linux deposu oluşturmak

Başlatan enesutku07, 07 Şubat 2016 - 14:57:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enesutku07

kendimiz nasıl linux deposu oluşturabiliriz. aradım fakat uygun bir konu bulamadım. yardımlarınız için sevinirim.
(konu dışı bölümünü aradım ama bulamadım) yanlış yerdeyse düzeltirseniz sevinirim.

grayloop

@enesutku07

Linux deposu derken neyi kastediyorsunuz?
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

enesutku07

ubuntu,pardus, arch deposu gibi bir uygulama deposu yapılabilir mi? yapılacaksa nasıl yapılabilir?

marslı

enesutku07

evet. o da kabul. ubuntu deposu gibi düşünüyordum da eğer o da çalışırsa neden olmasın.

seron

Siz kendinize has "Yazılım merkezi oluşturayım" diyorsunuz. Yapılabilir mi bilmiyorum ama bence zahmet çekmenize değmez. Çünkü;

-yazılım merkezleri gayet yeterlidir ve güvenilirdir.
-ikincisi bir sürümün yazılım merkezi, başka bir sürümce kullanılabiliyor, böyle bir avantaj da var. Mesela, ben Mint kullanıyorum, depomda bulamadığım yazılımları, google'dan "ubuntu yazılım merkezi"ne bağlanıp oradan kurabiliyorum; ubuntu yazılım merkezini sistemime kurmadan...

Bir de kullandığınız dağıtım da bir etken. Archlinux veya Manjaro linux kullanıyorsanız, depoları daha avantajlıdır. Bir yazılımın istediğiniz sürümünü seçme hakkınız oluyor ve bir sürüm piyasaya çıkar çıkmaz onlarda oluyor. Bizim deb-ubuntu depolarına düşene kadar biraz zaman geçebiliyor.

ppa oluşturmak da mümkün tabii. Ama benim bilgim ve tavsiyem buraya kadar. Yine de siz bilirsiniz...

alquirel

PPA oluşturma için forumda Türkçe bir anlatımımız mevcut:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14750.0

Anlatımın orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz:
https://help.launchpad.net/Packaging/PPA

Tbin

Alıntı yapılan: seron - 08 Şubat 2016 - 13:10:24
Siz kendinize has "Yazılım merkezi oluşturayım" diyorsunuz. Yapılabilir mi bilmiyorum ama bence zahmet çekmenize değmez. Çünkü;

-ikincisi bir sürümün yazılım merkezi, başka bir sürümce kullanılabiliyor, böyle bir avantaj da var. Mesela, ben Mint kullanıyorum, depomda bulamadığım yazılımları, google'dan "ubuntu yazılım merkezi"ne bağlanıp oradan kurabiliyorum; ubuntu yazılım merkezini sistemime kurmadan...

Bir de kullandığınız dağıtım da bir etken. Archlinux veya Manjaro linux kullanıyorsanız, depoları daha avantajlıdır. Bir yazılımın istediğiniz sürümünü seçme hakkınız oluyor ve bir sürüm piyasaya çıkar çıkmaz onlarda oluyor. Bizim deb-ubuntu depolarına düşene kadar biraz zaman geçebiliyor.

ppa oluşturmak da mümkün tabii. Ama benim bilgim ve tavsiyem buraya kadar. Yine de siz bilirsiniz...

Merhabalar,

Genelde ArchLinux veya Manjaro linuxun depolarına ilk yazılımlar çıkıyor sonra bize geliyor demişiniz.Peki bu neden kaynaklanıyor.Yani düz mantıkla sorayım en fazla kullanılan debian tabanlı dağıtımları değil midir ?

saitp

Alıntı yapılan: Cerf - 08 Şubat 2016 - 14:20:00
Alıntı yapılan: seron - 08 Şubat 2016 - 13:10:24

Merhabalar,

Genelde ArchLinux veya Manjaro linuxun depolarına ilk yazılımlar çıkıyor sonra bize geliyor demişiniz.Peki bu neden kaynaklanıyor.Yani düz mantıkla sorayım en fazla kullanılan debian tabanlı dağıtımları değil midir ?
Öyle olabilir ama Arch'ta AUR denen kullanıcı deposu var. Kullanıcılar kendileri, kendi paketlerini yüklüyorlar buraya. Paket ya buraya gelir ya da resmi yazılım deposuna geliyor. Bir şekilde daha erken geliyor yani :)
Alp Er Tunga öldi mü?
Isız ajun kaldı mu?
Ödlek öçin aldı mu?
Emdi yürek yırtılur.

