Mint chromium yırtılma kasma sorunu

Başlatan marslı, 24 Ocak 2016 - 21:30:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marslı

Kardeşim başka önerin var mı yahu? :( 
Bunu yapınca normal kasmayan tarayıcı kasmaya başladı

speakerXXL

Daha önce paylaştığınız çıktılara göre Linux Mint 17.1'den Linux Mint 17.3'e yükseltme yaptığınızı sanıyorum. Linux Mint yükseltme sistemi çekirdek ve xorg gibi sistem öğelerini yükseltmiyor, sadece masaüstü ortamı ve uygulamar için yükseltme alıyorsunuz. Amaç basitçe, kullanıcıyı çekirdek ve X sunucusu gibi öğelerin yükseltilmesi sonucu olası sorunlardan korumak olarak ifade edilebilir. Şu an Linux Mint 17.3 vivid (Ubuntu 15.04) xorg ve çekirdeğini kullanıyor, isterseniz aşağıdaki komutla bu öğeleri de yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Ben de Linux Mint 17'den beri yükselterek geliyorum ve aynı komutla ilgili öğeleri yükseltmiştim.

sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-lts-vivid xserver-xorg-core-lts-vivid xserver-xorg-lts-vivid xserver-xorg-video-all-lts-vivid xserver-xorg-input-all-lts-vivid libwayland-egl1-mesa-lts-vivid libgl1-mesa-glx-lts-vivid libgl1-mesa-glx-lts-vivid:i386 libglapi-mesa-lts-vivid:i386

Sorumluluk size ait olmak üzere bu şekilde yükseltme denemek kalan sorunu da çözebilir diye düşünüyorum.

marslı

Çok daha kötü oldu. Menuye tıklıyorum. Menu gelmiyor donuyor. Bu güncellemeyi nasıl geri alabilirim eskisi biraz daha iyiydi

turkerataturk

Artik dusuk pclerin ekran kartlari yetersiz geliyor o yuzden intel gibi onbord ekran karti kullanmamaya gayret gosterin   cunku artik videolar hd kalite ve intel gibi onbordlar vasat kaliyor.

Bu yuzden cözüm onermek zor gibi.

Ubuntu ve mint icin iyi bir ekran karti gerek yoksa xubuntu yada lubuntu kullanın
''Mustafa Kemal ATATÜRK''

ahmet_matematikci

@mustagank bende unity kullanıyorum aynı konfigurasyonda bir sıkıntı yok. Her türlü video ve chrome sıkıntısız çalışıyor.
Başka bir sıkıntı olmalı.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

marslı

Herkes Linux için en uyumlu donanın intel diyor ama?

speakerXXL

Alıntı yapılan: marslı - 30 Ocak 2016 - 23:48:18
Çok daha kötü oldu. Menuye tıklıyorum. Menu gelmiyor donuyor. Bu güncellemeyi nasıl geri alabilirim eskisi biraz daha iyiydi

Güncellemeyi geri almak biraz karışık olabilir. Öncelikle aşağıdaki komutların çıktılarına bir bakalım, olmazsa mesa sürücülerini güncellemek için bir PPA deposundan yardım alabiliriz.

inxi -Fxz
glxinfo | grep render

Ayrıca aşağıdaki komutu da uçbirimde çalıştırınız.

cinnamon --replace 2> cinnamon

Bu komut kullanıcı ev dizini içinde cinnamon isminde bir dosya oluşturacak. Bu dosyayı açıp, içeriğini kod etiketi içinde foruma yapıştırınız.

turkerataturk

Alıntı yapılan: ahmet_matematikci - 31 Ocak 2016 - 11:34:00
@mustagank bende unity kullanıyorum aynı konfigurasyonda bir sıkıntı yok. Her türlü video ve chrome sıkıntısız çalışıyor.
Başka bir sıkıntı olmalı.

Bana denk gelmişti foxconn anakart sistem yüksekti ama ubuntu ve diğer linuxlarda aşırı yavaştı çözüm aramıştım ama bulamadım.
Anlatmak istediğim ubuntu yada diğer linuxlar yavaş değil. Bazı donanımlarda yavaş çalışabiliyor.

o yüzden normal ve stabillik için sistemin iyi olması gerekir 256mb lık intel ekran kartından fazlada bir performas beklemeyin ona göre bir sistem kullanın demek istediğim.

