[Çözüldü] uzak masaüstü bağlantısı için yardım

Başlatan yoldagezen, 26 Ocak 2016 - 18:49:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yoldagezen

herkese iyi forumlar

linux/ubuntu platformuna yeni başlayan birisiyim.karşılaştığım zorlukları yavaş ve emin adımlarla aşmaya çalışıyorum ve linux dünyası benim için yeni bir başlangıç olacak.bu ana kadar karşılaştığım sorunları çoğunlukla (forum siteleri ,makaleler vs yerleri)okuyarak çözmüş bulundum yalnız benim için en önemli olan yapmam gereken işlemlerden birisi bu masaüstü bağlantısı;
işlerim gereği iş yerimde bulunan windows bilgisayara çoğu zaman uzaktan bağlanmam gerekmektedir.ubuntu pc me cisco vpn kurulumu yaparak iş yerimdeki sisteme giriş yapabiliyorum buraya kadar her şey tamam,normal şartlarda aynı işlemleri windows üzerinden yapıp rdp ile kendi pc me ulaşabilirken ubuntu üzerinden hangi uzak masaüstü programını kullandıysam pc me bağlanamadım.yapamadığım gözden kaçırdığım birşeymi var hiç bir şekilde çözemedim, sizlerin desteklerinizi bekliyorum.
Linux sempatizanı, ama zorunlu windows kullanıcısı

heartsmagic

Sorun nedir peki tam olarak? Bağlanamama sorunu yani, ne oluyor örneğin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yoldagezen

elimde bulunan laptop ile remmina veya remote desktop client  (yada sizin tavsiye edeceğiniz) rdp programları yardımıyla iş yerimdeki windows bilgisayarıma uzak masaüstü bağlantısı yapmak istiyorum.ubuntu(laptopum) üzerinden iş yerimdeki sisteme ulaşabilmem için gerekli vpn ayarlarını yaptım bağlantı kurabiliyorum ama rdp programları ile windows cihazıma ulaşamıyorum.işin ilginç tarafı herhangi bir hata da almıyorum ,bağlantı kurmaya çalıştığında öylece bekletiyor. 

heartsmagic

Peki uzak masaüstü VPN içinden mi yapılıyor normal şartlar altında? 

yoldagezen

tabiki ,vpn ile iş yerimdeki sisteme giriş yapıyorum buraya kadar herşey tamam.yani işyerimdeki bütün sistemlere bağlanabiliyorum ama elimdeki ubuntu cihaz ile rdp yapamıyorum.acaba ubuntu portu farklımıdır.windows ile bir farklılık gösteriyormu.firewall üzerinden bütün ayarlamaları yaptım.windows bir pc ile işyerime rdp dahil her şeyi yapabilirken,ubuntu ile sadece ilk aşama olan vpn bağlantısını yapıyorum ama gerisi yok  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ocak 2016 - 09:37:23

yazmayı unutmuşum kusura bakmayın,dışarıdan bağlanmak için vpn şart ,bütün işlemleri vpn ile bağlandıktan sonra yapabiliyoruz.

seron

Konu hakkında detaylı bilgim yok ama aklıma şu geliyor; benzer durumlarda bilgisayarlarda disk koruması* olmaması gerekiyor ve/veya disklerin paylaşıma açılması gerekebiliyor.

Denediniz mi?

--------
*Bildiğiniz tahmin ettiğim gibi windowslu bilgisayarlara arasında ağ üzerinden veri transferi gerçekleştirilebilmesinin önüne geçmek için diskler yazma ve bazen de okumaya karşı kilitlenebiliyor. İşyerinizde böyle bir durum olabilir mi? Belki konu ile alakalı olabilir; neticede bir bilgisayara bağlanabilmek demek, o bilgisayarın diskine erişmek demektir.

yoldagezen

evet denetimler tam yetki ile açıldı.hatta everyone izni bile verdim.birçok makale okudum port la ilgili birşeye rastlayamadım.ama aklımada takılmadı değil.

bugra9

Mümkünse Rdesktop uygulamasını yükleyip bu uygulamayla deneyebilir misiniz?
http://manpages.ubuntu.com/manpages/trusty/man1/rdesktop.1.html

Yükledikten sonra aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyip çalıştırabilirsiniz.
rdesktop -g 1440x900 -P -z -x l -r sound:off -u windowskullanicisi 98.180.102.33:3389

Çalıştırmayı denedikten sonra bir değer döndürmesi lazım. Bu değere göre nerede hata aldığınız belli olacaktır. Yukarıdaki verdiğim sayfanın en sonunda bu değerlerin karşılığı yazıyor.