enesutku07

peki ppa dışında nasıl yazılım deposu oluşturabilirim.

cagriemer

Iki temel yolu var. Ya kendiniz bir dizin olusturup dpkg-scanpackages ile paket durumunu zaman zaman guncelleyeceksiniz ya da reprepro gibi bir yazilimi isleri sizin icin otomatik olarak yapmasi icin yapilandiracaksiniz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Cerf
Merhabalar,

Bu konu ile ilgili değil soru ama bu sorunun cevabı depo politikası ile alakalı. Adı geçen dağıtımların politikası ile Debian tarafının politikası aynı değil. İkisinin de farklı getirileri, götürüleri var. Biri yenilik vaat ederken diğeri kararlılık vaat eder örneğin.

@enesutku07, kafanda tam olarak ne var? @cagriemer soruyu cevaplamış gerçi ama kafandaki şeyin ne olduğunu söylersen muhtemelen konunun etrafından dolaşmak yerine daha nokta atışı yanıtlar alabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

enesutku07

depo oluşturacağımı söylemiştim. bu depodaki uygulamaları ben güncelleştireceğim. gerektiğinde paket ekleyip çıkaracağım. aynı ubuntu deposu gibi olacak. ancak benim depomdaki uygulamalar .deb uzantılı olacak. dağıtım oradan kendi kuracak.
düz ubuntu depo mantığı aslında.

sayz

Alıntı yapılan: enesutku07 - 10 Şubat 2016 - 00:31:08
depo oluşturacağımı söylemiştim. bu depodaki uygulamaları ben güncelleştireceğim. gerektiğinde paket ekleyip çıkaracağım. aynı ubuntu deposu gibi olacak. ancak benim depomdaki uygulamalar .deb uzantılı olacak. dağıtım oradan kendi kuracak.
düz ubuntu depo mantığı aslında.

daha önce deb paketleme tecrübeniz var mı? yanlış anlamayın ama bana biraz beyhude bir çaba gibi geldi. o depodaki uygulamaları sizin güncelleştirmeniz o kadar da basit bir iş yükü değil.

ata1

@sayz haklı örnek aur depoya bir paketi derleyip koymak bile başlıca bir sorun bırakın paketi hazırlamayı.Hazır paketti depoya eklemek hayli emek istiyor.

ahmet_matematikci

@ata1 ve @sayz büyük işler tatlı hayaller ile başlar. Bu konuda hedefi düşüncesi olan  birini olumsuz yorumlar ile caydırmak yada yapılmaz demek kimseye fayda sağlamaz. Bildiğiniz var ise paylaşın ; eğer elinizden geliyorsa yardımcı olabilecek iseniz işin ucundan tutun bilginiz yok ise hedefi olan kişini hevesini kırmayın sadece yazılan yorumları okuyun.
Yazı dili biraz tartışmaya sebep olacak türden ama bunu daha önce çok uzun zaman öğretmenlik yapmış bir insan olarak söylüyorum.
Hatan var ise affola.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

sayz

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 10 Şubat 2016 - 09:41:34
@ata1 ve @sayz büyük işler tatlı hayaller ile başlar. Bu konuda hedefi düşüncesi olan  birini olumsuz yorumlar ile caydırmak yada yapılmaz demek kimseye fayda sağlamaz. Bildiğiniz var ise paylaşın ; eğer elinizden geliyorsa yardımcı olabilecek iseniz işin ucundan tutun bilginiz yok ise hedefi olan kişini hevesini kırmayın sadece yazılan yorumları okuyun.
Yazı dili biraz tartışmaya sebep olacak türden ama bunu daha önce çok uzun zaman öğretmenlik yapmış bir insan olarak söylüyorum.
Hatan var ise affola.

bence bu düşünce çok yanlış. ayrıca benim kastettiğim şey "yapamazsın" demek değil sadece. böyle bir paket bakım olayını "1 kişi" paketin boyutuna da bağlı olmakla birlikte en fazla 5-10 pakete yapabilir. öyle kendi depom olsun oraya istediğim her uygulamayı koyup hepsinin bakımını yapayım demek kolay bi şey değil tek kişinin yapabileceği bir iş değil. heves kırıcı bi şey söylediğimi sanmıyorum. açıkçası;

Alıntı Yapeğer elinizden geliyorsa yardımcı olabilecek iseniz işin ucundan tutun bilginiz yok ise hedefi olan kişini hevesini kırmayın sadece yazılan yorumları okuyun.

