[Çözüldü] gparted ile yeni bir linux bölümü nasıl ayrılır?

Başlatan pugilista, 08 Şubat 2016 - 20:21:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pugilista

merhaba arkadaşlar gparted ile ubuntu kurulu olan diskimde başka bir dağıtım için bölüm ayırmak istiyorum "Aygıtlar / Yeni bölüm oluştur" dediğim zaman

"/dev/sda aygıtında şu anda etkin olan 2 disk bölümü bulunuyor  Etkin disk bölümleri bulunduğunda yeni bölümlendirme tablosu oluşturulamaz.  Etkin disk bölümleri, bağlı olan dosya sistemleri ya da etkinleştirilmiş takas bellekleri gibi kullanımda olan bölümlerdir. Yeni bölümlendirme tablosu oluşturmadan önce, aygıt üzerindeki tüm bölümleri etkisizleştimek için, Bölüm menüsünündeki ayır ya da takas belleğini kapat gibi seçenekleri kullanın." çıkıyor.

Diske sağ tıklayıp ayır dediğim zamanda " /dev/sda1 ayrılamıyor umount: /: target is bus (In some cases useful info about processes that use the device is found by lsof( 8) or fuser(1).)" hatasını veriyor. Bunu nasıl yapmam gerekli ?

betseg

O sırada bağlı olan diskleri düzenlemek tehlikeli olabileceği için yapmıyor. Canlı USB/CD ile yapmalısınız.

grayloop

@betseg'e ek olarak, Gparted-Live CD/USB de kullanılabilir. Bu CD/USB, pek çok işe yarayabilecek bir sistemdir. http://gparted.org/livecd.php
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

pugilista

yanı live cd kullanmadan yapmam mümkün değil mi ? ubuntu live cd nasıl oluşturmam gerek normal kurulum usb sini taktığımda direk kurulum ekranı geliyor (try ubuntu - install ubuntu ) ekranı

heartsmagic

Yani, kullanılan bir bölüm üzerinde işlem yapılamayacağı için onu kullanmadığın bir ortam gerekiyor sana. Canlı CD dediğimiz zaten kurulum ortamı. CD olur, DVD olur, USB olur. Elindeki USB ile "Try Ubuntu" dediğinde normal bir masaüstünün açılması lazım, orada Gparted kuruludur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pugilista

@hearstmagic canlı cd den bölümü ayırırken var olan ubuntumda herhangi bir sıkıntı olmaz mı yani ?

illedelinux

Az önce canlı usbyle kurulu sistem  üzerinden bölüm ayırdım, hiç bir sorun olmadı.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

ata1

Alıntı yapılan: pugilista - 15 Mart 2016 - 16:14:42
@hearstmagic canlı cd den bölümü ayırırken var olan ubuntumda herhangi bir sıkıntı olmaz mı yani ?
işlem doğru yapılır ve arka kısımdan bölüm ayrılırsa sorun olmaz sürekli bu tür işlem yapmaktayım.

heartsmagic

Söylendiği üzere işlemler doğru yapıldığı sürece sorun olmaz. Fakat burada bir iki mesele var, bölüm diskin başında mı? Ola ki bölüm isimleri veya UUID değerleri değişirse ona göre bir iki ufak değişiklik yapmak gerekir sistemde. Bölümün sonundan yer ayrılırsa zaten isimler karışmaz.

pugilista

diskte sadece ubuntu 15.10 kurulu başka kurulum yok yani ayrı olarak 100 gb lık bir bölüm ayırmak ve diğer dağıtımı ona kurmak istiyorum

heartsmagic

Tamam, sondan dikkatlice ayırdığın sürece sorun olmaz.

