Linux Mint ekran kartı sorunu

Başlatan oguzgun, 11 Şubat 2016 - 18:01:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

oguzgun

ilk defa linux kurdum. Kurduğum linux sürümü: Linux Mint 17.3 Cinnzmon 64 bit sürümü. Yaşadığım sorun 3 yıldır hiç ısınmayan dizüstüm aşırı ısınmaya başladı ve bir form sayfasını mouse ile aşağıya kaydırma yaparken ekranın ortasında çaprazlamasına kesme gibi titreşim oluşuyor. Bilgisayarımın markası Lenovo Thinkpad T430. İşlemci: intel core i7 3610 QM cpu 2.30X4 grafik kartları: intel corparation 3 rd gen processer ve NVDIA Corporation GF108M (NVS 5400M).

illedelinux

Anladıgım kadarıyla işletim sisteminden herhangi bir sorun yaşamıyorsun ancak ısınması bence Cinnamon masaüstü senin sistemle uyuşmamış olabilir, bir de Xubuntu'yu dene istersen.
Örnegin benim bilgisayarda Cinnamon gayet iyiyken, Xubuntu az da olsa ısındırıyor, yani kendi keyfimizden önce bilgisayarın uyumuna göre masaüstü kurmamız gerekiyor.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

seron

Donanım sürücülerinizde sorun olabilir. Şu başlıkları incelemeniz yararlı olabilir:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=15.0
Vermeniz gereken komut çıktıları olacaktır, onları girip çıktıları kod etiketiyle yapıştırın, bakalım.

illedelinux

Anladıgım kadarıyla işletim sisteminden herhangi bir sorun yaşamıyorsun ancak ısınması bence Cinnamon masaüstü senin sistemle uyuşmamış olabilir, bir de Xubuntu'yu dene istersen.
Örnegin benim bilgisayarda Cinnamon gayet iyiyken, Xubuntu az da olsa ısındırıyor, yani kendi keyfimizden önce bilgisayarın uyumuna göre masaüstü kurmamız gerekiyor.

Bak yeni farkına vardım, siz Linux mint 13 sürümünü kurmuşsunuz, neden eski sürümü kurdunuz?
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

oguzgun

Cinnamon masaüstüler için miydi ayrıca ben 13 sürümü değil 17.3 sürümü. Birde link vermişsiniz o linkteki konuları okumam aylar sürer sanırım. komut satırları diyorsunuz ben ilk defa linux kullanıyorum. nereye ne komut vereceğimi bilmiyorum. bu sorunla ilgili forumda arama yaptırdım ama her anlatılandan birşeyler denemeye kalktım sonuc basarısız oldu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2016 - 21:05:56

Ben linux te acemi oldugum icin beni ilk başta kurulumla uğraştırmayıp sorunsuz kullanabileceğim bir sistem var mı acaba? yukarıda dediğiniz terimlere çok yabancıyım. Aslında ısınma ve ekran dalgalanması olmasa kullanımı cok pratik ve kullanışlı şu anda kurulu olan ama bu ısınma ve titreşim aşırı rahatsız ediyor beni.

seron

Tamam @oguzgun, acele etme. Ben de yeni kullanıcı sayılırım pek birşey bilmiyorum.

Şimdi eğer sürücüleri kontrol etmek istiyorsak bunu terminal dediğimiz MS-DOS'a benzer bir yerden yapıyoruz. Bunu öğrendin...
-Masaüstünde solda bir araç çubuğu var ya, libreoffice, mozilla firefox var, hah onun en üstünde sistemde arama yapmanı sağlayan bir uygulama var ona basıp,...
-Arama kısmına terminal yaz.
-Uçbirim adıyla gözüken yazılımı fareyle tıklat, çalışsın.
-Açılan mor ekranlı yer, bizim komut satırımız; bununla uay gemimizi istediğimiz gibi yönetebiliyoruz.
-Şimdi sana verdiğim bağlantıdaki yazıları incele, komutları girip enterle, sonra da bitince bütün yazıları seçip sağtık kopyala...
buraya gel, yukarıda telefonlarımızdaki kare sembolü var # diye ona bas ve iki tane köşeli parantezlerin içinde code etiketi olacak. onlara dokunmadan iki code arasına sağtık yapıştır de...
-Gerisini foruma bırak burada bu konudan anlayan kişiler sana terminale bazı kodlar yazmanı ve çıkan sonuçları aynı şekilde buraya yapıştırmanı isteyecekler. Ona göre çözüm blunmaya çalışılacak.
[örnekcode] Buraya yazacaksın [örnekcode]
Gireceğin ve buraya geçeceğin kodlar:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0