şu kısım biraz can sıkıcı. kusura bakmayın ama bırakın da neye yorum yapıp yapmayacağımıza biz karar verebilelim. lütfen.

ekremsenturk

Alıntı yapılan: enesutku07 - 07 Şubat 2016 - 14:57:27
kendimiz nasıl linux deposu oluşturabiliriz. aradım fakat uygun bir konu bulamadım. yardımlarınız için sevinirim.
(konu dışı bölümünü aradım ama bulamadım) yanlış yerdeyse düzeltirseniz sevinirim.
Tabi ki yapabilirsin. Varolan depoları da daha önce birileri yapmış. Bir sunucu ve sunucunda kurulu bir veri tabanı uygulaması ve bir de sabit ip adresi yeterli olur diye düşünüyorum. Bence hemen işe başlamalısın ki, kısa zamanda yeterli tecrübeye sahip olabilesin. Eksiklerini de deneyerek tesbit edersin ve zaman içinde giderirsin. Kolay gelsin.

ata1

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 10 Şubat 2016 - 09:41:34
Hatan var ise affola.

peki @ahmet_matematikci yaptığımız bir uygulamayı vereyim sana paketle ve aura sen ekle elimizde şuan hazır bir tane var. Paketle ve uygun hale getir ve koy ne dediğimizi anla pakette bağımlılık bu bağımlılığın alt bağımlılığı var.Çakışma olmadan hazırla ve koy depoya hadi bir dene ne dediğimizi anlarsın atmasyon konuşmadık

ahmet_matematikci

Estağfirllah @ata1 hocam atmasyon yapmayacağınızı biliyorum ve siizn bilgi-deneyiminize güveniyorum.
Cevabı aslında siz vermişsiniz. Zor da olsa yapılabilir. ;)
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ata1

yapılamaz kelimesini söylemedik farkında isen zor ve karmaşık dedik amaç yıldırmak değil bilgilendirmek 30.000 paketten fazla var aurda örnek bunlar konulmuş .
ama deneyim ve bilgi ister paketlemek ve oluşturmak anlatılan budur vazgeç yapma demedik

seron

Alıntı yapılan: ata1 - 10 Şubat 2016 - 16:41:40
yapılamaz kelimesini söylemedik farkında isen zor ve karmaşık dedik amaç yıldırmak değil bilgilendirmek 30.000 paketten fazla var aurda örnek bunlar konulmuş .
ama deneyim ve bilgi ister paketlemek ve oluşturmak anlatılan budur vazgeç yapma demedik
Abi cidden çok fazla paket var. 46.729 paket sadece benim Linux-Mint depomda var. Bu sayı Ubuntu Yazılım Merkezi'nde daha fazla... Bak 46 değil; 46 binnnn yediyüz kusur!

Bu kadar paketle uğraşmak cidden zaman, heves falan meselesi... Yol yakınken "boşver" mi desek acaba arkadaşa? ???

ata1

hayır kesin olarak bilmediğimden 30.000 dedim örnekle tabi herkes kendi yüklediği paketi güncel tutmaktan sorumlu olduğundan fazla yük getirmez aur kullanıcı deposudur .
Bu sadece örnektir kısaca büyük ekip ve destek ister anlatmaya çalıştığımız budur

seron

Açıkçası bu bilgiler bana da yaradı. Teşekkürler.

enesutku07

kavga olsun diye dememiştim. paket sayısı önemli değil. mesela ubuntu yazılım merkezinde olmayan bir uygulamanın deb hali ya da .sh .run halini de kurabilir. önemli olanları almak mesele. @ekremsenturk abi. verdiğin ipuçları için teşekkür ederim. 2. olarak deb olarak indirip gdebi programıyla kuracak. var sayılan uygulama şeklini gdebi yaparsam sorun ortadan kalkar gibi geliyor.