Libreoffice Hakkında Bazı Küçük İpuçları

Başlatan seron, 03 Şubat 2016 - 14:41:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seron

Bu başlık, Libreoffice yazılımını yeni kullanmaya başlayanlar ve bazı sorunları çözemeyenler için açılmıştır. Başlığa diğer üyeler de katılarak bilgilerini aktarabilirlerse memnun oluruz. Ben bazı sorunlarla karşılaştım ve bu sorunları çözdüm. Şimdi bunları aktaracağım. Birkaç maddeden oluşsa da diğer katılımcılar sayesinde konu genişleyecektir; tabi katılırlarsa...

Bu sorunlar genellikle ilk kullanmaya başlayan kullanıcıların en sık karşılaştığı sorunlar. Ben yavaş yavaş birkaçını vereyim, ilgilenenler olursa kou genişletilir:

Libreoffice'in daha hızlı açılması

Libreoffice yazılımı MS office'e göre daha yavaş başlar. Bunun nedeni, bilgisayarınızı kasması veya yavaş çalışması vb değildir; işleyiş yapısı öyle. Eğer birden fazla belgenizi gözden geçirmek zorunda kalıyorsanız ve sık sık aç kapat yaparken yavaş başlaması nedeniyle sorun yaşıyorsanız, hızlı başlatmak için çözüm aşağıda:

Araçlar > Seçenekler >  solda Libreoffice satırı aktifken Bellek sekmesi > "Hızlı başlatıcıyı aktifleştir" kutucuğunu doldurun. "Tamam" deyip yazılımı yeniden başlatın.

Bunu yaptığınızda panelinizde Libreoffice'in gri simgesi oluşacak, ve ofis programı eskisine nazaran daha hızlı açılıp kapanacak. Bu kadar hızlı açıldığını görünce şaşırıp "ciyyaak!" diye bağırmayın sakın :)

"Hız aynııı?"
Hayır, hız aynı değil; bu ayarı yapmadan evvel libreoffice'i her başlattığınızda önce logosu görüntülenir ve altta turuncu bir parametre yükleniyor şekilde uzar halde gözükür. Oysa bu ayardan sonra libreoffice zaten arkaplanda çalışır durumda olduğundan, bu aşama gözükmeden "pat" diye açılacaktır. İstediğniz kadar açıp kapatın, sorun yok. Hatta bi iki açıp kapatmadan sonra daha da hızlandığını göreceksiniz.

Bu ayar bilgisayarınızın başlatma süresine etki edebilir, normaldir.

Libreoffice'in varsayılan yazıtipi "times new roman" olsun

Peki, olsun :)

Önce yazılım merkezinizden "ttf-mscorefonts-installer" paketini kurunuz. Sudo ile de kurabilirsiniz.
Veya internetteki ücretsiz yazıtipi indirme sitelerinden de indirilebiliyor. "Home" dizinine gizli bir "fonts" klasörü açıp içine indirdiğiniz bu yazıtipini koyup, sistemi yeniden başlatın. Önerim, ilk yöntem.

Şimdi ofisi açın:

Araçlar >  Seçenekler > soldaki Libreoffice Writer satırı > Temel yazı tipleri (batı) > Varsayılan yazıtipi > times new roman > tamam deyip kapatın. Libreoffice'i yeniden başlatın.

Bitti.

Libreoffice ile hazırlanmış metinler MS office'de açılmıyor, .doc olarak kaydetmiyor

Açılmaz/kaydetmez tabii. Libreoffice, metinleri varsayılan olarak .odf(open document file) olarak kaydeder. Bu metinleri MS office aç(a)maz. Bu konudan bilgisiz olan çoğu kullanıcının MS office'e geri kaçmasının temel nedeni budur. Hatta forumumuzda bu nedenden dolayı bir ödevden kalan dahi varmış; adı lazım değil :)

Araçlar > Seçenekler > Yükle/Kaydet.
En alttaki "her zaman farklı kaydet" : microsoft word 97/2000/XP yazısını listeden bul, seç.
"ODF veya varsayılan biçim dışında kaydederken beni uyar" kutucuğunu boşaltın ki, iki de bir kaydederken soru sorup kafanızı karıştırmasın.
Tamam de, çık. Bitti.

NOTLAR:
Aynı ayarlar calc ve impress yazılımlarında da yapmalısınız ki, onlar da MS uyumlu olsun.