Sistemin aşırı ısınıyor, çünkü muhtemelen ekran kartının sürücüleri doğru çalışmıyor, fanları doğru yönlendirmiyor. Eğer hiçbirşey yapamazsak bu defa farklı yollar deneneek.

oguzgun

Bu kadar güzel ve açıklayıcı bilgileriniz için çok ama çok teşekkür ederim. Dediklerinizi aynen yaptım ve ekran çıktılarını ekledim.
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ sudo apt-get install mesa-utils
[sudo] password for oguz:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
mesa-utils zaten en yeni sürümde.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 18 paket yükseltilmeyecek.
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 08)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [NVS 5400M] (rev a1)
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: NVS 5400M/PCIe/SSE2
    GL_KHR_debug, GL_KTX_buffer_region, GL_NVX_conditional_render,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_compute_program5, GL_NV_conditional_render,
    GL_NV_parameter_buffer_object2, GL_NV_path_rendering,
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ xrandr
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1600 x 900, maximum 16384 x 16384
LVDS-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-3 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-4 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-5 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS1 connected primary 1600x900+0+0 309mm x 174mm
   1600x900       60.0*+   40.0 
   1440x900       59.9 
   1360x768       59.8     60.0 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected
VIRTUAL1 disconnected
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
ii  bumblebee                                   3.2.1-5                                             amd64        NVIDIA Optimus support for Linux
ii  nvidia-331                                  340.96-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        Transitional package for nvidia-331
ii  nvidia-340                                  340.96-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        NVIDIA binary driver - version 340.96
rc  nvidia-352                                  352.63-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        NVIDIA binary driver - version 352.63
ii  nvidia-opencl-icd-352                       352.63-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                0.6.2linuxmint1                                     amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-prime-applet                         1.0.3                                               all          An applet for NVIDIA Prime
ii  nvidia-settings                             331.20-0ubuntu8                                     amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $

seron

Oğuz, ben çıkmak üzereyim ama şunları aktarayım.
Donanım sürücülerinde sıkıntı görünmüyor.
mesa-utils dediğimiz sistem bilgini gösteren yazılımcık zaten kurulu imiş ve bumlebee adlı sürücülerinin doğru kurulmasını denetleyen yazılım da normal çıktılar veriyor.

Yalnız, sisteminde iki adet ekran modülü görünüyor; birisi işlemcine gömülü olan, diğeri ayrışık. Şimdi bu işlemcine gömülü olan intel ekran modülünü çalışırken çok ısınır ve işlemci ısısını da tavana çıkarır.
Ne yapıp yapıp onu devre dışı çıkartmalıyız. Çoğu kez devredışı yapmaya gerek kalmadan sorunsuz da çalışabiliyorlar fakat, windows ortamında dahi bu durum oyunlardan çıkıp masaüstüne dönerken, ya da oyunlar açılırken sorunlara neden olabiliyor. Devreden zamanında çıkmıyor ya da bir türlü devreye girmiyor. "i" model ekran modülü entegreli işlemciler çıktı, mertlik bozuldu anlayacağın.

Tüm uygulamalarında harici olan, yani işlemcine gömülü olmayan ayrışık ekran modülünü aktif tutmamız daha iyi olur bence.