Not: Disk MBR ise, bu disklerde birincil bölüm sınırı vardır. Dört birincil bölümden sonra yeni bölüm açılamaz. Bu nedenle dörtten fazla bölüm olacaksa sonuncusunun uzatılmış bölüm olması gerekir. Yeni bölümler bu bölümün altına mantıksal bölümler olarak oluşturulur. GPT disklerde sınır bu kadar az değil, MBR ise aklında olsun kısacası.

pugilista

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mart 2016 - 23:40:36
Tamam, sondan dikkatlice ayırdığın sürece sorun olmaz.

Not: Disk MBR ise, bu disklerde birincil bölüm sınırı vardır. Dört birincil bölümden sonra yeni bölüm açılamaz. Bu nedenle dörtten fazla bölüm olacaksa sonuncusunun uzatılmış bölüm olması gerekir. Yeni bölümler bu bölümün altına mantıksal bölümler olarak oluşturulur. GPT disklerde sınır bu kadar az değil, MBR ise aklında olsun kısacası.

Zaten bana 2 bölüm yeterli olucak ubuntunun yanına. Ancak az önce Try ubuntu ya bastıktan sonra ekran dondu kaldı bunun sebebi ne olabilir ? kurulum yaptığım usb den denedim yani bi sorunu yok usb nin aslında

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Mart 2016 - 00:40:19

Ekran kartıyla ilgili bir problem sanırım çünkü ubuntuyu ilk kurdugumda x.org çalışır durumda geliyor ve nvidia paketlerine geçmezsem kapanırken donuyordu. Denemedede oyüzden oluyor sanırım ama açılırken donuyor direk. Deneme-Kurulum sayfasındanda ekran kartı ayarlanmıyor

heartsmagic

"Try Ubuntu" demeden önce alttaki seçeneklerden "F6 diğer seçenekler" kısmına gel ve nomodeset parametresini seçerek açmaya çalış sistemi.

pugilista

Diger secenekler ekrani gozukmuyor F6 ya bastigimda yada basili tuttugumdada herhangi birsey olmuyor

heartsmagic

pugilista

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2016 - 00:55:47
O bölümden önceki yer bahsedilen yer, şurası görünmüyor mu sende?
http://i.stack.imgur.com/X6dvz.png

Eğer imgur ile sorun yaşarsan:
http://4.bp.blogspot.com/_R41Ysnc-DDM/TQALPFqSBXI/AAAAAAAAAEQ/-kVcq4S6wlY/s400/01_Main_Screen.JPG
Yok hayir zaten bende ki acilan sayfa cok farkli bu sekilde degil fotografini atmistim F6 dada birsey gelmiyor

pugilista

Alıntı yapılan: pugilista - 18 Mart 2016 - 22:38:35
Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2016 - 00:55:47
O bölümden önceki yer bahsedilen yer, şurası görünmüyor mu sende?
http://i.stack.imgur.com/X6dvz.png

Eğer imgur ile sorun yaşarsan:
http://4.bp.blogspot.com/_R41Ysnc-DDM/TQALPFqSBXI/AAAAAAAAAEQ/-kVcq4S6wlY/s400/01_Main_Screen.JPG
Yok hayir zaten bende ki acilan sayfa cok farkli bu sekilde degil fotografini atmistim F6 dada birsey gelmiyor
Yukleyecegim dagitimin usbsinden denesem olur mu acaba ?

heartsmagic

Hangi fotoğraftan bahsediyoruz? Bu başlıtaki görüntü Ubuntu kurulumunun ileri seviyesinden. Kurulum başlamadan hemen önce benim gönderdiğim görüntülerin olması lazım.
Yeni kuracağın dağıtım kurulum öncesinde diskleri boyutlandırmana imkân sunuyorusa elbette yapabilirsin.