marslı

System:    Host: mehmet-adli Kernel: 4.2.0-25-generic i686 (32 bit gcc: 4.8.2)
           Desktop: Cinnamon 2.8.6 (Gtk 3.10.8) Distro: Linux Mint 17.3 Rosa
Machine:   Mobo: Casper model: Nirvana
           Bios: Phoenix v: 1.04.02.DA date: 08/27/2010
CPU:       Dual core Intel Pentium P6100 (-MCP-) cache: 3072 KB
           flags: (lm nx pae sse sse2 sse3 ssse3) bmips: 7979
           clock speeds: max: 1999 MHz 1: 1066 MHz 2: 1466 MHz
Graphics:  Card: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Display Server: X.Org 1.17.1 driver: intel
           Resolution: 1366x768@60.0hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ironlake Mobile x86/MMX/SSE2
           GLX Version: 2.1 Mesa 10.5.9 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card Intel 5 Series/3400 Series High Definition Audio
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.2.0-25-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: 3000 bus-ID: 04:00.0
           IF: eth0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Realtek RTL8191SEvB Wireless LAN Controller
           driver: rtl8192se port: 4000 bus-ID: 06:00.0
           IF: wlan0 state: up mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 250.1GB (8.5% used)
           ID-1: /dev/sda model: SAMSUNG_HM250HI size: 250.1GB
Partition: ID-1: / size: 40G used: 19G (49%) fs: ext4 dev: /dev/sda5
           ID-2: swap-1a size: 1.87GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda6
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 41.0C mobo: N/A
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 184 Uptime: 5 min Memory: 722.4/1747.8MB
           Init: Upstart runlevel: 2 Gcc sys: 4.8.4
           Client: Shell (bash 4.3.111) inxi: 2.2.28 

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer, 
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer, 
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile x86/MMX/SSE2
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_light_max_exponent, 
Cjs-Message: JS LOG: About to start Cinnamon
St-Message: cogl npot texture sizes SUPPORTED
Cjs-Message: JS LOG: Cinnamon started at Mon Feb 01 2016 10:40:58 GMT+0200 (EET)
Cjs-Message: JS LOG: network applet: Cannot find connection for active (or connection cannot be read)
Cjs-Message: JS LOG: network applet: Found connection for active

Yukarıdakı son komutu çalıştırdktan sonra yeni bir çekirdek kurmuştu. Onu kaldırınca sistemleki donma sorunu çözüldü. Ama hala tarayıcıda sorun var.

seron

Foks-10(markayı bilinçli olarak sansürledim) anakartlar piyasanın en kötü anakartlarıdır. Her ne kadar internet ortamında "asus, anakartlarını foks-10'a yaptırıyormuş" dense de doğru değldir; sadece bir iki gereksiz parçayı(klavye-mouse ve kulaklık-mikrofon takılan jakları vb) ucuz olduğu için foks-10'dan almaktadır. Bu anakartları kötü yapan şey, çipset kaliteleri ve diğer çiplerin kaliteleridir. Bu parçalar, sistemin veri-akış hızını doğrudan etkiler. İyi bir işlemci, ram ve ekran kartı olsa da gerçek performans alınamaz. Overlok yapmaya da uygun anakartlar değillerdir. O malum firmadan bilgisayar alan kullanıcıların, sürekli servise gidip gelenlerini bilirim.

İşlemci 2.0Ghz, biraz düşük. Flash player uygulamaları işlemciye yükleneceğinden işlemciyi kasıyor. Bir de ekran kartının paylaşımlı olduğunu katın, gitti...
Ram 3GB iyi. Ama frekansı ne, hangi marka? Yüksek-Seviye(markayı bilinçli olarak sansürledim) marka ramlar bildiğin çöp; inşallah onlardan değildir.

sonuç: Unity gibi ağır bir masaüstü ortamı + işlemciye binen flash player + tümleşik ekran çipi + 5400RPM laptop harddiski = Yavaşlık ve yırtılma sorunları.
----
harddisk?
7200RPM hızında dönen bir masaüstü harddiski ile, 5400RPM bir dizüstü harddiskinin veri transfer hızları aynı değildir.

Mr_YAMYAM

BENİM ÖNERİLERİM.
1 Mevcut linux sürümü o PC için uygun değildir. İdeal linux sürümü UBUNTU STUDIO 12:04 LTS dir. Bu sürümün desteği devam ediyor mu bilmiyorum ama 2018 e kadar olmalı diye hatırlıyorum.
2 İlla hızlı diye chromium gibi bir tarayıcıyı seçmek bilinçsiz bir seçimdir. Şahsi kanaatim ve tecrübelerim Firefox'tan yanadır.
3 Sistem kurulumundan sonra kesinlikle direk güncelleştirme yapılmamalıdır. Sadece JAVA ve flash eklentileri kurulmalı ve UBUNTU güncelleştirme yöneticisinden sadece bu eklentiler (Java, Flash ve firefox) güncellenmelidir. Bilinçsizce yapılacak herhangi bir güncelleme sadece PC yi daha ağır yük altına sokacaktır. Bu yüzden kesinlikle çekirdek güncellemesi yapılmamalıdır.

marslı

@mustangank, @seron kardeşlerim benim sistemim sizin bahsettiklerinizden değil yanlız.