Bu nasıl mı yapılıyor?  :)

Ben kaçıyorum, görüşürüz  ;D

heartsmagic

Makinende Optimus var, yani hem Intel hem de Nvidia kartına sahipsin. Bu bizim tarafta iki farklı şekilde destekleniyor: 1. Bumblebee 2. Prime. Sende ikisi de kurulu durumda, böyle olunca ortalık karışır.

sudo apt-get purge bumblebee* nvidia*

ile önce bir temizlik yap, sistemi yeniden başlat. Sonra Mint ile normal Nvidia sürücüleri nasıl kuruluyorsa kur, böylece muhtemelen Prime da kurulacaktır bizim tarafta olduğu gibi. Sonra sistemi yeniden başlatıp aynı çıktıları tekrar aktarırsın buraya.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oguzgun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2016 - 22:23:19
Makinende Optimus var, yani hem Intel hem de Nvidia kartına sahipsin. Bu bizim tarafta iki farklı şekilde destekleniyor: 1. Bumblebee 2. Prime. Sende ikisi de kurulu durumda, böyle olunca ortalık karışır.

sudo apt-get purge bumblebee* nvidia*

ile önce bir temizlik yap, sistemi yeniden başlat. Sonra Mint ile normal Nvidia sürücüleri nasıl kuruluyorsa kur, böylece muhtemelen Prime da kurulacaktır bizim tarafta olduğu gibi. Sonra sistemi yeniden başlatıp aynı çıktıları tekrar aktarırsın buraya.

Yukarıda yazmış olduğunuz kodu kullandım ve sistemi yeniden başlattım ama nvdia sürücüleri nasıl kurulur bilmiyorum ayrıca tarih saatin yanında halen nvidia simgesi duruyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Şubat 2016 - 22:40:23

oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ sudo apt-get install mesa-utils
Üzgünüm, yeniden deneyin.
mesa-utils zaten en yeni sürümde.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 18 paket yükseltilmeyecek.
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 08)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [NVS 5400M] (rev a1)
OpenGL renderer string: NVS 5400M/PCIe/SSE2
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1600 x 900, maximum 16384 x 16384
LVDS-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-3 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-4 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-5 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS1 connected primary 1600x900+0+0 309mm x 174mm
   1440x900       59.9 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected
VIRTUAL1 disconnected
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ dpkg -l | egrep "nvidia|bumblebee|nvidia-prime|fglrx"
ii  bumblebee                                   3.2.1-5                                             amd64        NVIDIA Optimus support for Linux
ii  nvidia-331                                  340.96-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        Transitional package for nvidia-331
ii  nvidia-340                                  340.96-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        NVIDIA binary driver - version 340.96
rc  nvidia-352                                  352.63-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        NVIDIA binary driver - version 352.63
ii  nvidia-opencl-icd-352                       352.63-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        NVIDIA OpenCL ICD
ii  nvidia-prime                                0.6.2linuxmint1                                     amd64        Tools to enable NVIDIA's Prime
ii  nvidia-prime-applet                         1.0.3                                               all          An applet for NVIDIA Prime
ii  nvidia-settings                             331.20-0ubuntu8                                     amd64        Tool for configuring the NVIDIA graphics driver

speakerXXL

Sürücü Yöneticisini menüden aratın ve Nvidia-352 sürücüsünü kurun ya da aynı işlemi aşağıdaki komut ile uçbirimde yardımıyla yapabilirsiniz.

sudo apt-get install nvidia-352 nvidia-settings nvidia-prime nvidia-prime-applet

Sonra sistemi yeniden başlatın. Sistemi yeniden başlattıktan sonra Nvidia Ayar Yöneticisinden Intel GPU'yu seçin. Ardından oturumu kapatıp açtığınızda Intel GPU etkin olacaktır. Bu şekilde sistem güç tasarufu sağlayan Intel GPU ile çalışacaktır. Sistemi özel bir ihtiyaç olmadıkça Nvidia GPU ile çalıştırmaya gerek yok.

