[Çözüldü] Arch Linux sessize alma sıkıntısı

Başlatan cor-vo, 03 Şubat 2016 - 13:12:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cor-vo

Merhaba, benim sıkıntım şu şekilde;
Ben Arch Linux kullanıyorum, XFCE masaüstüyle beraber. Audio Mixer'dan sessize aldığım zaman, bağlı olan cihazı ve ana sesi sessize alıyor, ve sessizden çıkardığım zaman da bağlı olan cihaz sessizde kalıyor. girip elle düzeltmem gerekiyor.
sıkıntı ne olabilir? yoksa başka bir uygulama mı kullanmalıyım?

(laptop kullanıyorum, sessize alma işlemini klavyeden yapıyorum. aynı şekilde, sesi tamamen kısıp geri açtığımda da bağlı olan cihazlar sessizde kalıyor, ana ses yüksekte olsa ses gelmiyor.)

bugra9

Ses simgesine sağ tıkla ve özellikleri seç. Açılan yerde ses kartı olarak "Playback: Dahili Ses Analog Stereo" seçeneğini seç. Bundan sonra sorununun çözülmüş olması lazım.

cor-vo

Hocam, onu denedim, ancak bu sefer şöyle oluyor:

Sesi tuştan açıyorum, bildirimde açık gözüküyor, normalde kapalı. Audio Mixer'dan sesi açarsam ancak o zaman ses geliyor.

ahmet_matematikci

♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

cor-vo

lsb_release -a
Ubuntu kullanmadığım için bu komutu geçiyorum...

lspci | grep Audio
[emirhan@emirhanakpinar-arch ~]$ lspci | grep Audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)

grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
[emirhan@emirhanakpinar-arch ~]$ grep "Codec:" /proc/asound/card*/codec*
/proc/asound/card0/codec#0:Codec: Realtek ALC271X
/proc/asound/card0/codec#3:Codec: Intel CougarPoint HDMI

lsmod | grep snd

[emirhan@emirhanakpinar-arch ~]$ lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     49152  1
snd_hda_codec_realtek    69632  1
snd_hda_codec_generic    69632  1 snd_hda_codec_realtek
snd_hda_intel          32768  5
snd_hda_codec         106496  4 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_intel
snd_hda_core           49152  5 snd_hda_codec_realtek,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_hwdep              16384  1 snd_hda_codec
snd_pcm                86016  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_hda_core
snd_timer              28672  1 snd_pcm
snd                    65536  18 snd_hda_codec_realtek,snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_pcm,snd_hda_codec_generic,snd_hda_codec,snd_hda_intel
soundcore              16384  1 snd

aplay -l
[emirhan@emirhanakpinar-arch ~]$ aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 0: ALC271X Analog [ALC271X Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: PCH [HDA Intel PCH], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0

bugra9

Açıkçası ikinci iletinden bir şey anlamadım. Resim ile yazdığın yazı birbirine zıt gibi duruyor :)

Şimdi audio mixer ile sesi kapatıp açmak çalışıyor ama klavyedeki ses tuşları mı işlemiyor?
Yoksa audio mixer mi çalışmıyor?

NOT: Ben de sesi kapatınca ses simgesinin yanına x işareti koyuyor. Senin tema bunu yapmak yerine soluklaştırıyor mu yoksa aynısını mı yapıyor?

cor-vo

Sessize alıyorum, ses kapanıyor. Ancak tekrar basıp sesi açtığımda, ana ses açılıyor, kulaklığın/hoparlörün sesi kapalı kalıyor.
Sizin yaptığınız ayarda ise, sesi kapattım, sonra geri açtım, audio mixer'da kapalı kaldı ama bildirimde açık gözüküyor. Aslında tuş işlemiş gibi gözüküyor ama işlemiyor. Ses te gelmiyor. Çok uğraştım olmadı.  ;D

edit:Ses kapanınca soluklaştırıyor hocam.

bugra9

Şimdi anladım :)

Bilgisayarı yeniden başlatabilir misin, arada sırada çalışması saçmalayabiliyor.

cor-vo

Başlattım. tuş çalışıyor, sessize alıyorum ama geri açtığımda takılı kalıyor. Sağ tıkladığımda çıkan menüde Sessiz'in yanında tik var. Kaldırınca ses geliyor. Ama tuş ile açamıyorum sesi. Açılmış gibi gözüküyor ama sessizde kalıyor.

GNOME ve KDE'de böyle bir sıkıntıya rastlamadım. Ayrıca hoparlörü ve kulaklığı çıkarttığımda, laptopun vericisinde de aynı sıkıntı oluyor.

ata1

sudo pacman -S pavucontrol pulseaudio-alsa

yaourt -S xfce4-volumed

şunları kurup sistemi yeniden başlatıp denermisin.

cor-vo

Denedim, aynı sıkıntı devam ediyor.

ata1

aynı sorunu daha önce yaşadığımdan bu paketlerin kurulumu bende sorunu çözmüştü sorun bire bir aynı idi sana farklı bir öneri audio mixseri kaldır ve yeniden kur.

cor-vo

Yine olmadı.
Bir şeyler daha denerim, olmazsa böyle kullanırım yada başka ortama geçerim. :) Büyük ihtimalle GNOME'a geçerim.

ahmet_matematikci

Gnome sağlam kasıyor hocam dikkat!!!
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

ata1

Alıntı yapılan: cor-vo - 03 Şubat 2016 - 15:46:32
Yine olmadı.
Bir şeyler daha denerim, olmazsa böyle kullanırım yada başka ortama geçerim. :) Büyük ihtimalle GNOME'a geçerim.