Daha önce lm kullandım o zamanda da aynı tarayıcıyı kullanıyordum. Bir şey yoktu.

seron

Anladım, o halde ben aradan çekileyim, bilgim bu kadar. Cinnamon kullanıyorsan, unity'den daha hafiftir yalnız. Yine de alternatif çözümlere bakabilirsin. Mesela chrom'u kaldırıp kendi sitesinden kurmayı deneyebilirsin mesela. İlla depodan kurmak zorunda değilsin.

turkerataturk

Alıntı yapılan: marslı - 01 Şubat 2016 - 17:01:12
@mustangank, @seron kardeşlerim benim sistemim sizin bahsettiklerinizden değil yanlız.

Daha önce lm kullandım o zamanda da aynı tarayıcıyı kullanıyordum. Bir şey yoktu.

Dostum senin ekran kartı nedir kaç MB ? frekans hızı nedir ?

seron

Alıntı yapılan: mustangank - 02 Şubat 2016 - 11:25:58
Dostum senin ekran kartı nedir kaç MB ? frekans hızı nedir ?

Graphics:  Card: Intel Core Processor Integrated Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Display Server: X.Org 1.17.1 driver: intel
           Resolution: 1366x768@60.0hz
           GLX Renderer: Mesa DRI Intel Ironlake Mobile x86/MMX/SSE2
           GLX Version: 2.1 Mesa 10.5.9 Direct Rendering: Yes

Onboard kalitesinde işlemciye tümleşik basit grafik işlemcisi. Kaç MB, kaç Ghz olduğu belli değil. Tahminen ya 64MB ya da 256MB. 256 neyse ne de, 64 ise sorunlar normal.

marslı

E ben bu donanımla sorunsuz Unity kullanıyordum?

seron

Alıntı yapılan: marslı - 02 Şubat 2016 - 13:23:10
E ben bu donanımla sorunsuz Unity kullanıyordum?
:)
O halde sorun donanımdan kaynaklanmıyor olabilir. Kendi sitesine baktınız mı, chrome'un deb kurulum dosyası indirilebiliyor mu? indirebiliyorsanız, temiz kaldırma yapıp, bu deb ile kurmayı denemek de bir çözüm getirebilir; belki. Depolarımızdakinin durumu nedir bilmiyorum zira.

betseg

Chromium ayarlarında "Donanım ivmelendirmesi" (hardware acceleration) kısmının işaretini kaldırıp Chromium'u yeniden başlatıp bakabilir misin?

marslı

Alıntı YapO halde sorun donanımdan kaynaklanmıyor olabilir. Kendi sitesine baktınız mı, chrome'un deb kurulum dosyası indirilebiliyor mu? indirebiliyorsanız, temiz kaldırma yapıp, bu deb ile kurmayı denemek de bir çözüm getirebilir; belki. Depolarımızdakinin durumu nedir bilmiyorum zira.
İşte bütün sorun bu google'den kaynaklanıyor :D 
Bu çok andığımız google chrome 32 bit desteğini kaldırınca bende chromium'a geçtim. İlk kurduğumda chromede sorun yoktu.
Chromium'a geçince mecbur flash'ı kurmak zorunda kaldım. flashı kurunca da sorunlar olmaya başladı. durum bu şuan. dün kurulumda ki çekirdeği kaldırıp çekirdeği yükselttim Sistemdeki kasmalar gitti ama flash videolar hala yırtılıp kasıyor.

Alıntı YapChromium ayarlarında "Donanım ivmelendirmesi" (hardware acceleration) kısmının işaretini kaldırıp Chromium'u yeniden başlatıp bakabilir misin?
O ilk yaptığım şeydi. üstünden bir asır geçti. :D 

betseg

Önceki sayfayı dikkatle okumamışım gözden kaçırmışım :)

heartsmagic

Konuya çok sonradan dahil olacağım ancak Firefox'ta sorun yok sanırım? Chromium için Flash kuruldu denmiş ama sorun Youtube'da. Youtube yanlış bilmiyorsam Flash kullanmıyor mümkün olduğu yerde, HTML5 kullanıyor. Sorunun Flash temelli olduğuna emin miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marslı

Hayır sorun sadece youtube'de değil. Tüm medya oynatıcılarda. Tarayıcıdan herhangi bir video oynataıcıdan açtığımda yırtılma ve takılma oluyor. Fb'de srun yok gibi

speakerXXL

Sorun videoların tam ekran oynatımında oluyorsa, Sistem Ayarları => Genel => Tam ekran pencerelerde görüntü birleştirmeyi kapatmayı deneyebilirsiniz.

marslı

seron

Şayet konu sadece "chrome üzerindeyken videolarda hata" ise, firefox'u önermiştim ama "yavaş" dediniz.

Sizin için bugün, daha önce windows ortamında çok kullandığım "Maxthon" bulut tarayıcıyı kendi sitesinden yükledim ve biraz test ettim.

İnanolsun, chrome ve firefox yanında tosbağa kalır. Ciddiyim. Youtube'a girdim. Bir videoya tıklar tklamaz saniyeler içinde video açıldı ve oynamaya başladı.

O yüzden, tarayıcı değiştirerek de deneyebilirsiniz.

32 ve 64 sürümleri bulunmakta:
http://tr.maxthon.com/