Isınma sorunu devam ederse aşağıdaki komutlar ile TLP güç tasarrufu arkaplan uygumalasını kurup sistemi yeniden başlatmak denenebilir.

sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp

TLP'yi kurduktan sonra sistemi yeniden başlattığınızda CPU, pil gücünde iken güç tasarrufu, fişe takılıyken performans kipinde çalışacaktır.

heartsmagic

Yalnız, eski sürücüler kaldırılmamış görünüyor. Komut sana nasıl bir tepki verdi? Sürücüler kaldırıldıktan sonra da @speakerXXL'nin tarif ettiği şekilde kurabilirsin sürücüleri, ancak şu aşamada kurmaya çalışma. Eskilerinin kaldırılması daha sıhhatli olacaktır. Kaldırma komutunun sonuçlarını da buraya aktar lütfen.

oguzgun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2016 - 23:06:27
Yalnız, eski sürücüler kaldırılmamış görünüyor. Komut sana nasıl bir tepki verdi? Sürücüler kaldırıldıktan sonra da @speakerXXL'in tarif ettiği şekilde kurabilirsin sürücüleri, ancak şu aşamada kurmaya çalışma. Eskilerinin kaldırılması daha sıhhatli olacaktır. Kaldırma komutunun sonuçlarını da buraya aktar lütfen.
oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ sudo apt-get purge bumblebee* nvidia*
Bilgi, 'bumblebee*' düzenli ifadesi için 'bumblebee-dbg' seçiliyor
Bilgi, 'bumblebee*' düzenli ifadesi için 'bumblebee' seçiliyor
Bilgi, 'bumblebee*' düzenli ifadesi için 'bumblebee-nvidia' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-340-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-331-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-compute-profiler' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-319-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cg-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-346-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-310-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cuda-doc' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-visual-profiler' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-304-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-352-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-persistenced' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-driver' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-304-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-331-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-304-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-prime-applet' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cg-doc' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-340-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-304-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cuda-gdb' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-kernel-486' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-common' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-glx' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-binary' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-325-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-331-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-kernel-686-pae' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-340-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'mate-sensors-applet-nvidia-dbg' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-current-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-310-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-304' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-current-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-310-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-kernel-amd64' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-310' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-313' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-319' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-352-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-304' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-nsight' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-331-updates-uvm' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-325' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-319-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-331' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-310-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cg-toolkit' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-331-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-340' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-346' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-331' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cuda-debugger' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-driver-binary' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-352' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-340' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'bumblebee-nvidia' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-346' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-352' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cuda-toolkit' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-313-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-profiler' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-experimental-304' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-319-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-310-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-304' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-current-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'mate-sensors-applet-nvidia' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-352-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-319-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-331' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-texture-tools' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-304' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-340' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-346' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-kernel-dkms' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-310' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-319' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-va-driver' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-352' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-304-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cuda-profiler' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-current' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-340-updates-uvm' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-prime' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-340-uvm' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-346-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-settings-313-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-352-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-346-uvm' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-340-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-340-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-173-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-346-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-libopencl1-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-304' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-304-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-310' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-313' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-319' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'boinc-nvidia-cuda' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-325' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-vdpau-driver' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-experimental-331' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-cuda-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-304-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-346-updates-uvm' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-profiler' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-173' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-313-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-346-updates-dev' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-opencl-icd-346-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-331-updates' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-331-uvm' seçiliyor
Bilgi, 'nvidia*' düzenli ifadesi için 'nvidia-352-dev' seçiliyor
Package 'nvidia-vdpau-driver' is not installed, so not removed
Bilgi, 'nvidia-settings-binary' yerine 'nvidia-settings' seçiliyor
Package 'nvidia-driver' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-glx' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-kernel-dkms' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-kernel-amd64' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-kernel-686-pae' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-kernel-486' is not installed, so not removed