aslında daha sonraki güncellemede sorun çözülecektir. Bir süre bende uzun uğraştım hatta forumda komu açmıştım da bence archa güncelleme geldiğinde sorun çözülür

cor-vo

Alıntı yapılan: ata1 - 03 Şubat 2016 - 15:52:55
Alıntı yapılan: cor-vo - 03 Şubat 2016 - 15:46:32
Yine olmadı.

aslında daha sonraki güncellemede sorun çözülecektir. Bir süre bende uzun uğraştım hatta forumda komu açmıştım da bence archa güncelleme geldiğinde sorun çözülür

Bir kaç dakika önce 10-15 paket kadar güncelleme yaptı. Sistemi yeniden başlattım. Ama sıkıntı çözülmedi. Büyütülecek bir şey değil aslında. Biraz daha kurcalayım bulurum bir yolunu. :)

not= geçen gün denedim, gnome'da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamıştım? kasma yoktu ama

ahmet_matematikci

Dual core işlemcide 1 gb ekran kartında bir süre sonra gnome kasıyor.
Xfce kullandığınızı profilde görünce düşük konfigurasyon mu diye mantık yürüttüm :D :D

md_92

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 03 Şubat 2016 - 15:50:39
Gnome sağlam kasıyor hocam dikkat!!!
Manjaro Gnome kullanıyorum yeni sürüm çıktığından bu yana.512 mb onboard ekran kartı var bende.İlk yüklediğimde kasıyordu güncelleme aldıktan sonra kasma sorunu kalmadı.Kullanacak iseniz aklınızda bulunsun. :)
Sakın boş sözler konuşma. Boş sözler içindeki ayıpları açığa çıkarır ve yatan düşmanını uyandırır. Hz. Ali

cor-vo

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 03 Şubat 2016 - 16:13:32
Dual core işlemcide 1 gb ekran kartında bir süre sonra gnome kasıyor.
Xfce kullandığınızı profilde görünce düşük konfigurasyon mu diye mantık yürüttüm :D :D

XFCE kullanmamın sebebi bana daha özelleştirilebilir gelmesi. Birde tepki süresi daha kısa oluyor :) İmkanım olsa masaüstü ortamlarını falan kaldırıp, console ekranından kullanacağım ama. :D

Sorun çözülmedi arkadaşlar. Çözülecek gibi değildi zaten. Başka dağıtıma geçmeyi düşünüyorum.

bugra9

Eğer çözmeye niyetliysen şuan üzerine gidebiliriz :)

Şuan audio mixer ile sesli/sessiz özelliklerini ayarlayabiliyorsun ama klavye tuşları ile bu düzgün çalışmıyor değil mi?

cor-vo

Alıntı yapılan: bugra9 - 03 Şubat 2016 - 19:02:13
Eğer çözmeye niyetliysen şuan üzerine gidebiliriz :)

Şuan audio mixer ile sesli/sessiz özelliklerini ayarlayabiliyorsun ama klavye tuşları ile bu düzgün çalışmıyor değil mi?

Aynen hocam. Klavye tuşlarıyla düzgün ayarlanmıyor.

bugra9

Uçbirime
/usr/bin/amixer set Master toggle
kodunu yazdıktan sonra sesliyse sessiz, sessiz ise sesli hale geliyor mu? Birden fazla çalıştırarak test edersin.

Olmazsa aşağıdaki kodu dene.
pacmd dump|awk --non-decimal-data '$1~/set-sink-mute/{system ("pacmd "$1" "$2" "($3=="yes"?"no":"yes"))}' > /dev/null

cor-vo

Alıntı yapılan: bugra9 - 03 Şubat 2016 - 19:17:40
Uçbirime
kodunu yazdıktan sonra sesliyse sessiz, sessiz ise sesli hale geliyor mu? Birden fazla çalıştırarak test edersin.

Olmazsa aşağıdaki kodu dene.
pacmd dump|awk --non-decimal-data '$1~/set-sink-mute/{system ("pacmd "$1" "$2" "($3=="yes"?"no":"yes"))}' > /dev/null

Evet hocam, bu komut çalıştı.

bugra9

Dolaylı ve kestirme yoldan çözmek istiyorsan ses kapama/açma tuşuna kısayol olarak "/usr/bin/amixer set Master toggle" komutunu atadın mı sorunun çözülmüş demek :)

İşi kökünden halledelim diyorsan,
xfce4-mixer --version
komutunun çıktısını alayım. Aslında 4.10.0-3 sürümünden daha üst sürümlerde klavye ses tuşu destekleniyor. Sende bu olay olmadığı için hangi sürümü kullandığını merak ettim.

cor-vo

Alıntı yapılan: bugra9 - 03 Şubat 2016 - 19:29:04
Dolaylı ve kestirme yoldan çözmek istiyorsan ses kapama/açma tuşuna kısayol olarak "/usr/bin/amixer set Master toggle" komutunu atadın mı sorunun çözülmüş demek :)

İşi kökünden halledelim diyorsan,
xfce4-mixer --version
komutunun çıktısını alayım. Aslında 4.10.0-3 sürümünden daha üst sürümlerde klavye ses tuşu destekleniyor. Sende bu olay olmadığı için hangi sürümü kullandığını merak ettim.

[emirhan@emirhanakpinar-arch ~]$ xfce4-mixer --version
xfce4-mixer 4.11.0

Çıktı bu hocam. Kısayolu atadım, ancak aynı sıkıntı devam ediyor. Sıkıntı sanırım iki kısayolun çakışmasından kaynaklanıyor. Diğer kısayolu nasıl iptal edeceğim? Kısayol listesinde yok. mixer'ın kendisinde o kısayol sanırım.