yoldagezen

Alıntı yapılan: bugra9 - 27 Ocak 2016 - 14:54:46
Mümkünse Rdesktop uygulamasını yükleyip bu uygulamayla deneyebilir misiniz?
http://manpages.ubuntu.com/manpages/trusty/man1/rdesktop.1.html

Yükledikten sonra aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyip çalıştırabilirsiniz.
rdesktop -g 1440x900 -P -z -x l -r sound:off -u windowskullanicisi 98.180.102.33:3389

Çalıştırmayı denedikten sonra bir değer döndürmesi lazım. Bu değere göre nerede hata aldığınız belli olacaktır. Yukarıdaki verdiğim sayfanın en sonunda bu değerlerin karşılığı yazıyor.

rdesktop kurdum ,terminal de komutu yazdıktan sonra programı yükleyin diyoru,sudo apt-get install rdesktop yaptığımda da zaten program yüklü uyarısı veriyor.

arpia

Remmina üzerinde profili oluştururken "Gelişmiş" altında "Güvenlik" kısmında RDP mi seçili? Değilse RDP yapıp dener misiniz?

heartsmagic

@arpia'nın isteğinin yanında, son denediğin komutu forumdan elle kopyalayıp yapıştır, kod bölümünden seç deme. O noktada bir sıkıntımız var ne yazık ki.

yoldagezen

remmina üzerinden rdp seçilerek de yapıldı sonuç alınamadı.birde firewall firması ile irtibata geçip bazı bilgiler almaya çalışacağım.belkide gözden kaçırdığım bir ayar filan açılması gerekiyordur.bu biraz zaman alacak gibi.yardımlarınız için teşekkürler.sonuç alsamda almasamda buraya yazacağım.

cagriemer

Cok basit bir soru olacak ama gozden kacmamasi adina sorayim. RDP istemcisinde baglanmak istediginiz Windows makinenin IP adresini nasil veriyorsunuz? Bildiginiz uzere isyeri aginiza VPN yaptiginizda bu "sanal yerel ag"dan bir IP alirsiniz. Bu aldiginiz IP, Windows makineye erisebiliyor mu?

yoldagezen

Alıntı yapılan: cagriemer - 02 Şubat 2016 - 14:56:13
Cok basit bir soru olacak ama gozden kacmamasi adina sorayim. RDP istemcisinde baglanmak istediginiz Windows makinenin IP adresini nasil veriyorsunuz? Bildiginiz uzere isyeri aginiza VPN yaptiginizda bu "sanal yerel ag"dan bir IP alirsiniz. Bu aldiginiz IP, Windows makineye erisebiliyor mu?

vpn yaptığım an zaten işyeri ağ içerisine bağlanmış oluyorum.bu neticede normal local ip yi yazarak bağlanmaya çalışıyorum.örnek :işyeri ağ adresim 192.168.2.47 ise doğrudan bunu yazıp bağlanmaya çalışıyorum.yalnız belirttiğim gibi şu sıralar firewall ile ilgili bir sorun yaşadığımızdan dolayı vpn bağlantısı bile yapmakta sıkıntı çekiyorum.onun için rdp olayınıda askıya aldım bir süreliğine,düzenlemelerden sonra sıkıntı yaşarsam yinede yardımlarınızı beklerim.

arpia

Alıntı yapılan: yoldagezen - 03 Şubat 2016 - 22:47:56
vpn yaptığım an zaten işyeri ağ içerisine bağlanmış oluyorum.bu neticede normal local ip yi yazarak bağlanmaya çalışıyorum.
Tamam bunda bir sorun yok teorik olarak fakat @cagriemer arkadaşımızın kastı RDP yapmak istediğiniz bilgisayara ping atabiliyor musunuz? Ping'e cevap dönmüyorsa RDP konu dışı kalacak. (ICMP isteklerinin engellenmediğini varsayıyorum.)

Gabriel

Bağlanmaya çalıştığınız Windows 2008 ve üstü ise Remmina'nın ayarlarında güvenlik tipini TLS ya da RDP seçin.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

yoldagezen

[/quote]
Tamam bunda bir sorun yok teorik olarak fakat @cagriemer arkadaşımızın kastı RDP yapmak istediğiniz bilgisayara ping atabiliyor musunuz? Ping'e cevap dönmüyorsa RDP konu dışı kalacak. (ICMP isteklerinin engellenmediğini varsayıyorum.)
[/quote]

evet ping atabiliyorum.o konuda hiçbir sorun yok.firewall cihazı ayarlarını tekrar kurcalayacağım.sanırım fazla oynadım bazı sorunlar daha çıktı :)

arpia

Bağlanmaya çalışan bilgisayara özel bir kural yoksa Windows istemcide RDP yapamazdı. Bu yüzden güvenlik duvarı üzerinde 3389 portuna yada benzer bir duruma engel bir kural olduğunu sanmıyorum.
Ortaya çıkan sonuç pek mantıklı değil, kaçırdığımız bir yer var ama bilemedim.

