[Kilitli] Linux her eve nasıl girecek

Başlatan demir, 11 Nisan 2008 - 11:07:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

demir

Türkiye'deki tanınmış elektronik eşya üreticisi firmalardan bir tanesinde arkadaşım çalışıyor.. Görev aldığı proje internet reciver... İnternet üzerinden alınan TV görüntüsünü normal tv'ye aktaracak bir reciver üzerinde çalışıyorlar...

Cihazın içinde çalışması için debian/ubuntu kullandıklarını söyledi. İşletim sisteminin üzerinde ise Java'lar var...

Yani yakında her evde bir linux olacak :)

Tabii ben bilgisayarlar yoluyla girmesini tercih ederdim.. Zira insanlar o kutunun içinde ne çalıştığını hiç bilemeyecekler..

Bu arada şunu da eklemeden geçmeyim.. Türkiye'deki firma dünyadaki gelişime göre hareket etmek isteyeceği için dünyadaki yeni bir gelişme ya da farklı bir konu nedeniyle proje tamamlanmadan kapatılabilir de...
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

xXx

Düşünüyorumda o sistem biraz hayal gibi tv de yayımlayacak kadar kaliteli görüntü şu anki sistemle zor aktarılır.
hd bi filim düşünün 1024 mb/s lik bağlantıyla bi iki günde iner artık :D

yani tt gelişene kadar o proje hayallerimizde yaşıyacak..

Y-T

Alıntı yapılan: xXx - 11 Nisan 2008 - 21:00:37
Düşünüyorumda o sistem biraz hayal gibi tv de yayımlayacak kadar kaliteli görüntü şu anki sistemle zor aktarılır.
hd bi filim düşünün 1024 mb/s lik bağlantıyla bi iki günde iner artık :D

yani tt gelişene kadar o proje hayallerimizde yaşıyacak..

Bunu görene kadar bende sen gibi düşünüyordum ama artık fikrim değişti  ;)

Türkiyemizde böyle bir hizmet bence çok profosyonelce olur, deteklemek için 444 222 0 ve bilgi için tabi. Reklam değildir, gerçekten gelişim için önemli bence, büyük bir adım. 100mbit ne demek Türkiye şartlarında hemde 109 YTL'ye  :D Detaylı bilgi: http://www.tellcom.com.tr/bireysel/ucretlendirme/quiknet.aspx bu adresten de alınabilir.

heartsmagic

Airties'ın yakında çıkartacağı M140 IPTV'lerde de Linux kullanılacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matafleur

Döve döve girecek.Olmadı windows kullanıcılarına u yapıp yumuruğa basıp aduuuket atacak (:

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

platonix

Linux her eve nasıl girecek ?

Biraz zorlanarak girecek galiba :)

ama girecek yani, hic sansi yok onukuzdeki 5 yil bence linuxun daha cok gelisecegi ( gelisimden kastim iyice son kullanicaya hitap etmesi icin gereken sorunlari cozmesidir ) ve ona oranlada daha genis kitlelere ulasagidir.

erginemr

Ben de Linux için Vista'nın şu andaki durumunu inanılmaz bir fırsat olarak görüyorum. İnsanlar Vista'nın çok yüksek sistem gereksinimlerinden ve program uyumsuzluklarından yılmış durumdayken, bu geçiş devresinde Linux (ve amiral gemisi olarak Ubuntu) büyük bir atılım yapabilir.

Ah bir de yeni çıkan Ubuntu sürümleri daha çok donanımda sorunsuz kurulabilseydi...  :-\

Semih

Alıntı yapılan: erginemr - 09 Mayıs 2008 - 18:01:16
Ben de Linux için Vista'nın şu andaki durumunu inanılmaz bir fırsat olarak görüyorum. İnsanlar Vista'nın çok yüksek sistem gereksinimlerinden ve program uyumsuzluklarından yılmış durumdayken, bu geçiş devresinde Linux (ve amiral gemisi olarak Ubuntu) büyük bir atılım yapabilir.