Bu ayarlar, kalıcıdır. Her defasında yinelemenize yada farklı kaydederken uzantı ayarıyla uğraşmaıza  gerek yok.

Resimler, görseller, iyi oturmuyor, sayfada serbestçe yüzüyor. MS office'deki gibi nasıl karakter duyarlıklı olur?

Onu da yapamayacak ne var? :)

Resmi ofis içine alın.
Üzerinde sağtıklayın.
Listedeki "çapa" üzerine gelin.
"karakter olarak" seçeneğini aktifleştirin.
Bitti. Artık boşluk tuşuna basınca resmin MS office deki gibi sağa sağa kaydığını göreceksiniz.

Olumsuzluklar:
Belgeyi kaydedip tekrar girdiğinizde * her şey bozulmuş olacak. Nasıl kalıcı hale getirildiğini bilmiyorum.
Bunu her resme tek tek yapmanız gerekiyor. Bol resimli bir belge hazırlıyorsanız zaman kaybettirecek. Nasıl çözüleceğini bilmiyorum.
Bu nedenle hazırladığınız belgeyi biter bitmez derhal pdf'ye dönüştürün ki, tekrar açtığınızda herşeye yeniden başlamayın. İnanın uğraşması işkence halini alabiliyor.

Şimdilik bu kadar. Keşfettikçe yeni ipuçları ekleyeceğim...

Düzeltme:
Kısa video ekledim.
Video boyutu:3.5MB
video süresi:3dk. 6sn.
video türü: mp4 kabuk, h264 çözücü.

https://www.youtube.com/watch?v=XwsCP3ZVrQ8&feature=youtu.be

ahmet_matematikci

Eline sağlık.
Çok faydalı bir çalışma olmuş.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

seron

Güncellendi: kısa video eklenmiştir.
Teşekkürler Ahmet.

heartsmagic

Eline sağlık @seron, uzun vadeli bir başlık olabilir bu başlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seron

Teşekkür ederim.
Dağınık çalıştığım için böyle taksit taksit eklemeler yapacağım; bunları konunun en başında vermem gerekiyordu ama olsun:
https://www.pardus.org.tr/documents/38045/50059865/LibreOffice+-+Kelime+%C4%B0%C5%9Flemci+%28Writer%29/8bbb2c82-cf6e-4e44-a87b-4d747418c8a1
Bu ve buna benzer materyalleri paylaşmaya devam edeceğim.

seron

Birçok kullanıcı, ofis yazılımlarını sık kullanmadığı için bazı işleri uzun yoldan yapıyor.

Libreoffice writer ile çalışırken, yazınızı tek tek denetlemeyin. Yazınızı büyük küçük harf, paragraf, koyulaştırılmış harfler(bold - kalın) gibi şeylere takılmadan dümdüz yazın, bitirin. Bittikten sonra denetleme aşamasına geçin.

-Başlığı/başlıkları BÜYÜK yapmak için;
-Başlık olarak belirlediğiniz metni boşluk ya da tab tuşuyla ortaya kaydırın.
-Başlığı/başlıkları seçin. birden fazla başlık seçmeniz gerekiyorsa kontrol(ctrl) tuşuna basık tutarak o başlığı fare ile seçin.
-Hemen ardından, Biçim> Büyük/Küçük harf değiştir > BÜYÜK HARF seçeneğini seçin. Bitti. İsterseniz seçtiğiniz alan aktifken, bold(kalın) da yapabilirsiniz.

Küçük başlıkların baş harfleri büyütülecekse, aynı mönüden sadece başharfleri de büyütebilirsiniz.

En son, tab ile paragrafları oluşturabilir ve yazım denetimi ile tırnak işareti, koyulaştırılması gereken sözcüklere geçebilirsiniz.

Özetle, yazıyı karadüzen yazın, biçimlendirme ve denetimi en sona bırakın. Bu sizi daha az yorar, ve yaptığınız işi zevkli hale getirir.

Baş Harflerin otomatik büyütülmesi

Libreoffice'de eğer cümle sonlarına nokta koymazsanız, satırbaşlarınız ve diğer cümle başlarınızda başharfler büyütülmez. Bunun tek çözümü, satır sonlarına nokta koymayı unutmamanızdır.

Cetveller Gözükmüyor?