Package 'nvidia' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-313' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-313' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-319' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-325' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-325-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-325' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-331' is not installed, so not removed
Bilgi, 'nvidia-texture-tools' yerine 'libnvtt-bin' seçiliyor
Package 'nvidia-libopencl1-dev' is not installed, so not removed
Bilgi, 'nvidia-va-driver' yerine 'vdpau-va-driver' seçiliyor
Package 'nvidia-cuda-debugger' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-compute-profiler' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cuda-profiler' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-profiler' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-common' is not installed, so not removed
Package 'mate-sensors-applet-nvidia' is not installed, so not removed
Package 'mate-sensors-applet-nvidia-dbg' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-304' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-304-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-310' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-310-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-313-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-319' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-319-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-experimental-304' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-settings-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-173' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-173-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-310' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-310-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-310-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-310-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-313-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-313-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-310' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-310-dev' is not installed, so not removed
Package 'bumblebee-dbg' is not installed, so not removed
Package 'bumblebee-nvidia' is not installed, so not removed
Package 'boinc-nvidia-cuda' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cg-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cg-doc' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cg-toolkit' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cuda-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cuda-doc' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cuda-gdb' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-cuda-toolkit' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-nsight' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-profiler' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-visual-profiler' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-304' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-304-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-304-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-304-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-319' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-319-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-319-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-319-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-331' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-331-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-331-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-331-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-331-updates-uvm' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-331-uvm' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-340-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-340-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-340-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-340-updates-uvm' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-340-uvm' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-346' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-346-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-346-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-346-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-346-updates-uvm' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-346-uvm' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-352-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-352-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-352-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-current' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-current-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-current-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-current-updates-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-304' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-experimental-304-dev' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-304' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-304-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-331' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-331-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-340' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-340-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-346' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-346-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-304' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-304-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-331' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-331-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-340' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-340-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-346' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-346-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-352' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-libopencl1-352-updates' is not installed, so not removed
Package 'nvidia-opencl-icd-352-updates' is not installed, so not removed
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  bumblebee* nvidia-340* nvidia-352* nvidia-opencl-icd-352* nvidia-prime*
  nvidia-prime-applet* nvidia-settings*
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 7 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 334 MB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h] e
(Veritabanı okunuyor... mevcut 168233 dosya veya klasör yüklü.)
Kaldırılan: bumblebee (3.2.1-5) ...
bumblebeed stop/waiting
bumblebee (3.2.1-5) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
Kaldırılan: nvidia-340 (340.96-0ubuntu0.14.04.1) ...
nvidia-340 (340.96-0ubuntu0.14.04.1) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Kaldırılan: nvidia-352 (352.63-0ubuntu0.14.04.1) ...
Stopping nvidia-persistenced
nvidia-persistenced: hiçbir işlem bulunamadı
Done.
Removing all DKMS Modules
Done.
update-alternatives: removing manually selected alternative - switching x86_64-linux-gnu_gl_conf to auto mode
update-alternatives: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/mesa/ld.so.conf kullanılarak /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GL.conf (x86_64-linux-gnu_gl_conf) sağlamak için otomatik kip durumunda
update-alternatives: removing manually selected alternative - switching i386-linux-gnu_gl_conf to auto mode
update-alternatives: /usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/ld.so.conf kullanılarak /etc/ld.so.conf.d/i386-linux-gnu_GL.conf (i386-linux-gnu_gl_conf) sağlamak için otomatik kip durumunda
INFO:Disable nvidia-352
DEBUG:Parsing /usr/share/ubuntu-drivers-common/quirks/dell_latitude
DEBUG:Parsing /usr/share/ubuntu-drivers-common/quirks/put_your_quirks_here
DEBUG:Parsing /usr/share/ubuntu-drivers-common/quirks/lenovo_thinkpad
nvidia-352 (352.63-0ubuntu0.14.04.1) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
Kaldırılan: nvidia-opencl-icd-352 (352.63-0ubuntu0.14.04.1) ...
nvidia-opencl-icd-352 (352.63-0ubuntu0.14.04.1) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
Kaldırılan: nvidia-prime (0.6.2linuxmint1) ...
nvidia-prime (0.6.2linuxmint1) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
Kaldırılan: nvidia-prime-applet (1.0.3) ...
nvidia-prime-applet (1.0.3) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
Kaldırılan: nvidia-settings (331.20-0ubuntu8) ...
nvidia-settings (331.20-0ubuntu8) için yapılandırma dosyaları temizleniyor ...
initramfs-tools (0.103ubuntu4.2) için tetikleyiciler işleniyor ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.19.0-32-generic
Warning: No support for locale: tr_TR.utf8
man-db (2.6.7.1-1ubuntu1) için tetikleyiciler işleniyor ...
libc-bin (2.19-0ubuntu6.6) için tetikleyiciler işleniyor ...
gnome-menus (3.10.1-0ubuntu2) için tetikleyiciler işleniyor ...
desktop-file-utils (0.22-1ubuntu1) için tetikleyiciler işleniyor ...
mime-support (3.54ubuntu1.1) için tetikleyiciler işleniyor ...