Benzer yapı Bilgi Tek. Dep. yürüttüğüm firmada da mevcut, hem mac hem Linux üzerinden, içeriden yada VPN ile dışarıdan sorun yaşamadan bağlanıyorum.

Alıntı yapılan: yoldagezen - 27 Ocak 2016 - 09:34:49
acaba ubuntu portu farklımıdır.windows ile bir farklılık gösteriyormu.firewall üzerinden bütün ayarlamaları yaptım.windows bir pc ile işyerime rdp dahil her şeyi yapabilirken,ubuntu ile sadece ilk aşama olan vpn bağlantısını yapıyorum ama gerisi yok  :)
Ubuntu'nun portuyla alakalı değil durum, sizin istek yaptığınız portla ilgili normalde. Windows istemciden uzak masaüstünü açtığınız zaman bağlanmak istediğiniz yerel ip adresini yazdıktan sonra yanına ayrıca port belirtmiyorsanız Windows standart 3389 portundan çalışıyordur. Talebiniz dışarıdan gelse, başka bir porttan gelen isteği 3389'a yönlendirip, 3389'a gelen paketli düşürüyor olabilir güvenlik duvarınız (özellikle bu şekilde ayarlandıysa) ama siz VPN'le içeri girdiğiniz için benzer bir durumda söz konusu değil ki zaten windows ile vpn yaparak içeri girip 3389'a gidebiliyorsunuz.

Bu ubuntu bilgisayarı (umarım dizüstüdür) fiziksel olarak yerel ağa dahil ettiğinizde RDP ile bağlanabiliyor mu? Denemediyseniz ve deneme şansınız varsa sonuca ulaşmamız için bakmamız gereken yeri işaret edecektir.

yoldagezen

Alıntı yapılan: arpia - 10 Şubat 2016 - 13:25:58
Bu ubuntu bilgisayarı (umarım dizüstüdür) fiziksel olarak yerel ağa dahil ettiğinizde RDP ile bağlanabiliyor mu? Denemediyseniz ve deneme şansınız varsa sonuca ulaşmamız için bakmamız gereken yeri işaret edecektir.

işte bu can alıcı bir nokta ,soruna yönelmekten bu dediğinizi yapmak aklıma gelmedi,en doğru şekilde ve net sorunu bu sayede görebiliriz,en azından local ağ üzerinden rdp atabilirsem ki olacaktır diye düşünüyorum ,ilk işim firewall cihazında gerekli düzenlemeleri yapmak olacak.bilgi için teşekkürler hocam

arpia

Rica ederim. Geri bildirim yaparsanız sevinirim.

yoldagezen

Alıntı yapılan: arpia - 11 Şubat 2016 - 08:32:27
Rica ederim. Geri bildirim yaparsanız sevinirim.

merhaba

uzun bir aradan sonra, sorunun kaynağı olan palo alto firewall cihazı üzerinden bazı değişiklikler yaparak sorunu çözmüş bulunmaktayım.hem windows hemde linux tarafından sorunsuz bir şekilde rdp ile bağlanabiliyorum artık,herkese verdiği destek için teşekkürler

heartsmagic

akaike

İyi günler, benim de uzak masaüstü bağlantısı ile ilgili bir problemim var. Windows Server 2012 R2 kurulu servera Remmina ile bağlanamıyorum. Daha evvel eski servera bağlanabiliyordum. Remmina ayarlarını farklı güvenlik seçenekleri ve ip nin yanına port yazarak ve yazmayarak denedim ama çalışmadı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
LG G4
Nexus 10
HP STREAM 11-D001NT

Ubuntu 17.04

heartsmagic

Keşke yeni başlık açsaydık, bence ayıralım konuyu. Bağlanamıyorsun ama hata falan veriyor mu yoksa sadece zaman aşımı mı oluyor? Karşı tarafta güvenlik duvarı vs. var mı bu konuda olduğu gibi?

akaike

Güvenlik RDP seçili iken ip kullanıcı adı ve şifre girerek bağlan dediğimde "92.45.248.5 RDP sunucusuna bağlanılamıyor" hatası alıyorum. Bağlan tuşuna tıkladığım anda bu hata geliyor. Serverda Kaspersky anti virüs var. Fakat eski serverımızda da vardı. Aynı servera windows makinelerden uzak masaüstü bağlantısı ile bağlanabiliyorum.
LG G4
Nexus 10
HP STREAM 11-D001NT

Ubuntu 17.04