Ah bir de yeni çıkan Ubuntu sürümleri daha çok donanımda sorunsuz kurulabilseydi...  :-\

Keşke demekle kalıyoruz kardeşim ne yazık ki.Geliştiriciler bize özgür olarak ücretsiz sunuyorlar.Nihayetinde sorunlar olması doğal.Ama özgür felsefeyi benimsemiş biride Linux'ten başta kullanmaz.Sürekli gelişmeye devam ediyor ama maddi destekler olduğu sürece.Yİne kaderi büyük şirketler belirliyor.
A.Semih Türk

matafleur

Alıntı yapılan: Semih - 09 Mayıs 2008 - 18:08:37

Keşke demekle kalıyoruz kardeşim ne yazık ki.Geliştiriciler bize özgür olarak ücretsiz sunuyorlar.Nihayetinde sorunlar olması doğal.Ama özgür felsefeyi benimsemiş biride Linux'ten başta kullanmaz.Sürekli gelişmeye devam ediyor ama maddi destekler olduğu sürece.Yİne kaderi büyük şirketler belirliyor.

Aslında tam olarak doğru değil.Çok ta büyük şirketlere bağlı değil olay.En basitinden KDE nin ortaya çıkışı.

Sorun şurada.İyi niyetli veya kötü niyetli hep birşeyler bekliyor hep birşeylerden şikayet ediyoruz da şunu hiç sormuyoruz kendimize.Ne verdik ki ne bekliyoruz?

(:

Semih

Alıntı yapılan: matafleur - 09 Mayıs 2008 - 18:16:29
Alıntı yapılan: Semih - 09 Mayıs 2008 - 18:08:37

Aslında tam olarak doğru değil.Çok ta büyük şirketlere bağlı değil olay.En basitinden KDE nin ortaya çıkışı.

Sorun şurada.İyi niyetli veya kötü niyetli hep birşeyler bekliyor hep birşeylerden şikayet ediyoruz da şunu hiç sormuyoruz kendimize.Ne verdik ki ne bekliyoruz?

(:

Eeee insanoğlu:)
A.Semih Türk

erenali

Alıntı yapılan: matafleur - 09 Mayıs 2008 - 12:43:18
Döve döve girecek.Olmadı windows kullanıcılarına u yapıp yumuruğa basıp aduuuket atacak (:

bana çocukluk günlerimi hatırlattın birden.
kesinlikle dediğin gibi yapmalı :)

heartsmagic

Oyunla alakalı kısımları şuraya taşıdım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,8.0.html
Biz oradan devam edelim, bir süre sonra bu mesajımı da silerim
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sedefsiz_masrapa

bence türkiyede linux un daha çok eve girmesi için, işletim sistemi olarak, devletin ve/veya microsoftun insanları biraz sıkması lazım. böyle teksas gibi memlekette yaşıyoruz. herkes korsan xp - office kullanıyor. adam vistalı bilgisayar alıyor. memnun kalmıyor, kaçak xp yüklüyor.. korsan office kullanacan , evine polis gelecek. korsan işletim sistemi kullanacan, ms bilgisayarını kullanılmaz duruma getirecek. bak bakalım nasıl artıyo özgür yazılımın ve linux un kullanım oranı. ama microsoft yapmıyo bunu. vista ilk çıktığında korsan kullananları görsel özelliklerden mahrum bırakıyordu(!) . vista tutmayınca onu da kaldırdı.. sadece bilgisayar şirketleriyle anlaşıyor bize bilgisayar alırken zorla işletm sistemi sattırmak için.
dünyada open office kullanımının  yüzde 50 ye vurduğu ülkeler var. bu ülkelerin ortak özelliği internetten korsan mp3 indirsen kapına polis geliyor :) bizdeyse ohooo
yani bence linux un kaba kuvvete başvurmasına gerek yok :D küçük yumuşak şirket ve kanunlar biraz sıksa insanları millet kaçar ama şu an serbestiz arkadaşlar..

