Backtrack 5

Başlatan ismail02, 02 Şubat 2016 - 20:25:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ismail02

dvdye indirdiğim iso dosyasını yazdım bu dvdyi asus laptop da yeniden başlatarak dvdyi okuyorum backtrack açılış ekranı geliyor en son startx yazmam gereken yer gelmesi gerekirken laptop donuyor hiçbirşey çalışmıyor.dvd de sorun oldugunu sandım ama masaüstü pcde sorunsuz bir şekilde  çalıştırabiliyorum.Sorunu çözemedim gitti.

fsutil

Backtrack desteği kesildi neden Backtrack kullanmak istiyorsunuz ?

jrrah

• Açılışta güvenli modu seçin. (Fail safe)
  • Bilgisayarınızı olan sistemiyle nomal şekilde başlatın. (Kapattıktan sonra içindeki fazla enerjiyi temizlemek için bataryayı ve güç/şarj kablosunu çıkarın ve güç düğmesine açma/kapama bir süre basılı tutun.) Ardından live cd ile tekrar deneyin.
  • Birkaç kere açmayı deneyin eğer yine olmuyorsa dvd niz laptobunuzun okuyucusu için eksik veya çizik olabilir.
Bunların dışında live cd niz laptobunuzun donanımlarını tanımaya çalışırken ya da ön bellek okuması yaparken sorun yaşıyor olabilir. Fail safe modda hatanın nereden kaynaklanabileceğini anlayabilirsiniz.

Hayat bir oyundur, hayat sanattır. M.Duchamp

ismail02

Qcilista safe modu secersem windows isletim sistemini baslatmis olurjm hu sekilde nasil dvddeki hatayi cozebilirmki

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Şubat 2016 - 22:15:32

Bu arada backtrqck olmayincq kali linux indirdim onuda yazdim oda hic acilmadi backtrack de en azindan acilis ekrani v.s geldi ustten kodlar yazmaya basladi sonra kodlar durdu 10 dk bekledim laptop hala ayni ama masaustu pcde sorun cikarmiyor

jrrah

Alıntı yapılan: ismail02 - 02 Şubat 2016 - 22:08:19
Qcilista safe modu secersem windows isletim sistemini baslatmis olurjm hu sekilde nasil dvddeki hatayi cozebilirmki

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Şubat 2016 - 22:15:32

Bu arada backtrqck olmayincq kali linux indirdim onuda yazdim oda hic acilmadi backtrack de en azindan acilis ekrani v.s geldi ustten kodlar yazmaya basladi sonra kodlar durdu 10 dk bekledim laptop hala ayni ama masaustu pcde sorun cikarmiyor.

Safe mod değil Fail safe. Yani laptobunuza cd/dvd takılıyken ön yüklemeyi dvd den yaptığında karşınıza  backtrack ın sunduğu farklı seçenekler gelir. Default olan text modudur. Siz oradan Fail safe moduna geçip başlatın. (Windows açılmayacak yani.)
Kali ile de aynı sorunu yaşıyorsanız ya laptobunuz çok eski ve gerekli ön yüklemeyi kaldırabilecek güçte değil(ki bu pek olası görünmüyor nitekim çok eski laptopta denemişliğim oldu her ikisini de) ya da donanımsal ya da eksik bir şeyler yürütülmüş olabilir.
Ancak bu tür problemlerde en çok başıma gelen ve çözüm önerilerini yukarıda yazdım daha dikkatli okuyun. Aynı zamanda biraz denemeler yapın.

ismail02

laptop eski değil yeni aldım tabi freedos olarak aldım win10 kurdum i7 4200hq işlemci 2.6 ghz 12 gb ram 4 gb gtx 950 m ekran kartı var yeni bir pc yani safe modu deneyeceğim tekrar yazarım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Şubat 2016 - 09:26:09

denedim ve yine bu sefer şöyle birhata verdi en altta kernel panic yazıyor

jrrah

Güle güle kullanın.

Öncelikle indirdiğiniz kalıp 32 mi 64 bit mi ve sizin bilgisayarınız ?
64 bit laptobu 32 bit Dvd ile açmaya çalışıyor olabilirsiniz.
Bunun haricinde dvd mi kullanıyorsunuz usb mi?

ismail02

Alıntı yapılan: jrrah - 03 Şubat 2016 - 16:37:51
Güle güle kullanın.