Libreoffice ilk kurulduğunda ya da kurulu geldiğinde sol cetvel (ya da hiçbiri) olmayabilir. Bu cetvel, sizin sayfa yapılandırması yapmanızda çok gereklidir.
Görünür kılmak için;
Araçlar > seçenekler > libreoffice writer > Görünüm 'e gelince orada dikey ve yatay cetvel kutucukları vardır. Dikey cetvel kutucuğunu doldurup tamam diyerek çıkın. Yatay cetvel de boş ise onu da doldurun.

Menülere, işlevlere uzun yoldan ulaşmamak için Araç çubuklarını çalışma alanına alın

Libreoffice'de bazı araç çubuklarına çok başvuruyorsanız, bu araç çubuklarını;
Görünüm > Araç çubukları mönüsünde yeralan listeden akifleştirerek daima görünür kılabilirsiniz. Nedir; Çizim araç çubuğu olur, formül araç çubuğu olur, tablo araç çubuğu olur, bunlara çok başvurulur...

Özel karakterler ve üslü sayı gibi şeyleri nasıl yazdırırım?

Özel karakterler ve üslü sayı vb. gibi seçenekler zaten araç çubuklarına dikkatle baktığınızda kolayca bulunabilecek yerlerdedir. Öntanımlı gelen araç çubuğundaki düğmelere farenizi gezdirin. Farenin düğme üzerine gelince ortaya çıkan açıklamaları okuyunca anlayacaksınız.

Formülleri uzun uzun mu yazacağız?

Libreoffice Calc ile çalışırken, bilgisayar kursları ve okullarda basit bir toplama işlemi için bile uzun uzun formül yazdırırılar. Gerek yok.
Toplaması yapılacak hücreleri seçin. Altalta ya da yan yana olması farketmez.
Bu hücreler seçili(koyu iken) hemen formül satırı(yukarıdaki araç çubuğunda)nın solundaki toplam (Z'ye benzeyen) işaretine basın. Seçtiğiniz hücrelerin en altına doğrudan toplamı verecek ve formül satırında kullanılan formül otomatik oluşacaktır zaten. Eğer yanyana hücre seçtiyseniz en sağdaki boş hücreye yazar.

Çarpma, bölme vb için de çok uzun uzadıya uğraşmanıza hiç gerek yoktur.
Tek bir satıra uzun uzun formül yazmaktansa, formülün başı yazılır, sonra o formül hangi hücreleri ilgilendiriyorsa ctrl ile seçtiğinizde formüle otomatik eklenir. Siz ilgili formülü bilin, yeter.

Herşeyi tek tek yazmaktan bıktım!

Bıkma dur, sakin ol :)

Diyelim haftanın günlerini yazacaksınız. Uzun uzun hepsini yazmayın.

-Bir hücre seçip "pazartesi" yazın. Ve enter deyin. Alt satıra geçti, tekrar pazartesi satırını aktifleştirin(bir kez tıklatın koyulaşsın).
-Hücrenin sağ alt konumundaki noktayı fareyle tutun ve ister sağa doğru ister aşağı doğru çekin.
-Çektiğiniz yerledeki hücrelerin "salı, çarşamba, perşembe...." diye devam ettiğini, otomatik doldurulduğunu göreceksiniz.

Bu durum, bir rakamın devam ettirilmesi, aylar, yıllar, vb için de geçerlidir. Yani Libreoffice calc, bu tip durumları otomatik devam ettirir, tamamlar.

Belki farkında değilsiniz ama, ofis yazılımları gerçekten çok mükemmel yazılımlardır. Bu bahsettiğim işlevler bu kadar değil, grafik-mırafik de oluşturuyor, ilerde anlatacağım...

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Vaktim oldukça eklerim...

ilksumat

Merhaba, metnin sonundaki sonnotlar öncesine liberoffice bir çizgi oluşturuyor hatta iki sonnot arasına da bir çizgi koyuyor, bunlar nasıl yok edilebilir, en azından iki son not arasındakini kaldırmak, veya bunlara nasıl biçim verilebiliyor, kaldırmak dahil.

