işleri yapacak, aynı dünyanın aynı insanları kullancak bunu da dedim. Demek ki farklı değilmiş dedim ve Ubuntu'yu denedim. Nitekim de öyle denetim masası yerine sistem menüsü var. Arada uçurum yok yani. Örneğin annem yıllarca winfos kullanamadı ki winfos 1.1 den bu yana evde bilgisayar var. Ubuntu'da maaşallah bana bırakmıyor bilgisayarı. 2 gün önce bir kadın kuaförüne Ubuntu kurdum.(GoS) Sorun çıktımı diye kontrole gittiğimde temaların değişmiş, klasörlere resim eklenmiş şekilde buldum. Hatta masaüstünde sanal çiçek besliyolardı. Demek ki zor değil bunu neden söylüyorum. Zor ama beraber yaparız demek ayrıdır, kolay demek farklıdır. İnsanlar zor ama elbet yardım ederler diyerek (bize güvenerek) ilerlemezler. Eee devir babana bile güvenme devri. O yüzden Ubuntu'ya geçecek herkese sesleniyorum kolay arkadaşlar ama yine de burdayız.
We got a badass over here!