heartsmagic

Tamam, şu an kaldırılmış görünüyorlar. Sistemi yeniden başlatır, @speakerXXL'nin verdiği komutları uygularsın. Ardından sistemi başlatır, grafik kartı ile ilgili komutları tekrar aktarırsın buraya.

oguzgun

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Şubat 2016 - 23:56:12
Tamam, şu an kaldırılmış görünüyorlar. Sistemi yeniden başlatır, @speakerXXL'nin verdiği komutları uygularsın. Ardından sistemi başlatır, grafik kartı ile ilgili komutları tekrar aktarırsın buraya.

ii  nvidia-352                                  352.63-0ubuntu0.14.04.1                             amd64        NVIDIA binary driver - version 352.63
Screen 0: minimum 8 x 8, current 1600 x 900, maximum 32767 x 32767
LVDS1 connected primary 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 309mm x 174mm
   1440x900       59.9 
   1152x864       60.0 
   1024x768       60.0 
   640x480        59.9 
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VIRTUAL1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 256 bits)
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_ARB_conditional_render_inverted, GL_ARB_conservative_depth,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [NVS 5400M] (rev ff)

speakerXXL

Alıntı YapOpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 256 bits)

Çıktıları sistemi yeniden başlatmadan almış olabilir misiniz? GPU'yu Intel olarak değiştirip oturumu kapatığ açın ve aşağıdaki komutun çıktısını paylaşın lütfen.

inxi -Gx

oguzgun

oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ inxi -Gx
Graphics:  Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Card-2: NVIDIA GF108M [NVS 5400M] bus-ID: 01:00.0
           Display Server: X.Org 1.17.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: 1600x900@60.0hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 256 bits)
           GLX Version: 3.0 Mesa 10.5.9 Direct Rendering: Yes

seron

Arkadaşlar konuyu böldüğüm için özür dilerim ama, anlamadığım bir nokta var:

İşlemciye tümleşik ekran modülü mü daha fazla ısı ve soruna neden oluyor, yoksa ayrışık ekran modülü mü?
Çünkü tümleşik ekran modülü ağır uygulamalarda kasılıyor ve ısı üretiyor, çok zaman devreden zamanında çıkması gerekirken çıkmıyor ve bu da bazen sorunlara neden olabiliyor diye biliyorum. Onun için her daim ayrışık ekran modülünü kullanmak gerekmiyor mu? yük gerektirmeyen işlerde düşük kaynak tüketir ve ısı sorunu vb de olmaz?

speakerXXL

Şu an Intel GPU etkin görünüyor, ısınma ne durumda?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Şubat 2016 - 23:09:33

Alıntı YapGLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 256 bits)

Sonrada farkettim, Intel GPU etkin ama doğru sürücü etkineleşmemiş yine. Bu sebeple GPU yerine yazılımsal işleme kullanıyor sistem, bu da CPU'ya ek yük demek.Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştırıp sistemi yeniden başlatmayı deneyiniz.