pugilista

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Mart 2016 - 02:04:56
Hangi fotoğraftan bahsediyoruz? Bu başlıtaki görüntü Ubuntu kurulumunun ileri seviyesinden. Kurulum başlamadan hemen önce benim gönderdiğim görüntülerin olması lazım.
Yeni kuracağın dağıtım kurulum öncesinde diskleri boyutlandırmana imkân sunuyorusa elbette yapabilirsin.
Iste bende o sizin gonderdiginiz bolum cikmiyor direk attigim fotograftaki ekrana geliyor bende onu anlamadim

heartsmagic

USB'yi takar takmaz bir iki tuşa basmayı dener misin? Benim söylediğim ekran gelecek mi bir bak. Olmadı, bu USB'yi başka bir ortamda açıp içindeki syslinux/txt.cfg dosyasını aç, şuna benzeyen ilk satırı bul:

append noprompt cdrom-detect/try-usb=true persistent file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash --

Şu şekilde değiştir:

append noprompt cdrom-detect/try-usb=true persistent file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz nomodeset quiet splash --

Böylece "Ubuntu'yu dene" dediğinde bu parametre ile yola devam etmesi gerekiyor.

pugilista

Usb yi taktıktan sonra yeniden başlatınca ekran gelmeden mi basayım diyorsunuz yani? Birde bahsettiginiz dosyanın içinde o satırı bulamadım şu şekilde var ;

default live
label live
  menu label ^Try Ubuntu without installing
  kernel /casper/vmlinuz.efi
  append  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash ---
label live-install
  menu label ^Install Ubuntu
  append  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity initrd=/casper/initrd.lz quiet splash ---
label check
  menu label ^Check disc for defects
  append  boot=casper integrity-check initrd=/casper/initrd.lz quiet splash ---
label memtest
  menu label Test ^memory
  kernel /install/mt86plus
label hd
  menu label ^Boot from first hard disk
  localboot 0x80

heartsmagic

Evet, ekran gelmeden önce. Birileri öyle önermiş, işe yarar mı görmüş olursun.
Dosyadaki şu ilk satırı:
append  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash ---
şu şekilde değiştir:
append  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper initrd=/casper/initrd.lz quiet splash nomodeset ---

pugilista

evet yaptım bunu dediğiniz ekran geldi hallettim. Yalnız ufak bi sorun var onu ayrı bir başlıkta açmak yerine buraya yazayım dedim Kali linux u usb ye yükledim ancak kurulumda hata veriyor cdromda arıyor kurulum dosyalarını. Ubuntuda kali live ı taktığımda ise ;

"Kali Live" erişilemedi
Error mounting /dev/sdb2 at /media/ubuntu/Kali Live: Command-line `mount -t "iso9660" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8,mode=0400,dmode=0500" "/dev/sdb2" "/media/ubuntu/Kali Live"' exited with non-zero exit status 32: mount: /dev/sdb2 is write-protected, mounting read-only
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb2,
       missing codepage or helper program, or other error

In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail or so.

hatasını veriyor. Biçimlendirmek istediğimde ise ;
Birim biçimlendirmede hata
Error synchronizing after initial wipe: Timed out waiting for object (udisks-error-quark, 0)

hatasını veriyor ?

heartsmagic

Ayrı başlık açalım, bu konuyu da etiketleyip kapatalım artık. Aynı başlıkta bu kadar dağınık sorunları konuşmak istemiyoruz düzen adına. Yeni başlığını da Öteki Linux - Diğer Dağıtımlar bölümünde açarsın. Mümkün mertebe de ayrıntı verirsin. Örneğin Ubuntu ile Kali Live'e tıkladım demenden pek bir şey anlayamadım ne yazık ki.

Hoş, Kali Linux için tecrübe sahibi olmayan kullanıcı arkadaşlara yardım ederken istekli olamıyoruz. Bu nedenle aynı şekilde etkinlik bekleme bizlerden lütfen.

pugilista

Evet anladım kali kullanıyordum daha önce ancak harddiski ayırıp yeni bölümde kullanmamıştım sanal makinede kullanmıştım. Ubuntuda kali live e tıklıyorum derken kali nin usb sini ubuntuda taktığımda dosya yöneticisinde çıkan kali live aygıtından bahsetmiştim. Ozaman yeni konu açıp buna etiket ekliyorum teşekkürler :)