Öncelikle indirdiğiniz kalıp 32 mi 64 bit mi ve sizin bilgisayarınız ?
64 bit laptobu 32 bit Dvd ile açmaya çalışıyor olabilirsiniz.
Bunun haricinde dvd mi kullanıyorsunuz usb mi?

iso 64 bit olarak indirdim dvdye yazdım  dvd şeklinde kullanıyorum şuan pcde w10 64 bit kurulu

jrrah

Şu halde biosla ilgili bir ayar yapmanız gerekebilir.
Nedense bilgisayarınız boot etmeye izin vermiyor.
Bios ayarlarınızdan güvenlikle ilgili kısımları kurcalayın isterseniz ve boot etme kısımlarını. Az çok anlıyorsanız yapabileceğinizi düşünüyorum. Yine de dikkatli olun ve her durumda yaptığınız hamleleri aklınızda tutun. (Ne olur ne olmaz.)

ismail02

Alıntı yapılan: jrrah - 03 Şubat 2016 - 16:59:28
Şu halde biosla ilgili bir ayar yapmanız gerekebilir.
Nedense bilgisayarınız boot etmeye izin vermiyor.
Bios ayarlarınızdan güvenlikle ilgili kısımları kurcalayın isterseniz ve boot etme kısımlarını. Az çok anlıyorsanız yapabileceğinizi düşünüyorum. Yine de dikkatli olun ve her durumda yaptığınız hamleleri aklınızda tutun. (Ne olur ne olmaz.)
biosdan pek anlamam fakat ne gibi bir ayar yababilirim + olarak şöyle birşey daha var usbye backtrack 5 yazdım  onu bu laptop görmedi daha doğrusu biosda gördü ama pcyi yeniden başlatınca boot etmedi ama masaüstü pcde  sıkıntısız direk boot edip açılır masaüstü pcde 64 bit kurulu

ironx1

Hangi program ile iso dosyasını yazdrdınız ? Ben rufus programını kullanıyorum bazen usb ye linux yazacağım zaman syslinux dosyaları indiriyor belki sorun burada olabilir.

ismail02

Alıntı yapılan: ironx1 - 03 Şubat 2016 - 17:14:13
Hangi program ile iso dosyasını yazdrdınız ? Ben rufus programını kullanıyorum bazen usb ye linux yazacağım zaman syslinux dosyaları indiriyor belki sorun burada olabilir.

ISO2Dısc adlı program ile yazdırdım hem dvd hem usb şeklinde masaüstü pcmde sıkıntısız çalışıyorlar.ama laptop usbyi boot etmiyor dvdyide boot ediyor ama bir yerde hata veriyor resim üstte paylaşttım

jrrah

Bu devirde biostan anlamayanı ıslak odunla dövüyorlar, özellikle back track kali gibi linux sistemlerini kullanmak isteyenleri :)
@ironx1 in dediği gibi önerilen programı kullanın.
win32 disk imager
http://docs.kali.org/downloading/kali-linux-live-usb-install
Ya da universal usb installer
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/
Ya da en kısa yoldan DVD ye yazdırın. (Boş dvd niz varsa eğer.)

ismail02

Alıntı yapılan: jrrah - 03 Şubat 2016 - 17:31:18
Bu devirde biostan anlamayanı ıslak odunla dövüyorlar, özellikle back track kali gibi linux sistemlerini kullanmak isteyenleri :)
@ironx1 in dediği gibi önerilen programı kullanın.
win32 disk imager
http://docs.kali.org/downloading/kali-linux-live-usb-install
Ya da universal usb installer
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/
Ya da en kısa yoldan DVD ye yazdırın. (Boş dvd niz varsa eğer.)

biosdan güvenlik kısmına baktım ama zaten güvenlik devre dışıymış elimde son 1 dvd  kaldı 32 bit backtrack indiriyorum birde öyle deneyeceğim bakalım

jrrah

Alıntı yapılan: ismail02 - 03 Şubat 2016 - 17:35:00
biosdan güvenlik kısmına baktım ama zaten güvenlik devre dışıymış elimde son 1 dvd  kaldı 32 bit backtrack indiriyorum birde öyle deneyeceğim bakalım
Hayır buna gerek olmaz eğer bilgisayarınız 64 bit ise(boşuna indirmiş olursunuz.). i7 işlemciye sahip olduğu için 64 bit olduğunu tahmin ediyorum ama siz biostan veya bilgisayarınız açıp windowsdan kontrol edin. Bilgisayarım özellikler gibi.
Güvenliği aktif etmeyi deneyin bide.