Semih

Alıntı yapılan: sedefsiz_masrapa - 13 Mayıs 2008 - 18:39:08
bence türkiyede linux un daha çok eve girmesi için, işletim sistemi olarak, devletin ve/veya microsoftun insanları biraz sıkması lazım. böyle teksas gibi memlekette yaşıyoruz. herkes korsan xp - office kullanıyor. adam vistalı bilgisayar alıyor. memnun kalmıyor, kaçak xp yüklüyor.. korsan office kullanacan , evine polis gelecek. korsan işletim sistemi kullanacan, ms bilgisayarını kullanılmaz duruma getirecek. bak bakalım nasıl artıyo özgür yazılımın ve linux un kullanım oranı. ama microsoft yapmıyo bunu. vista ilk çıktığında korsan kullananları görsel özelliklerden mahrum bırakıyordu(!) . vista tutmayınca onu da kaldırdı.. sadece bilgisayar şirketleriyle anlaşıyor bize bilgisayar alırken zorla işletm sistemi sattırmak için.
dünyada open office kullanımının  yüzde 50 ye vurduğu ülkeler var. bu ülkelerin ortak özelliği internetten korsan mp3 indirsen kapına polis geliyor :) bizdeyse ohooo
yani bence linux un kaba kuvvete başvurmasına gerek yok :D küçük yumuşak şirket ve kanunlar biraz sıksa insanları millet kaçar ama şu an serbestiz arkadaşlar..

Mp3 paylaşıma sunuyorsun +Rep'ler patır patır geliyor  ;)
Bizim kanunlar uygulansa zaten 4 4'lük olurda herşey,kimileri görmüyor,yada uğraşmıyor.Youtube'daki videoları ağırlını koyup sildiremiyor ve erişimi engelliyor.Çok garip  :o
A.Semih Türk

Sypro

OOo ile ilgili komik bir örnek vereyim dün yaşanan bir olaydan.

İEÜ, default halde laptoplarda openSuSe 10.2 veriyor. Derslerde de OOo öğretiyor. Öğrenciler sunumlarını OOo ile hazırlıyor haliyle. Sonra çıktı almaya gidiyorlar, bir de ne görsünler, karşılarındaki makine MS Windows (XP) + MS Office (2007) kullanıyor. Çıktı alınabiliyor mu? Hayır. Sonra kovala iki saat OOo kurulu bir makineyi de çıktı al..
Dün bunu bir arkadaşım yaşadı, sorunu çözdük çözmesine ama okulun hemen altındaki kırtasiyenin bu duyarsızlığı hayret uyandırmadı desem yalan olur.

mp3 için söyleyeceğim tek şey, mp3 formatında indirirsiniz, beğenirseniz gider cd/kaset olarak satın alırsınız. Oyunlar veya filmler için de böyle. Eğer yanlarında gelen info dosyalarını açıp okumaya zahmet etse insanlar orda da aynen bu yazıyor. Mp3 paylaşımını bu çerçevede değerlendirirsek gayet legal görüyorum. Aksi durumlar emeğe saygısızlıktan tutun da bi sürü suça kadar gidiyor zaten.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ufuk_k

Windowstan lisans yüzünden kaçarak linuxa kullanıcı gelmesi mantığı inandırıcı ve hoş değil. Windowsu lisanslı kullanıyolar diye mi o kadar kazanıyor? En fazla kazancını belki de lisanssız kullanıcılardan elde ediyor. Yaptırımla değil de, akılla mantıkla olur, biraz kafa açıklığı lazım. Açık kaynak kodlu yazılımların ne kadar gelişmeye açık olduğunu ve ülkedeki genç işsiz potansiyelin aslında böyle yönlendirilebileceğini görmesi gerek devletin, görüyor da bir çok şey gibi görmezden geliyor.

@Syproya da katılıyorum, eğer o kadar dinletip beğendiriyorsa kendini müzisyen, zaten alan alıyor orjinal kaydını. MP3 dolaşıyor diye kaygılanmalarına gerek yok. Şimdi orjinal the Smiths albümüyle, mp3 bir olur mu :)