Teşekkür şimdiden.

heartsmagic

@sumatilk, aynı soruyu iki farklı yerde sorunca ortalığın karışabileceğini söylemiştim :) Yeni başlık açmışsın zaten, oradan devam edilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mahvesm

Arkadaslar windowstan yeni geçtim ubuntuye.Sistem olarak çok memnunum.
Problemime gelince,exel deki hesaplama tablomu libreoffice de actıgımda,örnegin 5+5+5= Kalan 15 göstermesi gerekirken,kalan kısmında ### işareti oluyor.Program toplama yapmıyor.Open office de kurdum oda aynı hatayı verdı.Anlayan arkadaslardan yardım bellıyorum.Şimdiden tesekkurler.

plazma

=5+5+5
Şeklinde yazınca doğru sonuç veriyor mu?

tetarrub

[mention=577921]@seron[/mention]bende libreoffice-bellek kısmında hızlı başlatıcı kısmı yok, başka başlıklara da baktım orada da yok, bu durumda ne yapayım?

ilksumat

Merhabalar, ben şöyle bir şey arıyorum bulamıyorum. 10 üssü 5 üssü 4. Yani üç katlı. Onu nasıl yapıyoruz?

Teşekkürler peşinen.

Mitsukuni

[mention=622654]@sumatilk[/mention] Merhaba,
Ekle menüsü altında Obje ya da Nesne (Türkçe çevirisinde hangisi vardır bilemiyorum şu an) bölümünden açılan kısımdan Formüle tıkladıktan sonra sol tarafta formül altlığı açılacaktır. Oradaki sekmeden Fonksiyonları seçerseniz ikinci satırda kuvvet formülünü görürsünüz. Formülün fontunu ayarlamak için format menüsünü kullanmanız gerekiyor, üst üste iki kuvvet kullanınca okunmayabilir. Kuvvet formülü eklendikten sonra üsdeki sayıya tıklayıp yeniden kuvvet formülüne tıklarsanız iki üs birden almış olursunuz, bu şekilde teoride sonsuza kadar yolu var. :)

Ya da kısa yoldan, formül menüsü açılınca sayfanın altındaki bölüme x^{ x^{x}} yazarak da istediğinizi elde edebilirsiniz. (x yerine istediğiniz sayıyı yazın.)

ilksumat

En altta yazdığınız formülle yaptım.

Teşekkürler hakikaten bilgi gibisi yok.

mels

"Applmage" ile (Linux'ta bir uygulamayı kurmadan kullanmamıza elveren bir format) LibreOffice'i kurmadan ve de sistem kütüphanelerine ihtiyaç duymadan hemen hemen tüm linux dağıtımlarında kullanabilirsiniz. https://libreoffice.soluzioniopen.com/ adresinden tercih ettiğiniz versiyonu indirin, sağ klik, özellikler, erişim hakları sekmesinde, "dosyayı bir program gibi çalıştırmaya izin ver"i tıkla. LibreOffice kullanıma hazır.

Birde LibreOffice'in kaç farklı formatı açabileceğine dair güzel bir video: https://www.youtube.com/watch?v=wGkKq3f9aps 

In a world without fences, who needs windows and gates?

PardusPars

Libreoffice Calc ile ilgili bir sorum var: Bir hücreye yazmaya başlıyorum. Sonuna geldiğinde diğer hücreye geçiyor. Böyle olması yerine hücrenin otomatik olarak genişlemesi mümkün mü, tabii diğer hücrelerin de aynı paralelde boyutlanması da gerekiyor. Ya da bir tuşa basarak hücrenin bir alt satırına geçebilmek mümkün mü?

yakusha

Yazarken aslında diğer hücreye geçmiyor. Yine aynı hücreye verileri yazıyor fakat görünüş olarak aktif hücredeki veriniz normalin önüne geçmiş oluyor.

Bu kullanım Microsoft Excel için de aynı şekilde. Bahsettiğiniz şekilde bir kullanıma daha önce denk gelmedim? Kullanan veya kullanıldığını bildiğiniz bir program var mı?
Artık bu forumu kullanmıyor.

programmer

Bir makro kaydettim. İçersindeki veriye göre sütunu uygun genişliğe ayarlıyor.  Ama çalışması için önce sütunün seçilmesi gerekiyor. Bulunulan hücrenin sütunü programatik olarak seçili hale getirilmesi için geliştirilebilir.

sub size
rem ----------------------------------------------------------------------
rem define variables
dim document   as object
dim dispatcher as object
rem get access to the document
document   = ThisComponent.CurrentController.Frame
dispatcher = createUnoService("com.sun.star.frame.DispatchHelper")

dim args1(0) as new com.sun.star.beans.PropertyValue
args1(0).Name = "aExtraWidth"
args1(0).Value = 200

dispatcher.executeDispatch(document, ".uno:SetOptimalColumnWidth", "", 0, args1())

end sub