plazma

Bactrack çalışmayacaktır gene o donanımda boşuna uğraşmayın başka bir dağıtıma geçin, desteği  kesilip güncelliğini yitirmemiş.

ismail02

Alıntı yapılan: plazma - 03 Şubat 2016 - 17:47:02
Bactrack çalışmayacaktır gene o donanımda boşuna uğraşmayın başka bir dağıtıma geçin, desteği  kesilip güncelliğini yitirmemiş.

farketmiyor kali linux dvdye yazdım ama hiç boot etmedi en azından backtrack boot ediyor sadece hata veriyor giriş yapılmıyor

jrrah

Alıntı yapılan: ismail02 - 03 Şubat 2016 - 18:11:43
farketmiyor kali linux dvdye yazdım ama hiç boot etmedi en azından backtrack boot ediyor sadece hata veriyor giriş yapılmıyor
farketmiyor diye bırakmayın. kaliyle devam etmeniz daha sonraki güncellemeler düzenlemeler açısından daha doğru olur. sadece en azından bununla boot edilebiliyor diye tercih ediyorsanız bu yanlış olur. nitekim back track ile de boot edemiyorsunuz.
kali yi fail safe ile açıp önceki gibi hatanın çıktısına bakın. aynı mı değil mi, değilse burada paylaşın. hiç boot edilmiyorsa yani dvd yi okumuyorsa yazdırma hatası vardır. (ultra iso programını kullanabilirsiniz. ya da iso yazdırma programı için sourceforge ye bakın.)
windows u boot edebildiğinize göre linux ile ilgili bir durum var. bir yerlerde hata yapmış olabilir veya laptobunuz bir şekilde ön yüklemeyi engelliyor.
bunun da farklı nedenleri olabiliyor ya biosunuzla ilgili ya da edindiğiniz kalıpla ilgili. deneme açısından farklı bir linux dağıtımını boot etmeyi deneyebilirsiniz. örneğin ubuntu. dvd niz kalmadığına göre universal usb installer ile usb den deneyebilirsiniz.

ismail02

Alıntı yapılan: jrrah - 03 Şubat 2016 - 18:33:59
Alıntı yapılan: ismail02 - 03 Şubat 2016 - 18:11:43
farketmiyor diye bırakmayın. kaliyle devam etmeniz daha sonraki güncellemeler düzenlemeler açısından daha doğru olur. sadece en azından bununla boot edilebiliyor diye tercih ediyorsanız bu yanlış olur. nitekim back track ile de boot edemiyorsunuz.
kali yi fail safe ile açıp önceki gibi hatanın çıktısına bakın. aynı mı değil mi, değilse burada paylaşın. hiç boot edilmiyorsa yani dvd yi okumuyorsa yazdırma hatası vardır. (ultra iso programını kullanabilirsiniz. ya da iso yazdırma programı için sourceforge ye bakın.)
windows u boot edebildiğinize göre linux ile ilgili bir durum var. bir yerlerde hata yapmış olabilir veya laptobunuz bir şekilde ön yüklemeyi engelliyor.
bunun da farklı nedenleri olabiliyor ya biosunuzla ilgili ya da edindiğiniz kalıpla ilgili. deneme açısından farklı bir linux dağıtımını boot etmeyi deneyebilirsiniz. örneğin ubuntu. dvd niz kalmadığına göre universal usb installer ile usb den deneyebilirsiniz.

dvd ye iso yazdırmayı biliyorum çünkü masaüstü pcde sorunsuz bir şekilde çalışıyor laptop ile ilgili bir sorun var nedense açmıyor 1 dvd var elimde 32 bit backtrack kuracaktım ama  vazgeçtim sizin önerdiğiniz bir linux varmı backtrack tarzı tek backtrack kullandıgım için o tarz lazım 

jrrah

masaüstü pc de sorunsuz çalışıyor ama laptopta sorun çıkarıyor diyorsunuz. bu yüzden laptopla ilgili bir ayar yapmanız gerektiğini söyledim. nitekim kali rolling en son ve  güncel olan işletim sistemi. elinizde bu kalıp dvd olarak bulunsun. diğer linux dağıtımı örneğin linux mint, *ubuntu, fedora, manjaro gibi gibi... bunlardan birini edinip  farklı açıdan bir deneme yapmanızı önerdim.
biostan güvenliği aktif ettiniz mi?
kali rolling fail safeden başlatıp hatanın çıktısını kontrol ettiniz mi?
dvd ye veya usb ye önerilen yazılımlarla kalıp aktarma işlemini yaptınız mı?

