Tint2 panele yazılımsız ses kontrol [Nasıl]

Başlatan illedelinux, 31 Mayıs 2019 - 21:11:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

illedelinux

Bu anlatımda Tint2 paneli kullandığınız Openbox veya başka oturumlarda yazılım kullanmadan ses kontrol ve mute-unmute dediğimiz ses kapatma-açma işlemini uygulayacağız.
Ses kontrol için yüklemek zorunda olduğumuz Pnmixer, Volumeicon, Pavucontrol gibi yazılımları yüklemeye gerek olmayacak, her sistemde varsayılan olarak yüklü olan Alsamixer (alsa-utils) yazılımından yararlanacağız.
Zaten ses kontrol yazılımları da Alsamixer veya Pulseaudio gibi yazılımları kullanıyor.
Biz ses kontrol yazılımlarını aradan çıkararak hem aynı işin daha fazlasını yapan hem de sisteme yük bindirmeyen bu işlemi uygulayacağız.
Üstelik işlem çok basittir, kendinize göre ayarlama, farklı görüntü verme imkanı da bulunuyor.

Herhangibir yazılım yüklemeden, kullanışlı ve sisteme de yük bindirmeyen bu işleme hazırsanız başlayalım.

Kullandığınız metin editörü ile alttaki örnekteki gibi tint2rc dosyasını açıyoruz.
leafpad /home/kullanıcı-adınız/.config/tint2/tint2rc 

Dosyadan alttaki satırı buluyoruz.
#-------------------------------------
# Clock 

Bu satırın hemen üzerine alttaki bölümü kopyalayıp yapıştırıyoruz.
#-------------------------------------
# Button 2
button = new
button_icon = sound.png
button_text =
button_tooltip = Volume
button_lclick_command = amixer -D pulse sset Master unmute ; xterm -e alsamixer
button_rclick_command = amixer -D pulse sset Master mute
button_mclick_command =
button_uwheel_command =
button_dwheel_command =
button_font_color = #000000 100
button_padding = 0 0
button_background_id = 0
button_centered = 0
button_max_icon_size = 27

Kırmızı ile işaretlediğim değerleri kendinize göre değiştirebilirsiniz
button_background_id = 0 arkaplanı, button_max_icon_size = 27 ise simge boyutunu belirler.

Yeşil ile işaretlediğim xterm yerine kendi kullandığınız uçbirim adıyla değiştirebilirsiniz.

Mavi ile işaretlediğim sound.png kontrol simgesini belirler.

Mavi olan yere sound.png yazarsanız alttaki görüntü oluşur.

audio-volume-high-panel.png yazarsanız alttaki gibi görünür.

audio-volume-medium.png yazarsanız alttaki simge görünür.

Bu simgeleri seçebilir veya kendi istediğiniz bir simge yolunu mavi yere girebilirsiniz, size kalmış.

Şimdi gelelim nasıl çalıştığına.

Simgenin üzerine sol fare ile tıkladığınızda alttaki pencere açılır.

Farenin tekeriyle veya klavyedeki aşağı-yukarı tuşlarıyla sesi kısabilir-yükseltebilirsiniz, hem fare hem klavyeden kontrol edilmesi ayrı bir avantaj durumundadır.
Esc veya pencerenin kapat tuşuyla pencereyi kapatabilirsiniz.

Mute dediğimiz sesi anında kapatmak için simgenin üzerine sağ tıkladığınız anda bütün sesler kapanır, sol fare ile açılır.

Bu işlemi kendim için yapmıştım, kullanışlı olduğunu görünce sizlerle paylaşayım dedim, tabi bu işin sisteme yük bindirmeden olması da işin artısı.
Denemenizi öneririm, görüldüğü üzere oldukça kolaydır.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...