sudo mkdir -p /etc/X11/xorg.conf.d/ && echo -e 'Section "Device"\n Identifier "Intel Graphics"\n Driver "Intel"\n Option "AccelMethod" "sna"\n Option "TearFree" "true"\nEndSection' | sudo tee /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Ardından aşağıdaki komutun çıktısını yeniden paylaşınız.

inxi -Gx

oguzgun

oguz@oguz-ThinkPad-T430 ~ $ inxi -Gx
Graphics:  Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Card-2: NVIDIA GF108M [NVS 5400M] bus-ID: 01:00.0
           Display Server: X.Org 1.17.1 driver: intel
           Resolution: 1600x900@60.0hz
           GLX Renderer: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.6, 256 bits)
           GLX Version: 3.0 Mesa 10.5.9 Direct Rendering: Yes

speakerXXL

Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp sistemi yeniden başlatmayı deneyiniz.

sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sonrasında aşağıdaki komutun çıktısını ayeniden bakalım.

inxi -Gx

Sorun çözülmezse aşağıdaki şekilde sistemi güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme Yöneticisi => Düzenle menüsü => Tercihler => Seviyeler kısmından 4. seviye güncellemeleri işaretleyiniz ve Yenile düğmesine tıklayıp Güncellemeleri Kur düğmesine tıklayarak sisteminizi güncelleyiniz. Sonrasında isterseniz 4. seviye güncellemeleri pasifleştirebilirsiniz.

Ardından, Güncelleme Yöneticisi => Görünüm menüsü => Linux çekirdekleri aracı yardımıyla 4.2.x serisi çekirdeğin son sürümünü (şu an itibariyle 4.2.0-27 sürümde) kurunuz.

Güncelleme sonrasında sistemi yeniden başlatmalısınız.

oguzgun

Alıntı yapılan: speakerXXL - 13 Şubat 2016 - 07:01:12
Aşağıdaki komutları sırasıyla uçbirimde çalıştırıp sistemi yeniden başlatmayı deneyiniz.

sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Sonrasında aşağıdaki komutun çıktısını ayeniden bakalım.

inxi -Gx

Sorun çözülmezse aşağıdaki şekilde sistemi güncelleyebilirsiniz.

Güncelleme Yöneticisi => Düzenle menüsü => Tercihler => Seviyeler kısmından 4. seviye güncellemeleri işaretleyiniz ve Yenile düğmesine tıklayıp Güncellemeleri Kur düğmesine tıklayarak sisteminizi güncelleyiniz. Sonrasında isterseniz 4. seviye güncellemeleri pasifleştirebilirsiniz.

Ardından, Güncelleme Yöneticisi => Görünüm menüsü => Linux çekirdekleri aracı yardımıyla 4.2.x serisi çekirdeğin son sürümünü (şu an itibariyle 4.2.0-27 sürümde) kurunuz.

Güncelleme sonrasında sistemi yeniden başlatmalısınız.

Verdiğiniz kodları çalıştırdım ve sanırım sistemim çöktü.  Ekran görünümlerim aşağıdaki gibi açılmıyor linux.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

speakerXXL

CTRL+ALT+F1 tuşlarına birlikte basarak TTY uçbirimine ulaşınız. Burada kullanıcı adı ve şifrenizi girip oturum açtıktan sonra aşağıdaki komutla xserver-xorg paketini yeniden kurmayı deneyiniz. Not: Kablolu olarak internet bağlantınız olsun.

sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg

oguzgun

Sistem kullanıcı parola girme bölümünde takılı kaldı sifre giriyorum siyah ekranda login ekrana dönüyor ve tekrar şifre girme ekranına geçip duuruyor

speakerXXL

TTY uçbiriminde oturum açıp aşağıdaki komut ile masaüstüne ulaşmayı dener misiniz?

startx

Eğer ulaşamıyorsanız aşağıdaki komutu TTY uçbiriminde çalıştırmayı deneyiniz.

rm -f ~/.config/dconf/user

~ işaretini ALT+Ü kombinasyonu ile yapabilirsiniz.