ne için kullanmak istiyorsunuz? içerisinde pentest araçlarını barındırması bakımından kali zaten iyidir. onun dışında diğer linux dağıtımlarına da kali linuxun içerisinde bulunan araçları yükleyebilirsiniz.
daha farklı olarak wifi testleriniz için wifislax dağıtım olarak bulunmakta(kısmi olarak ingilizce çoğunlukla ispanyolca), ya da aynı mantıkta xiaopan.

Bunların dışında henüz fazladan ekleyebileceğim bir şey yok. (harddisk bağlantısını koparmak dışında ki bunu da riskli olabileceği için önermiyorum garanti sorunları da dahil(acemiler için!) aynı zamanda sizin sorununuza tam uyuşmuyor bu çözüm)

ismail02

Kaliyi safe modda baslatamiyorum boot edilmiyor
Bios guvenligini yarin aktif edip denicem.
Usb ve dvd ye kalip aktarmayi tam anlayamadim.

heartsmagic

Sanallaştırma diye bir teknoloji var diyorlar. Güzelmiş de hem...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

jrrah

Alıntı yapılan: ismail02 - 03 Şubat 2016 - 22:08:22
Kaliyi safe modda baslatamiyorum boot edilmiyor
Bios guvenligini yarin aktif edip denicem.
Usb ve dvd ye kalip aktarmayi tam anlayamadim.
> seçenekler ekranı görünüyor mu? yani fail safe kısmına gelip devam ettiğinizde(enter) hiçbir şey olmuyor mu, yoksa daha en başından bu ekrana ulaşamıyor musunuz? eğer ulaşamıyorsanız dediğim gibi dvd arızasıdır, kalıp yazdırma ile ilgili sorun olabilir. (bir tahmin olarak)
> anlaşılmayacak bir şey yok aslında. eğer dvd ye yazdıracaksanız ki öncelikli önerim budur. kalıbı ultra iso ile açıp yazdır demeniz yeterli. ya da açık kaynak ücretsiz başka bir programa bakabilirsiniz.(ne kadar kararlı olur bilmem)
eğer usb ise bu kalinin önerdiği win32 disk imager gayet iyi. açıklaması da verdiğim *bağlantıda var. olmadı universal usb installer kullanımı aynı şekilde çok kolay. yapmanız gereken programı çalıştırmak seçeneklerden kali linux u seçmek ve doğru usb yi seçim devam etmek. (usb nizdeki yedekleri alın formatlanacak çünkü, doğru usb bağ harfini kontrol edin yanlışlıkla hdd yi veya başka usb yi formatlamayın. örneğin harddisk bölümünüz D: harfiyken usb niz M: olsun siz bunu kontrol edin zaten usb ismiyle görünecektir.)
Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Şubat 2016 - 22:13:53
Sanallaştırma diye bir teknoloji var diyorlar. Güzelmiş de hem...
Aynı sorunun tekrarlayabileceğini tahmin ediyorum. Sistem ön yüklemeye izin vermiyor. Ancak elbette bunu da deneyebilir.

heartsmagic

Benim söylemek istediğim neden kurulum istendiği? Kali gibi dağıtımların hazır sanal makine kalıpları dağıtılır zaten. Amaç bir şeyler öğrenmekse günlük kullanım olmamalı amaç. Kurulu sistemde ne denenebilir ki? Bu gibi işler için mesele doğru ortamın kurulması değil mi? Bir iki tane daha sanal makine hazırlanıp, açıkları kapatılmadan nereye ne denendiğinde ne oluyor diye bakılacak ki bir şeyler öğrenilebilsin. Kısacası ortam hazırlanmalı önce.

Bu gibi işlerin sonu böyle oluyor ne yazık ki. Gerçi sanal makine dediğimizde de çoğunluk "ben kablosuz kartımı kullanamıyorum, nasıl ağları taratacağım" diye soru soruyor ki orada da amacın ne olduğu anlaşılıyor. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ismail02

https://www.kali.org/downloads/ şuan burdan 64 bit kali linux indirmeye başladım inince ultra iso programı ile dvdye yazdırıcam bakalım açacakmı